Srovnávací test: 9 Androidů s českým LTE do 10 500 Kč

Jdeme do vyšší společnosti! Požadavky máte už v nadpisu a jsme ve střední až vyšší střední třídě, takže jsme byli hodně přísní.

Jak z pohledu hodnocení, tak z pohledu spotřebitele je střední třída takové zvláštní místo. Když si vyberete telefon za 3 000 Kč, obvykle se s nějakými neduhy smíříte, nečekáte super foťák, výkon na hraní nejnovějších her atd. Když naopak koupíte vlajkovou loď v hodnotě přes 20 000 Kč, nechce žádná omezení, ale jen to nejlepší.

Ve střední třídě je to o kompromisech, a filosofických otázkách. O kolik si člověk polepší, když připlatí na 10 000 Kč? Bude všechno super? Logicky být nemůže, protože je zde třída vlajkových lodí. U těch se zase řeší, o kolik si člověk pohorší, když ušetří třeba polovinu ceny. Pro výrobce je pak nejtěžší najít správný poměr tak, aby telefon nekanibalizoval vlajkovou loď, ale zároveň, aby nabídl výrazně více než levný telefon. Slovo kompromis tedy bude v tomto segmentu hodně důležité.

Klepněte pro větší obrázek
Článek vyšel v časopisu Computer.

Někteří výrobci prodávají tzv. odlehčené vlajkové lodě, telefony mají podobný název jako špičkový model, podobný design, občas si půjčí i nějakou technickou finesu, ale vesměs jde o jiný telefon. Častokrát se stávalo, že výrobce chce na zaběhlém, možná i ikonickém jméně telefonu vyrýžovat co nejvíce a dodával telefony zvučných jmen s hodně ořezanou výbavou za ohromné peníze. To se naštěstí netýká ani jednoho z testovaných modelů. Novinkou je také jakási „reinkarnace“ bývalých vlajkových lodí jako to třeba dělá Samsung. Testovaný S5 Neo je nový telefon, ale z velké části vychází z více než rok staré vlajkové lodi.

Pět palců je skoro minimum

Velké úhlopříčky se objevují napříč celým mobilní světem a nevyhnuly se pochopitelně ani této kategorii. Většina testovaných telefonů disponuje úhlopříčkou nad 5“ a poměrně často se objevuje i rozměr 5,5“. Nejmenší úhlopříčku měl testovaný CAT S40, který ale nahání tuto ztrátu nafukováním jiných rozměrů, kvůli své odolnosti. Malé úhlopříčky jsou obecně na ústupu, větší telefon totiž dovolí montáž vetší baterie, lépe se chladí procesor a všeobecně mají výrobci více prostoru pro manipulování s vnitřkem. Větších telefonů se ale rozhodně nemusíte bát, jejich používání je hodně o zvyku a větší displej nabídne více možností, u 5,5“ se bude třeba naučit i jinému držení přístroje.

Klepněte pro větší obrázek
Zvýšená odolnost u CATu S40 si žádá krytky na vše, i na dvojici nanoSIM.

Kromě úhlopříčky displeje je dobré zamyslet se taky nad použitou technologií. Většina testovaných přístrojů disponuje IPS zobrazovači, jen Samsung se uchýlil ke svému Super AMOLED panelu. Čekat v této kategorii vyloženě špatný displej, je hloupost, ovšem i mezi střední třídou jsou velké rozdíly, hlavně co se týče barevné věrnosti a hodnoty gamma. Výrobcům patří ale všeobecně pochvala, už od pohledu je jasné, že se pohybujeme ve vyšší třídě, displeje září barvami i při pohledu z boku a ani na přímém slunci vás nečeká žádný problém. Zásadním vliv na pohodlné používání má také rozlišení displeje, to je však nutné dát do kontextu s úhlopříčkou. To, co dělá displej hezkým je jemnost udávaná v ppi (pixel per inch, česky pixely na palec). Čím je číslo vyšší, tím je displej jemnější a lépe se na něm čte text. Pomineme-li telefon CAT, je mezi testovanými nejnižší hodnota 294 ppi, nebudeme tvrdit, že pixely na displeji neuvidíte, ale budete se muset koukat ostřížím zrakem, nicméně vás to rozhodně nebude limitovat.

Reálný výkon

V testu se nejčastěji vyskytoval procesor Qualcomm Snapdragon 615, což je relativně nový osmijádrový procesor, který disponuje dostatečným výkonem i na hraní her a byl Qualcommem vytvořen přímo pro tuto cenovou kategorii. Dále se zde objevil Intel Atom, Exynos od Samsungu a procesory Kirin, které dělá přímo Huawei pro své telefony a pro přidruženou značku Honor.

Klepněte pro větší obrázek
Honor 7 má čtečku otisků na zádech, funguje skvěle, ale držák v autě bude problém.

