Souboj smartphonů: který displej září víc?

Souboj smartphonů: který displej září víc?

Máme pro vás informace, které od výrobce nezískáte. Jak moc září displeje jednotlivých smartphonů? A naopak: kam až se dá jas stáhnout?

Výrobci telefonů se rádi chlubí počtem jader, velikostí RAM a předhánějí se v megapixelech. Stran displeje bývají na informace skoupí a zpravidla zjistíte kromě rozlišení a úhlopříčky jen typ panelu. To dává jen rámcovou představu, jaký bude reálný uživatelský zážitek.

Klepněte pro větší obrázek

Zásadní údaj, jako je minimální a maximální úroveň podsvícení, se ale dočtete jen málo kde. Vysoký maximální jas je jedním ze základních předpokladů pro dobrou čitelnost na slunci. Své pochopitelně udělá i polarizační filtr, antireflexní vrstva na krycím skle a další faktory, nicméně čím je maximum vyšší, tím by měla být čitelnost lepší. Až na výjimky tomu tak skutečně je.

Malý minimální jas se pro změnu hodí při nočním čtení, displej pak nepíchá do očí. V časopise Computer jsem začal měřit jas displejů před několika měsíci, abych lépe popsal vlastnosti zobrazovačů. Měříme profesionální optickou sondou, v telefonu jednoduše zobrazím obrázek .png s bílou barvou a měřím ve dvou polohách: jas na maximu, jas na minimu.

V úrovni maximálního jasu poměrně jasně dominuje iPhone 5s, jehož displej je obecně chválen právě za skvělou čitelnost na slunci, nicméně androidové vlajkové lodě jsou mu v patách. V minimálním podsvícení je iPhone 5s také první společně s Galaxy S5, oba mají pouhé 2 kandely (wiki) na metr čtvereční. Hodnoty okolo 25 cd/m2 jsou pro noční čtení úplně v pořádku a nebudou vadit ani citlivějším očím, vyšší hodnoty jsou čistě individuální, ale třeba minimální jas 63 cd/m2 u telefonu od Aceru už je na pohodlné koukání za tmy až příliš.

Klepněte pro větší obrázek 
Aktuální seznam zařízení, která jsme dosud proměřili. S dalšími budeme seznam aktualizovat.

Určitě si přečtěte

Články odjinud