Sony Xperia Z2: vybroušená k dokonalosti [recenze]

Vlajková loď od Sony doplňuje na trhu konkurenty HTC One (M8) a Samsung S5. Jak si proti nim povede?

Elitní tým letošních vlajkových lodí vedle Samsungu Galaxy S5 a HTC One (M8) konečně doplňuje i model od Sony. Xperia Z2 byla představena již na začátku roku, reálná cesta na trh jí však trvala ze zmíněného trojlístku nejdéle. V oblasti výbavy je srovnatelná se zbylými dvěma konkurenty, případný výběr tak bude spíše než o parametrech subjektivní volbou, který design a nadstavba nad systémem vám více sedne.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Xperia Z2 ve všech třech existujících barevných variantách

Po prvních minutách:

  • Elegantní jednoduchý design
  • Nádherný displej
  • Jak budou vypadat krytky při každodenním nabíjení třeba po roce?
  • Fotoaparát se spoustou různých nastavení

Sony Xperia Z2
D6502
rozměry a hmotnost: 147 × 73 × 8,2 mm, 158 g
displej: 5,2", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 424 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 4, GPS
paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 200 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 801 (4× Krait 400, 2 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.4 (Kitkat)
fotoaparát: 21MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk
42 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Design, konstrukce

Xperia Z2 nijak nevybočuje z trendu stále rostoucí úhlopříčky displeje. Pokud tedy nechcete čekat na případnou menší variantu Z2 Compact, připravte se na pořádnou plácačku, která ve většině případů bude vyžadovat obouruční obsluhu. U konkurence to není jiné, všechny současné vlajkové lodě mají displej s pěti či vícepalcovou úhlopříčkou, nicméně zatím jenom Sony představilo menší verzi, která není výkonově osekaná. Třeba se dočkáme i v případě Z2.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Z přední strany je Xperia Z2 vždy černá, bez ohledu na to, jakou barevnou variantu máte

Sony pokračuje s osvědčeným designem OmniBalance – připravte se tedy na striktně pravoúhlé strany se zaoblenými hranami, nerozebíratelnou konstrukcí a sklem vepředu i vzadu. Konstrukce je pevná, při pokusu o ohnutí se telefon sotva hne. Zkusíte-li telefon zkroutit, materiál začne mírně pracovat, v obou případech je ale potřeba poměrně velké síly a telefon ani v těchto situacích nevydal hlásku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Záda jsou stejně jako v případě předchůdce Xperia Z1 skleněná

Xperia sedne dobře do ruky, nemá tendenci vyklouzávat. Zaoblení rohů nebodá do dlaně a subjektivně telefon nepůsobí těžkým dojmem – jeho skutečnou váhu vzhledem k proporcím tak nějak očekáváte. Malým oříškem může být nošení. Zatímco telefony s úhlopříčkou kolem 4,5–4,7“ ještě zadní kapsa kalhot snese, u Zet dvojky už toto umístění vadilo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V tloušťce není X2 žádný rekordman, v ruce se ale drží dobře

Na test dorazila černá varianta telefonu, kterou na trhu doplní bílá s fialovou (s dostupností poslední zmíněné varianty to možná bude horší). Celistvou čerň narušují šedé pruhy uprostřed boků, horní a dolní strany, které přechází tmavě fialovým zaobleným přechodem v čelní displejovou a zadní stranu. Žádné kudrlinky, žádné rádoby stylové křivky, jenom jednoduchý, čistý design.

Klepněte pro větší obrázek 
Magnetický konektor pro kolébku DK36 a další originální příslušenství Sony

Jak už je to u Sony u posledních top modelů zvykem, i Zet dvojka je odolná proti prachu a vodě (jmenovitě IP55/58). Případné umytí pod tekoucí vodou či krátký výlet pod sladkovodní hladinu není problém, norma by měla zaručit i delší potopení. Několik „podvodních“ fotek v bazénu by měla přestát bez úhony, budete-li mít tu odvahu telefon za téměř dvacet tisíc koupat. Co telefon má vydržet je totiž jedna věc a neuznání záruky v případě, že se voda dostane pod některou z krytek, jak se dočtete v krátkém manuálu, je věc druhá.

Klepněte pro větší obrázek
Jedna krytka je společná pro microUSB konektor a microSIM kartu. Druhá na opačné straně telefonu slouží pro paměťovou kartu microSD

Krytky najdete na přístroji hned dvě. Menší na pravé straně chrání slot pro microSDXC paměťovku (až do 128 GB), větší na levé pak kryje microUSB konektor a slot pro microSIM. SIM kartu vkládáte do chatrného šuplíčku, který si výrobce klidně mohl odpustit. Uprostřed levé strany je připravena dvojice kontaktů pro dobíjecí kolébku. Toto šikovné řešení, které zamezí zbytečnému opotřebení krytky při klasickém nabíjení kabelem, má jedinou drobnou vadu na kráse – příslušná kolébka v balení chybí. Můžete si ji samozřejmě dokoupit, připravte si ale necelých 600 korun. Tabletofon Xperia Z Ultra, která startovala s podobnou cenovkou jako Z2, kolébku v balení měla.

Bezdrátové nabíjení by bodlo

Pravý bok nese kromě již zmíněné krytky paměťovky výrazný hlavní vypínač a regulaci hlasitosti. Tato dvojice je umístěna přímo uprostřed výšky telefonu, je dobře po ruce, snadno ji nahmatáte. Snad jen mezera mezi vypínačem a regulátorem mohla být o kousek větší. Ve spodní části pak najdete ještě hardwarovou spoušť fotoaparátu. Jejím namáčknutím zaostříte a domáčknutím pořídíte snímek. Všechna tlačítka snadno najdete hmatem, kladou však poměrně velký odpor a postrádají jasnou zpětnou vazbu. Místy si nejste jistí, zda jste tlačítko stiskli nebo ne.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Xperia Z2 působí velmi elegantním dojmem

Otvor pro poutko v levém dolním rohu nebude sloužit primárně k zavěšení telefonu, mnohem pravděpodobnější bude přichycení nejrůznějších stylusů a podobných doplňků. Standardní 3,5mm Jack pro sluchátka je připraven na horní straně, doplňuje jej maličký otvor sekundárního mikrofonu, na spodní straně pak nejdete trojici podobných otvorů mikrofonu primárního.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Xperia Z2 dostala dvojici stereoreproduktorů, zatím je ale neumí využít pro hlasitý hovor

Skleněná záda nesou pouze loga Xperia, Sony, maličkou ikonku NFC (vše úhledně vystředěno) a v rohu pak čočku fotoaparátu společně s přisvětlovací diodou. Pokud jste zvyklí držet telefon při focení oběma rukama, je potřeba si chvíli na umístění čočky zvykat, levá ruka má občas tendence motat se v záběru. Záda jsou stejně jako přední strana hotovým magnetem na otisky.

Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát leží v levém horním rohu, při fotografování si proto pohlídejte, abyste si nestínili objektiv prstem

Uvnitř nerozebíratelné konstrukce byste našli baterii se solidní kapacitou 3 200 mAh. Nechcete-li při každém nabíjení otevírat krytku USB konektoru, máte možnost využít již zmíněné nabíjecí kolébky. Bezdrátové nabíjení, které by zrovna u tohoto telefonu přišlo opravdu vhod, Z2 neumí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Novinářské balení Xperie Z2 se od toho prodejního může lišit. K telefonu by se měla dodávat sluchátka MDR-NC31EM s podporou digitálního potlačení hluku. My jsme v krabičce nalezli jen obyčejné pecky.

V balení najdete kromě několika dokumentů ještě USB kabel, kompaktní cestovní nabíječku (a výstupním proudem 1,5 A) a sluchátka. U testovaného kusu byly přibaleny pouze obyčejné pecky, ve finálním balení byste měli najít kvalitnější špunty MDR-NC31EM s podporou redukce okolního hluku.

Témata článku: Sony, , , , , , HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), Samsung Galaxy S5, Sony Xperia Z, Sony Xperia Z Ultra, Sony Xperia Z1, Sony Xperia Z2, Velký odpor, Kapsa, Charging dock, Horní reproduktor, Perfektní displej, Digitální potlačení, Špičkový výkon, Sekunda, Přehled spuštěných, Zkušební verze, Hlasitý hovor,