Sony Xperia Miro: hlavním argumentem je cena [recenze]

Sony letos představilo opravdu mnoho nových modelů. Bohužel mnoho z nich postrádá vlastní originalitu a také výkon. Rozhoduje hlavně cena.
Kapitoly článku

Do redakce se nám dostal další z řady modelů japonské značky Sony. Konkrétně se jedná o model Sony Xperia Miro. Byli jsme zvědaví, jestli se bude od svých předchůdců něčím lišit nebo se jedná pouze o další levný model. Cenově se totiž bude prodávat na úrovni například oblíbených modelů Huawei Ascend G300 nebo Nokia Lumia 610 s Windows Phone. Dokáže svým vzhledem nebo výbavou přesvědčit potencionální zákazníky k jeho koupi?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Xperia miro se bude nabízet v černé a bílé barvě s několika barevnými bradami 

Klíčové vlastnosti:

  • nízká cena
  • skvělá výdrž baterie
  • Android 4.0 Ice Cream Sandwich
  • nadstavba TimeScape
  • notifikační dioda

Hlavní nedostatky:

  • malé rozlišení displeje
  • nízký výkon
  • nekvalitní fotoaparát a video
  • senzorová tlačítka nejsou podsvícená

Sony Xperia miro
ST23i, Mesona
rozměry a hmotnost: 113 × 59 × 9,9 mm, 110 g
displej: 3,5", kapacitní TFT LCD, 320 × 480, 165 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 2.1, GPS
paměť: 4 GB, microSDHC (32 GB), baterie: 1 500 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S1 (1× Cortex-A5, 1 GHz, 45nm)
operační systém: Google Android 4 (Ice Cream Sandwich)
fotoaparát: 5MPx, video (640 × 480), autofocus, blesk
25 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Otestovali jsme už celou abecedu Xperií:

Rafinovaná brada

Na rozdíl od Sony Xperia J tento model nepřevzal tolik podobných designerských prvků od posledních telefonů japonské značky. Však také telefony podobné cenové a výkonnostní kategorie musí zaujmout především jedinečným vzhledem. To se Xperii miro daří tak z poloviny. Zatímco přední strana vypadá zajímavě, když uživatele zaujme zejména zkosená brada telefonu, kde je umístěno také logo Xperia. Zadní strana bohužel působí poněkud tuctově a svým plastovým provedením i dost levně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Xperii Miro charakterizuje spíše strohý design

Nejdůležitější část telefonu se nachází samozřejmě na čelní straně telefonu. Její jí TFT displej s úhlopříčkou 3,5 palce a ne příliš uspokojivým rozlišením 320 × 480 obrazových bodů. U low-endových modelů je to sice standard, avšak že by to lahodilo oku, to se říct opravdu nedá. Naopak velmi dobré jsou jeho pozorovací úhly, i když telefon jakkoliv nakloníte. Barvy se nikam neztrácí a displej tak zůstává dobře čitelný. Bez problému si poradí také se slunečními paprsky a to i na poloviční jas.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní kryt je vyroben z matného plastu

Ten lze regulovat pouze manuálně, protože senzor světla nad displejem chybí. Stejně tak byste zde marně hledali i další senzory. Na druhé straně má telefon notifikační diodu, která dokáže upozornit na nabíjení telefony a samozřejmě zmeškané události typu SMS, zmeškaný hovor, upozornění na Facebooku aj. Vedle této diody nechybí ani sekundární kamerka pro videohovory. Posledním prvkem části nad displejem je sluchátko, které je poměrně dost hlasité.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Z bočního pohledu je patrná vykousnutá brada

Kvalitní konstrukce

Pod displejem se tradičně usídlila senzorová ovládací tlačítka systému. Zleva šipka zpět, domovské tlačítko a nakonec kontextová nabídka. Jsou dostatečně velká, takže se vám nebude stávat, že byste nějaké tlačítko minuli. Bohužel ale nejsou nijak osvětlená, tudíž v noci je neuvidíte. Pod nimi se již nachází pouze zmíněná efektní zkosená brada telefonu, v níž je světelný pruh. Po bocích telefonu pak naleznete zbývající tlačítka. Na pravém boku jde pouze o tlačítka pro ovládání hlasitosti, jinak je tato strana bez poskvrny. Podobně je tomu i na opačném boku, když zde naleznete jen microUSB port pro připojení kabelu nebo nabíječky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Senzorovým klávesám chybí podsvícení

Raději bych ale tento výstup viděl na horní nebo spodní části telefonu, protože takto umístěný port je občas dost nepraktický. Co na horní straně můžete očekávat je 3,5mm výstup pro sluchátka. Také si zde našlo místo vypínací/uzamykací tlačítko, jenž je na levé straně horní hrany. Obvykle téměř nedotčená spodní strana má u Xperie miro hned několik zdířek. Nejvíce vlevo se praktický místo pro poutko, pro jehož nasazení je nutné oddělat zadní kryt telefonu. Uprostřed spodní hrany je právě zdířka pro nehet, abyste mohli kryt od telefonu pohodlně oddělit. Nakonec je zde také mikrofon.

Co se stalo s balením?

Na zadní straně tohoto modelu toho moc k vidění není. V levém horním rohu byl usazen fotoaparát, vedle nějž je i pomocný LED blesk. Další prvky zadní části hledejte až naspodu krytu, když sem bylo navrženo logo Xperia a pod něj výdech hlasitého reproduktoru. Celý zádní kryt je pokryt povrchovou úpravou připomínající soft-touch a díky tomu na něm nezůstávají otisky prstů. Celkově Sony Xperia miro působí bytelným dojmem, když všechny pohyblivé části dobře přiléhají ke zbytku telefonu. Z toho důvodu nikde nic nevrže a neznepříjemňuje tak uživateli jeho používání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
SIM karta a paměťová microSD karta se vkládají pod zadní kryt

Vděčen svým rozměrům 113 × 59,4 × 9,9 mm se telefon hodí i do menších dámských rukou. Také hmotnost je pro dámy ideální, 110 gramů. Stejně tak nemusíte mít strach, že byste telefon nedokázali ovládat jednou rukou. Naopak zklamání vyvolává balení telefonu. Zde totiž krom samotného telefonu byl již pouze microUSB kabel pro propojení s počítačem a sloužící také jako část nabíječky. Dále jsou přibalené pouze návody a jiné písemnosti a tím to končí. Ti, co jsou tak zvyklí na bohaté příslušenství telefonů Sony, se v tomto případě nedočkají ani základních sluchátek.

Témata článku: Sony, Android, Smartphony, Recenze, AR, Xperia, Huawei Ascend G300, Nokia Lumia 610, Sony Xperia E, Sony Xperia E dual, Sony Xperia ion, Sony Xperia J, Sony Xperia miro, Sony Xperia SP, Sony Xperia Tablet Z, Sony Xperia Tablet Z 16GB 3G, Sony Xperia Tablet Z 32GB Wi-Fi, Sony Xperia Z, Miro, Oblíbený model, Tradiční problém, Argument, Nepochopitelný důvod, Poloviční jas, Sony Xperia, Telefony s Androidem na Heureka.cz