Sony Xperia Tipo Dual: dualSIM do kapsy [recenze]

Sony Xperia Tipo Dual je kompaktní smartphone, se kterým vám v kapse přistane spousta zábavy včetně dvou SIM karet na příjmu.
Kapitoly článku

Sony Xperia Tipo a jeho bratříček Tipo Dual jsou naprosto totožné smartphony, které se liší jen možností druhého z nich používat dvě SIM karty zároveň. Proto budeme testovat právě dualSIM, pokud ale tuto pasáž přeskočíte, můžete tuto recenzi brát i jako test modelu Xperia Tipo. V malém těle dostanete Android 4.0 a s ním vše, co dělá telefon chytrým. Zároveň skloubíte pracovní a osobní život, to vše za cenu do čtyř tisíc korun. Jak si telefon poradí se dvěma SIM kartami a jaké je celkové používání maličkého mobilu?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Xperia Tipo/Tipo Dual na tiskových snímcích, liší se jen barvou a funkcí dualSIM

Klíčové vlastnosti:

  • Android 4.0 a odladěné prostředí
  • 4 GB microSD karta v balení
  • dualSIM provedení včetně dedikovaného tlačítka
  • dobrá výdrž
  • stavová dioda

Hlavní nedostatky:

  • měkké krycí sklo displeje
  • fotoaparát bez autofokusu
  • chybí čidlo regulace jasu
  • tlačítko pro zamčení/vypnutí je moc zapuštěné

Sony Xperia tipo
ST21i, Tapioca
rozměry a hmotnost: 103 × 57 × 13,0 mm, 99 g
displej: 3,2", kapacitní TFT LCD, 320 × 480, 180 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1, GPS
paměť: 3 GB, microSDHC (32 GB), baterie: 1 500 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S1 (1× Cortex-A5, 1 GHz, 45nm)
operační systém: Google Android 4 (Ice Cream Sandwich)
fotoaparát: 3MPx, video (640 × 480)
24 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Sony Xperia tipo dual
ST21i2, Tapioca DS
rozměry a hmotnost: 103 × 57 × 13,0 mm, 99 g
displej: 3,2", kapacitní TFT LCD, 320 × 480, 180 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1, GPS
paměť: 3 GB, microSDHC (32 GB), baterie: 1 500 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S1 (1× Cortex-A5, 1 GHz, 45nm)
operační systém: Google Android 4 (Ice Cream Sandwich)
fotoaparát: 3MPx, video (640 × 480)
25 %
vybavenost
cena: už se neprodává

hce counter hce counter

Otestovali jsme už celou abecedu Xperií:

V malé krabičce malý telefon

U spousty telefonů od Sony jsme si zvykli na velkou čtvercovou krabici. Xperia Tipo Dual naproti tomu přichází v drobné krabičce, ve které nalezneme samotný přístroj s rozměry 103 x 57 x 13 mm a hmotností 99,4 gramu, hromadu ilustrovaných manuálů, adaptér do zásuvky, datový kabel a špuntová sluchátka s vyměnitelnými nástavci, klipsem na přichycení, ovládacím panelem a nepraktickým konektorem do pravého úhlu. Vzhledem k tomu, že jde o dualSIM, nesmí chybět dvě redukce z microSIM na klasickou miniSIM, kterou telefon používá – obě s lepítkem proti vypadnutí.

Klepněte pro větší obrázek
V balení najdete mimo tradiční příslušenství i fólii na displej a dvojici zpětných redukcí na miniSIM kartu

Posledním překvapením je krycí folie na displej včetně malého hadříku a vytlačovátka bublin vzniklých při lepení. Xperii Tipo Dual seženete v černém a stříbrném provedení, zatímco obyčejná Xperia Tipo se prodává ještě v bílé, modré, červené a ještě tmavší černé. Telefon je vyveden v matu a provedení soft-touch, jenom pruh pod displejem s logem Xperia je lesklý a otisky prstů příko přitahuje.

Prcek do náprsní kapsy

Xperia Tipo Dual má úhlopříčku displeje 3,2 palce, a tak je opravdu skaldná. Tak skladná, že ji někdy budete hledat. Její zobrazovací panel s rozlišením 32 x 480 bodů je technologie TFT LCD, a co trochu zamrzí, to je schopnost zobrazit jen 262 tisíc barev. Nutno podotknout, že kdybych to na stránkách výrobce nezjistil, ani bych to nepoznal. Telefonu chybí čidlo pro automatickou regulaci jasu displeje, ale pokud si nastavíte maximální jas, nebudete mít na slunci výraznější problémy. Pozorovací úhly jsou dobré ze tří stran, budete-li se dívat moc shora, objeví se zkreslené barvy dřív, než byste čekali.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Xperia Tipo Dual je malý zaoblený mobil

