Společný test: bluetoothová sluchátka Nokia a i-Tech Clip

Jak dopadne duel dvou bluetoothových sluchátek? Jedno nese jméno Nokia HS-21W a do boje se s ním pustila podstatně méně známá firma i-Tech s handsfree Clip II. Máte při koupi vsadit na jistotu finského etalonu, nebo je dobré dát šanci produkci z Číny?
Společný test: bluetoothová sluchátka Nokia a i-Tech Clip

Dnes již vidíte kde koho, jak v tramvaji nebo na ulici mluví jen tak do vzduchu. Je to blázen? Možná ano, ale pravděpodobnější je, že má v uchu zasunuté sluchátko. Vyzkoušeli jsme pro vás dvě osobní bluetoothová handsfree, která kombinují bezdrátovou mobilitu s běžnou bondovkou. Na rozdíl od náhlavních souprav u nich patří do ucha jen malé sluchátko, které je krátkým kablíkem upevněno k vysílači. Ten se připne na kapsičku košile, límec nebo na jiné místo. Výhodou je, že sluchátko tolik nezatěžuje ucho a nevíc se do něj dá vsunout jen při samotném použití.

Telefonní budka v uchu

Nokia HS-21W vypadá úplně stejně jako model HS-3W, který jsme na MobilManii testovali více než před rokem. Rozdílné je jenom provedení plastů, které jsou teď všechny v černé barvě a průhledné překrytí loga výrobce vyměnilo modrou za stříbrnou. Všechny ovládací prvky jsou překryty pryží. Ovládání hlasitosti a zapínání a vypínání sady obsluhujete pomocí malých výstupků, které jsou na mačkání poměrně tuhé. Obzvláště při zapínání sady – kdy musíte tlačítko podržet déle – vás bude bolet bříško prstu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Model HS-21W je z černých plastů a vypadá jako zmenšenina přístroje z telefonní budky

Z těla vede tenký a lehký drátek ke sluchátku, které vypadá jako klasická „pecka“. Po straně má pryžové tlačítko pro ovládání hovorů. Sluchátko nemá pěnový molitan, který by ho chránil, protože se odkládá do základny na magnetické políčko, aby nevypadlo.

Na těle sady najdete ještě diodu, která indikuje stav. Bliká zeleně a červeně. Když ale sluchátko nepoužíváte a je zasunuté do základny, indikační dioda není dobře vidět. Na zadní straně je spona pro připnutí, třeba na lem oděvu. Pokud nemáte sadu kam připnout, můžete použít přibalené poutko na krk.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Velmi praktické je poutko na krk • sluchátko drží v základně díky magnetické plošce

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pryžová tlačítka jsou dosti tuhá • srovnání velikosti s platební kartou • spona pro připnutí

V balení ovšem není nabíječka. Výrobce počítá s tím, že použijete stejnou jako ke své Nokii. Škoda, že u Nokie nemysleli i na zákazníky, kteří by sluchátko rádi použili s telefonem jiné značky.

Moderní teenager

Druhé sluchátko k testu zapůjčila firma Koracell, která u nás výrobky i-Tech distribuuje. Sada byla v bílém provedení, k dispozici je ještě v černé barvě. Opět se jedná o tělo s drátkem, na jehož konci je sluchátko, tentokrát ovšem i s pěnovou násadkou. Díky ní sedí sluchátko v uchu daleko lépe než u Nokie. Zato ho však není kam dát, když jej nepoužíváte. Tady to vymyslela Nokia daleko lépe.

Základna připomíná velkou svorku, takže ji opět připnete na oděv. O vzhledu si nejlépe uděláte představu sami podle fotografií. Tlačítka pro ovládání jsou opět na těle, na sluchátku je tlačítko pro práci s hovory. To je nepříjemné mačkat, když máte sluchátko nasazené. Tlačíte na něj totiž ve směru do ucha. Nokia má tlačítko šikovněji po straně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bílý i-Tech vypadá moderněji • Clip II je o něco menší než HS-21W

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Základna funguje jako velká svorka • dioda je lépe „čitelná“ než na Nokii

V balení ale konečně najdete vlastní nabíječku, a dokonce ne jednu! Přibalena je i nabíječka do auta, která se může někdy velmi hodit. V krabici najdete ještě jeden náhradní molitan na sluchátko.

