Startuje App Defense Alliance: První hradba před hrozbami na Google Play

V poslední době se stále častěji hovořilo o podvodných aplikacích na Google Play, které se maskovaly jako prohlížeč Chrome nebo jiným způsoben špehovaly uživatele, příp. zobrazovaly nechtěné reklamy. Podle některých zpráv se na Obchodu Play jen v současné době vyskytuje minimálně 172 škodlivých aplikací, které si v součtu nainstalovalo 335 milionů uživatelů!

Google sice před dvěma lety zavedl ve svém obchodě ochrannou bariéru Play Protect, která spyware na Androidu sice výrazně omezila, definitivně jej ale nevymýtila. Google se tak obrátil na tři firmy z oboru bezpečnosti, které pod jeho hlavičkou vytvořili tzv. App Defense Alliance. Mezi zakládající členy patří slovenská firma ESET a americké společnosti Lookout a Zimperium. Společně se mají podílet na větší bezpečnosti aplikací na portálu Google Play tím, že firmy ve vlastních enginech detailně zanalyzují aplikace ještě před tím, než budou v obchodu publikovány. A to vlastními procesy, které vyhodnotí, zda je aplikace škodlivá, potenciálně nechtěná či úplně nežádoucí.

„To co byla dříve reaktivní snaha odhalovat bezpečnostní zranitelnosti v aplikacích nabízených na Google Play, je nyní plnohodnotná proaktivní aktivita s cílem chránit miliardy uživatelů a společností přímo u zdroje,“ říká Tony Anscombe, Global Security Evangelist společnosti ESET. „Vždy jsme byli v čele výzkumu bezpečnostních hrozeb. Nyní můžeme společně s Googlem a dalšími členy App Defense Alliance eliminovat hrozby ještě účinněji a pomoci tak uživatelům používající platformu Android být o krok před kyberzločinci,“ dodává Anscombe. 

Z našeho pohledu to vypadá na skvělou možnost, jak mohou zmiňované tři společnosti ukázat své skutečné schopnosti. Konkrétně ESET se vždy soustředil spíše na odhalení nebezpečných aplikací, které už byly v oběhu, nyní bude přímo u zdroje a bude tak moci daleko lépe a přímo ovlivnit bezpečnost aplikací na Androidu. A my pevně doufáme, že se App Defense Alliance v dlouhodobém měřítku postará o zvýšení bezpečnosti Androidu, zejména s ohledem na uživatelsky instalované aplikace.

Před dvěma lety na Androidu odstartovala služba Play Protect:

Zdroj Google, ESET, Zimperium

Váš názor Další článek: Sonos Trueplay: Jak funguje kalibrace reproduktorů pomocí telefonu?

Témata článku: , , , , , , , , , , Lookout, Global Security, Prohlížeč, Aplikace, Zimperium, Hradba, Play protect, Def, Uživatelé,