Spider-man 2 spřádá sítě na N-Gage (recenze)

Na hru Spider-man 2 pro Nokii N-Gage jsme čekali dlouho. Předčila výsledná podoba hry naše očekávání nebo jsme spíše zklamáni? Přečtěte si recenzi, která vám pomůže tuto otázku objasnit.
Spider-man 2 spřádá sítě na N-Gage (recenze)

Tajemný muž s vláknem

Mám rád skákačky. Dodnes hraju na počítači Commandera Keena. Na N-Gage se kromě Pandemonia a Sonica žádná pořádná skákačka neobjevila, proto jsem se na Spidermana 2 docela těšil. Je to klasická 2D skákačka, ve které si užijete vlastnosti pavoučího muže, a navíc slibovala 3D levely, ve kterých budete svištět nad ulicemi města. Zní to dobře, že? Ovšem výsledek už tak slavný není. Jak už to u superhrdinských her bývá, výsledek má k dokonalosti daleko a Spider-man 2 je spíš komerční rychlokvaška, která se snaží vytěžit maximum z popularity filmu.


Spiderman v akci

Chci tam 3D, ať je na co koukat

Největším tahákem hry mělo být pět 3D levelů s "absolutní volností pohybu", takže hra začíná právě jedním z nich. Zklamáním je, že 3D levely nejsou nic jiného než závodní minihra, ve které máte za úkol proletět jasně vytyčeným koridorem mezi mrakodrapy až na konec. Uhnout není kam, ale pro jistotu vám nad hlavou svítí navigační střelka. Můžete sice dělat různou akrobacii, ale proč? Spiderman letí sám, i síť vystřeluje sám, a vaším úkolem je tedy jen zatáčet a sbírat bonusy.

 
Průlety městem jsou zpracovány v 3D, ale záživné moc nejsou

To by asi nevadilo a člověk by to snadno překousl třeba jako ukázku 3D výkonu N-Gage, kdyby se nedostatek invence nesnažili autoři nahradit brutálním časovým limitem. Takhle musíte letět doslova na chlup přesně, nesmíte narazit ani pozdě zahnout, jinak to už k dalšímu checkpointu nestihnete. Je to docela škoda, protože během letu nad ulicemi New Yorku by se člověk dobře odreagoval, engine je opravdu pěkný. Ale 3D levely jsou paradoxně nejslabším místem hry.

2D je osvědčené

Dále jsou zde 2D levely, kterých je celkem patnáct. Tady už je to o něco lepší. Kdyby to bylo použito jako propagační freeware, zvednu oba palce. Levely jsou sice provedené po grafické stránce, ale jsou až zoufale nezáživné. Musíte vždycky něco najít, což vzhledem k rozlehlosti levelů může trvat opravdu dlouho. Občas sice závodíte s časem a utíkáte před plynem nebo metrem, ale takové levely a úseky troskotají buď na příliš těsném, nebo naopak volném časovém limitu. Kromě toho si brzy všimnete, že líbivá grafika je dost monotónní a za chvíli už vás bude nudit.

 
Baletní kreace Spidermana při boji • to není lustr - Spiderman se spouští ze stropu

Dalším nedostatkem je nulová interaktivnost. Na jednu úroveň připadá pár bodů, za které se můžete zavěsit, abyste sebrali nějaký ten bonus, sem tam se najdou dveře nebo nějaká past jako třeba mina a pak už jen nepřátelé.

Já jsem pan Zabiják, ty jsi mrtvola

Nepřátelé jsou zde v opravdu hojném počtu, jak se na superhrdinskou hru sluší. Jejich inteligence se pohybuje v záporných hodnotách a ačkoli se snaží být různorodí, dělí se jen na tři skupiny: beze zbraně, s puškou a s dynamitem. K jejich eliminaci má Spiderman jediný typ útoku a ještě pavučinu s omezenou municí. Pravda, jsou tu i bonusy v podobě štítů, bomb a nezranitelnosti, ale ty takřka vůbec nevyužijete, vždy stačí jen zamotat nebohého mafiána do pavučiny a ubít k smrti. A když se vám nechce bojovat, stačí skočit na strop nebo se skrčit a je to.

 
Dvojitý útok :) • každý se občas spálí...

Lezení po zdech je občas zábavné, ale všeho s mírou. Stačí se totiž přiblížit ke zdi a Spiderman už se drží jako klíště. Dostat ho zpátky na zem je pěkně tvrdý oříšek. K čemu je pak dobré ovládání, když jsou špatné herní mechanismy? Někdy jsem zemřel jen proto, že se mi nepovedlo dostat ze zdi nebo na zeď. Navíc když jste na stropě, je občas těžké zjistit, co je dole. I když vzhledem k obrovskému množství životů a lékárniček je to nepodstatné. Jediná pozitivní věc je tedy asi jen přesun pomocí pavučiny, ale ani s orientací a navigací v prostoru to není zrovna slavné. Škoda, právě pavoučí vlastnosti byly jedním z lákadel hry.

