Srovnávací test: 9 Androidů s českým LTE do 10 500 Kč

Jdeme do vyšší společnosti! Požadavky máte už v nadpisu a jsme ve střední až vyšší střední třídě, takže jsme byli hodně přísní.

Jak z pohledu hodnocení, tak z pohledu spotřebitele je střední třída takové zvláštní místo. Když si vyberete telefon za 3 000 Kč, obvykle se s nějakými neduhy smíříte, nečekáte super foťák, výkon na hraní nejnovějších her atd. Když naopak koupíte vlajkovou loď v hodnotě přes 20 000 Kč, nechce žádná omezení, ale jen to nejlepší.

Ve střední třídě je to o kompromisech, a filosofických otázkách. O kolik si člověk polepší, když připlatí na 10 000 Kč? Bude všechno super? Logicky být nemůže, protože je zde třída vlajkových lodí. U těch se zase řeší, o kolik si člověk pohorší, když ušetří třeba polovinu ceny. Pro výrobce je pak nejtěžší najít správný poměr tak, aby telefon nekanibalizoval vlajkovou loď, ale zároveň, aby nabídl výrazně více než levný telefon. Slovo kompromis tedy bude v tomto segmentu hodně důležité.

Klepněte pro větší obrázek
Článek vyšel v časopisu Computer.

Někteří výrobci prodávají tzv. odlehčené vlajkové lodě, telefony mají podobný název jako špičkový model, podobný design, občas si půjčí i nějakou technickou finesu, ale vesměs jde o jiný telefon. Častokrát se stávalo, že výrobce chce na zaběhlém, možná i ikonickém jméně telefonu vyrýžovat co nejvíce a dodával telefony zvučných jmen s hodně ořezanou výbavou za ohromné peníze. To se naštěstí netýká ani jednoho z testovaných modelů. Novinkou je také jakási „reinkarnace“ bývalých vlajkových lodí jako to třeba dělá Samsung. Testovaný S5 Neo je nový telefon, ale z velké části vychází z více než rok staré vlajkové lodi.

Pět palců je skoro minimum

Velké úhlopříčky se objevují napříč celým mobilní světem a nevyhnuly se pochopitelně ani této kategorii. Většina testovaných telefonů disponuje úhlopříčkou nad 5“ a poměrně často se objevuje i rozměr 5,5“. Nejmenší úhlopříčku měl testovaný CAT S40, který ale nahání tuto ztrátu nafukováním jiných rozměrů, kvůli své odolnosti. Malé úhlopříčky jsou obecně na ústupu, větší telefon totiž dovolí montáž vetší baterie, lépe se chladí procesor a všeobecně mají výrobci více prostoru pro manipulování s vnitřkem. Větších telefonů se ale rozhodně nemusíte bát, jejich používání je hodně o zvyku a větší displej nabídne více možností, u 5,5“ se bude třeba naučit i jinému držení přístroje.

Klepněte pro větší obrázek
Zvýšená odolnost u CATu S40 si žádá krytky na vše, i na dvojici nanoSIM.

Kromě úhlopříčky displeje je dobré zamyslet se taky nad použitou technologií. Většina testovaných přístrojů disponuje IPS zobrazovači, jen Samsung se uchýlil ke svému Super AMOLED panelu. Čekat v této kategorii vyloženě špatný displej, je hloupost, ovšem i mezi střední třídou jsou velké rozdíly, hlavně co se týče barevné věrnosti a hodnoty gamma. Výrobcům patří ale všeobecně pochvala, už od pohledu je jasné, že se pohybujeme ve vyšší třídě, displeje září barvami i při pohledu z boku a ani na přímém slunci vás nečeká žádný problém. Zásadním vliv na pohodlné používání má také rozlišení displeje, to je však nutné dát do kontextu s úhlopříčkou. To, co dělá displej hezkým je jemnost udávaná v ppi (pixel per inch, česky pixely na palec). Čím je číslo vyšší, tím je displej jemnější a lépe se na něm čte text. Pomineme-li telefon CAT, je mezi testovanými nejnižší hodnota 294 ppi, nebudeme tvrdit, že pixely na displeji neuvidíte, ale budete se muset koukat ostřížím zrakem, nicméně vás to rozhodně nebude limitovat.

