Sony Xperia Tablet Z: udatný obojživelník [recenze]

Po Xperii Z přichází na český trh také voděodolný tablet Xperia Tablet Z. Skvělou výbavou a netradičními prvky může zatopit konkurenci.

Ačkoliv má Sony poměrně dlouhou historii s prodejem tabletů, nedá se říct, že by jimi byl trh zaplaven. Na rozdíl od například konkurenčního Samsungu totiž ročně představí jen hrstku nových modelů v této kategorii. Po loňských modelech Tablet S a P byl na letošním barcelonském veletrhu představen Sony Xperia Tablet Z. Svým designem téměř kopíruje líbivý, vlajkový model v oblasti smartphonů Sony Xperia Z. Oba přístroje splňují certifikaci odolnosti IP57.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jednoduchost je hlavní designovou předností letošního tabletu od Sony.

Klíčové vlastnosti:

  • tenké tělo s nevšedním designem a perfektním zpracováním
  • 10,1palcový TFT LCD displej s fullHD rozlišením (1 920 × 1 200 pixelů)
  • čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon S4 Pro APQ8064 s taktem 1,5 GHz, 2 GB RAM
  • podpora microSD karet (až 64 GB)
  • certifikace IP55 a IP57
  • stereo reproduktory s vylepšením xLoud
  • 6 000mAh akumulátor umožňuje dobrou výdrž

Hlavní nedostatky:

  • v Česku pouze verze s 16 GB vnitřní paměti
  • slabší dosah Wi-Fi
  • místní nedostupnost některých služeb

Sony Xperia Tablet Z 16GB 3G
SGP321
rozměry a hmotnost: 266 × 172 × 6,9 mm, 495 g
displej: 10,1", kapacitní TFT LCD, 1 920 × 1 200, 224 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 6 000 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S4 Pro (4× Krait 200, 2 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.1 (Jelly Bean)
fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus
27 %
vybavenost
cena: už se neprodává


 

hce counter hce counter

Osvědčený design se nemění

Japonská společnost označuje vzhled svých letošních „zetkových“ přístrojů jako OmniBalance. Jeho znaky jsou ostré tvary, tenký profil a odolnost vůči vodě a prachu. Na rozdíl od telefonu, tablet nemá skleněná záda, což je i vzhledem k jeho velikosti logické. Také proto se Xperia Tablet Z chlubí nízkou hmotností 495 gramů. Na zařízení s celkovými rozměry 266 × 172 × 6,9 mm je to slušná hodnota.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Xperia Tablet Z může doplnit další zařízení Sony ve vaší domácnosti.

Obehnaný širokým rámečkem strhává na přední straně veškerou pozornost TFT LCD displej o velikosti 10,1 palce. Jeho kvalitu podtrhává (více než) fullHD rozlišení 1 920 × 1 200 pixelů (224 PPI, pro srovnání iPad 4 disponuje jemností 264 PPI). Těch extra 120 pixelů nad klasických 1 080 pixelů je vyhrazeno pro softwarové ovládací prvky systému. Displej je vybaven technologií BRAVIA Engine 2, která neustále zpracovává obraz, což následně využívá k vylepšení kontrastu nebo ostřejšímu podání objektů. V nastavení samozřejmě lze toto vylepšení vypnout.

Na displeji se po krátké době, nezávisle na stylu používání, objeví malé škrábance. Při běžném používání sice nejsou vidět, avšak máte-li tablet vypnutý, estetický dojem není stoprocentní. Po pečlivějším zkoumání však naštěstí zjistíte, že displej je z výroby kryt ochrannou fólií, jenž je bohužel nevalné kvality. Naopak jeho pozorovací úhly jsou velmi dobré, a tak ani při větším náklonu se jeho kontrast toliko nemění. Větší problémy mu dělá přímý sluneční svit. Máte-li jas nastavený pod úrovní 50 procent a na tablet vysvitne slunce, okamžitě se mění jeho čitelnost a vy budete nuceni zvýšit jas na maximum. Ani poté však není čtení zobrazovací plochy úplně ideální.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ve vypnuté stavu téměř nepoznáte, kde končí rámeček a začíná displej.

Jas může být regulován automaticky, k čemuž slouží senzoru jasu umístěný nad obrazovkou. Zde se schovává také přední kamerka, která disponuje rozlišením 2,2 Mpix a je určená především pro videohovory. To je spolu se stříbrným nápisem Sony v levém horní rohu z přední strany vše, když ovládací tlačítka systému jsou přímo součástí displeje.

Odolnost vůči vodě a prachu

Na horní hraně se zdánlivě nevyskytuje nic, avšak zdání klame. Najdeme zde totiž letos znovu objevenou funkci mobilních zařízení: infraport. V systému je k jeho využití připravená aplikace dálkové ovládání, které se budeme věnovat později. Druhým a posledním prvkem zde je ještě mikrofon. Podobně skromná je i pravá hrana tabletu, kde se na samém spodu nachází pouze jeden ze stereo reproduktorů.

Zcela jiná situace je na opačném boku. Zde se v dolním rohu usídlil druhý ze stereo reproduktorů. Nad ním pak spatříme konektory pro připojení nabíjecího doku (není součástí balení). V horní části levé hrany pokračuje dvoukolébka pro ovládání hlasitosti prostředí, do poslední chvíle nepozorovaná notifikační dioda, jenž umí hrát několika barvami nebo stylové stříbrné vypínací/zamykací tlačítko. Pod vodotěsnou krytkou nemůže chybět 3,5mm jack pro připojení sluchátek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
I když má tablet velmi tenké tělo, rozhodně se nemusíte bát, že byste ho zlomili.

