Sony Xperia Tipo: základní Android i jako dual SIM

Sony se pouští do dosud neprozkoumaných vod. Nový smartphone Tipo, který se vzhledově podobá ostatním Xperiím, bude umět pracovat se dvěma SIM.

Sony nečekaně a s předstihem na Facebooku uvolnil informace k modelu Xperia Miro, na portálu YouTube dal zase přednost dvojici modelů - Xperia Tipo a Xperia Tipo Dual. Jak již názvem napovídá, jedná se o stejná zařízení, jen s tím rozdílem, že u jednoho budou k dispozici hned dva sloty pro SIM karty namísto jednoho. Také Sony, hned po HTC, reaguje na vzrůstající zájem o DualSIM smartphony s Androidem, do kterých se doposud pouštěl pouze Samsung. Konkurenční bitva se tak může naplno rozběhnout - s čím půjde do boje nová Xperia?

Dva modely, jeden rozdíl

Xperia tipo je zařízení o rozměrech 103 × 57 × 13 mm a hmotností 99,4 gramů. Jedná se o kompaktní Android nižší třídy, který na první pohled zaujme svými barevnými variantami. Na trhu se bude prodávat v tradiční černé a bílé, které bude doprovázet vínová a modrá. TFT zobrazovač s úhlopříčkou 3,2" a HVGA rozlišením disponuje sklíčkem odolným proti poškrábání. Pod displejem nalezneme standardní senzorické ovládací klávesy pro potřeby Androidu. V telefonu běží operační systém Android 4.0 Ice Cream Sandwich, hlavním hnacím motorem je pak 800MHz procesor z dílny Qualcommu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Všechny čtyři barevné varianty nově představeého modelu. Nejvíce nás zaujala červená a modrá.

Na levém boku přístroje nalezneme microUSB konektor sloužící k nabíjení a přenosu dat s počítačem v režimu MTP (Media Transfer Protocol) nebo Mass Storage. Pravý bok je vyhrazen pro klávesy regulující hlasitost. Na horní hranu byl umístěn 3,5mm jack a zamykací klávesa, která též slouží jako zapínací a vypínací tlačítko. Na zadním krytu najdeme 3,2Mpix snímač, u kterého tentokráte chybí funkcionalita automatického ostření , a reproduktor. Pod plastovou skořepinou je ukryta 1500mAh baterie, se kterou Sony zaručuje více než 24hodinový zápřah na jedno nabití. Uvidíme, jak se podaří metu dodržet při praktickém používání.

Klepněte pro větší obrázek
Sony Xperia tipo bude kompaktním telefonem, který se hravě vejde do dlaně.

Pod krytem se dostanete k SIM kartě, respektive ke dvojici slotů (u modelu Xperia tipo duos). Problémem je však to, že karty nefungují v režimu dual standby, v jeden čas je tedy aktivní pouze jedna z nich a vy si tlačítkem přepínáte, která z nich to bude. V praxi se tak nejedná o plnohodnotné využití potenciálu dvou SIM karet (tj. obě na příjmu zároveň) ale jen o odstranění prodlevy, kterou by jste měli při manuální výměně jedné SIM karty za druhou při vyjmuté baterii. Škoda.

Cílový uživatel - nenáročný nebo začátečník

Sony se sama netají tím, že model Xperia Tipo jasně cílí na nenáročné uživatele, ba dokonce i na ty, kteří se k smartphonům dostávají vůbec poprvé. Telefon má připraveného detailního průvodce, který ochotně pomůže se všemi základními nastaveními. Co se týče uživatelského prostoru, k dispozici bude 2,9GB paměť, která bude rozšiřitelná paměťovými kartami microSD. Po stránce konektivity jistě potěší podpora UMTS s HSPA, Bluetooth, Wi-Fi nebo GPS.

V základní nabídce můžeme čekat řadu aplikací od Googlu, Sony k nim přidá i některé své vlastní tituly. Při přehrávání hudby oceníte funkci xLoud pro kvalitní a čistý hudební výstup. Pokud nějakou skladbu uslyšíte hrát z rádia, můžete si o této skladbě pomocí funkce TrackID zjistit více informací. V nabídce nechybí ani FM rádio s RDS, podpora 3D her nebo vestavěná aplikace YouTube. Poměrně slušnou výbavu organizačních funkcí doplňují živé tapety nebo interaktivně ovládané uživatelské prostředí a aplikace - zobrazení displeje můžete přetočit nabok, hry můžete ovládat náklony telefonu do stran.

V základním balení spolu s telefonem dostanete baterii, nabíječku, USB kabel a uživatelské příručky. Modely Xperia tipo a Xpera tipo duos se na trh dostanou v průběhu třetího čtvrtletí tohoto roku. Předpokládaná cena a dostupnost na českém trhu zatím není známa.

Sony Xperia tipo dual
ST21i2, Tapioca DS
rozměry a hmotnost: 103 × 57 × 13,0 mm, 99 g
displej: 3,2", kapacitní TFT LCD, 320 × 480, 180 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1, GPS
paměť: 3 GB, microSDHC (32 GB), baterie: 1 500 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S1 (1× Cortex-A5, 1 GHz, 45nm)
operační systém: Google Android 4 (Ice Cream Sandwich)
fotoaparát: 3MPx, video (640 × 480)
26 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Sony Xperia tipo
ST21i, Tapioca
rozměry a hmotnost: 103 × 57 × 13,0 mm, 99 g
displej: 3,2", kapacitní TFT LCD, 320 × 480, 180 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1, GPS
paměť: 3 GB, microSDHC (32 GB), baterie: 1 500 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S1 (1× Cortex-A5, 1 GHz, 45nm)
operační systém: Google Android 4 (Ice Cream Sandwich)
fotoaparát: 3MPx, video (640 × 480)
24 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Diskuze (13) Další článek: Nokia opravdu prodá Vertu, propustí dalších 10 tisíc lidí

Témata článku: Sony, Android, Smartphony, DualSIM, Xperia, SIM, Sony Xperia miro, Sony Xperia P, Sony Xperia tipo, Sony Xperia tipo dual, Zak, Plnohodnotné využití, Tip, Vzrůstající zájem, Vestavěná aplikace, Jak, Rozšiřitelná paměť, #Android, Media trans, Praktické používání, Dual Sim, Sony Xperia, Cílový uživatel, Základ, Son


Určitě si přečtěte