Sony Xperia Tablet Z: udatný obojživelník [recenze]

Po Xperii Z přichází na český trh také voděodolný tablet Xperia Tablet Z. Skvělou výbavou a netradičními prvky může zatopit konkurenci.

Ačkoliv má Sony poměrně dlouhou historii s prodejem tabletů, nedá se říct, že by jimi byl trh zaplaven. Na rozdíl od například konkurenčního Samsungu totiž ročně představí jen hrstku nových modelů v této kategorii. Po loňských modelech Tablet S a P byl na letošním barcelonském veletrhu představen Sony Xperia Tablet Z. Svým designem téměř kopíruje líbivý, vlajkový model v oblasti smartphonů Sony Xperia Z. Oba přístroje splňují certifikaci odolnosti IP57.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jednoduchost je hlavní designovou předností letošního tabletu od Sony.

Klíčové vlastnosti:

  • tenké tělo s nevšedním designem a perfektním zpracováním
  • 10,1palcový TFT LCD displej s fullHD rozlišením (1 920 × 1 200 pixelů)
  • čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon S4 Pro APQ8064 s taktem 1,5 GHz, 2 GB RAM
  • podpora microSD karet (až 64 GB)
  • certifikace IP55 a IP57
  • stereo reproduktory s vylepšením xLoud
  • 6 000mAh akumulátor umožňuje dobrou výdrž

Hlavní nedostatky:

  • v Česku pouze verze s 16 GB vnitřní paměti
  • slabší dosah Wi-Fi
  • místní nedostupnost některých služeb

Sony Xperia Tablet Z 16GB 3G
SGP321
rozměry a hmotnost: 266 × 172 × 6,9 mm, 495 g
displej: 10,1", kapacitní TFT LCD, 1 920 × 1 200, 224 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 6 000 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S4 Pro (4× Krait 200, 2 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.1 (Jelly Bean)
fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus
25 %
vybavenost
cena: už se neprodává


 

Osvědčený design se nemění

Japonská společnost označuje vzhled svých letošních „zetkových“ přístrojů jako OmniBalance. Jeho znaky jsou ostré tvary, tenký profil a odolnost vůči vodě a prachu. Na rozdíl od telefonu, tablet nemá skleněná záda, což je i vzhledem k jeho velikosti logické. Také proto se Xperia Tablet Z chlubí nízkou hmotností 495 gramů. Na zařízení s celkovými rozměry 266 × 172 × 6,9 mm je to slušná hodnota.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Xperia Tablet Z může doplnit další zařízení Sony ve vaší domácnosti.

Obehnaný širokým rámečkem strhává na přední straně veškerou pozornost TFT LCD displej o velikosti 10,1 palce. Jeho kvalitu podtrhává (více než) fullHD rozlišení 1 920 × 1 200 pixelů (224 PPI, pro srovnání iPad 4 disponuje jemností 264 PPI). Těch extra 120 pixelů nad klasických 1 080 pixelů je vyhrazeno pro softwarové ovládací prvky systému. Displej je vybaven technologií BRAVIA Engine 2, která neustále zpracovává obraz, což následně využívá k vylepšení kontrastu nebo ostřejšímu podání objektů. V nastavení samozřejmě lze toto vylepšení vypnout.

Na displeji se po krátké době, nezávisle na stylu používání, objeví malé škrábance. Při běžném používání sice nejsou vidět, avšak máte-li tablet vypnutý, estetický dojem není stoprocentní. Po pečlivějším zkoumání však naštěstí zjistíte, že displej je z výroby kryt ochrannou fólií, jenž je bohužel nevalné kvality. Naopak jeho pozorovací úhly jsou velmi dobré, a tak ani při větším náklonu se jeho kontrast toliko nemění. Větší problémy mu dělá přímý sluneční svit. Máte-li jas nastavený pod úrovní 50 procent a na tablet vysvitne slunce, okamžitě se mění jeho čitelnost a vy budete nuceni zvýšit jas na maximum. Ani poté však není čtení zobrazovací plochy úplně ideální.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ve vypnuté stavu téměř nepoznáte, kde končí rámeček a začíná displej.

Jas může být regulován automaticky, k čemuž slouží senzoru jasu umístěný nad obrazovkou. Zde se schovává také přední kamerka, která disponuje rozlišením 2,2 Mpix a je určená především pro videohovory. To je spolu se stříbrným nápisem Sony v levém horní rohu z přední strany vše, když ovládací tlačítka systému jsou přímo součástí displeje.

Odolnost vůči vodě a prachu

Na horní hraně se zdánlivě nevyskytuje nic, avšak zdání klame. Najdeme zde totiž letos znovu objevenou funkci mobilních zařízení: infraport. V systému je k jeho využití připravená aplikace dálkové ovládání, které se budeme věnovat později. Druhým a posledním prvkem zde je ještě mikrofon. Podobně skromná je i pravá hrana tabletu, kde se na samém spodu nachází pouze jeden ze stereo reproduktorů.