Jak mě slyšíte?

Obě sluchátka byla s telefonem snadno spárovatelná a všechny funkce pracovaly tak, jak pracovat mají. S oběma sadami si nastavíte hlasitost hovoru, vytočíte z nich bez použití telefonu poslední volané číslo, anebo aktivujete hlasové vytáčení. Nokia navíc nabízí užitečnou funkci ztišení mikrofonu. Obě sluchátka podporují bluetoothové profily Handsfree i Headset.

Obě handsfree neměla sebemenší problémy při přenosu signálu až do udávané vzdálenosti deseti metrů. Nebyl s nimi problém ani při telefonování přes zeď. Co se týče kvality zvuku, tady vyhrává i-Tech. Pro vás jako uživatele zůstane zvuk při vystřídání sluchátek beze změny. Rozdíl ale pocítí volaná strana, která si bude stěžovat na slyšitelný šum u Nokie.

Které si vybrat?

Obě sluchátka vám poskytnou neocenitelnou službu a volnost, kterou vám mobilní přístroj v ruce ubírá. Nokia má klasičtější, profesionálnější vzhled. Sluchátko i-Tech zaujme spíše mladé uživatele. Na jejich oblečení bude výraznější.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
i-Tech nejde nosit na krku • dostanete k němu ale hned dvě nabíječky

Zvukově je na tom Nokia hůře pro stranu volaného. Tento neduh kompenzuje oproti i-Techu pohodlnějším používáním. Když zrovna nemáte sluchátko „zasazené“ do ucha, můžete jej bezpečně odložit na magnetickou plošku. U i-Techu jej odložíte maximálně tak na stůl. Bílé handsfree navíc ani nezavěsíte na krk. Když nosíte obyčejná trička, máte v podstatě jedinou možnost – připnout si jej na lem u krku, což není zrovna pohodlné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia má výřezy pro omotání drátku. Ten ale na svém místě moc nedrží

Na druhou stranu má i-Tech vlastní nabíječku a lépe viditelnou indikační diodu. Tlačítka se také mačkají lépe než na Nokii. Ta je navíc dražší.

Pokud pracujete v kanceláři a na podobných místech, sáhnete zřejmě po černé HS-21W. Je-li vám dvacet a líbí se vám, když všichni vědí, že se bavíte s kamarádem a přitom mluvíte jen tak do prázdna, bude vaším společníkem zřejmě i-Tech. Ten, ač by se to mohlo zdát málo pravděpodobné, v boji s finským konkurentem obstál technicky na výbornou. Nokia má ale přeci jenom větší zkušenosti a je to znát na uživatelském pohodlí, které vám její sada poskytne.

Technické parametry

Sluchátko Nokia HS-21W

 • baterie: Li-Pol
 • doba nabíjení: 2 h
 • pohotovostní doba: až 180 h
 • provozní doba: až 7 h
 • dosah: do 10 m
 • hmotnost: 29 g
 • podporované Bluetooth profily: Handsfree, Headset
 • cena: přibližně 1 800 Kč 

Sluchátko i-Tech Clip II

 • baterie: neuvedeno
 • doba nabíjení: 3 h
 • pohotovostní doba: až 160 h
 • provozní doba: až 4 h
 • dosah: do 10 m
 • hmotnost: 25,5 g
 • podporované Bluetooth profily: Handsfree, Headset
 • cena: 1 300 Kč
Váš názor Další článek: Srovnání asijských véček: Nokia 6101, Samsung E330, Siemens CL75

Témata článku: Nokia, Příslušenství, Sluchátka, Pryžové tlačítko, Sluch, Bluetoot, BLU, Uživatelské pohodlí, Test


Určitě si přečtěte