Srovnání fotoaparátů Xiaomi 12S Ultra a Apple iPhone 13 Pro. Papírově lepší výbava není všechno

 • Postavili jsme proti sobě fotoaparáty Xiaomi 12S Ultra a Apple iPhone 13 Pro
 • Výsledky byly vyrovnané, každý z telefonů exceluje v něčem jiném
 • Xiaomi se navíc může chlubit spoluprácí s Leicou

V rámci testování Xiaomi 12S Ultra, který se chlubí velkým snímačem typu 1" a optikou od Leicy, jsme se rozhodli jeho kvalitu fotografií srovnat s populárním Apple iPhone 13 Pro. Ten sice papírově v mnoha parametrech zaostává, ovšem jak je u telefonů zvykem, realita často dokáže velmi překvapit. A jaká je tedy zmíněná fotovýbava?

Xiaomi 12S Ultra

 • Hlavní objektiv: 50 Mpx (Sony IMX989), velikost snímače 1", clona f/1.9, ohnisko 23 mm, OIS
 • Ultraširokoúhlý objektiv: 48 Mpx, velikost snímače 1/2", clona f/2.2, 13 mm, úhel záběru 128 °
 • Teleobjektiv: 48 Mpx, velikost snímače 1/2", clona f/4.1, ohnisko 120 mm, OIS
 • Selfie kamerka: 32 MPx, clona f/2.4, ohnisko 25 mm

Oba telefony se mohou chlubit trojicí fotoaparátů, ovšem výrazně se zde liší rozlišení. Zatímco Apple iPhone se drží osvědčené klasiky v podobě 12Mpx rozlišení u všech objektivů, Xiaomi jde cestou vyššího rozlišení. Jeho primární snímač tak má 50 Mpx a zbylé dva stále skvělé rozlišení 48 Mpx. Telefon však spojuje vždy 4 pixely do jednoho, takže výsledné rozlišení výstupních fotek má také okolo 12 Mpx.

Apple iPhone 13 Pro

 • Hlavní objektiv: 12 MPx, velikost snímače 1/1.65", clona f/1.5, ohnisko 26 mm, OIS s posuvem snímače
 • Ultraširokoúhlý objektiv: 12 MPx, velikost snímače 1/3.4", clona f/1.8, 13 mm, úhel záběru 120 °
 • Teleobjektiv: 12 Mpx, velikost snímače 1/3.4", clona f/2.8, ohnisko 77 mm, OIS
 • Selfie kamerka: 12 Mpx, clona f/2.2, ohnisko 23 mm

Pokud se na snímky z obou telefonů podíváme, jde o velice obstojné konkurenty, což je vidět zejména na ostrosti snímků i detailech. Zde jsou překvapivě výsledky obou telefonů velmi srovnatelné. V některých situacích ve dne je o něco lepší iPhony, jindy zase více detailů zabere Xiaomi díky vyššímu rozlišení snímače. Apple si zde však evidentně lépe vyhrál s HDR. To je u obou telefonů samozřejmě automatické, ovšem u iPhonu dokáže z některých scén vytáhnout lepší výsledky. Znát je to zejména u scén s velkým dynamickým rozsahem. Xiaomi vás bude naopak bavit svou rychlou závěrkou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Apple iPhone (vpravo) má lépe zmáknuté HDR, takže si lépe poradí s velkým dynamickým rozsahem a přepaly. Znát je to zejména na autech vzadu za stromy, které už jsou u Xiaomi (vlevo) lehce přepálené.

K čemu jsme během testu příliš nepřihlíželi je barevné podání. Oba telefony totiž už přímo v aplikaci nabízí možnost výběru několika druhů. Pokud u Xiaomi chcete přirozené barvy, zvolíte režim Leica Authentic. Máte rádi živější? Pak pro vás bude režim Leica Vibrant. V případě iPhonu je pak stran barevného podání na výběr ještě více režimů, takže si vybere opravdu každý.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Srovnání denních fotek z Xiaomi 12S Ultra (vlevo) a Apple iPhonu 13 Pro.

V případě hlavní kamerky je pak znatelný rozdíl i v noci. Xiaomi má papírovou výhodu ve velikosti snímače, iPhone má zase lepší hodnotu clony. Oba telefony pak trochu jinak přistupují k postprocessingu. Zatímco Xiaomi se snaží scénu více rozzářit a udělat z ní den, v případě iPhonu si scéna zachovává pocit noci.

V noci se láme chleba

Apple iPhone zde navíc jasně vede množstvím detailů i v případech, kde už Xiaomi zkouší dopočítávat, což je pak na scéně znát jako rozmázlé místo. V případě Xiaomi mi však v noci více ladili přirozené barvy, jelikož iPhone měl ve svitu pouličních lamp tendenci scénu hodně přebarvovat do oranžové.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Apple iPhone 13 Pro (vpravo) dokáže z nočních fotek vytáhnout více detailů, ale jeho snímky jsou více oranžový nádech od pouličního osvětlení.

Co se týče ultraširokoúhlého objektivu, má mírně navrch Xiaomi zejména díky většímu úhlu záběru, takže je schopno zachytit větší množství scény. V přímém srovnání však iPhone nabízí o něco lepší detaily, a to navzdory nižšímu rozlišení. Kde je však v případě „širokáče” největší rozdíl je režim makro. Zde Xiaomi za iPhonem výrazně ztrácí a v praxi dokáže na blízký objekt zaostřit až z přibližně dvojnásobné vzdálenosti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Apple iPhone je schopen v rámci makro režimu zaostřit objekt z mnohem kratší vzdálenosti.

