Souboj operátorů: čivavy byly slabou zbraní

T-Mobile má nejvíce zákazníků. Opravdu? Falešní sobi byli spásou Vodafonu. Skutečně? O2 se vloni krčilo vzadu. Ve skutečnosti je vše trochu jinak!
Souboj operátorů: čivavy byly slabou zbraní

Čeští mobilní operátoři se neustále předhánějí. Ten hlásí, že má lepší nabídku pro firmy, jiný pro nové zákazníky, další pro jistotu pro všechny. První říká, že mu to nevadí, protože má nejvíce toho či onoho, druhý vyzdvihuje meziroční nárůst počtu zákazníků, jinému to lépe vychází v procentech za to které čtvrtletí.

Až teď, na konci února se sešla všechna oficiální čísla a můžeme tak naši operátorskou trojici naskládat do jediné tabulky.

 O2T-MobileVodafone
Přírůstek zákazníků za 4. čtvrtletí roku 2006104226102
Přírůstek zákazníků za rok 2006187415271
Meziroční nárůst4%9%13%
Počet zákazníků na konci roku 20064 8645 0492 413
         Tarify1 8731 8091 279
         Předplacenky2 9913 2401 134
Údaje jsou uvedeny v tisících zákazníků

Falešní sobi bavili, ale netáhli

Projděme teď řádek po řádku. Jako první tedy přijde na přetřes závěrečné čtvrtletí minulého roku. Nejen v oblasti poskytování mobilních služeb je to nejdůležitější období s největšími tržbami a logicky k němu směřuje nejvíce marketingových aktivit.

Kdo se směje naposledy, ten se směje nejlépe. Vodafone měl nejpopulárnější předvánoční reklamní kampaň. Byla vidět, psalo se o ní, mluvilo se o ní. Obchodně a finančně však byl úspěšnější T-Mobile. Byli jste i vy mezi těmi, kdo se nechali pobavit panem Čtvrtníčkem a pak podepsali u růžového, nebo modrého operátora? Možná ano, protože Vodafone v počtu nalákaných zákazníků zaostal i za O2, které žádnou výraznou předvánoční kampaň nemělo.

O neúspěchu reklamní akce vedené falešnými soby nejlépe svědčí srovnání prvního řádku s druhým. Vodafone získal za čtvrtou čtvrtinu roku více než třetinu (38%) celoročního počtu nových zákazníků. U obou konkurentů to však byla více než polovina: 54% pro T-Mobile a dokonce 56% pro O2.

Lámání chleba

Při pohledu na řádek „Meziroční nárůst“ vypadá nejlépe políčko ve sloupci Vodafone. Svědčí však pouze o tom, že operátor s nejkratší historií roste rychleji, než jeho větší soupeři. Eurotel se vloni měnil na O2, čímž se dá částečně omluvit jeho poslední pozice v disciplíně. Uvidíme, co „kyslík“ předvede letos.

Na konec jsem si nechal T-Mobile. V tomto sloupci vypadá vše naprosto ideálně, ale už v samotném úvodu jsem naznačil pochyby. Zlí jazykové totiž tvrdí, že si T-Mobile k novým zákazníkům pomohl především rozdáváním Twist karet zdarma. Čísla však hovoří jasně: předplacenek naopak ubylo, o to více má T-Mobile tarifních zákazníků.

Řádek „Počet zákazníků na konci roku 2006“ je nejlepší vidět v grafu. Dovolím si však vyjádřit pochyby: těmto číslům se přičítá přílišná vážnost. Kdo dokáže říct, jaké jsou reálné hodnoty? Počet SIM karet dosahuje 121% počtu obyvatel České Republiky. Jistě, někdo skutečně používá dvě. Jednu soukromou, druhou pracovní; jednu na volání, druhou na SMS… Stále je tu však jen těžko zjistitelné procento lidí, kteří mobil nemají vůbec (kojenci, někteří senioři a další). Obávám se tedy, že si operátoři právě tato čísla lehce vylepšují přičítáním SIM, které skutečně používány nejsou.

