Špión pod kapotou: GPS lokátor, díl první

Navigaci v autě má každý, kdo ji potřebuje a podobný osud čeká GPS lokátory. Jak funguje, co umí a proč jej budete také chtít?

Oldřich Škranc: autor článku je provozní a marketingový manažer GPSDozor.cz.


GPS lokátor je přístroj, který shromažďuje údaje o své poloze a předává je dále. Využívá k tomu kombinaci lokační technologie GPS a GSM modul, který data odesílá přes síť mobilního operátora (konkrétně přes GPRS). Jde o dokonalé řešení pro vzdálené sledování čehokoli, co je v pohybu. Můžeme si jen představovat, jak zajímavé muselo být objevení takového zařízení pro tajné služby a špiony všeho druhu. Dnes něco takového již velké vzrušení nevzbudí, jde o zaběhnutou a široce používanou technologii.

Stejně jako ostatní geolokační přístroje na bázi GPS mají i lokátory mnoho klonů, určených pro specifické účely. Existují varianty pro osobní použití, přístroje do drsných povětrnostních podmínek nebo široká paleta lokátorů pro sledování osobních vozidel.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
GPS lokátor do auta, osobní tracker, tracker pro sledování kontejnerů)

Jen trochu jiná GPS navigace?

GPS lokátor není už na první pohled variantou běžné GPS navigace. Zatímco ta je vybavena displejem a zobrazuje mapové podklady, má více či méně příjemné uživatelské rozhraní a líbivý design, lokátor naproti tomu v drtivé většině případů jakékoli uživatelské rozhraní postrádá.

Klepněte pro větší obrázek 
Navigace vs. GPS lokátor

Jak můžete nakonec sami zhodnotit z obrázků, u GPS lokátorů se vzhled neřeší. Není také důvod; užití tyto pomocníky předurčuje k práci ve skrytu pod přístrojovou deskou služebního vozu nebo v útrobách nákladního kontejneru.

Rozdíl mezi navigací a lokátorem tkví hlavně v tom, že zatímco navigaci obsluhuje přímo její uživatel, u lokátoru může uživatel sedět na druhém konci zeměkoule. Navigace přijímá údaje o poloze a zobrazuje je uživateli, lokátor je odesílá dál.

 GPS LokátorGPS Navigace
uživatel pracujena dálkupřímo s přístrojem
zpracování datprobíhá na serveruprobíhá v přístroji
mapové podkladyuložené na serveruuložené v přístroji
displej a uživatelské rozhraníneano
práce v reálném časeanoano
obousměrná komunikaceano
(odesílá data o poloze)
ne
(pouze příjem polohy)

Typy lokačních přístrojů

Stejně jako u jiných podobně variabilních přístrojů i tady platí, že kolik je způsobů využití, tolik existuje variant přístroje. Můžete se setkat s pojmy jako GPS logger nebo osobní tracker, přičemž zmatek je o to větší, že u nás užívané termíny se liší od těch používaných v anglosaském světě (přestože jde v obou případech o anglojazyčné výrazy).

  • GPS logger - malý přístroj, k sehnání i v běžných obchodech. Má podobu přívěšku na klíče. Neumí odesílat data, pouze pravidelně zaznamenává GPS souřadnice. Ty si uživatel musí stáhnout do počítače a dále je zpracovává. Nejde o plnohodnotný lokátor.
  • Tracker, personal tracker - stejně drobný přístroj jako data logger, ovšem umí už odesílat svou polohu. Využívá se pro sledování polohy dětí nebo lidí s problémy s orientací. Trackery se úspěšně používají také pro sledování zvířat, trpícími sklony k potulce. (V anglosaském světě se mu říká locator.) Pokročilejší trackery najdou využití v dopravním průmyslu: je možné s jejich pomocí sledovat náklad a po připojení senzorů také různé okolnosti přepravy: teplotu nebo vlhkost v nákladním prostoru, vystavení světlu nebo otřesům atd.
  • GPS lokátor - pokročilejší varianta pro sledování osobních vozidel nebo stavebních a zemědělských strojů. Výkonné přístroje, které se vyznačují přesností měření a spolehlivostí. (Anglicky hovořící by tento přístroj pojmenoval jako tracker.)

Přesnost měření

S jakou přesností GPS lokátor pracuje? Ukazuje opravdu polohu sledovaného vozidla v reálném čase? Samotná přesnost záleží na kvalitách konkrétního výrobku a samozřejmě je ovlivněná i kvalitou příjmu a omezeními formátu GPS.

Lokátor pravidelně ukládá údaje o poloze v určitých intervalech. Tyto intervaly jsou definovány ujetou vzdáleností, časem nebo změnou úhlu a je možné je navzájem kombinovat. Při zjišťování polohy pohyblivého objektu, jakým je třeba vozidlo, můžete nastavit vzorkovací frekvenci například po ujetí 200 metrů nebo po uběhnutí 20 sekund. U dokonalejších modulů je možné podmínky ještě upřesňovat například v návaznosti na intervaly rychlosti.

 

Jak vznikají nepřesnosti v měření

Systém funguje tak, že se údaje o poloze vykreslí jako samostatné body a ty se spojí úsečkami. Délka úseček se sečte a výsledkem je ujetá vzdálenost. Problém nastává v zatáčce - úsečky potom nekopírují ujetou trajektorii a rozdíl mezi vzdáleností udávanou tachometrem vozidla a GPS lokátorem může v extrémních případech dosáhnout až 500 m na 100 km. To je také důvod, proč se při sledování firemních vozidel eviduje také stav tachometru.

Klepněte pro větší obrázek
GPS měření vzdálenosti a skutečná dráha jízdy vozidla
 

Vzorkovací frekvence je zásadním faktorem pro přesnost sledování v reálném čase. Druhou, neméně důležitou veličinou, je interval komunikace se serverem (tedy jak často se nashromážděná data odesílají ke zpracování). Výsledek závisí na potřebách uživatele a kvalitě mobilní sítě. Lokátor polohu zapisuje v intervalu daném frekvencí vzorkování, ale odesílání probíhá v rozestupech od 30 vteřin (při potřebě neustálé kontroly nad objektem) až do řádu hodin, dnů nebo týdnů.

Při sledování dodávky dřeva z Jižní Ameriky postačí aktualizace jednou za týden. Pokud používáte GPS lokátor jako součást zabezpečení vozidla a chcete vědět, kam ujíždí jeho zloděj, má před vámi delikvent náskok nejvýše nějakých 30 vteřin (podle rychlosti vozu tedy stovky metrů).

V každém případě je třeba mít na paměti, že lokátor je pouze jednou částí řetězce a kromě hardwarového přístroje je důležitá také ta druhá část. Tou je server, který data zpracovává. Teprve tady se ze surových dat vytváří hodnoty, díky kterým se GPS lokátory masově rozšiřují v oblasti sledování vozidel a zejména správě firemních vozových parků.

Nepřeberné možnosti využití GPS lokátorů si představíme ve druhém díle minisérie.

Diskuze (19) Další článek: Samsung Galaxy Express: s LTE a designem S III

Témata článku: , , , , Špión, Široká paleta, Oldřich Škranc, Ujetá vzdálenost, Díl, Marketingový manažer, Vozový park, Zeměkoule, Běžný obchod, Zemědělský stroj, Obousměrná komunikace