Reálný výkon

V testu se nejčastěji vyskytoval procesor Qualcomm Snapdragon 615, což je relativně nový osmijádrový procesor, který disponuje dostatečným výkonem i na hraní her a byl Qualcommem vytvořen přímo pro tuto cenovou kategorii. Dále se zde objevil Intel Atom, Exynos od Samsungu a procesory Kirin, které dělá přímo Huawei pro své telefony a pro přidruženou značku Honor.

Klepněte pro větší obrázek
Honor 7 má čtečku otisků na zádech, funguje skvěle, ale držák v autě bude problém.

Jenže jedna věc je papírový výkon a ta druhá reálný uživatelský zážitek. I na těchto výkonných procesorech může špatná optimalizace nadělat paseku, proto jsme věnovali pozornost skutečnému chování telefonu, pokud bylo spuštěno více aplikací. Můžeme prozradit, že se žádný skandál nekonal, ale i tak si některé telefony velmi lépe než jiné. Lehké zpomalení může nastat i při zaplnění paměti RAM, což se asi těžko povede u Asus Zenfone 2, který má rovnou 4 GB, nebo u Honoru 7, či uleFone Be Touch 2, kde mají oba 3 GB. U telefonů s 2 GB RAM je už ale taková situace hodně reálná, záleží totiž, kolik paměti máte po startu telefonu dostupné, respektive, kolik RAM spotřebuje systém, nadstavba a potřebné služby, což se zase liší výrobce od výrobce.

 

Telefon s malou 8GB vnitřní pamětí jsme v této cenové kategorii rozhodně nečekali

 

Hodně překvapivé je, že se v této kategorii objevují telefony s 8GB vnitřní pamětí, která dříve nebo později dojde. 16 GB je dle našeho uvážení rozumné minimum, případně vám Asus naloží rovných 64 GB. I když se může zdát, že univerzálním řešením je paměťová karta, tak to s ní není tak veselé. Ne všechny aplikaci lze na kartu přesunout. Občas aplikace tvrdohlavě vyžaduje instalaci do vnitřní paměti, což může skončit tím, že nemáte v telefonu místo, ale paměťová karta zeje prázdnotou.

Dodávaný software a multimedia

Velkou roli mají dodávané aplikace. V testu se našlo minimalistické řešení od LG, které do telefonu nepřidalo prakticky nic zbytečného, až po zaplnění telefonu utilitami jako to udělal Asus. Bohužel výrobci často neodhadnou zdravou míru a nakrmí telefon zbytečnými hrami, antiviry a další softwarem, který často není lokalizovaný, v horším případě nejde odinstalovat. Hodně se nám líbily aplikace od Sony, které nabízí skvělé multimediální možnosti pro hudbu a video.

Všechny telefony umí natáčet video v 1080p, až na CAT, který umí jen 720p. Video je obecně náročná disciplína a tady je stále vidět ten obrovský rozdíl proti vlajkovým lodím. Na zaznamenání reality všechny telefony stačí, ale více po nich nechtějte. Zato u fotek je to o něco lepší, na Facebooku si ostudu určitě neuděláte a někdy je rozdíl oproti dražším telefonům jen hodně malý. Bohužel i tady se ale našly telefony, kterým fotografování nešlo vůbec. Až nás zarazilo, jak špatně mohou vypadat fotky z vyšší střední třídy.

Témata článku: Alcatel, Asus, Honor, Huawei, LG, Samsung, Sony, , , , Asus Zenfone 2, Asus Zenfone 2 (ZE500CL), Asus Zenfone 2 64GB, Asus Zenfone 2 Deluxe Special Edition, Asus Zenfone 2 Laser (5.0), Asus Zenfone 2 Laser (5.5), CAT S40, Honor 7, Huawei P8, Huawei P8 64GB, Huawei P8 Lite, Huawei P8 Max, LG G4s, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S5,