Itálie před pár dny zveřejnila informaci o tom, že se stovka vlivných osob v Evropě stala cílem spywaru od izraelské společnosti Paragon Solutions. Spyware Graphite, který nese označení „vojenská sledovací technologie“, cílil především na novináře, aktivisty a kritiky vlád, a šířil se přes aplikaci WhatsApp. K napadení telefonu došlo v okamžiku, kdy dotčeným osobám dorazil upravený PDF soubor, díky němuž útočníci získali přístup ke všem informacím uloženým v telefonu včetně zpráv, kontaktů a fotografií.

Spyware Graphite od Paragon Solutions útočil i na vlivné osoby v Česku
Itálie s firmou Paragon Solutions dlouhodobě spolupracovala na sledování osob. Jakmile však italská vláda zveřejnila detaily útoku, izraelská firma s ní rozvázala spolupráci minimálně v rámci jedné podepsané smlouvy. Italská strana potvrdila útok zaměřený na sedm osob, zatím jsou však známy pouze tři. Jedná se o šéfa italského investigativního webu Fanpage.it, šéfku italské organizace pomáhající běžencům a aktivistu Housama El Gomatiho.
Malware působil i v Česku
Italská premiérka včera uvedla, že její vláda do celé akce zapojena nebyla a že bude maximálně spolupracovat při vyšetřování této události. Už dříve dodala, že oběťmi útoku byly i osoby žijící v Belgii, Řecku, Lotyšsku, Litvě, Rakousku, na Kypru, v Dánsku, Německu, Nizozemsku, Portugalsku, Španělsku, Švédsku a v České republice. České úřady se k možnému špehování uživatelů zatím nevyjádřily.
Celá věc bude mít dohru na půdě Evropského parlamentu. Italský poslanec Sandro Gozi si vyžádal písemné vyjádření k celé situaci. Ptá se, jak je možné, že na území EU došlo k tak výraznému porušení práv na digitální svobodu, a jaká opatření hodlá Evropská komise zavést, aby do budoucna lépe ochránila práva evropských obyvatel.
Via Apnews, Techcrunch, Europa