Sony Xperia Tipo Dual: dualSIM do kapsy [recenze]

Sony Xperia Tipo Dual je kompaktní smartphone, se kterým vám v kapse přistane spousta zábavy včetně dvou SIM karet na příjmu.
Kapitoly článku

Sony Xperia Tipo a jeho bratříček Tipo Dual jsou naprosto totožné smartphony, které se liší jen možností druhého z nich používat dvě SIM karty zároveň. Proto budeme testovat právě dualSIM, pokud ale tuto pasáž přeskočíte, můžete tuto recenzi brát i jako test modelu Xperia Tipo. V malém těle dostanete Android 4.0 a s ním vše, co dělá telefon chytrým. Zároveň skloubíte pracovní a osobní život, to vše za cenu do čtyř tisíc korun. Jak si telefon poradí se dvěma SIM kartami a jaké je celkové používání maličkého mobilu?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Xperia Tipo/Tipo Dual na tiskových snímcích, liší se jen barvou a funkcí dualSIM

Klíčové vlastnosti:

  • Android 4.0 a odladěné prostředí
  • 4 GB microSD karta v balení
  • dualSIM provedení včetně dedikovaného tlačítka
  • dobrá výdrž
  • stavová dioda

Hlavní nedostatky:

  • měkké krycí sklo displeje
  • fotoaparát bez autofokusu
  • chybí čidlo regulace jasu
  • tlačítko pro zamčení/vypnutí je moc zapuštěné

Sony Xperia tipo
ST21i, Tapioca
rozměry a hmotnost: 103 × 57 × 13,0 mm, 99 g
displej: 3,2", kapacitní TFT LCD, 320 × 480, 180 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1, GPS
paměť: 3 GB, microSDHC (32 GB), baterie: 1 500 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S1 (1× Cortex-A5, 1 GHz, 45nm)
operační systém: Google Android 4 (Ice Cream Sandwich)
fotoaparát: 3MPx, video (640 × 480)
22 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Sony Xperia tipo dual
ST21i2, Tapioca DS
rozměry a hmotnost: 103 × 57 × 13,0 mm, 99 g
displej: 3,2", kapacitní TFT LCD, 320 × 480, 180 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1, GPS
paměť: 3 GB, microSDHC (32 GB), baterie: 1 500 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S1 (1× Cortex-A5, 1 GHz, 45nm)
operační systém: Google Android 4 (Ice Cream Sandwich)
fotoaparát: 3MPx, video (640 × 480)
24 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Otestovali jsme už celou abecedu Xperií:

V malé krabičce malý telefon

U spousty telefonů od Sony jsme si zvykli na velkou čtvercovou krabici. Xperia Tipo Dual naproti tomu přichází v drobné krabičce, ve které nalezneme samotný přístroj s rozměry 103 x 57 x 13 mm a hmotností 99,4 gramu, hromadu ilustrovaných manuálů, adaptér do zásuvky, datový kabel a špuntová sluchátka s vyměnitelnými nástavci, klipsem na přichycení, ovládacím panelem a nepraktickým konektorem do pravého úhlu. Vzhledem k tomu, že jde o dualSIM, nesmí chybět dvě redukce z microSIM na klasickou miniSIM, kterou telefon používá – obě s lepítkem proti vypadnutí.

Klepněte pro větší obrázek
V balení najdete mimo tradiční příslušenství i fólii na displej a dvojici zpětných redukcí na miniSIM kartu

Posledním překvapením je krycí folie na displej včetně malého hadříku a vytlačovátka bublin vzniklých při lepení. Xperii Tipo Dual seženete v černém a stříbrném provedení, zatímco obyčejná Xperia Tipo se prodává ještě v bílé, modré, červené a ještě tmavší černé. Telefon je vyveden v matu a provedení soft-touch, jenom pruh pod displejem s logem Xperia je lesklý a otisky prstů příko přitahuje.

Prcek do náprsní kapsy

Xperia Tipo Dual má úhlopříčku displeje 3,2 palce, a tak je opravdu skaldná. Tak skladná, že ji někdy budete hledat. Její zobrazovací panel s rozlišením 32 x 480 bodů je technologie TFT LCD, a co trochu zamrzí, to je schopnost zobrazit jen 262 tisíc barev. Nutno podotknout, že kdybych to na stránkách výrobce nezjistil, ani bych to nepoznal. Telefonu chybí čidlo pro automatickou regulaci jasu displeje, ale pokud si nastavíte maximální jas, nebudete mít na slunci výraznější problémy. Pozorovací úhly jsou dobré ze tří stran, budete-li se dívat moc shora, objeví se zkreslené barvy dřív, než byste čekali.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Xperia Tipo Dual je malý zaoblený mobil

Xperii Tipo Dual musím pochválit za ryze efektní vypnutí displeje, které nejvíce připomíná vypínání starých televizí. Nejprve se tedy obraz smrskne do bílé vodorovné čáry uprostřed displeje, a poté čára směrem do středu zmizí. Škoda, že efektní nejsou senzorová tlačítka, svítí jen s displejem a nijak si je nenastavíte. Pod nimi už je jen logo Xperia na otisky hýřícím lesklém pruhu. Nad displejem je logo Sony, hovorový reproduktor, vedle něj čidlo přiblížení a trojbarevná stavová dioda. Přední kamerku bychom hledali marně. Pokárat též musím za měkké krytí displeje, silně na něj tlačit se nevyplatí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na pravém boku je patrný praktický přepínač SIM karet

Přesuneme-li pozornost na boky, najdeme na levém systémový microUSB konektor, na levém potom otvor na poutko, kolébku pro regulaci hlasitosti a tlačítko pro přepínání mezi SIM kartami. Spodní hrana ukrývá hovorový mikrofon a štěrbinu pro sejmutí krytu, horní hrana tlačítko vypnutí/zamčení a konektor pro sluchátka. Proto jsem v úvodu zmiňoval, že je zahnutý konektor sluchátek nešťastně zvolený. Zbývá zadní strana, na které je opět logo Xperia, hodně hlasitý sekundární reproduktor a čočka fotoaparátu s rozlišením 3,2 Mpx. Ta je oproti krytu zapuštěna, takže její poškrábání nehrozí.

Cesta k SIM vede pod baterii. K oběma

Pod snímatelným zadním krytem nalezneme baterii se štědrou kapacitou 1500 mAh. Ta dokáže telefon s oběma aktivními SIM kartami udržet při středním používání naživu dva dny. Z jedné SIM byly uskutečňovány hovory v délce asi půlhodinu denně a 20 SMS, druhá byla využívána pro datový provoz – asi 15 minut denně. K tomu připočtěme další hodinu denně na Wi-Fi, hodinu hudby, občasnou navigaci, pořízení pár fotografií, zkoušku videa, samozřejmě synchronizaci widgetů a kontrolu pošty a sociálních sítí. Konkrétní výdrž je však diametrálně odlišná uživatel od uživatele, při dvou SIM katrách si onen rozdíl ještě vynásobte dvěma.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
SIM karty jsou umístěny v patrovém slotu přímo pod krytem

Při vkládání SIM karet vám pomůže vyjížděcí plíšek, abyste věděli, kam jednotlivé SIM vložit. Hlavní SIM je ta spodní, to vám ostatně napoví přítomný piktogram. Pro přístup k oběma je však nutno vyjmout baterii. Pod baterií najdete také slot na paměťovou kartu, kde vás mile potěší již vložená microSD s kapacitou 4 GB.Využijete ji, pokud vám systémových 2,9 GB, z nichž je uživatelsky přístupných zhruba 2,2 GB, přijde málo. Pokud je vám i paměťová karta málo, můžete si vložit vlastní do velikosti 32 GB, což jsem osobně odzkoušel.

Témata článku: Sony, , , , , , Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S Duos, Samsung Galaxy Y, Samsung Galaxy Y Duos, Sony Xperia E, Sony Xperia E dual, Sony Xperia ion, Sony Xperia J, Sony Xperia miro, Sony Xperia SP, Sony Xperia Tablet Z, Sony Xperia Tablet Z 16GB 3G, Sony Xperia Tablet Z 32GB Wi-Fi, Sony Xperia tipo, Sony Xperia tipo dual, Sony Xperia Z, Mašina, Herní zóna, Malý telefon,