Štědrý den, Češi a mobily: víc datujeme, SMS nahrazují messengery

  • Zavolat a popřát je klasika, operátoři odbavili přes 40 mil. hovorů
  • SMSky ztrácí, meziročně zhruba o desetinu, poslalo se jich 52 mil.
  • Na vzestupu jsou messengery, dat se přeneslo skoro 1,5 PB

Na Štědrý den se sluší a patří popřát blízkým hezké Vánoce, dle operátorských statistik se tak děje tradičně prostřednictvím telefonátu, nebo „moderně“ prostřednictvím chatovacích aplikací (sociálních sítí), ve kterých lze snadno sdílet fotky a videa.

Klasických hovorů spojili tři síťoví operátoři 24. prosince 2018 přes 40 milionů (zhruba stejně jako loni). Češi si nejvíce volali během dopoledne, a sice mezi 9 a 12 hodinou – tedy ještě před tím, než začali finišovat s přípravou štědrovečerních oslav.

Co přinesl Ježíšek? Vyfotíme, pošleme...

Dle očekávání hlásí operátoři nárůst datového provozu, O2 a Vodafonem zhruba o 70 % meziročně více, T-Mobile meziročně o dokonce 109 % více. Nejvíc lidé „datovali“ večer po nadílce, mezi 20. a 22. hodinou. Objem přenesených dat tak dosáhl celkem 1 433 TB (pozn. T-Mobile letos přesné číslo nezveřejnil, vycházíme proto z loňských čísel).

SMS se poslalo přes 52 milionů, což je zhruba desetiprocentní pokles oproti roku 2017. MMS jsou vytlačovány modernějšími a bezplatnými kanály, přesto jich operátoři na Štědrý den odbavili přes milion – jde o odhad, jelikož údaj za O2 chybí, T-Mobile s Vodafonem hlásí celkem 780 tisíc MMS.

Operátoři dále svorně uvedli, že jejich sítě ustály vánoční nápor bez problémů... Vybrané statistiky za jednotlivé operátory najdete v tabulce níže:

Operátor hovory (miliony) SMS (miliony) data + nárůst (TB) MMS (tisíce)
T-Mobile 15,6 21,5 748 (+ 109 %) 565
O2 13,2 18,3 436 (+ 77 %) -
Vodafone 11,7 12,4 250 (+ 66 %) 215
Diskuze (17) Další článek: Apple chce vybudovat další kampus. Bude stát miliardu a pojme ještě více lidí než Apple Park

Témata článku: , , , , , Klasický hovor, Přenesená data, Data, Chatovací aplikace, MMS, Desetiprocentní pokles, Ježíšek, MOBI, Mil, , Mobil, Hovor, Meš, Datový provoz, Přesné číslo, Operátor, Sociální síť, Síťový operátor, Štědrý den,