Kde ale jednoznačně vyhrává Xiaomi je teleobjektiv. Ten má delší ohnisko 120 mm, takže dokáže simulovat až 5× optický zoom ve srovnání s 3× přiblížením iPhonu. Navíc i při tomto větším přiblížení dokáže Xiaomi nabídnout výrazně lepší detaily. V případě iPhonu je jsou totiž už někdy patrné artefakty a šum. Ultra má díky většímu rozlišení výrazně navrch i v případě digitálního zoomu. Při srovnání 15× zoomu, který je pro Apple maximální už je rozdíl v kvalitě propastný. Xiaomi však jde ještě dál a dokáže zazoomovat dokonce až 120×. Zde už ale kvalita samozřejmě hodně ztrácí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekSrovnání objektivů Xiaomi 12S Ultra (první v pořadí) a Apple iPhonu 13 Pro

Důležitá je také kvalita videa. Co se týče maximální kvality, tak zde má výhodu Xiaomi. Díky vyššímu rozlišení totiž nabízí i natáčení v 8K rozlišení při 24 FPS. Pro oba telefony je standard 4K při 60 FPS a samozřejmě zvládají i nižší rozlišení.  V přímém srovnání působí video z Xiaomi více živé, ovšem iPhone má o něco plynulejší obraz a lepší stabilizaci. V obou případech chválím možnost plynulého zoomování respektive přepínání mezi objektivy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázkový snímek focený základní kamerkou a poté 15× digitálním zoomem. V případě Xiaomi je možné až 120× přiblížení. 

Poslední kategorií je selfie kamerka. Zde má iPhone jednoznačně navrch, a to jak ostrostí, detaily, tak dynamickým rozsahem. Xiaomi má totiž neustálou tendenci vyhlazovat pleť a ne vždy to vypadá moc dobře a kazí do detaily. Navíc je mnohem citlivější na přepaly. V noci pak velmi zaostává kvůli horší světelnosti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V případě selfie se Xiaomi (vlevo) noční fotky moc nedaří.

Pokud se podíváte do zahraničí na různé benchmarky jsou telefony velice srovnatelné, například dle žebříčku DxOMark Xiaomi 12S Ultra nad Apple iPhonem 13 Pro vyhrává o jeden bod. V praxi za nás ale je vítězem spíše iPhone, pokud telefon vezmeme z univerzálního pohledu. Lepší je za nás kvalita fotek z hlavní kamerky, kvalita videa a nesrovnatelně lepší makro. Kvalita ultraširokáče je za nás srovnatelná jak v noci, tak ve dne. Xiaomi však potěší všechny, kteří rádi používají teleobjektiv, kde iPhonu uteklo o mílové kroky. Celkový vítěz tak bude záviset hlavně na preferencích uživatele.

Ukázkové video z Xiaomi 12S Ultra:

Ukázkové video z Apple iPhonu 13 Pro:

Diskuze (36) Další článek: Čipset Apple A16 Bionic se ukázal v Antutu. Výkon vzrostl skoro o pětinu, u mobilní grafiky ještě víc

Témata článku: Apple, Xiaomi, iPhone, Focení mobilem, Fotoaparát, Optický zoom, Jak fotí, Leica, Fotomobily, OIS, Trojitý fotoaparát, Stabilizace, Snímač, Apple iPhone 14 Pro, Xiaomi 12S Ultra, Leica Authentic, Ohnisko, Clona, Objektiv, Apple iPhone na Heureka.czNový patent Bungie na dotyková zařízení podporuje spekulaci o vývoji mobilní verze Destiny

Nový patent Bungie na dotyková zařízení podporuje spekulaci o vývoji mobilní verze Destiny

Chystá se populární online střílečka opravdu na mobilní zařízení?

Michal Maliarov
BungieMobilní hrySpekulace
Konečně uslyšíte, o čem je Dolby Atmos. Recenze reproduktorů Sony HT-A9

Konečně uslyšíte, o čem je Dolby Atmos. Recenze reproduktorů Sony HT-A9

** Jen čtyři reproduktory stačí pro věrné podání Dolby Atmos ** Středový reproduktor nepotřebujete, případně k němu využijete televizor Sony ** Vyšší cena nezahrnuje subwoofer

Tomáš Holčík
ReproduktorySonyTesty
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Prozkoumali jsme Always-On na iPhonu 14 Pro. Je úplně jiný než na Androidu, zvyká se na něj pomalu

Prozkoumali jsme Always-On na iPhonu 14 Pro. Je úplně jiný než na Androidu, zvyká se na něj pomalu

** Apple iPhone 14 Pro a 14 Pro Max poprvé přináší Always-On displej ** Pár dní jsme měli možnost funkci důkladně testovat ** Apple na to šel zbytečně složitě a na výsledek si budete chvíli zvykat

Martin Miksa
Always OnDisplejeiPhone
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Normálně za peníze, dnes zadarmo nebo se slevou: Diagnostika Wi-Fi, pozorování hvězd a zajímavý roguelike

Normálně za peníze, dnes zadarmo nebo se slevou: Diagnostika Wi-Fi, pozorování hvězd a zajímavý roguelike

** V marketech se pravidelně objevují slevy na aplikace a hry ** Vybírejte pro platformy Android i iOS ** Na titulu můžete ušetřit desítky korun

Adam Kos
SlevyAkceMobilní aplikace
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Hráči mají žně. Nové grafiky za rohem, ceny starých padají
Hlídač slev
SlevyGrafické kartyHardware