Všechny podstatné funkce, umírněný design a jen maličko inovací. Taková je Xperia Sola, ke které jako bonus dostanete sympatické NFC žetony.
Smartphone Sony Xperia Sola jsme poprvé viděli v polovině března. V paměti nám utkvěl hlavně díky vyzdvihované nové technologii bezdotykového ovládání displeje. Na té ale telefon zdaleka nestojí, jak zjistíme z recenze. Svou výbavou se Sola řadí někam mezi modely Xperia S a Xperia U, na rozdíl od modelů z designové série NXT ale dovoluje paměťové karty. Drobných rozdílů je více, přitom design je jen o málo obyčejnější. Sola tak aspiruje na roli poctivého a neokázalého pracanta v letošním portfoliu Sony.

Sony Xperia Sola na tiskových snímcích
Klíčové vlastnosti:
- pevná plastová konstrukce
- displej Sony Bravia Mobile s úhlopříčkou 3,7"
- NFC a přívěšky Smart Tag v balení
- nová technologie Floating Touch
- rychlé datové přenosy HSDPA a HSUPA
- bohatá kancelářská i multimediální výbava
- slot na paměťovou kartu
- SIM karta běžné velikosti (mini SIM)
Hlavní nedostatky:
- fotoaparát produkuje jen průměrné fotky
- příliš tuhá spoušť fotoaparátu
- zatím starší Android 2.3 Gingerbread
- baterie není uživatelsky vyměnitelná
MT27i, Pepper |
 | rozměry a hmotnost: 116 × 59 × 9,9 mm, 107 g displej: 3,7", kapacitní TFT LCD, 480 × 854, 265 PPI sítě: GSM, 3G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3, GPS paměť: 8 GB, microSDHC (32 GB), baterie: 1 320 mAh procesor: ST-Ericsson U8500 (2× Cortex-A9, 1 GHz, 45nm) operační systém: Google Android 2.3 (Gingerbread) fotoaparát: 5MPx, video (1 280 × 720), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Kořeny nezapře
Design novinky jasně prozradí její příslušnost k řadám smartphonů Xperia. Ostré hrany jí dodávají moderní vzhled. Přesto se Sola nekvalifikovala do takzvané NXT Series. K tomu jí chybí průhledný prosvětlený proužek mezi displejem a bradou. Pro některé uživatele to je pozitivní zpráva, sestry Xperia U nebo P jim totiž mohou připadat příliš extravagantní. Xperia Sola má plastovou konstrukci. Její zpracování je na dobré úrovni, kryty dobře lícují a nic nevrže. Zadní kryt je potažen soft-touch materiálem, který je příjemný na dotek, plní protiskluzovou funkci a částečně brání i ulpívání otisků.

Z přední strany Sola připomíná ostatní Xperie s NXT Series, chybí jí ale průhledný proužek
Sony Xperia Sola má příjemné rozměry. Konkrétně mluvíme o hodnotách 116 × 59 × 10 mm. Potěší i hmotnost pouhých 109 gramů. Díky těmto parametrům se v rukou drží pohodlně, a to i navzdory svým ostřejším liniím. Na bočních stranách najdete vše potřebné. Blokovací tlačítko našlo své místo na levé stěně. Napravo je to spoušť fotoaparátu, ovládání hlasitosti a microUSB konektor, který slouží i pro dobíjení baterie. Hudební 3,5 mm jack je umístěn na horní hraně. Jediná z výhrad směřuje právě k fotografické spoušti. Její první namačkávací poloha není dostatečně odlišena od úplného zmáčknutí a to někdy vyžaduje opravdu silný stisk.
Zadní stranu kryje černý plast, nálepka NFC napovídá, kde je ukryt příslušný čip
Sony Xperia Sola nedisponuje vyměnitelnou baterií. Pod zadní kryt se uživatel sice snadno dostane, ale článek je napasován napevno na konstrukci telefonu. Nabídne kapacitu 1 320 mAh, což novince vystačí v průměru na dva dny běžného používání. To je spíše průměrná výdrž. Po sejmutí zadního krytu získáte přístup k slotům pro paměťovou kartu microSD a SIM kartu. Chválíme Sony za setrvání u běžné mini SIM a navíc za dodávanou redukci z microSIM přímo v balení, to pro případ, že by majitel na Solu přecházel z telefonu s ořezanou SIMkou. I v rámci vlastní stáje Sony je vzájemná kompatibilita vítaná, některé novinky totiž už mají microSIM (Xperia S a P), jiné stále miniSIM (Xperia U a Sola).

Xperia Sola je průměrně tenký telefon, v pase má 10 mm
S dotykem i bez dotyku
Sony Xperia Sola je vybavena kapacitním dotykovým displejem s úhlopříčkou 3,7 palce, který disponuje rozlišením 480 × 854 pixelů a zobrazí 16 milionů barev. O kvalitní zobrazení se stará technologie Sony Mobile Bravia. Displej má jednu specialitu, kterou je technologie Floating Touch pro bezdotykové ovládání. Použité technologii jsme se věnovali podrobněji v samostatném článku. Díky ní je možné ovládat displej bez dotyku prstu i ze vzdálenosti dvou centimetrů, přičemž o vše ostatní se postarají vestavěné senzory.

Pod displeje najdeme tradiční trojici senzorů pro ovládání Androidu
Zatím je tato technologie v praxi omezena v podstatě jen na internetový prohlížeč. S aktualizací operačního systému na Android 4.0 Ice Cream Sandwich by mělo být možné ovládat telefon tímto způsobem napříč celým systémem. Do té doby technologii Floating Touch musíme chápat spíše jen jako experimentální ochutnávku možností současných technologií. I přesto, že jde o zajímavou inovaci v oblasti ovládání smartphonů, k jejímu reálnému používání jsme spíše skeptičtí. Během surfování na webu nás spíše omezovala a za celou dobu testování jsme si na ni pořádně nezvykli. Schopnosti této technologie možná doceníme až v zimě, kdy si nebudeme muset při ovládání telefonu sundávat rukavice.

Kryt se dá sundat, ale akumulátor není uživatelsky vyjímatelný
Samotné barevné podání displeje a další zobrazovací vlastnosti jsou u Sony tradičně na nejvyšší úrovni. Sola se sice nechlubí vylepšenou technologií White Magic jako například Xperia P, rozdíly ve zobrazení nebo maximálním podání jasu jsou minimální. Displej Soly bez potíží přečtete i na přímém slunci a také dobré pozorovací úhly dovolí vedle sedícímu člověku bez problémů číst obsah vašich SMSek přes rameno. Díky dostatečně velké úhlopříčce je i psaní na virtuální QWERTY klávesnici pohodlné a přesné. Samozřejmě že si klávesnice poradí se všemi českými znaky.

Z bočního pohledu je dobře vidět vykousnutá brada telefonu