Jenže jedna věc je papírový výkon a ta druhá reálný uživatelský zážitek. I na těchto výkonných procesorech může špatná optimalizace nadělat paseku, proto jsme věnovali pozornost skutečnému chování telefonu, pokud bylo spuštěno více aplikací. Můžeme prozradit, že se žádný skandál nekonal, ale i tak si některé telefony velmi lépe než jiné. Lehké zpomalení může nastat i při zaplnění paměti RAM, což se asi těžko povede u Asus Zenfone 2, který má rovnou 4 GB, nebo u Honoru 7, či uleFone Be Touch 2, kde mají oba 3 GB. U telefonů s 2 GB RAM je už ale taková situace hodně reálná, záleží totiž, kolik paměti máte po startu telefonu dostupné, respektive, kolik RAM spotřebuje systém, nadstavba a potřebné služby, což se zase liší výrobce od výrobce.

 

Telefon s malou 8GB vnitřní pamětí jsme v této cenové kategorii rozhodně nečekali

 

Hodně překvapivé je, že se v této kategorii objevují telefony s 8GB vnitřní pamětí, která dříve nebo později dojde. 16 GB je dle našeho uvážení rozumné minimum, případně vám Asus naloží rovných 64 GB. I když se může zdát, že univerzálním řešením je paměťová karta, tak to s ní není tak veselé. Ne všechny aplikaci lze na kartu přesunout. Občas aplikace tvrdohlavě vyžaduje instalaci do vnitřní paměti, což může skončit tím, že nemáte v telefonu místo, ale paměťová karta zeje prázdnotou.

Dodávaný software a multimedia

Velkou roli mají dodávané aplikace. V testu se našlo minimalistické řešení od LG, které do telefonu nepřidalo prakticky nic zbytečného, až po zaplnění telefonu utilitami jako to udělal Asus. Bohužel výrobci často neodhadnou zdravou míru a nakrmí telefon zbytečnými hrami, antiviry a další softwarem, který často není lokalizovaný, v horším případě nejde odinstalovat. Hodně se nám líbily aplikace od Sony, které nabízí skvělé multimediální možnosti pro hudbu a video.

Všechny telefony umí natáčet video v 1080p, až na CAT, který umí jen 720p. Video je obecně náročná disciplína a tady je stále vidět ten obrovský rozdíl proti vlajkovým lodím. Na zaznamenání reality všechny telefony stačí, ale více po nich nechtějte. Zato u fotek je to o něco lepší, na Facebooku si ostudu určitě neuděláte a někdy je rozdíl oproti dražším telefonům jen hodně malý. Bohužel i tady se ale našly telefony, kterým fotografování nešlo vůbec. Až nás zarazilo, jak špatně mohou vypadat fotky z vyšší střední třídy.

Témata článku: Alcatel, Asus, Honor, Huawei, LG, Samsung, Sony, Smartphony, Recenze, Ulefone, Asus Zenfone 2, Asus Zenfone 2 (ZE500CL), Asus Zenfone 2 64GB, Asus Zenfone 2 Deluxe Special Edition, Asus Zenfone 2 Laser (5.0), Asus Zenfone 2 Laser (5.5), CAT S40, Honor 7, Huawei P8, Huawei P8 64GB, Huawei P8 Lite, Huawei P8 Max, LG G4s, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S5, Telefony s Androidem na Heureka.czNa uživatele Androidů se valí další malware, který jim chce vysát bankovní účty

Na uživatele Androidů se valí další malware, který jim chce vysát bankovní účty

** Android je opět cílem útoků zákeřného malwaru ** V nové verzi stále primárně krade data pro přístup k bankovnictví ** Nově však po ukončení „neplechy“ dokáže smazat celý telefon!

Martin Chroust
AntivirusMobilní bankovnictvíMalware
Jak časté jsou planetky s měsícem? U jedné našli už třetí

Jak časté jsou planetky s měsícem? U jedné našli už třetí

** Astronomové objevili třetí měsíc planetky Elektra ** Více měsíců má z planetek už jen Pluto ** Celkem známe více než 400 planetek s měsícem

Petr Kubala
AstronomieMěsíc
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Zpátky ve hře. Test procesoru  Intel Core i9-12900K

Zpátky ve hře. Test procesoru Intel Core i9-12900K

Procesory Intelu pro stolní počítače si po drobném zaváhání znovu uzmuly výkonnostní prvenství ve hrách i aplikacích náročných na výpočetní jádra.

Adam Vágner
ProcesoryTestyIntel
Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
Ťuk ťuk, kdo tam? Naučte svůj Android reagovat na dvojité či trojité poklepání na zádech

Ťuk ťuk, kdo tam? Naučte svůj Android reagovat na dvojité či trojité poklepání na zádech

** Neumí váš telefon rozeznat poklepání prsty na zádech? ** Není to žádný problém, tato aplikace to váš smartphone naučí ** Základem je správné nastavení rozměrů a citlivosti

Martin Chroust
GestaMobilní aplikaceAndroid
Xiaomi 12 s nejvýkonnějším Snapdragonem přichází. Nové modely jsou rovnou dva a umí tahle kouzla

Xiaomi 12 s nejvýkonnějším Snapdragonem přichází. Nové modely jsou rovnou dva a umí tahle kouzla

** Xiaomi představilo novou řadu topmodelů Xiaomi 12 ** Dvě novinky jsou postavené na nejnovějším Snapdragonu 8 Gen 1 ** Budou se vám líbit variabilní fotoaparáty s ostřením CyberFocus, vysoký výkon umělé inteligence i velmi rychlé nabíjení

Martin Chroust
MIUI 13Smartphony
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda