Xperia S je první dvoujádro od Sony. Jeho hlavním tahákem je ale superdisplej s HD rozlišením a chytré placky NFC SmartTags.
Hned na začátku se přiznám, že mi řada Xperia nikdy nepřirostla k srdci. Je to asi dáno hlavně mou zkušeností s prvním androidím modelem X10. Když se v roce 2010 objevil na trhu, oproti konkurenci nenabízel žádné benefity, byl pomalý a měl zastaralou verzi Androidu. O rok později jsem si vyzkoušel Xperii Arc a tu jsem už vzal na milost. Byl to povedený luxusní telefon, ale i tak jsem se rád vrátil ke svému Nexusu One. Když mi tedy před pár dny Honza Láska položil na stůl Xperii S, byl jsem především zvědavý, co se v Sony za ten rok zase naučili a jestli mě tentokrát konečně uhranou.
Sony Xperia S na tiskových fotografiích
Nejjemnější displej
Z pohledu novináře je Xperia S rozhodně zajímavý kousek, může se totiž pochlubit hned několika prvenstvími. Pro přehlednost je vypíšu v bodech.
- První model řady Xperia pod značkou Sony
- První dvoujádrová Xperia
- První Xperia s podporou NFC
- Extrémně jemný displej
Sony Xperia S 89 % |
| rozměry a hmotnost: 128 × 64 × 10,6 mm, 144 g displej: 4,3'', kapacitní TFT LCD, 720 × 1 280, 342 DPI sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (čtyři pásma), GPRS, EDGE, HSPA (14,4|5,76 Mb/s) konektivita: microUSB, microHDMI, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, NFC, 3,5mm jack paměť: uživatelská 32 000 MB, operační 1 024 MB RAM, baterie: 1 750 mAh procesor: Qualcomm MSM8260 (2× Scorpion, 1 500 MHz, 45nm), Adreno 220 operační systém: Android 2.3 (Gingerbread) fotoaparát: 12MPx (4 000 × 3 000), video (1 920 × 1 080), autofocus, diodový blesk |
cena: 12 800 Kč |
První bod je relativně nezajímavý a na telefonu jako takovém se to nijak neprojeví. Snad jen malá zajímavost – na zádech stále přežívá tradiční kulaté zelené logo společného podniku.
Sympatickou bílou Xperii jsme museli fotit na tmavém podkladu
Druhý bod už je docela kritický, v nitru telefonu totiž tepe třetí generace Snapdragonu (Qualcomm MSM 8260) se dvěma jádry Scorpion o taktu 1,5 GHz a GPU jednotkou Adreno 220. Xperia S tedy nabízí nejvyšší hardwarový výkon, který tento model Snapdragonu má a mobil je připravený pro brzký příchod Androidu 4, který by se měl na telefonu objevit v druhém čtvrtletí letošního roku. Brrr, už teď je pozdě!
Xperia S je také prvním telefonem řady, který je vyzbrojený bezdrátovou technologií NFC. V Androidu 2.x je to zatím skoro k ničemu, Sony proto alespoň nabídlo zajímavou hračku jménem SmartTags. O tom ale až později.
Snímky různých displejů pořízené se stejným přiblížením a seřazené podle hustoty. Zleva: Sony Xperia S, iPhone 4S, Galaxy Nexus (výrazná matice PenTile), Nexus S, Optimus One, LCD obrazovka ultrabooku HP Folio 13.
No a konečně, TFT displej BRAVIA má uhlopříčku 4,3“ a rozlišení 1 280 × 720 pixelů, což znamená, že dosahuje v současné chvíli jedné z nejvyšších pixelových hustot na čtvereční palec – 341 ppi (Matouš Valeš mě upozornil na HTC Rezound, který má 342 ppi). Z dalších telefonů na trhu má HD rozlišení třeba i podzimní Galaxy Nexus, jenže ten má o něco větší obrazovku a hustota tak klesá na 316 ppi. Původně nejjemnější displej iPhonu 4/4S (960 × 640 pixelů / 3,5“) se může se pochlubit hustotou 326 ppi. Čistě pro srovnání ještě doplním, že nový iPad má díky vysokému rozlišení jemnost displeje 264 ppi a běžný 13“ notebook někde okolo 120 ppi.
Zleva: Sony Xperia S (341 ppi, HD, 4,3") a Nexus S (233 ppi, WVGA, 4"). Xperia S má na subpixelech na první pohled mnohem větší detail a lepší kresbu. Písmo na Nexusu S se „rozpíjí“ na subpixelech a je tak tučnější a hrubší. Na Xperii bude tedy čitelnější malé písmo třeba v prohlížeči.
Suma sumárum, extrémní jemnost je jedním z největších kladů nové Xperie, protože teprve v tomto okamžiku oceníte typografii androidího písma. Křivky jsou skutečně oblé vektory bez náznaku rastru a špatného vyhlazení, což poznáte hlavně na Androidu 4 s jeho novým písmem Roboto.
A ještě jednou Xperia S a Nexus S