Já si skáču, já se klátím

Přihoďme si k tomu všemu úděsné animace nepřátel a hlavně samotného Spidermana. Na jednom fóru někdo řekl, že ve hře Nokia použila motion capturing. Pokud ano, čemuž odmítám uvěřit, za model si vzala asi kus špalku na provázku. Přirozenější pohyby měl i Mario v roce 1987.

 
Někdy je chování Spidermana nepřirozené

Naštěstí je tu boss

Jediná věc, která se opravdu povedla, jsou bossové. Na každého musíte najít vhodnou taktiku, musíte využít všech reflexů a umu. Souboje s bossem jsou opravdu jedinou skutečnou výzvou celé hry. Třeba na Shockera musíte shodit strop, ještěřího muže nezraníte, dokud arénu neosvětlíte atd.


Na bosse musíte vyzrát

Předpotopní zvuky

Dokonce i zvuky jsou špatné. Vydávat úder paličkou do hrnce za výstřel už není v módě a hudba silně připomíná hry ze stařičkého ZX Spectra.

V každém 3D levelu je navíc velké množství reklam na Nokii. Už jsem se zmínil o bonusech v podobě fotek z filmu, které se odemknou po nasbírání dostatečného počtu bodů? Další reklama, tentokrát na film.


Grafika je mnohdy docela vydařená

Stojí to vůbec za to?

Takže je na hře vůbec něco, co by stálo za to? Těžko říct. Hrál jsem ji dál a dál doufaje, že objevím něco fantastického, ale marně. Jediným plusem tedy zůstává, že je to Spiderman a skákačka.

 
Zátiší se skladištěm... • a jeden nepovedený render na závěr

Kdyby to byl freeware, ohodnotím ji zcela jinak, protože jako hra na zabití dlouhé chvíle při cestě metrem je Spider-man 2 ideální. Jenže on to není freeware, ale hra za bezmála 2 000 korun a proto musím být v hodnocení kritický. Ale možná jsem očekával moc a teď jsem jenom zklamaný, že to není taková velká bomba. Pokud nejste fanatičtí příznivci Spidermana, tato hra vás zřejmě nenadchne.

Plusy a mínusy

+ pěkná grafika

+ souboje s bossy

+ dobrý námět

- délka a nezáživnost

- všudypřítomná reklama

- zvuky


Z pohledu jiného hráče

Richard Richter

Od hry Spider-man 2 pro N-Gage se očekávalo hodně a je pravda, že spoustu lidí zklamala. Přesto ji však hodně lidí považuje za dosud nejlepší hru, jenž se na N-Gage dostala. Ze začátku jsem si říkal i já, že se nejedná o moc dobrou hru, ale hrál jsem ji dál a dál. Nakonec jsem ji dohrál. ani nevím jak a musím říct, že když se na to dívám zpětně, tak není zase tak hrozná. 3D levely se skutečně moc nepovedly a jejich umístění do hry byl asi jen chytrý tah, kterým se má zvednout prodejnost. Ale některé zbývající levely jsou zajímavější. Pokud se hráč snaží pouze dostat z jednoho konce levelu na druhý, tak ze hry moc mít nebude. Více zábavy se naskytne, při sbírání všech předmětů a objevování tajných chodeb. Za sebrání všech symbolů s pavoukem dostane navíc zajímavé bonusy.

Přítomnost reklam bych jako mínus ani neviděl, v dnešním světě na nás reklamy číhají všude a musíme si zvykat, že se s nimi budeme setkávat i ve hrách. Nejzáživnější jsou skutečně bossové, na které musí hráč vždy nejdříve vymyslet taktiku, která na konkrétního bosse platí a musím říct, že to někdy skutečně není jednoduché. Nejedná se ale o hru jež by hráče chytla a už nepustila, ale je užitečným pomocníkem na odreagovaní. Najdou se lidé, kteří tuto hru budou milovat a zároveň jiní, kteří ji budou nenávidět.

Diskuze (13) Další článek: Zahrajte si Člověče, nezlob se - můžete vyhrát Samsung X450

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Nokia N-Gage, Minihra, Velká bomba, Man, Sít, Mrtvola, Dobré ovládání, Chytrý tah, Spider-Man, SpiderRecenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

** Galaxy Tab S8 Ultra je největší tablet od Samsungu ** Je to také největší tablet, který jsme v redakci kdy měli ** Co vše umí tato multimediální bestie od Samsungu?

Martin Chroust
TabletyRecenze
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android
Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
Tohle nám na keynote neřekli. Nové verze systémů od Applu přináší nejen novinky, ale i omezení

Tohle nám na keynote neřekli. Nové verze systémů od Applu přináší nejen novinky, ale i omezení

** Apple předvedl na WWDC působivé novinky ** U některých ale neřekl úplně všechno ** Toto je pět zásadních detailů, které byste měli vědět

Martin Miksa
WWDCiOSSoftware pro mobily
Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

** Odolné smartphony s logem AGM vždy něčím překvapí ** Nový Glory G1S dostal do výbavy zatím nejlepší mobilní termovizi ** Za zmínku stojí špičková odolnost i integrovaný laser

Martin Chroust
TermokameraZvýšená odolnostSnapdragon
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny