Sony Xperia SP: výkonu na rozdávání [recenze]

Druhý nejvyšší letošní Xperia jde ve stopách loňských předchůdců Sony. Nabídne originální design a vysoký výkon, má ale i své slabší stránky.

V letošním roce se stala vlajkovou lodí japonského výrobce mobilních telefonů Sony voděodolná Xperia Z. V těsném závěsu za ní se prezentuje Xperia SP, která má však se svou vybavenější a větší sestrou společné snad jen logo výrobce a tu a tam nějakou tu ostřejší hranu. Mnohem více dává vzpomenout na prim loňské řady, Xperii S. Nejenže mají některé podobné hardwarové specifikace, ale sdílí spolu i slavnou svítící bradu. Právě ta designově odlišila řadu NXT a nyní i Xperii SP od masy mobilních zařízení jiných výrobců, které jsou si často více než podobné. Jestli zvládne Xperia SP zaujmout i jinak než hezkou tvářičkou, zjistíme v následující recenzi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Xperia SP a dostupné barvy

Klíčové vlastnosti:

  • originální design
  • svítící brada
  • dvoujádrový 1,7 GHz procesor
  • 1 GB RAM
  • hardwarová spoušť fotoaparátu

Hlavní nedostatky:

  • nižší výdrž baterie
  • špatné pozorovací úhly displeje
  • zahřívání telefonu při vyšším výkonu
  • jen průměrný fotoaparát

Sony Xperia SP
M35i C5302, HuaShan
rozměry a hmotnost: 131 × 67 × 10,0 mm, 155 g
displej: 4,6", kapacitní TFT LCD, 720 × 1 280, 319 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (100|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 8 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 1 GB, baterie: 2 370 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S4 Pro (2× Krait 200, 2 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.1 (Jelly Bean)
fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
35 %
vybavenost
cena: už se neprodává

hce counter

Světélkující brada se vrací

Na první pohled se sice mohou rozměry 131 × 67 × 10 mm v kombinaci s hmotností 155 gramů zdát jako naprůměrné, jakmile však uchopíte telefon do ruky, přesvědčíte se o opaku. Jedná o standardní telefon středních rozměrů, do rukou padne příjemně, nepůsobí jako ani příliš velký, ani tlustý, ani tenký, zkrátka tak akorát. Zohledníme-li design, který je typickým odlišovacím prvkem snad všech Xperií, telefon nám obyčejný připadat nebude. Tělo telefonu je vylisováno ze solidního plastu, který se nenechá ohnout a nevrže. Sony se v barvách tohoto modelu příliš neodvázalo, nabídne tři barevné variace – červenou, stříbřitě bílou a námi testovanou černou. Design telefonu je příjemným kompromisem mezi striktními hranami a přílišným zaoblením. Při čelním pohledu působí rovné linie se zaoblenými rohy decentně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Xperia SP rozhodně není tuctový smartphone

Rámeček z tvrzeného plastu, který je na první pohled přesvědčivou imitací kovu, obíhá celý telefon a právě v něm se ukrývá několik málo vnějších prvků celého zařízení. MicroUSB konektor sloužící k nabíjení, propojení telefonu s počítačem a jako substitut za microHDMI konektor díky standardu MHL je jediným prvkem levé strany. Dolní hranu netřeba příliš popisovat, na ní samotné se totiž žádný prvek nenachází. Zato však obsahuje průhlednou plastovou bradu jako dědictví loňských modelů Xperia S, P a U. Tato oblast supluje funkci notifikační diody, která tak v telefonu není potřeba.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Plastová záda jsou mírně vypouklá

Plastový pásek prosvícený několika diodami bliká a svítí v různých situacích. Diody dají vědět o příchozím a zmeškaném hovoru, příchozí i nepřečtené zprávě. Ráno vám budík bude nejen hrát, ale i svítit, při prohlížení fotek se brada rozsvítí podle převládající barvy fotky a při poslechu hudby bude rytmicky svítit. Pro každý typ události si můžete nastavit jednu ze sedmi barev. Pokud nejste fanouškem blikajících světélek, můžete tento efekt zcela vypnout. Příjemné, přehledné, originální.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pravému boku dominuje výrazné zamykací tlačítko převzaté z modelu Xperia Z

Pravá hrana telefonu je obsazena třemi prvky. Zhruba uprostřed výšky telefonu vyčnívá výrazné, kovové, zamykací tlačítko, odlišené stříbrnou barvou a kulatým tvarem. Celková koncepce tlačítka včetně jeho umístění je výrobcem dobře promyšlená a osvědčila se už u letošního top modelu Xperia Z. Čudlík nahmatáte i po tmě, tlak vyvíjený pro aktivní odezvu je vyhovující a rozhodně si jej nespletete například s regulátorem hlasitosti. Ten má své místečko o kousek výš a jeho kolébkové provedení je již dlouhodobě zažitým standardem. Z těla zařízení příliš nevystupuje, barevně splývá a tak může chvíli trvat jeho nalezení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní kryt se dá sice sundat, ale jen pro vložení microSD a microSIM karty. Baterii nevyjmete

Pod zamykacím tlačítkem nalezneme už ne tak samozřejmý prvek – mechanickou spoušť fotoaparátu. Ta je dvoupolohová, kdy jejím namáčknutím zaostříme a domáčknutím zachytíme snímek. Spoušť je dobře umístěná, obě její polohy jsou jasně odlišitelné, samotné focení s ní je velice pohodlné. Provedení tlačítka je stejně nenápadné jako kolébka hlasitosti, šedé a nepříliš vystouplé. Horní hrana telefonu je osazená 3,5mm konektorem jack na sluchátka.

Ani ne dva dny

Mírně kulatá pogumovaná záda telefonu na sobě nedají ani tak znát otisky prstů jako spíš mastnotu, pokud jí dáte příležitost se na ně přichytit. Jinak jde ale o řešení, při kterém nebudete muset telefon leštit po každém chycení. Povrch je příjemně matný a skoro až protiskluzový. Malý štítek nalepený v dolní části telefonu prozradí, že Xperia SP dostala do výbavy NFC. Velká čočka fotoaparátu s 8 Mpx zádům dominuje, po jejím boku se vyjímá mřížka hlasitého reproduktoru, LED blesk a sekundární mikrofon už jsou prvky znatelně menšími.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Brada s diodami je opravdu průhledná

Zadní kryt je sice odnímatelný, baterii však ven nedostanete. Článek má vcelku vysokou papírovou kapacitu 2 370 mAh, ale při větší zátěži se vybije podobně rychle jako některé menší baterie. Co naopak baterii svědčí, je pohotovostní režim a jen občasné zavolání. Vděčí za to režimu Stamina, který odpojí v nečinnosti bezdrátové moduly a vypne mobilní data. Při standardním provozu, který zahrnuje celý den zapnuté 3G s datovou synchronizací, 30 minut uskutečněných hovorů, 10 poslaných zpráv SMS či e-mailů a půl hodiny brouzdání po internetu se zapnutou Wi-Fi si telefon řekne o nabití už po jednom a půl dni. Na to, že jde „jen“ o dvoujádro, které má na starosti „jen“ HD displej, mohla být výdrž delší, alespoň celé dva dny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detail na telefonní sluchátko a zadní hlasitý reproduktor

Po sejmutí krytu se dostaneme ke dvěma slotům – na microSIM a microSD kartu. Druhá zmíněná může mít maximální kapacitu 32 GB, díky kterým si majitel telefonu může rozšířit interní paměť telefonu. Ta je sice deklarovaná jako 8 GB, z toho ovšem 2 GB zabírá operačním systém a jen 5,5 GB zbývá pro volnou manipulaci uživateli. V horní části černého rámečku lemujícího displej umístil výrobce krom telefonního sluchátka i čidla pro automatickou regulaci jasu, čidla přiblížení a čočku předního fotoaparátu s VGA rozlišením. Prostor pod displejem je vyjma mikrofonu zcela prázdný, mimo displej stojící tlačítka už Sony prakticky nepoužívá.

Témata článku: Sony, Android, Smartphony, Recenze, Xperia, Sony Xperia E, Sony Xperia E dual, Sony Xperia M, Sony Xperia M Dual, Sony Xperia S, Sony Xperia SP, Sony Xperia Z, Sony Xperia Z Ultra, Sony Xperia Z1, Standardní formát, ClearAudio, Slévající detail, Původní velikost, Čelní pohled, Son, Vizuální efekt, Sony Xperia, Konverze, Pravá hrana, Nejvyšší stupeň, Telefony s Androidem na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Mějte aktualizace Apple Watch pod kontrolou. Automatické updaty nemusí být vždy žádoucí

Mějte aktualizace Apple Watch pod kontrolou. Automatické updaty nemusí být vždy žádoucí

** Aktualizace iPHonů jsou dnes samozřejmostí ** Myslete však i na updaty hodinek Apple Watch ** U starších modelů je třeba vhodnost aktualizace zvážit

Martin Miksa
NávodyApple Watch
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace červenec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace červenec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Konec otravným hovorům. Od července začne platit zákaz nevyžádaného telemarketingu

Konec otravným hovorům. Od července začne platit zákaz nevyžádaného telemarketingu

** Od 1. července platí novela zákazu omezující otravný telemarketing ** Firmy vás budou moci kontaktovat jen se souhlasem předem ** Úprava se nevztahuje na firmy oslovující své stávající zákazníky

Martin Miksa
TelekomunikaceNevyžádané hovoryČTÚ
Na televizích Samsung už se obejdete bez konzole. Kromě aplikace Xboxu jsou k dispozici i další streamovací služby

Na televizích Samsung už se obejdete bez konzole. Kromě aplikace Xboxu jsou k dispozici i další streamovací služby

Není to tak dlouho, co Xbox oznámil příchod svého streamovaného hraní i na televize Samsung. Na nejnovějších modelech už ho najdete v novém Gaming Hubu.

Martin Nahodil
Cloud GamingProject xCloud
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Datové balíčky pro sociální sítě končí. Operátoři se musí podvolit novým pravidlům EU o síťové neutralitě

Datové balíčky pro sociální sítě končí. Operátoři se musí podvolit novým pravidlům EU o síťové neutralitě

** Od zítřka platí nová pravidla EU o síťové neutralitě ** Operátoři nesmí nabízet datové limity vztažené třeba jen na soc. sítě ** Vodafone už své balíčky nenabízí, Kaktus přestává od zítřka

Martin Chroust
Síťová neutralitaKaktusVodafone
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Rheinmetall se blýskl revolučním ručním granátometem SSW40

Rheinmetall se blýskl revolučním ručním granátometem SSW40

** Rheinmetall nedávno předvedl pozoruhodnou ruční palnou zbraň, která je podle všeho první svého druhu na světě ** Jde o revoluční ruční granátomet SSW40 (Squad Support Weapon 40) ** Podle komentátorů jako by z oka vypadl zbraním terminátorů pod velením Skynetu

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenství
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny