Srovnání studentských tarifů: vybíráme nejvýhodnější

O2, T-Mobile nebo Vodafone? Raději voláte nebo píšete textovky? A který cenový program je pro vás nejvýhodnější? Podrobně jsme pro vás srovnali všechny studentské nabídky a sestavili tabulku pro výběr tarifu přesně podle vašich požadavků. Stačí si jen vybrat...
Jako poslední z českých mobilních operátorů představil v minulém týdnu Vodafone svůj tarif určený pro zákazníky z řad studentů. Za zrušení Oskarova Volej Kolej byl Vodafone často kritizován a možná, že i tato kritika přispěla k realizaci znovuzavedení vlastního studentského programu.

Studentské programy, ač z nich operátor zrovna vysoké zisky nemá, jsou často důležitým přestupním můstkem na trase mezi předplacenkami a běžnými tarifními programy. Pokud si na pravidelné měsíční poplatky uživatel zvykne, jen těžko se pak vrací zpět k předplaceným kartám. Po ukončení studií se navíc uživatelé mnohdy neobtěžují výběrem nového programu a jednoduše pokračují v poplatcích u stejného operátora.

Nejen pro studenty

Už z názvu je patrné, že by studentské tarify měly platit jen pro studenty. T-Mobile ale toto omezení odbourává a nabízí svůj tarif Bav se i „obyčejným smrtelníkům“, kteří nepřesáhli věkovou hranici 27 let. Navíc jako jediný posouvá spodní hladinu věkové hranice až na 6 let. U konkurenčních operátorů musí být zájemci minimálně 15 let.

Protože studenti jsou z drtivé většiny skupinou spořílků, první položkou, na kterou padne oko při výběru, je měsíční poplatek. Této kategorii jednoznačně vévodí Vodafone, u něhož vás studentský tarif vyjde nejlevněji, na 119 Kč měsíčně. Jak se ale v zápětí dovíme, někdy vyjde vyšší měsíční poplatek v konečném důsledku výhodněji.

  Pohoda Bav se Student extra nabito
měsíční paušál

178,50 Kč

226,10 Kč

119 Kč

volné minuty

40

50

178,50 Kč
volné SMS

100

100

volání (Kč/min)      
do vlastní sítě

4,17 Kč

4,17 Kč/2,26 Kč*

6,55 Kč
do ostatních sítí

5,95 Kč

5,36 Kč

SMS

1,43 Kč

1,19 Kč

1,19 Kč

*ve špičce/mimo špičku

Nevažte se

Další plus Vodafone získává ještě před samotným účtováním využitých jednotek. Zatímco O2 a T-Mobilu se musí student upsat na dobu minimálně jednoho roku, Vodafone žádné písemné závazky nevyžaduje. Na druhou stranu tak ale nemůžete očekávat žádná cenová zvýhodnění dalších produktů. Touto možností disponuje O2 a T-Mobile, kde při 24 měsíčním závazku získáte možnost výběru telefonu z nabídky operátora za zvýhodněnou cenu.

Protože se mladí lidé nebojí zkoušet nové, netradiční věci, jsou pro operátora mimo jiné ideální skupinou, na níž může cílit svoje nabídky moderních multimediálních služeb. T-Mobile již několik let nabízí ke studentskému programu možnost stažení 3 motivů z t-zones, odeslání 3 MMS v rámci ČR a 3 odpovědní zprávy služby T-Mobile Navigátor zcela zdarma. O2 se v síti 3G snaží kontrovat s nabídkou až 10 minut videohovoru měsíčně zdarma.

Operátoři ke svým nabídkám nabízejí i další produkty a cenová zvýhodnění. Většinou na začátku školního roku navíc připravují pro zákazníky zvýhodnění plynoucí z uzavření nové nebo prodloužení stávající smlouvy. Tato zvýhodnění ale mají většinou jen dočasný charakter, a nebudeme se jim proto dnes příliš věnovat. Mnohem zajímavější bude cenové srovnání jednotlivých tarifů u různých skupin studentů.

Který je tedy nejvýhodnější

Pro ilustraci několika různých typů studentů použijeme mírně poupravený model, který před rokem zavedl kolega David Polesný u srovnání Pohody s tehdejším T-Mobilím programem Student. Počítat budeme s ročními náklady při maximálně efektivním využití volných jednotek.

Schéma průměrný student větší pisálek největší pisálek větší telefonista největší telefonista
telefonování - vlastní síť ve špičce 20 min 15 min 15 min 25 min 35 min
telefonování - vlastní síť mimo špičku 20 min 15 min 15 min 25 min 35 min
telefonování - cizí síť 20 min 15 min 15 min 25 min 35 min
zprávy 90 ks 150 ks 220 ks 65 ks 65 ks
O2 Pohoda          
měsíční paušál 2 142 Kč 2 142 Kč 2 142 Kč 2 142 Kč 2 142 Kč
telefonování 1 001 Kč 250 Kč 250 Kč 1 751 Kč 3 253 Kč
zprávy 0 Kč 858 Kč 2 059 Kč 0 Kč 0 Kč
celkem 3 143 Kč 3 250 Kč 4 451 Kč 3 893 Kč 5 395 Kč
T-Mobile Bav se          
měsíční paušál 2 713 Kč 2 713 Kč 2 713 Kč 2 713 Kč 2 713 Kč
telefonování 271 Kč 0 Kč 0 Kč 678 Kč 2 200 Kč
zprávy 0 Kč 714 Kč 1 714 Kč 0 Kč 0 Kč
celkem 2 984 Kč 3 427 Kč 4 427 Kč 3 391 Kč 4 913 Kč
Vodafone Student extra nabito          
měsíční paušál 1 428 Kč 1 428 Kč 1 428 Kč 1 428 Kč 1 428 Kč
telefonování 3 616 Kč 3 537 Kč 3 537 Kč 3 773 Kč 6 131 Kč
zprávy 214 Kč 0 Kč 1 000 Kč 928 Kč 928 Kč
celkem 5 258 Kč 4 965 Kč 5 965 Kč 6 129 Kč 8 487 Kč

Pozn. Ve srovnání nejsou zohledněny datové přenosy, cena za MMS ani další podobné služby. Vycházíme tedy jen ze dvou základních služeb - volání a SMS.

Trochu problematický je výpočet u kreditního tarifu Vodafonu, kde jsou volné jednotky čerpány dynamicky podle potřeb uživatele. Princip toho, jak vlastně kreditní tarify fungují najdete v nedávno publikovaném článku. V našem modelu jsme tedy zavedli následující zákonitosti:

  • u průměrného studenta je využití volných minut (v přepočtu max. 27,25 min) a volných SMS (v přepočtu max. 150 zpráv) rozloženo 1:1
  • u pisálků jsou veškeré volné jednotky využity ve formě textových zpráv
  • u telefonistů jsou naopak všechny volné jednotky využity na volání
Zatímco v loňském srovnání zvítězila Pohoda nad Studentem v poměru 3:2, dnes je situace jiná. Tím, že T-Mobile přidal před nedávnem do stálé nabídky ke stávajícím 30 zprávám dalších 70 volných SMS, si výrazně polepšil. Právě pisálci jsou totiž kategorie, u níž jsou mezi výsledky operátorů jen minimální rozdíly. A 70 volných textovek měsíčně už dokáže výsledky rapidně zamávat.

Prostor i pro „tradice“

Mnozí jej za to odsuzují, já bych T-Mobile spíše pochválil za to, že stále drží „tradici“ volání v a mimo špičku. Pokud nejde o záležitosti urgentní, je totiž vcelku jedno, v jakou denní dobu student volá. Nejnižší sazba je navíc účtována i do sítí pevných operátorů, což je při dnešní penetraci pevných linek jedině výhoda. A s myšlenkou toho, že minuta hovoru do vlastní nebo pevné sítě vyjde na 2,26 Kč/min už si nejeden studující na devátou hodinu večerní počká. Jen pro úplnost dodám, že špička tarifu Bav se znamená všední den v době od 8:00 do 21:00 hod.

Skóre pro Bav se je tedy 4:1. Pohoda vítězí jen v jediné kategorii – větší pisálek. Tabulka také ukazuje, že pro telefonisty je (také právě díky hovornému mimo špičku) Bav se mnohem výhodnější než kterýkoliv jiný ze srovnávaných tarifů. Právě v této kategorii jsou totiž cenové rozdíly nejmarkantnější na rozdíl od pisálků, kde se rozdíly mezi O2 a T-Mobilem pohybují v řádech několika stokorun.

Výběr je na vás

Kromě toho také tabulka ukazuje, jak v našem modelovém příkladě propadl program Student extra nabito od Vodafonu. Zatímco v ročním součtu měsíčních paušálů vychází nejlépe ze všech zúčastněných, především kvůli vysoké minutové ceně za volání jsou výsledné sumy daleko nad hranicemi Pohody a Bav se. I to částečně naznačuje fakt, že se Vodafone soustředí spíše na šetřivější studenty, kteří možností mobilní komunikace užívají, ale v omezeném množství.

Vítěz našeho redakčního testu je jasný. T-Mobile Bav se ukázal, že má co nabídnout jak pisálkům, tak telefonistům, ale neztratí se ani mezi nimi. Rozhodně ale nelze říci, který z tarifů je nejlepší a který nejhorší. Volba programu totiž vždy závisí na individuálních požadavcích konkrétního uživatele. Někdo bez telefonu nevydrží, někdo preferuje volání, jiný zase SMS. Než se proto pro některý rozhodnete, měli byste si sami pro sebe situaci vždy důkladně analyzovat. Modely jsou modely, ale realita se s modely mnohdy neslučuje.

Diskuze (52) Další článek: Nejmenší fotomobil: Xun Chi 138 s dotykovým displejem

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Vodafone, O2, Srovnání, Studentský tarif, Největší telefon, Tarif, Telefonista, Cizí síť, Obyčejný smrtelník, Vodafone — Heureka.czBezdrátová sluchátka Technics EAH-A800. Kvalitní mainstream s extrémní výdrží na baterii

Bezdrátová sluchátka Technics EAH-A800. Kvalitní mainstream s extrémní výdrží na baterii

Značka Technics se řadí mezi prémiové, s novými velkými sluchátky s ANC boduje, zejména v oblasti výdrže na jedno nabití. Se zvukem i kvalitou budete spokojeni, kvalita ANC a příposlechu by mohla být ještě lepší.

Jan Pánek
Bezdrátová sluchátka
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Jak dobře vybrat tiskárnu. Kdy se vyplatí laserová a kdy je lepší tankový inkoust

Jak dobře vybrat tiskárnu. Kdy se vyplatí laserová a kdy je lepší tankový inkoust

** Stará doporučení laserovka vs. inkoust už neplatí ** Nejvíc záleží na tom, kolik toho vytisknete ** U laseru zaplatíte buď za hardware, nebo za provoz

Jiří Kuruc
Jak vybrat
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy