Štědrý den v číslech operátorů. Češi letos opět rekordně datovali, zájem o SMS prudce klesá

Vánoce mají být svátky klidu a pohody. To ale rozhodně neplatí pro sítě našich operátorů, které každým rokem na Štědrý den zažívají zvýšený provoz spojený s tím, jak lidé kontaktují své blízké a přejí jim hezké svátky. I letos jsme se dočkali statistik od Vodafonu, O2 a T-Mobile mapující komunikační provoz tohoto rušného dne.

Napříč všemi operátory je vidět stejný trend poklesu odeslaných SMS zpráv ve prospěch každoročně rostoucí spotřeby dat, o čemž svědčí 4 829 TB přenesených dat za Štědrý den. Češi nezanevřeli ani na klasické telefonní hovory. Počet spojených hovorů sice u některých operátorů poklesl, ale stále počet spojených hovorů v součtu přesáhl 40 milionů. Meziročně poklesly i MMS zprávy, přesto jich ale bylo na Štědrý den odesláno více než 800 tisíc.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Čísla uskutečněných hovorů, přenesených dat, SMS a MMS zpráv u našich operátorů během Štědrého dne.

Vodafone

V síti operátora Vodafone bylo na Štědrý den odesláno 9,5 milionu SMS zpráv, čímž jde o výrazný meziroční propad (o více než pětinu). Jako jediný z trojice operátorů ale zaznamenal meziročně větší počet spojených hovorů, které vzrostly o 11 procent na téměř 12 milionů. Ve špičce mezi 10 - 11. hodinou jich bylo přitom více než 1,4 milionu. O Štědrém dni zákazníci Vodafonu hodně volali také do zahraničí. Nejvíce na Slovensko, Německo a Ukrajinu.

Klepněte pro větší obrázek
Štědrodenní statistiky u Vodafonu

Výrazného zvýšení provozu se u operátora dočkaly datové sítě. Zákazníci tento den totiž prodatovali více než 1 000 TB (o 34 % více než loni). Přes polovinu z toho navíc ve špičce mezi 21 - 22. hodinou. Meziroční pokles cca o čtvrtinu operátor zaznamenal u multimediálních zpráv MMS, kterých se během Štědrého dne odeslalo přes 116 tisíc.

O2

V případě O2 se tradičně hodně volalo. Spojeno bylo skoro 14 milionů hovorů, ovšem meziročně jde překvapivě o 4% pokles. I zde platí, že více než desetina hovorů proběhla ve špičce od 10 do 11. hodiny dopolední. Operátor však potvrzuje trend klesajícího počtu SMS zpráv. Navzdory slušným 12 milionům odeslaných textovek, kterých bylo nejvíce ze všech tří operátorů, jde o více než 13% meziroční pokles.

Klepněte pro větší obrázek
Štědrodenní statistiky u O2

U O2 se ale hodně datovalo. Dokonce nejvíce ze všech tří operátorů. Přeneseno zde bylo za Štědrý den více než 2 000 TB dat, což je skoro o třetinu více než loni. Hlavní slovo zde mají sociální sítě a komunikátory, skrze které si lidé posílali vánoční přání. Skokanem roku se zde stal WhatsApp, u kterého O2 podle tiskové mluvčí O2, Kateřiny Mikšovské, přenesli letos uživatelé o 70 % více dat. Vítězem je O2 také v počtu přenesených zpráv MMS, který bylo letos na štědrých den skoro 400 tisíc, i tak jde ale o pětinový meziroční pokles.

T-Mobile

T-Mobile si letos připsal ze všech tří operátorů největší počet spojených hovorů, kterých bylo působivých 15,6 milionů, a to navzdory tomu, že jde o 6,5% meziroční pokles. Necelé 2 miliony z nich operátor zaznamenal ve špičce opět mezi 10-11. hodinou. Ani T-Mobile se nevyhnul 20% poklesu poslaných SMS zpráv, kterých bylo 10,7 milionu.

Meziročně u T-Mobile rostl datový přenos, ovšem už ne tolik výrazně jako u ostatních operátorů. Díky 15% zvýšení se tak v síti T-Mobile přeneslo za Štědrý den 1,6 PB dat. Překvapivě jsou u tohoto operátora stále v oblibě i MMS zprávy, kterých se přeneslo přes 300 tisíc, nejvíce je uživatelé posílali okolo 13. hodiny.

Souhrnné statistiky:

Štědrý den 2021 Vodafone O2 T-Mobile Celkem
Spojené hovory 11 870 917 13 943 169 15 604 805 41 418 891
Počet SMS 9 581 265 12 195 718 10 715 934 32 492 917
Spotřebovaná data (v TB) 1 035  2 143 1 651 4 829
Počet MMS 116 292 392 937 300 954 810 183

Vodafone před Vánoci upozornil na phishingové útoky:

Zdroj: Tisková zpráva

Diskuze (13) Další článek: Huawei Watch D mají tolik zdravotních funkcí, že by jim i Apple mohl závidět

Témata článku: Tarify a mobilní služby, Operátoři, T-Mobile, Vánoce, Vodafone, WhatsApp, O2, Mobilní data, SMS, Statistika, Neomezené volání, Německo, Volání do zahraničí, Hovor, Štědrý den, Pokles, Data, MMS, Operátor, Ukrajina, Slovensko, Kateřina Mikšovská, Vodafone — Heureka.czRecenze Samsungu Galaxy S21 FE. Trumfy jsou jasně dané, cena ale není tak lákavá jako u předchůdce

Recenze Samsungu Galaxy S21 FE. Trumfy jsou jasně dané, cena ale není tak lákavá jako u předchůdce

** Řada Galaxy S21 od Samsungu téměř po roce hlásí comeback! ** Otestovali jsme nejnovější Galaxy S21 FE 5G ** Silné stránky jsou zřejmé, cena by však mohla (a měla) být nižší

Martin Chroust
Android 12Recenze
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva
Je to hvězda? Je to asteroid? Ne, je to JWST. Astronomové pozorují světelné křivky slavného teleskopu

Je to hvězda? Je to asteroid? Ne, je to JWST. Astronomové pozorují světelné křivky slavného teleskopu

** Astronomové ze Země pozorují Vesmírný dalekohled Jamese Webba ** Jeho jasnost se v průběhu času mění ** A to doslova rychle a zběsile

Petr Kubala
Teleskop Jamese WebbaAstronomie
Sběratelská edice sci-fi Starfield možná nabídne tematické chytré hodinky

Sběratelská edice sci-fi Starfield možná nabídne tematické chytré hodinky

Na internetu se objevila hrstka fotografií, které ukazují chytré hodinky ze speciální edice hry Starfield.

Michal Maliarov
StarfieldSpekulace
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Velký srovnávací test smartphonů s cenou do 4 000 Kč. Levnější raději nekupujte

Velký srovnávací test smartphonů s cenou do 4 000 Kč. Levnější raději nekupujte

Vybrali jme deset telefonů s cenou do 4 000 Kč a překvapivě jsme našli obrovské rozdíly. Zároveň nás potěšilo, že jde o docela dobře použitelné stroje, ale musíte si být vědomi jejich limitů.

Jakub Michlovský
SrovnáníSmartphoneTesty
Na některých telefonech s Androidem půjde vypnout 2G sítě. K čemu je to dobré?

Na některých telefonech s Androidem půjde vypnout 2G sítě. K čemu je to dobré?

** 2G sítě jsou s námi již 26 let, za tu dobu se však mnohé změnilo ** Google v USA umožňuje u Androidů vypnout 2G sítě ** V Česku si musíte pomoci samostatnou aplikací

Martin Chroust
2GMobilní sítěAndroid
Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

** Kopírujete někdy příkazy z webových stránek? ** Pak byste toho měli hodně rychle nechat! ** Můžete totiž zkopírovat škodlivý kód

Karel Kilián
KódJavascriptBezpečnost