Sony Xperia Tablet S: chytrá kniha s pár překlepy [recenze]

Vysoký výkon, vestavěný infraport a odolnost proti polití, to jsou jen některé možnosti, které nabízí novinka od Sony na poli tabletů s Androidem.
Kapitoly článku

Sony není mezi výrobci tabletů s Androidem úplným nováčkem. Už vloni na podzim představilo své první modely, které se od konkurence výrazně odlišovaly designem, ale také použitelností. Na konci léta se na veletrhu IFA Sony objevilo s novinkou přidávající do názvu značku Xperia, kterou jsme zvyklí vídat u smartphonů stejného výrobce. Zhruba měsíc poté už se Xperia Tablet S dostal na pulty obchodů a vy si nyní můžete přečíst jeho podrobnou recenzi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Xperia Tablet S na tiskových snímcích v černostříbrném provedení

Klíčové vlastnosti:

  • kvalitní zpracování
  • výborný zvuk
  • Android 4.0.3 s minimálními úpravami
  • čtyřjádrový procesor Tegra 3, 1 GB RAM
  • odolnost proti polití

Hlavní nedostatky:

  • krytka nabíjecího konektoru
  • občasné pády systému
  • prodleva po stisku vypínače
  • absence konektoru USB
  • neobsahuje českou klávesnici

Sony Xperia Tablet S 16GB 3G
rozměry a hmotnost: 240 × 174 × 11,9 mm, 570 g
displej: 9,4", kapacitní TFT LCD, 1 280 × 800, 161 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3, GPS
paměť: 16 GB, SD, RAM: 1 GB, baterie: 6 000 mAh
procesor: Nvidia Tegra 3 (4× Cortex-A9, 1 GHz, 40nm)
operační systém: Google Android 4 (Ice Cream Sandwich)
fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus
21 %
vybavenost
cena: už se neprodává


 

Pevný a odolný

Krabice s tabletem je relativně velkých rozměrů, ale pokud byste očekávali bohaté příslušenství, byli byste zklamáni. Uvnitř najdete pouze nabíječku s klasickým USB konektorem a kombinovaný datový a nabíjecí kabel. Dále už se v balení nachází jenom spousta čtení.

Tablet samotný ale vše vynahradí. Už první dojem ze zpracování je opravdu dobrý, vše působí pevně a maximálně odolně. Po stránce designu se nemá Sony za co stydět a rozhodně nemůže být nařčeno z kopírování jakéhokoli jiného výrobce. Celou čelní stranu pochopitelně vyplňuje displej s rozlišením 1 280 × 800 bodů a úhlopříčkou 9,4", díky které působí celé zařízení kompaktním dojmem. Krycí sklo by mělo podle výrobce dobře odolávat ulpívání otisků prstů, testování ale ukázalo, že se v tomto parametru od běžného tvrzeného skla liší jen minimálně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Xperia Tablet S z čelní a zadní strany

Nad displejem najdete čočku webkamery podporující maximální rozlišení 1 MPx. Kamera je také na zádech tabletu, tentokrát už ale nabídne rozlišení 8 MPx a funkci automatického zaostřování. Přisvětlovací dioda bohužel chybí.

Do zadní části přístroje přechází zepředu černý plastový přehyb, který je zajímavým ozvláštněním designu a tablet díky němu připomíná zavřenou knihu. Plast je potažen jemnou vroubkovanou texturou, nemusíte se tak obávat ulpívání otisků prstů. Krom estetického významu je zde pro uživatele ještě jedno pozitivum - za přehyb se tablet dobře drží, a to jak na šířku, tak na výšku jednou rukou. Negativem je, že zakončení plastového výstupku je jediným místem, kde se při promačkání setkáte s mírným povrzáváním. V ohybu se ukrývá infraport, který (jak se později dočtete) můžete využít pro ovládání spotřební elektroniky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Zesílená plastová část na zádech je zajímavým designovým prvkem, současně se díky ní tablet dobře drží v ruce 

Zbytek zad tvoří stříbrný hliník. Matná povrchová úprava zůstává čistá i po delším používání, souvislou plochu narušují pouze dvě praktické nožičky, díky kterým se hliníkový povrch neodře pokládáním na desku stolu. Na samotném spodním okraji zadní strany najdete dvojici kvalitních reproduktorů a uprostřed konektor Multiport, pomocí kterého se tablet nabíjí, případně se skrze něj po dokoupení redukce dostanete k portům USB či HDMI. Multiport je uzavřen odnímatelnou krytkou, kterou při nejbližší příležitosti ztratíte nebo zapomenete po nabíjení umístit zpět. Překryt je také slot na paměťové karty typu SD umístěný na levém boku. Tato krytka je alespoň k tabletu připevněna, byť jde pouze o tenký proužek gumy, který už od pohledu nevydrží mnoho. Nad čtečkou karet najdete standardní výstup na sluchátka. Přímo na opačné straně tabletu je umístěn vypínač, kolébkový ovladač hlasitosti a dvojice diod. Jedna slouží jako klasický indikátor zmeškaných událostí, druhá informuje o nabíjení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dvojice reproduktorů na zádech produkuje hlasitý a kvalitní zvuk; Konektor Multiport je utěsněn odnímatelnou krytkou, kterou většina uživatelů zřejmě brzy ztratí

Krytky konektorů nejsou u tabletu samoúčelné, výrobce totiž deklaruje odolnost proti polití a chlubí se splněním normy IP-X4 (stříkající voda). Pokud tedy rádi pracujete v dešti, ve sprše nebo jiném podobném prostředí, měl by to tablet bez úhony přestát. Test toho, jak si poradí s poléváním vodou, jste mohli vidět ve 152. Týdnu mobilně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát má rozlišení 8 MPx, ale postrádá přisvětlovací diodu; Na pravém boku najdete vypínač, ovladač hlasitosti a dvojici indikačních diod; Krytka slotu na SD kartu je k tabletu připevněna tenkými gumovými pásky

Sony Xperia Tablet S je poháněn čtyřjádrovým procesorem Nvidia Tegra 3 taktovaným na 1,3 GHz (v zátěži až 1,4 GHz), pro spuštěné aplikace slouží 1 GB paměti a pro uživatelská data máte k dispozici 16, 32 nebo 64 GB. U testované 16GB varianty zůstává po prvním startu dostupných asi 10 GB místa. Konektivitu zajišťuje typická trojice Wi-Fi (a/b/g/n), Bluetooth 3.0 a GPS. K dispozici jsou i modely s 3G modemem, SIM karta se pak vkládá do slotu vedle čtečky karet SD. Nechybí samozřejmě sada čidel, ať už jde o gyroskop, kompas nebo akcelerometr. Výdrž s nevyměnitelnou baterií o kapacitě 6 000 mAh se pohybuje mezi 8 a 9 hodinami sledování videa nebo prohlížení internetu. Nabití při vypnuté obrazovce pak trvá zhruba 4,5 hodiny.

Témata článku: Sony, Android, Recenze, Tablety, Xperia, Google Music, Sony Xperia Tablet S, Sony Xperia Tablet S 16GB 3G, Sony Xperia Tablet S 32GB Wi-Fi, Spodní panel, Chytrá, Měsíční pohled, Půjčování, Pře, Nastavený čas, Plastová část, Adobe flash, Pár, Zmiňovaná aplikace, Rodinný příslušník, Výborný zvuk, Sony Xperia, Kniha, Stříkající voda, Tab, Telefony s Androidem na Heureka.cz