Společnost Huawei nedostala bezpečnostní prověrku. Ve spolupráci s mobilními operátory to nebrání

Huawei nezískala bezpečnostní prověrku na stupeň „tajné“ od Národního bezpečnostní úřadu (NBÚ) . Podle Deníku N  společnost nedávno sama požádala, aby byl proces prověrky zastaven, protože se nevyvíjel příznivě. „Huawei nyní zvažuje různé scénáře, které jsou založené na našich obchodních potřebách,“ uvedl mluvčí firmy Tomáš Kolder.

Podle zdrojového článku Huawei zvažuje, že požádá o nižší stupeň. Bezpečnostní prověrka je pro soukromé firmy podmínkou účasti ve vybraných státní tendrech. Huawei momentálně nepotřebuje bezpečnostní prověrku pro spolupráci s českými operátory při budování mobilních sítí 5G v Česku.

Letos v dubnu ale Senát požádal vládu, aby firma vyjasnila svoji pozici k otázce zapojení čínských firem Huawei a ZTE do zavádění komunikačních sítí 5G v tuzemsku. Senátoři odkázali na varování, které v roce 2018 vydal NÚKIB. Úřad označil technologie Huawei a ZTE za bezpečnostní riziko. Varování se týkalo systémů zařazených do takzvané kritické informační infrastruktury, případně významných informačních systémů. Huawei se brání tomu, že pro varování neexistují důkazy.

Evropská komise v lednu doporučila členským státům, aby nepouštěly firmy považované za bezpečnostní riziko k budování citlivých částí sítí 5G. Doporučení komise však nechává rozhodnutí ohledně rizikových firem na členských státech, vyzývá ale k jednotnému postupu.

Diskuze (37) Další článek: Apple dnes vypouští nové operační systémy iOS 14, iPadOS 14 a watchOS 7

Témata článku: Kauzy, Evropská komise, Kauza Huawei, Bezpečnost, NÚKIB, Varování, Bezpečnostní riziko, Prověrka, Senát, Česká republika, Členský stát, Bezpečnostní prověrka, Mobilní operátor


Určitě si přečtěte