Výčet konektorů chráněných krytkou pokračuje na spodní hraně, kde pod jedním z nich našel místo microUSB konektor pro zapojení nabíjecího kabelu. Tato krytka má jako jediná ze všech na tomto tabletu také svůj úchyt, aby při dobíjení „neplandala“. Na opačné straně hrany se pak ukrývají sloty pro paměťovou microSD kartu a microSIM kartu, jehož součástí je navíc malý šuplíček pro úchyt microSIM karty. Na obou koncích dolní hrany je pak umístěna další dvojice stereo reproduktorů. Mezi zmíněnými prvky jsou vyobrazeny nezbytné informace o místě výroby tabletu atd.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavním znakem krytek jednotlivých konektorů je ochrana.

Povedený kousek s malým ale

Na rozdíl od hran tabletu, které jsou tmavě modré s blyštivými třpytkami, je zbytek tabletu černý. To platí i pro zadní stranu, na které toho ale mnoho nenajdeme. Do pravého horního rohu byl umístěn snímač 8Mpix fotoaparátu. Bohužel zde chybí přisvětlovací dioda, což má dopad na špatnou kvalitu nočních snímků, o tom však později. Ve středu zad nesmí chybět logo Xperia. Pod ním nám ikonka napovídá a současně prozrazuje, kde že se na tabletu vyskytuje NFC čip. V pravé dolní části zadní strany jsou umístěny další povinná označení, která se z důvodu neodnímatelnosti krytu tabletu nemohou nacházet „pod povrchem“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Xperia Tablet Z a Xperia Z tvoří dohromady opravdu zajímavou kombinaci.

Závěrem lze shrnout, že tablet v ruce působí opravdu skvěle. Díky jeho nízké váze téměř nepoznáte, že držíte zařízení s 10,1palcovou obrazovkou. Celkový velmi pozitivní dojem dotváří i jeho povedený vzhled, kterému není téměř co vytknout. Jediným, za to dost (nepříjemným) kazem na kráse je způsob provedeného pogumování hran tabletu. Prvku, který má do světa volat, že tento tablet je i voděodolný. Bohužel po krátkém užívání se na některých místech toto pogumování ošoupe, což kazí dojem. Tablet v této cenové relaci by takovými nedostatky trpět neměl.

V balení se krom tabletu tradičně nenachází téměř nic navíc. Vlastně jedinou další použitelnou součástí je kabel pro připojení k počítači a nabíječce a právě nabíjecí jednotka. Připočteme-li obvyklé brožurky pro návod k prvním zapnutí a informace o potřebných certifikací, dostáváme se ke konci. Budete-li tak chtít do tabletu zapojit sluchátka, musíte šáhnout do vlastních zdrojů. Na druhou stranu tato praxe funguje u drtivé většiny výrobců tabletu, tudíž se nejedná o nic zvláštního.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Xperia Tablet Z zakoupíte v balení, které není zbytečně větší než samotný tablet

Témata článku: Sony, Android, Recenze, Tablety, Xperia, Asus Padfone, Asus Padfone + Station, Asus Padfone + Station 32GB 3G, Asus Padfone + Station 64GB 3G, Asus Padfone 2, Asus Padfone 2 + Station, Asus Padfone 2 + Station 32GB 3G, Asus Padfone 2 + Station 64GB 3G, Asus Padfone Infinity, Asus Padfone Infinity (2. generace), Asus Padfone Infinity (2. generace) 32GB LTE, Asus Padfone Infinity + Station, Asus Padfone Infinity + Station (2. generace), Asus Padfone Infinity + Station (2. generace) 32GB LTE, Asus Padfone Infinity + Station 64GB 3G, Sony Xperia Tablet Z, Sony Xperia Tablet Z 16GB 3G, Sony Xperia Tablet Z 32GB Wi-Fi, Sony Xperia Z, Dostatečná ostrost, Tablety na Heureka.czVybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS
Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

** Galaxy Tab S8 Ultra je největší tablet od Samsungu ** Je to také největší tablet, který jsme v redakci kdy měli ** Co vše umí tato multimediální bestie od Samsungu?

Martin Chroust
TabletyRecenze
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

** Odolné smartphony s logem AGM vždy něčím překvapí ** Nový Glory G1S dostal do výbavy zatím nejlepší mobilní termovizi ** Za zmínku stojí špičková odolnost i integrovaný laser

Martin Chroust
TermokameraZvýšená odolnostSnapdragon
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Tohle nám na keynote neřekli. Nové verze systémů od Applu přináší nejen novinky, ale i omezení

Tohle nám na keynote neřekli. Nové verze systémů od Applu přináší nejen novinky, ale i omezení

** Apple předvedl na WWDC působivé novinky ** U některých ale neřekl úplně všechno ** Toto je pět zásadních detailů, které byste měli vědět

Martin Miksa
WWDCiOSSoftware pro mobily
Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

** Chytré hodinky se prakticky každý rok naučí měřit něco nového ** Letos by se mělo jednat o neinvazivní měření krevního cukru ** Měření teploty kůže by se mělo dostat i na další chytré hodinky

Martin Chroust
Měření glykémieMěřeníChytré hodinky