Sony Xperia J: jen další prohnutá Xperia [recenze]

Sony Xperia J vypadá na víc, než ve skutečnosti umí. Jde o telefon pro nenáročné, protože při zátěži se poměrně rychle zadýchá.
Kapitoly článku

Sony Xperia J je dalším smartphonem, který letos rozšířil už tak dost početnou rodinu Androidů z japonské stáje. Člověk se pomalu v té abecedě písmen S, P, U, T, V, E, J začíná ztrácet. Stejně tak je trochu ztracen i samotný model Xperia J. Jeho design není ničím odlišný, unikátní není ani výbava, a tak je potřeba nejdřív najít důvod, proč se o tento model začít zajímat. Možná proto, že vypadá podobně jako vlajková loď Xperia T? Nebo že je momentálně v nabídce Sony jedním z nejnovějších? Jako ke všem mobilům jsme i k Xperii J přistupovali s pozitivním očekáváním, v recenzi nás ale na několika místech výrazně zklamala.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Xperia J a její prohnuté linie na tiskových snímcích

Klíčové vlastnosti:

 • elegantní, prohnutý design
 • zadní kryt v provedení soft-touch
 • bonusové aplikace od Sony
 • efektní dioda na spodku přístroje
 • vícebarevná stavová dioda

Hlavní nedostatky:

 • neodladěné prostředí Androidu 4.0, nadstavba Timecsape se stejnými chybami
 • fotoaparát s podprůměrnými parametry
 • chybí čidlo regulace jasu
 • tlačítko pro zamčení/vypnutí je moc zapuštěné, špatně umístěné
 • displej se ve všech rozích prohýbá a vrže
 • senzorová tlačítka bez možnosti nastavení podsvícení
 • různorodost prodejních balení na trhu

Sony Xperia J
ST26i, JLo
rozměry a hmotnost: 124 × 61 × 9,2 mm, 124 g
displej: 4,0", kapacitní TFT LCD, 480 × 854, 245 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1, GPS
paměť: 4 GB, microSDHC (32 GB), baterie: 1 750 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S1 (1× Cortex-A5, 1 GHz, 45nm)
operační systém: Google Android 4 (Ice Cream Sandwich)
fotoaparát: 5MPx, video (640 × 480), autofocus, blesk
28 %
vybavenost
cena: už se neprodává

hce counter

Otestovali jsme už celou abecedu Xperií:

V malé krabičce málo věcí. A nebo taky ne

Xperia J patří do nižší skupiny z portfolia Sony, proto jej nenajdeme ve velké placaté krabičce, ale v kompaktním kvádříku. V ní se schovává telefon s rozměry 124 × 61 × 9,2 mm a hmotností 124 gramů, adaptér do zásuvky a datový kabel. Jak je u Sony zvykem, různá balení na volném trhu, u operátorů či z šedého dovozu se liší, zde dokonce tak moc, že v krabičce nenajdeme ani sluchátka. Ta nejbohatší balení však ukrývají kromě sluchátek ještě krycí folii na displej s čistícím hadříkem a koženkové pouzdro.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Krabice a v našem případě strohý obsah balení

Telefon používa standardní miniSIM kartu, redukce z microSIM na miniSIM, kterou Sony též přibaluje, v balení už nehledejte. Xperia J se prodává ve čtyřech barevných kombinacích, kdy k lesklé čelní straně přidává zadní matný soft-touch kryt v černém, bílém, růžovém a zlatém provedení.

Prohnutá záda na čtyřech palcích

Xperia J se pro designovou inspiraci vrací až k dobám Xperií Arc a Arc S, od kterých si bere stylově prohnutá záda. Tento prvek je jedna z mála věcí, kterou jsem si na telefonu pochvaloval, dobře totiž padne do ruky. Čelní stranu zabírá displej z úhlopříčkou rovné čtyři palce a rozlišením 480 × 854 bodů. Jedná se o TN panel, který je samozřejmě kapacitní a dokáže zobrazit 16 milionů barev. Vzhledem k absenci čidla pro automatickou regulaci jasu jsem jej měl neustále nastavený na maximum, což přispívalo k uživatelskému komfortu. Displej byl špatně čitelný jen tehdy, když se zimní slunce odráželo od sněhu. Jako dobrou hodnotím též čitelnost z úhlu, zkritizovat však musím znatelné prohýbání krycího skla v rozích, a i když se podle stránek výrobce jedná o sklo Gorilla Glass, velmi rychle se pokryje vlasovými škrábanci. Zvláštní bylo též snímaní dotyků, kdy při tažení prstu po displeji a jeho následném zastavení telefon začal zmatkovat a samovolně posunovat nabídku nahorů a dolů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Xperia V, T, J, nebo jiná? Bez přiloženého měřítka to z přední strany poznáte jen těžko

Stejně jako Xperii Tipo Dual musím i Xperii J pochválit za ryze efektní vypnutí displeje, které nejvíce připomíná vypínání starých televizí. Nejprve se tedy obraz smrskne do bílé vodorovné čáry uprostřed displeje, a poté čára směrem do středu zmizí. Bohužel, stejně jako na Xperii Tipo Dual, si nijak nenastavíte podsvícení trojice senzorových tlačítek, a ta se tak rozsvítí jen tehdy, probudíte-li telefon, navíc po čase sama zhasnou. U tlačítek najdeme pouze hovorový mikrofon, zbytek zajímavostí je nad displejem. Vedle lesklého loga Sony si nad diplejem našly místo hovorový reproduktor, senzor přiblížení, přední kamerka a vícebarevná stavová dioda. Ta svítí červeně při nízkém stavu baterie, oranžově při nabíjení, zeleně při nabitém stavu. Zmeškané události signalizuje modré blikání, některé aplikace však modrou nemají rády, protože nová zpráva na ICQ je značena blikáním červeným a zpráva přes WhatsApp blikáním fialovým. Další barevné kombinace jsem už neobjevil.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Také provedení zad má Xperia J společné s některými jinými modely Sony

Na levém boku telefonu najdeme jen microUSB konektor (levý dolní rok skrývá ještě otvor na poutko), na horní hraně sluchátkový 3,5 mm Jack. Pravý bok je bohatší, je zde zapínací/zamykací tlačítko, bohužel poměrně malé, zapuštěné a ještě nezvykle úlně nahoře, nad dvojkolébkou hlasitosti. Ta je prohnutá stejně jako záda telefonu a tiskne se dobře. Ve spodku pravého boku je jen otvor na nehet pro sejmutí krytu. Na zadní straně je hlasitý reproduktor, logo Xperia a vystouplá čočka 5 Mpx fotoaparátu s LED diodou. Zelené logo Sony Ericssonu už vzalo za své. Tím bychom prohlídku telefonu ukončili, pokud by uprostřed pokovené lišty na spodní hraně nebyla ukryta druhá dioda. Ta se rozvěcí při zapnutí dipleje vždy v barvě vámi zvoleného schématu, výslednou barvu skládá za použití několika samostatných diod. Kromě odemčení telefonu se rozsvěcí už pouze v případě, kdy vám přijde zpráva na Facebooku, to pak modře „dýchá“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Typické prohnutí je nejlépe patrné z bočního pohledu

Výdrž? Vzhledem k baterii průměr

Pod snímatelným zadním krytem se ukrývá baterie s kapacitou 1750 mAh, která na první pohled vzhledem k parametrům telefonu slibuje velkou výdrž. Při mém zacházení, které znamenalo být neustále online a na příjmu skrze Facebook, Skype, ICQ, WhatsApp, Viber, dále vyřízení dvaceti minut hovorů a desítky SMS, synchronizaci jedné schránky a všech widgetů, občasná navigace, hodina denně na internetu, pořízení pár fotografií a testovacího videa, se baterie odporoučela zhruba po patnácti hodinách. Ve dnech, kdy jsem propadal Foursquarovému šílenství nebo geocachingu to bylo necelých deset hodin. Tomuto neveselému výsledku nepomáhala ani skutečnost, že se aplikace od Sony Úspora energie odmítala v předem naplánovaný čas zapnout, a to po celou dobu testování. To je první hřebík do rakve s odladěností telefonu. Samozřejmě ale platí, že s méně náročným používáním vydrží Xperia J bez problému dva dny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní kryt se dá odejmout, pod ním se skrývá poměrně kapacitní, leč ne až tak výkonný článek

MiniSIM se vám s trochou štěstí podaří vložit bez vyjmutí baterie, šuplíček na ni je totiž v telefonu instalován jakoby do kopce. Bute to ale chtít trochu zatlačit. To samé ale neplatí o microSD kartě, při jejím vkládání už bude baterie muset ven. MicroSD slot se vám bude určitě hodit, protože telefon má pamět 4 GB a uživatelsky přístupných je něco málo nad 2 GB, pro aplikace je potom vyhrazeno 754 MB. S testovací microSDHC kartou o velikosti 32 GB si telefon poradil, v balení paměťovou kartu nenajdete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displejová část a plocha s dotykovými senzory

Témata článku: Honor, Sony, Android, Smartphony, Recenze, Xperia, HTC One V, Huawei Honor, LG Optimus L7, Nokia C7, Nokia Lumia 710, Samsung Galaxy Ace, Samsung Galaxy Ace 2, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S Duos, Samsung Omnia, Samsung Omnia W, Sony Xperia E, Sony Xperia E dual, Sony Xperia go, Sony Xperia ion, Sony Xperia J, Sony Xperia miro, Sony Xperia sola, Sony Xperia SP, Telefony s Androidem na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Volat a datovat v zahraničí za ceny jako doma budeme moci dalších 10 let. Navíc to bude ještě výhodnější

Volat a datovat v zahraničí za ceny jako doma budeme moci dalších 10 let. Navíc to bude ještě výhodnější

** Volání a datování za ceny jako doma v zahraničí prodlouženo na 10 let ** Evropská komise zastropuje i velkooobchodní ceny pro operátory ** Otázkou je, zda se to projeví i na cenách pro zákazníky

Martin Miksa
Konec roaminguMobilní dataEvropská komise
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Recenze 27" monitoru Philips. Má skvělé barvy a bude se líbit hráčům rychlých her

Recenze 27" monitoru Philips. Má skvělé barvy a bude se líbit hráčům rychlých her

Profi hráči obvykle volí 24" nebo 27" monitory s rychlou obnovovací frekvencí. Takový je i testovaný Philips z herní řady Momentum 5000.

Jiří Kuruc
PhilipsMonitoryTesty
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace
Recenze hry Mario Strikers: Battle League. Fotbálek, který nenaplnil svůj potenciál

Recenze hry Mario Strikers: Battle League. Fotbálek, který nenaplnil svůj potenciál

Fotbal patří mezi oblíbené sporty na Nintendu už několik generací. Battle League se sice drží stále stejných základů, ale tentokrát se na nich nepodařilo vystavět moc obsahu.

Martin Nahodil
Mario Strikers: Battle LeagueNintendo SwitchRecenze