Xperii Tipo Dual musím pochválit za ryze efektní vypnutí displeje, které nejvíce připomíná vypínání starých televizí. Nejprve se tedy obraz smrskne do bílé vodorovné čáry uprostřed displeje, a poté čára směrem do středu zmizí. Škoda, že efektní nejsou senzorová tlačítka, svítí jen s displejem a nijak si je nenastavíte. Pod nimi už je jen logo Xperia na otisky hýřícím lesklém pruhu. Nad displejem je logo Sony, hovorový reproduktor, vedle něj čidlo přiblížení a trojbarevná stavová dioda. Přední kamerku bychom hledali marně. Pokárat též musím za měkké krytí displeje, silně na něj tlačit se nevyplatí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na pravém boku je patrný praktický přepínač SIM karet

Přesuneme-li pozornost na boky, najdeme na levém systémový microUSB konektor, na levém potom otvor na poutko, kolébku pro regulaci hlasitosti a tlačítko pro přepínání mezi SIM kartami. Spodní hrana ukrývá hovorový mikrofon a štěrbinu pro sejmutí krytu, horní hrana tlačítko vypnutí/zamčení a konektor pro sluchátka. Proto jsem v úvodu zmiňoval, že je zahnutý konektor sluchátek nešťastně zvolený. Zbývá zadní strana, na které je opět logo Xperia, hodně hlasitý sekundární reproduktor a čočka fotoaparátu s rozlišením 3,2 Mpx. Ta je oproti krytu zapuštěna, takže její poškrábání nehrozí.

Cesta k SIM vede pod baterii. K oběma

Pod snímatelným zadním krytem nalezneme baterii se štědrou kapacitou 1500 mAh. Ta dokáže telefon s oběma aktivními SIM kartami udržet při středním používání naživu dva dny. Z jedné SIM byly uskutečňovány hovory v délce asi půlhodinu denně a 20 SMS, druhá byla využívána pro datový provoz – asi 15 minut denně. K tomu připočtěme další hodinu denně na Wi-Fi, hodinu hudby, občasnou navigaci, pořízení pár fotografií, zkoušku videa, samozřejmě synchronizaci widgetů a kontrolu pošty a sociálních sítí. Konkrétní výdrž je však diametrálně odlišná uživatel od uživatele, při dvou SIM katrách si onen rozdíl ještě vynásobte dvěma.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
SIM karty jsou umístěny v patrovém slotu přímo pod krytem

Při vkládání SIM karet vám pomůže vyjížděcí plíšek, abyste věděli, kam jednotlivé SIM vložit. Hlavní SIM je ta spodní, to vám ostatně napoví přítomný piktogram. Pro přístup k oběma je však nutno vyjmout baterii. Pod baterií najdete také slot na paměťovou kartu, kde vás mile potěší již vložená microSD s kapacitou 4 GB.Využijete ji, pokud vám systémových 2,9 GB, z nichž je uživatelsky přístupných zhruba 2,2 GB, přijde málo. Pokud je vám i paměťová karta málo, můžete si vložit vlastní do velikosti 32 GB, což jsem osobně odzkoušel.

Témata článku: Sony, Android, Smartphony, Recenze, DualSIM, Xperia, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S Duos, Samsung Galaxy Y, Samsung Galaxy Y Duos, Sony Xperia E, Sony Xperia E dual, Sony Xperia ion, Sony Xperia J, Sony Xperia miro, Sony Xperia SP, Sony Xperia Tablet Z, Sony Xperia Tablet Z 16GB 3G, Sony Xperia Tablet Z 32GB Wi-Fi, Sony Xperia tipo, Sony Xperia tipo dual, Sony Xperia Z, Scanování, Osobní život, Dobrý poslech, Dual sim telefony na Heureka.czStudie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

** Doslova každý týden se na Google Play objeví nový malware ** Ten nejnovější si do mobilů stáhlo na 60 milionů uživatelů ** Vývojáři aplikací vydělávají na přeprodeji citlivých dat

Martin Chroust
Google PlayMalwareAndroid
Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

** Chytré hodinky se prakticky každý rok naučí měřit něco nového ** Letos by se mělo jednat o neinvazivní měření krevního cukru ** Měření teploty kůže by se mělo dostat i na další chytré hodinky

Martin Chroust
Měření glykémieMěřeníChytré hodinky
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

** Google 11. května vypne nahrávání hovorů na Androidu ** Aplikace nebudou moci k nahrávání využívat API pro Usnadnění ** Uživatelé mají pouze dvě možnosti, jak nahrávání zachovat...

Martin Chroust
Nahrávání hovorůAndroid
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android