Stetoskop v mobilní aplikaci. Smartphone přiložíte k hrudi a poslechnete si ozvy srdce nebo plic

  • Na světě je další mobilní aplikace pro domácí diagnózu a měření
  • Telefon přiložíte k hrudi, jeho mikrofon poslouchá plíce a srdce
  • Nahrávku po automatickém analyzování následně zašlete lékaři

Americký úřad FDA dal zelenou mobilní aplikaci Stetophone, která se může používat místo fonendoskopu. K poslechu ozev srdce a plic tak postačí pouze smartphone a jeho mikrofon, který doplní speciální mobilní aplikace. Ta veškerá data zachytí, analyzuje a následně je může sdílet všem uživatelům týmu, který se stará o daného pacienta. 

Protože máme smartphone prakticky neustále u sebe, je hlavní výhodou aplikace „poslech“ v době, kdy na sobě uživatelé pozorují určitě symptomy. Výsledná nahrávka pak může pomoci lékařům třeba ke zpřesnění vaší diagnózy. Samotné měření je velmi jednoduché, stačí se dotknout hrudníju spodní hranou vašeho telefonu, kde se vždy nachází primární mikrofon, a stisknout tlačítko pro měření. 

Klepněte pro větší obrázek

Mobilní aplikace odfiltruje šum a najde si to, co potřebuje slyšet. V rámci následné analýzy, např. poslechu srdce, vidíte časovou složku, ve které jsou znázorněny jednotlivé údery srdce. V rámci testů hodnotilo 70 procent lékařů mobilní aplikace jako lepší v diagnostice zvuků pacientů, než ostatní konkurenční zařízení. Aplikace však není volně dostupná, je určena jen těm, kteří spolupracují s kanadskou firmou Sparrow BioAcoustics. Jedná se však o další krok k tomu, aby si uživatelé mohli pomocí smartphonů sami měřit základní zdravotní metriky, a třeba je i sdílet s lékaři. 

Ukázková analýza zvuku, který nahraje aplikace Stetophone:

Zdroj: Businesswire, Sparrowbioacoustics

Váš názor Další článek: Honoru se daří expanze mimo domovskou Čínu. V Evropě značka vyrostla za rok pětinásobně

Témata článku: , , , , Plíce, Srdce, Ozva, Hruď, BusinessWire, Mikrofon, Lékař, SMA, Diagnóza, Úřad FDA