Sony Xperia S: vrchol japonského úsilí [recenze]

Xperia S je první dvoujádro od Sony. Jeho hlavním tahákem je ale superdisplej s HD rozlišením a chytré placky NFC SmartTags.

Hned na začátku se přiznám, že mi řada Xperia nikdy nepřirostla k srdci. Je to asi dáno hlavně mou zkušeností s prvním androidím modelem X10. Když se v roce 2010 objevil na trhu, oproti konkurenci nenabízel žádné benefity, byl pomalý a měl zastaralou verzi Androidu. O rok později jsem si vyzkoušel Xperii Arc a tu jsem už vzal na milost. Byl to povedený luxusní telefon, ale i tak jsem se rád vrátil ke svému Nexusu One. Když mi tedy před pár dny Honza Láska položil na stůl Xperii S, byl jsem především zvědavý, co se v Sony za ten rok zase naučili a jestli mě tentokrát konečně uhranou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Xperia S na tiskových fotografiích 

Nejjemnější displej

Z pohledu novináře je Xperia S rozhodně zajímavý kousek, může se totiž pochlubit hned několika prvenstvími. Pro přehlednost je vypíšu v bodech.

  • První model řady Xperia pod značkou Sony
  • První dvoujádrová Xperia
  • První Xperia s podporou NFC
  • Extrémně jemný displej

Sony Xperia S
89 %
Klepněte pro větší obrázek rozměry a hmotnost: 128 × 64 × 10,6 mm, 144 g
displej: 4,3'', kapacitní TFT LCD, 720 × 1 280, 342 DPI
sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (čtyři pásma), GPRS, EDGE, HSPA (14,4|5,76 Mb/s)
konektivita: microUSB, microHDMI, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, NFC, 3,5mm jack
paměť: uživatelská 32 000 MB, operační 1 024 MB RAM, baterie: 1 750 mAh
procesor: Qualcomm MSM8260 (2× Scorpion, 1 500 MHz, 45nm), Adreno 220
operační systém: Android 2.3 (Gingerbread)
fotoaparát: 12MPx (4 000 × 3 000), video (1 920 × 1 080), autofocus, diodový blesk
cena: 12 800 Kč

První bod je relativně nezajímavý a na telefonu jako takovém se to nijak neprojeví. Snad jen malá zajímavost – na zádech stále přežívá tradiční kulaté zelené logo společného podniku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sympatickou bílou Xperii jsme museli fotit na tmavém podkladu

Druhý bod už je docela kritický, v nitru telefonu totiž tepe třetí generace Snapdragonu (Qualcomm MSM 8260) se dvěma jádry Scorpion o taktu 1,5 GHz a GPU jednotkou Adreno 220. Xperia S tedy nabízí nejvyšší hardwarový výkon, který tento model Snapdragonu má a mobil je připravený pro brzký příchod Androidu 4, který by se měl na telefonu objevit v druhém čtvrtletí letošního roku. Brrr, už teď je pozdě!

Xperia S je také prvním telefonem řady, který je vyzbrojený bezdrátovou technologií NFC. V Androidu 2.x je to zatím skoro k ničemu, Sony proto alespoň nabídlo zajímavou hračku jménem SmartTags. O tom ale až později.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Snímky různých displejů pořízené se stejným přiblížením a seřazené podle hustoty. Zleva: Sony Xperia S, iPhone 4S, Galaxy Nexus (výrazná matice PenTile), Nexus S, Optimus One, LCD obrazovka ultrabooku HP Folio 13.

No a konečně, TFT displej BRAVIA má uhlopříčku 4,3“ a rozlišení 1 280 × 720 pixelů, což znamená, že dosahuje v současné chvíli jedné z nejvyšších pixelových hustot na čtvereční palec – 341 ppi (Matouš Valeš mě upozornil na HTC Rezound, který má 342 ppi). Z dalších telefonů na trhu má HD rozlišení třeba i podzimní Galaxy Nexus, jenže ten má o něco větší obrazovku a hustota tak klesá na 316 ppi. Původně nejjemnější displej iPhonu 4/4S (960 × 640 pixelů / 3,5“) se může se pochlubit hustotou 326 ppi. Čistě pro srovnání ještě doplním, že nový iPad má díky vysokému rozlišení jemnost displeje 264 ppi a běžný 13“ notebook někde okolo 120 ppi.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Zleva: Sony Xperia S (341 ppi, HD, 4,3") a Nexus S (233 ppi, WVGA, 4"). Xperia S má na subpixelech na první pohled mnohem větší detail a lepší kresbu. Písmo na Nexusu S se „rozpíjí“ na subpixelech a je tak tučnější a hrubší. Na Xperii bude tedy čitelnější malé písmo třeba v prohlížeči.

Suma sumárum, extrémní jemnost je jedním z největších kladů nové Xperie, protože teprve v tomto okamžiku oceníte typografii androidího písma. Křivky jsou skutečně oblé vektory bez náznaku rastru a špatného vyhlazení, což poznáte hlavně na Androidu 4 s jeho novým písmem Roboto.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
A ještě jednou Xperia S a Nexus S

 

Témata článku: Sony, Android, Smartphony, Recenze, Xperia, Google Music, SmartTag, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 4S, Apple iPhone 4S 16GB, Apple iPhone 4S 32GB, Apple iPhone 4S 64GB, Google Nexus S, LG Optimus One, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S II, Sony Ericsson Xperia arc, Sony Ericsson Xperia X10, Sony Xperia S, Vestavěné fm, Druhý bod, Širokoúhlý záběr, Pracovní stůl, USI, Telefony s Androidem na Heureka.cz