Sony Xperia Sola: sázka na jistotu [recenze]

Všechny podstatné funkce, umírněný design a jen maličko inovací. Taková je Xperia Sola, ke které jako bonus dostanete sympatické NFC žetony.
Kapitoly článku

Smartphone Sony Xperia Sola jsme poprvé viděli v polovině března. V paměti nám utkvěl hlavně díky vyzdvihované nové technologii bezdotykového ovládání displeje. Na té ale telefon zdaleka nestojí, jak zjistíme z recenze. Svou výbavou se Sola řadí někam mezi modely Xperia S a Xperia U, na rozdíl od modelů z designové série NXT ale dovoluje paměťové karty. Drobných rozdílů je více, přitom design je jen o málo obyčejnější. Sola tak aspiruje na roli poctivého a neokázalého pracanta v letošním portfoliu Sony.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Xperia Sola na tiskových snímcích

Klíčové vlastnosti:

 • pevná plastová konstrukce
 • displej Sony Bravia Mobile s úhlopříčkou 3,7" 
 • NFC a přívěšky Smart Tag v balení
 • nová technologie Floating Touch
 • rychlé datové přenosy HSDPA a HSUPA
 • bohatá kancelářská i multimediální výbava
 • slot na paměťovou kartu
 • SIM karta běžné velikosti (mini SIM)

Hlavní nedostatky:

 • fotoaparát produkuje jen průměrné fotky
 • příliš tuhá spoušť fotoaparátu
 • zatím starší Android 2.3 Gingerbread
 • baterie není uživatelsky vyměnitelná

Sony Xperia sola
MT27i, Pepper
rozměry a hmotnost: 116 × 59 × 9,9 mm, 107 g
displej: 3,7", kapacitní TFT LCD, 480 × 854, 265 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3, GPS
paměť: 8 GB, microSDHC (32 GB), baterie: 1 320 mAh
procesor: ST-Ericsson U8500 (2× Cortex-A9, 1 GHz, 45nm)
operační systém: Google Android 2.3 (Gingerbread)
fotoaparát: 5MPx, video (1 280 × 720), autofocus, blesk
28 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Kořeny nezapře

Design novinky jasně prozradí její příslušnost k řadám smartphonů Xperia. Ostré hrany jí dodávají moderní vzhled. Přesto se Sola nekvalifikovala do takzvané NXT Series. K tomu jí chybí průhledný prosvětlený proužek mezi displejem a bradou. Pro některé uživatele to je pozitivní zpráva, sestry Xperia U nebo P jim totiž mohou připadat příliš extravagantní. Xperia Sola má plastovou konstrukci. Její zpracování je na dobré úrovni, kryty dobře lícují a nic nevrže. Zadní kryt je potažen soft-touch materiálem, který je příjemný na dotek, plní protiskluzovou funkci a částečně brání i ulpívání otisků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Z přední strany Sola připomíná ostatní Xperie s NXT Series, chybí jí ale průhledný proužek

Sony Xperia Sola má příjemné rozměry. Konkrétně mluvíme o hodnotách 116 × 59 × 10 mm. Potěší i hmotnost pouhých 109 gramů. Díky těmto parametrům se v rukou drží pohodlně, a to i navzdory svým ostřejším liniím. Na bočních stranách najdete vše potřebné. Blokovací tlačítko našlo své místo na levé stěně. Napravo je to spoušť fotoaparátu, ovládání hlasitosti a microUSB konektor, který slouží i pro dobíjení baterie. Hudební 3,5 mm jack je umístěn na horní hraně. Jediná z výhrad směřuje právě k fotografické spoušti. Její první namačkávací poloha není dostatečně odlišena od úplného zmáčknutí a to někdy vyžaduje opravdu silný stisk.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní stranu kryje černý plast, nálepka NFC napovídá, kde je ukryt příslušný čip

Sony Xperia Sola nedisponuje vyměnitelnou baterií. Pod zadní kryt se uživatel sice snadno dostane, ale článek je napasován napevno na konstrukci telefonu. Nabídne kapacitu 1 320 mAh, což novince vystačí v průměru na dva dny běžného používání. To je spíše průměrná výdrž. Po sejmutí zadního krytu získáte přístup k slotům pro paměťovou kartu microSD a SIM kartu. Chválíme Sony za setrvání u běžné mini SIM a navíc za dodávanou redukci z microSIM přímo v balení, to pro případ, že by majitel na Solu přecházel z telefonu s ořezanou SIMkou. I v rámci vlastní stáje Sony je vzájemná kompatibilita vítaná, některé novinky totiž už mají microSIM (Xperia S a P), jiné stále miniSIM (Xperia U a Sola).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Xperia Sola je průměrně tenký telefon, v pase má 10 mm

S dotykem i bez dotyku

Sony Xperia Sola je vybavena kapacitním dotykovým displejem s úhlopříčkou 3,7 palce, který disponuje rozlišením 480 × 854 pixelů a zobrazí 16 milionů barev. O kvalitní zobrazení se stará technologie Sony Mobile Bravia. Displej má jednu specialitu, kterou je technologie Floating Touch pro bezdotykové ovládání. Použité technologii jsme se věnovali podrobněji v samostatném článku. Díky ní je možné ovládat displej bez dotyku prstu i ze vzdálenosti dvou centimetrů, přičemž o vše ostatní se postarají vestavěné senzory.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pod displeje najdeme tradiční trojici senzorů pro ovládání Androidu

Zatím je tato technologie v praxi omezena v podstatě jen na internetový prohlížeč. S aktualizací operačního systému na Android 4.0 Ice Cream Sandwich by mělo být možné ovládat telefon tímto způsobem napříč celým systémem. Do té doby technologii Floating Touch musíme chápat spíše jen jako experimentální ochutnávku možností současných technologií. I přesto, že jde o zajímavou inovaci v oblasti ovládání smartphonů, k jejímu reálnému používání jsme spíše skeptičtí. Během surfování na webu nás spíše omezovala a za celou dobu testování jsme si na ni pořádně nezvykli. Schopnosti této technologie možná doceníme až v zimě, kdy si nebudeme muset při ovládání telefonu sundávat rukavice.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kryt se dá sundat, ale akumulátor není uživatelsky vyjímatelný

Samotné barevné podání displeje a další zobrazovací vlastnosti jsou u Sony tradičně na nejvyšší úrovni. Sola se sice nechlubí vylepšenou technologií White Magic jako například Xperia P, rozdíly ve zobrazení nebo maximálním podání jasu jsou minimální. Displej Soly bez potíží přečtete i na přímém slunci a také dobré pozorovací úhly dovolí vedle sedícímu člověku bez problémů číst obsah vašich SMSek přes rameno. Díky dostatečně velké úhlopříčce je i psaní na virtuální QWERTY klávesnici pohodlné a přesné. Samozřejmě že si klávesnice poradí se všemi českými znaky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Z bočního pohledu je dobře vidět vykousnutá brada telefonu

Témata článku: Sony, , , , , , Huawei Ascend G300, LG Optimus, LG Optimus L5, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Ace, Samsung Galaxy Ace 2, Sony Xperia P, Sony Xperia S, Sony Xperia sola, Sony Xperia U, Sympatický telefon, SOL, Vzájemná kompatibilita, SmartTag +, Stará technologie, Moderní vzhled, Sázka, Známý android, Běžící systém,