Zcela jiná situace je na opačném boku. Zde se v dolním rohu usídlil druhý ze stereo reproduktorů. Nad ním pak spatříme konektory pro připojení nabíjecího doku (není součástí balení). V horní části levé hrany pokračuje dvoukolébka pro ovládání hlasitosti prostředí, do poslední chvíle nepozorovaná notifikační dioda, jenž umí hrát několika barvami nebo stylové stříbrné vypínací/zamykací tlačítko. Pod vodotěsnou krytkou nemůže chybět 3,5mm jack pro připojení sluchátek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
I když má tablet velmi tenké tělo, rozhodně se nemusíte bát, že byste ho zlomili.

Výčet konektorů chráněných krytkou pokračuje na spodní hraně, kde pod jedním z nich našel místo microUSB konektor pro zapojení nabíjecího kabelu. Tato krytka má jako jediná ze všech na tomto tabletu také svůj úchyt, aby při dobíjení „neplandala“. Na opačné straně hrany se pak ukrývají sloty pro paměťovou microSD kartu a microSIM kartu, jehož součástí je navíc malý šuplíček pro úchyt microSIM karty. Na obou koncích dolní hrany je pak umístěna další dvojice stereo reproduktorů. Mezi zmíněnými prvky jsou vyobrazeny nezbytné informace o místě výroby tabletu atd.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavním znakem krytek jednotlivých konektorů je ochrana.

Povedený kousek s malým ale

Na rozdíl od hran tabletu, které jsou tmavě modré s blyštivými třpytkami, je zbytek tabletu černý. To platí i pro zadní stranu, na které toho ale mnoho nenajdeme. Do pravého horního rohu byl umístěn snímač 8Mpix fotoaparátu. Bohužel zde chybí přisvětlovací dioda, což má dopad na špatnou kvalitu nočních snímků, o tom však později. Ve středu zad nesmí chybět logo Xperia. Pod ním nám ikonka napovídá a současně prozrazuje, kde že se na tabletu vyskytuje NFC čip. V pravé dolní části zadní strany jsou umístěny další povinná označení, která se z důvodu neodnímatelnosti krytu tabletu nemohou nacházet „pod povrchem“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Xperia Tablet Z a Xperia Z tvoří dohromady opravdu zajímavou kombinaci.

Závěrem lze shrnout, že tablet v ruce působí opravdu skvěle. Díky jeho nízké váze téměř nepoznáte, že držíte zařízení s 10,1palcovou obrazovkou. Celkový velmi pozitivní dojem dotváří i jeho povedený vzhled, kterému není téměř co vytknout. Jediným, za to dost (nepříjemným) kazem na kráse je způsob provedeného pogumování hran tabletu. Prvku, který má do světa volat, že tento tablet je i voděodolný. Bohužel po krátkém užívání se na některých místech toto pogumování ošoupe, což kazí dojem. Tablet v této cenové relaci by takovými nedostatky trpět neměl.

V balení se krom tabletu tradičně nenachází téměř nic navíc. Vlastně jedinou další použitelnou součástí je kabel pro připojení k počítači a nabíječce a právě nabíjecí jednotka. Připočteme-li obvyklé brožurky pro návod k prvním zapnutí a informace o potřebných certifikací, dostáváme se ke konci. Budete-li tak chtít do tabletu zapojit sluchátka, musíte šáhnout do vlastních zdrojů. Na druhou stranu tato praxe funguje u drtivé většiny výrobců tabletu, tudíž se nejedná o nic zvláštního.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Xperia Tablet Z zakoupíte v balení, které není zbytečně větší než samotný tablet

Témata článku: Sony, Android, Recenze, Tablety, Xperia, Asus Padfone, Asus Padfone + Station, Asus Padfone + Station 32GB 3G, Asus Padfone + Station 64GB 3G, Asus Padfone 2, Asus Padfone 2 + Station, Asus Padfone 2 + Station 32GB 3G, Asus Padfone 2 + Station 64GB 3G, Asus Padfone Infinity, Asus Padfone Infinity (2. generace), Asus Padfone Infinity (2. generace) 32GB LTE, Asus Padfone Infinity + Station, Asus Padfone Infinity + Station (2. generace), Asus Padfone Infinity + Station (2. generace) 32GB LTE, Asus Padfone Infinity + Station 64GB 3G, Sony Xperia Tablet Z, Sony Xperia Tablet Z 16GB 3G, Sony Xperia Tablet Z 32GB Wi-Fi, Sony Xperia Z, Certifikace odolnosti IP, Telefony s Androidem na Heureka.cz