Stačí zakašlat na telefon. MIT má umělou inteligenci, která rozpozná koronavirus z nahrávky

Stačí zakašlat na telefon a umělá inteligence z nahrávky pozná COVID-19, i když je nakažený bez symptomů. To je základní pointa objevu, který publikovali vědci z MIT. Zjistili, že nakažení novým koronavirem kašlou jiným způsobem. Pro lidské ucho jsou rozdíly nepozorovatelné, ale algoritmy je odhalí. Výsledky mohou přivést k regulérním testům na COVID i lidi, kteří by jinak netušili, že jsou infikovaní a nevědomky by šířili nákazu.

„Ukazuje se, že způsob, jakým produkujete zvuk, se mění, když máte COVID, i když jste bez příznaků,“ říká spoluautor studie Brian Subirana.

Projekt začal v dubnu. Tým shromáždil záznamy nuceného kašle od dobrovolníků, kteří je nahráli a odeslali prostřednictvím webových prohlížečů a běžných zařízení, jako jsou notebooky a smartphony. Účastníci také vyplňovali dotazník, ve kterém uvádějí, zda mají COVID-19, a jestli jim nemoc byla diagnostikována prostřednictvím oficiálního testu.

Vědci pak ze 200 000 nahrávek vybrali 5 000 (půl na půl COVID pozitivní a negativní) a vycvičili model, který dokáže odhalit COVID-19 s úspěšností 98,5 %. V případě osob, které uvedli, že nemají žádné příznaky, ale mají pozitivní test na virus, dosahovala přesnost dokonce 100 %.

Vědecký tým nyní pracuje na začlenění modelu do uživatelsky přívětivé aplikace a uvažují o integraci do chytrých reproduktorů, aby lidé mohli kontrolovat svůj stav každý den. Pokud by byla aplikace schválena americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (Food and Drug Administration; FDA) a přijata ve velkém měřítku, mohla by se stát bezplatným, pohodlným a neinvazivním nástrojem pro předběžnou identifikaci osob s asymptomatickým průběhem onemocnění COVID-19.

Nic až tak nového

Myšlenka identifikovat onemocnění tímto způsobem není nová. Před nástupem pandemie již výzkumníci cvičili algoritmy na záznamu kašle pro diagnózu nemocí, jako je zápal plic a astma. Také vědci z MIT v minulosti vyvíjeli modely AI pro analýzu záznamů nuceného kašle pro detekci příznaků Alzheimerovy choroby, jež se mimo jiné projevuje i oslabením hlasivek.

Diskuze (4) Další článek: Řada Galaxy Note20 se neprodává podle představ. Samsung asi chystá Note20 FE

Témata článku: Mobilní aplikace, Koronavirus, Aplikace, Umělá inteligence, rouška, MIT, Záznam, Vědec, Příznaky, Nahrávka, Telefon, Algoritmus


Určitě si přečtěte