Klepněte pro větší obrázek
Počet tisíců zákazníků na konci roku 2006: O2 mělo 4 864, T-Mobile 5 049, Vodafone 2 413

Na skutečně důležitá čísla dochází až v samém závěru. Všichni operátoři se nejvíce snaží získat a udržet tarifního zákazníka. Je to logické. Je těsněji svázán se značkou, znamená stabilní, pravidelný a v drtivé většině také větší příjem.

Právě v této disciplíně naplno září hvězda Vodafonu. Prvním pohledem na následující graf zjistíte, že jej zbylá dvojice výrazně převyšuje pouze v počtu předplacených karet, s tarify již není o mnoho pozadu. V řeči čísel: Vodafone měl (již druhý rok za sebou) 53% tarifních zákazníků. Na druhou stranu je těžké odhadovat, kolik smluv Vodafone udržuje ještě z doby začátků Oskara. Tehdejší „desetikorunové“ a další náborové akce asi velký zisk nenesou.

Klepněte pro větší obrázek

T-Mobile si v této disciplíně polepšil. Ještě v roce 2005 měl 72% zákazníků na předplacenkách, letos je to příjemnějších 64%. Mobilní divize O2 je na tom ještě o kousek lépe: 61,5%.

Jaký bude rok 2007? T-Mobile má nové kreditní tarify, O2 by se mělo ukázat v plné síle a Vodafone bude experimentovat s novými službami. Bude to znovu ostré.

Diskuze (86) Další článek: Nové telefony Grundig útočí

Témata článku: Operátoři, O2, T-Mobile, Vodafone, Největší tržba, SLA, Operátor, Závěrečné čtvrtletí, Poslední pozice, Souboj, Vodafone — Heureka.czPozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

** Před pár lety byl 3,5mm konektor nepsaným základem každého telefonu ** Od premiéry iPhonu 7 to však jde s jackem strmě z kopce ** U drahých telefonů chybí úplně a začíná mizet i z modelů střední třídy

Martin Chroust
Střední třída3,5mm jack
Švédové vyzývají Evropskou unii, aby zakázala těžbu kryptoměn. Bojí se o životní prostředí

Švédové vyzývají Evropskou unii, aby zakázala těžbu kryptoměn. Bojí se o životní prostředí

** Ředitelé dvou švédských orgánů chtějí zakázat těžbu kryptoměn ** Důvodem jsou negativní dopady na životní prostředí ** Kryptoměny jsou prý z pohledu klimatických změn hrozbou

Karel Kilián
ŠvédskoEvropská unieKryptoměny
Cyberpunk 2077 dostane další velký update spolu s vydáním verzí pro next-gen konzole

Cyberpunk 2077 dostane další velký update spolu s vydáním verzí pro next-gen konzole

V nedávném finančním reportu se studio CD Projekt RED podělilo o pár zajímavostí. Hlavními tématy byly Cyberpunk a next-gen verze Zaklínače 3.

Martin Nahodil
Zaklínač 3: Divoký honCD Projekt REDCyberpunk 2077Byznys
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Nejtragičtější kopie mobilů z Číny. Na pohled vypadají podobně, ale k originálům mají zatraceně daleko

Nejtragičtější kopie mobilů z Číny. Na pohled vypadají podobně, ale k originálům mají zatraceně daleko

** Sbírka nejhorších plagiátů mezi mobilními telefony ** No name výrobci kopírují prakticky všechno, až na hardware ** Možná zde najdete i falešného dvojníka svého mobilu

Martin Miksa
AliExpressČínaKuriozita
Nejlepší herní notebooky i pracovní stroje pod stromeček. Nemusíte platit ranec, abyste si užili kvalitu

Nejlepší herní notebooky i pracovní stroje pod stromeček. Nemusíte platit ranec, abyste si užili kvalitu

Výborné notebooky najdete už kousek nad hranicí 20 tisíc, přičemž dražší stroje nabídnou nejen vyšší výkon, ale i lepší provedení. Hlavně si už můžete vybírat notebook přímo na míru konkrétním požadavkům.

Tomáš Holčík
Notebooky
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída