Stojíme na pokraji vymření kapesních počítačů

Nová typická PDA představená v tomto roce bychom spočítali na prstech jedné ruky. Skutečně ale každý uživatel touží po komunikátoru? Třeba již nemají kapesní počítače co nabídnout.

Jako dlouholetý fanda kapesních počítačů a komunikátorů nemohu ponechat bez povšimnutí postupující trend "komunikatizace". Jde o slůvko navýsost ošklivé, nicméně přesně vystihující současnou situaci. Nová typická PDA představená v tomto roce bychom spočítali na prstech jedné ruky. Výrobci přesouvají svůj zájem na komunikátory a někteří dokonce tuto bohužel neperspektivní oblast úplně opouští.

Příkladem za všechny může být společnost Dell, která již ohlásila ukončení vývoje kapesních počítačů. Krátkou rekapitulací lze poměrně snadno najít příčinu: uvedení veleúspěšného modelu X5, který ve své době výrazně snížil spodní cenovou hranici kapesních počítačů. Další modelové řady přinesly kvalitní dílenské zpracování a velmi slušnou technologickou výbavu, na úspěch prvotiny ale mimo jiné z důvodu ceny nenavázaly. Dell navíc nebyl schopen, nebo vůbec ochoten se pouštět do vývoje modelu, který byl uměl víc než obyčejný kapesní počítač. Který by uměl komunikovat: podporovat mobilní datové přenosy a umožnit hlasovou komunikaci.

Proč se vlastně komunikátory dočkaly takového úspěchu? Důvodů existuje několik. Komunikátory spojovaly výhody kapesních počítačů se schopnostmi mobilního telefonu. Komunikátor, vezmeme-li v potaz typické zástupce jako MDA či Treo, je v základu kapesní počítač zvládající všechny funkce PDA, navíc vybavený komunikačním GSM/GPRS/3G modulem a potřebnými aplikacemi. Z pohledu typického PDA tedy uživatel komunikátoru o žádné funkce nepřichází. Úspěch komunikátorů rostl také ruku v ruce spolu s rostoucí podporou mobilních datových přenosů a jejich klesající - zejména paušálovou - cenou.

Rozměry jsou důležité

Cokoli jste byli zvyklí používat na kapesním počítači, můžete využívat i na komunikátoru. Mnoho uživatelů těchto zařízení si ale dříve nebo později stejně koupí obyčejný, malý mobil. Přestože některé současné komunikátory (MDA Compact, HTC P3300 apod.) nabízí výtečné rozměry, pro někoho jsou stále velké a neskladné. Málokdo se chce tahat s velkým, křehkým a poměrně drahým zařízením třeba v létě na kolo, na procházku, k vodě nebo na společenskou akci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jeden z těch větších komunikátorů: Qtek 9000 neboli HTC Universal

Uživatelé "odděleného řešení" dále staví na vysokou příčku otázku energie. Je hezké, že komunikátor automaticky zkontroluje poštovní schránku, zvládá podobně jako kapesní počítač navigaci, poslouží jako přehrávač hudby či videa a podobně. Otázka výdrže je ale u komunikátorů mnohem ošemetnější, nežli v případě mobilního telefonu. A jsou uživatelé, kteří si nemohou dovolit nebýt na příjmu. Při citlivém využívání funkcí komunikátoru se jeho výdrž stěží přehoupne přes dva dny. Tito uživatelé pak raději nevyužívají potenciál komunikátorů, aby se nepřipravili o možnost hlasové komunikace. A jsme opět u koupě druhého, malého telefonu s velkou výdrží. Uživatelé kombinace kapesní počítač-mobil často říkají: mohu s kapesním počítačem dělat kejkle, když se vybije, nevadí. Když se mi vybije komunikátor, jsem v koncích.

Nezměrné schopnosti kapesních počítačů

Mnozí odborníci nepohřbívají pouze kapesní počítače, ale i komunikátory. Vlády se mají ujmout chytré telefony. Ano, prodeje hovoří o jejich rostoucím úspěchu, stále lze ale najít množství funkcí, možností a aplikací, které s chytrým telefonem nejsou realizovatelné vůbec nebo jen s obtížemi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Maximální integrace: GSM/GPRS, Wi-Fi, Bluetooth, FM rádio, GPS, Bluetooth

První místo ve výčtu zajímavých funkcí si určitě zaslouží navigace. Ano, existují aplikace pro chytré telefony, pokud si ale srovnáte komfort jejich použití s obdobnou aplikací pro kapesní počítač, nezapochybujete ani na chvíli. Přestože existují uživatelsky velmi přívětivé automobilové navigátory, mnozí uživatelé se neradi připravují o volbu navigační aplikace nebo mnohem širší využití. Autonavigátor vám nepomůže v létě na pěších či cyklotůrách a jen s těží s ním najdete nějaký ten geopoklad. Navigace patří mezi další aplikace, které nahrávají spíše kapesním počítačům, nežli komunikátorům. Příchozí hovor vás nutí navigující přístroj vyndat z držáku, nemluvě o prodlevách při přijmu, následných problémech s navigační aplikací a podobně. Právě zde si uživatelé nejčastěji uvědomují, že míchání všech funkcí do jednoho přístroje nedělá dobrotu. Chtějí spolehlivost a jednoduchost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Poměrně nováček na trhu: E-Ten M600+

Další silnou skupinu tvoří databázové aplikace všeho druhu. Ty vyžadují výkon, který ani chytré telefony nemohou často poskytnout, nemluvě o složitějším ovládání bez dotekového displeje. Kapesní počítač, ale ano, i komunikátor, umožní ukládání a prohlížení dokumentů a presentací ve všech možných formátech. Samozřejmostí je podpora PDF dokumentů.

Pak je zde ohromná skupina zábavně/vzdělávacích funkcí. Kapesní počítač může posloužit jako čtečka elektronických knih. Nebudete-li rozumět cizím slovům, nic vám nebrání doinstalovat překladový slovník. Existují programy pro lepší učení cizích slovíček. Matematici mohou ocenit chytré kalkulátory s možností vykreslení grafů a počítání složitých vzorců.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Acer n310: skvělé funkce v čele s VGA displejem za výtečných sedm tisíc

Každý uživatel pak ocení správce úkolů, kalendář, podrobné kontakty, různé správce myšlenek, nákupní lístky a podobné finesy. Ano, tyto funkce už zvládají i běžné telefony za pár tisícovek. Nabízí se třeba i knihy jízd, správci osobních financí, programy pro sledování pokroku při tréningu.

Pro ty, co se oprostili od všech pracovních povinností, nabízí kapesní počítač množství zábavných funkcí. Kapesní počítač může suplovat hudební přehrávač, a to jakéhokoli formátu, stačí doinstalovat potřebnou aplikaci. Skvělé ceny paměťových karet tomuto využití nahrávají. Omrzí-li vás hudba, můžete si přehrávat videa i s titulky, stačí jednoduchá konverze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Typický zástupce kapesního počítače - navigátoru: Asus MyPal A632

Předchozí řádky můžete brát jako suchý výčet funkcí. Jde také o velmi stručný seznam. Záměrně jsem zde totiž zmínil pouze ty aplikace a schopnosti, které využívám já, nebo které využívají mí přátelé. Jde o funkce, které mají praktické využití a uplatnění.

Cena až na prvním místě

Dovolím si tvrdit, že komunikátor postrádá smysl u uživatele, který není ochoten platit za mobilní datové přenosy. Okamžitý a bezproblémový přístup k internetu je jednou z mála výhod oproti kombinaci kapesní počítač - mobil. A vzhledem k současným cenám za datové paušály nebude těchto uživatelů rozhodně málo. Mnozí si ale raději připlatí právě za komunikátor pro případ "co kdyby". Slušný kapesní počítač lze přitom koupit opravdu za cenu průměrného mobilu. Pominu-li funkčně omezený Palm Z22, nabízí se Tungsten E2 s cenou pod šest tisíc, HP rx1950 s cenou půl sedmého tisíce nebo Acer n310 za skvělých sedm tisíc. Jde sice o starší modely, díky softwarové kompatibilitě ale nejde o přístroje s nižším využitím.

Komunikátory mají své nepopiratelné kouzlo a ve srovnání s kombinací kapesní počítač-mobil několik výhod. Mezi ty hlavní patří pohodlí a přímočarost při využívání mobilních datových přenosů. Pokud ale uživatel není ochoten za data platit, výhody komunikátoru se vytrácí. Pro praktický příklad nemusím chodit daleko, zhruba jen do mé kapsy a batohu. Používám totiž oddělené řešení, mobilního telefonu a - komunikátoru. Nicméně jen proto, že mám v komunikátoru datovou kartu. Pokud bych o datové přenosy nestál, spokojil bych se s kapesním počítačem.

Komunikátor určitě přeroste každý mobilní telefon. Při některých situacích může být díky své velikosti, hmotnosti i třeba hodnotě na obtíž. Někdy může svého pána nechat na holičkách s vybitou baterií. Klasické kapesní počítače mají své uplatnění a stále nachází své spokojené majitele. I z řad bývalých uživatelů komunikátorů, kteří se přesvědčili, že míchání spousty funkcí do jednoho stroje přináší jen potíže.

Budoucnost kapesních počítačů se jmenuje DVB-H

Jakkoli kapesním počítačům fandím a chápu znechucení uživatelů z překombinovaných zařízení, obávám se, že jich budeme na pultech obchodů vídat stále méně. Pokud se tedy v brzké době neobjeví technologie, která by tyto mašinky opět přivedla na výsluní. Osobně vkládám velké naděje do DVB-H, tedy příjem digitální televize ve formátu pro přenosná zařízení. DVB-H se po zprovoznění určitě dočká rozšíření do mobilních telefonů i komunikátorů, stále zde ale bude přízrak vybitých akumulátorů v nejnevhodnějších chvílích. Snad kapesní počítače ještě neřekly své poslední slovo.

Diskuze (110) Další článek: Z ICQ lze posílat textovky do O2 zdarma

Témata článku: Smartphony, Windows, Ostatní, Software pro mobily, Symbian, E-Ten M600+, HTC P3300, T-Mobile MDA Compact, Následný problém, Sto, Počítač, Kapesní počítačT-Mobile zásadně překopal nabídku tarifů. Zdražil a na 5G donutí přejít každého

T-Mobile zásadně překopal nabídku tarifů. Zdražil a na 5G donutí přejít každého

** T-Mobile představil zcela nové portfolio tarifů ** Všechny mají povinné 5G, mnoho z nich i vyšší cenu ** Příští rok musí na nové tarify přejít všichni

Martin Chroust
Neomezená dataTarify a mobilní službyT-Mobile
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si sedm až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

** Výrobci dnes na trh chrlí jeden telefon za druhým ** V nepřeberné šedi ale tu a tam vyčnívají mobilní perly ** Vzpomeňte s námi na telefony, které jste dlouho nechtěli odložit

Martin Chroust
LegendyHistorieSmartphony
Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

** Chytré hodiny a náramky jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí ** Na výběr jsou náramky, sporttestery a komplexní chytré hodinky

Martin Chroust
Chytré náramkyChytré hodinky
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Jiří LiebreichFilip Kůžel
RobotiSexUmělá inteligence
A je to tady, zdražuje i Vodafone. Zvedá ceny dvou předplacených balíčků, někde ale přidá data

A je to tady, zdražuje i Vodafone. Zvedá ceny dvou předplacených balíčků, někde ale přidá data

** Trendu ve zdražování mobilních služeb se nevyhneme ** Po T-Mobilu upravuje ceny směrem nahoru Vodafone ** Začíná na předplacenkách, vyšší ceny maskuje přidáním dat

Jan Láska
Předplacené kartyVodafone
T-Mobile ukazuje, že levné telefony se značkou operátora mohou mít znovu smysl

T-Mobile ukazuje, že levné telefony se značkou operátora mohou mít znovu smysl

** S rozvíjejícími se 5G sítěmi přichází čím dál levnější 5G telefony ** Na 5G konektivitě stojí podstatná část byznysu operátorů ** T-Mobile se jej rozhodl podpořit dvojicí brandovaných smartphonů

Jan Láska
5GPreviewT-Mobile
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

** Na světě je video, na němž jsou Samsungy s nafouknutou baterií ** Stačí telefon nechat pár let v šuplíku ** Jak tomuto jevu zabránit, a kam odevzdat starý telefon?

Martin Chroust
BaterieSmartphony
Noční můra se opakuje. Telefony mobilního giganta se opět nedokážou dovolat na nouzová čísla

Noční můra se opakuje. Telefony mobilního giganta se opět nedokážou dovolat na nouzová čísla

** Pixely a nouzová volání - to je nekonečný problém ** V posledních dnech hlásí uživatelé další problémy ** Google se k celé situaci staví jako mrtvý brouk

Martin Chroust
PixelProblém
Titan, šrouby a safír. Skvěle vypadající hodinky Amazfit Falcon vydrží bez nabíječky až dva týdny

Titan, šrouby a safír. Skvěle vypadající hodinky Amazfit Falcon vydrží bez nabíječky až dva týdny

** Amazfit se pochlubil novými hodinkami Falcon ** Superodolné tělo z titanu je vyztuženo několika šrouby ** S hodinkami se tak můžete třeba potápět až do 200 metrů

Martin Chroust
Zepp OS20 ATMAmazfit
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
10 největších propadáků světa mobilů za posledních 10 let. Svůj moment si zažil kdekdo, i Apple

10 největších propadáků světa mobilů za posledních 10 let. Svůj moment si zažil kdekdo, i Apple

** Za posledních 10 let se ne vždy všechno vydařilo podle plánu ** Vzpomínáme na průšvihy značek i systémů ** A zmíníme i telefon, který se nechtěně stal velmi populárním

Martin Chroust
HistorieChybaProblém
Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Update na Android 13 očekávají majitelé mnoha zařízení ** V tomto přehledu se dozvíte, kdy dorazí i do vašeho telefonu ** Článek průběžně aktualizujeme, výrobce řadíme podle abecedy

Martin Chroust
Android 13Aktualizace softwaru
Zaměstnanci Foxconnu přeskakují plot továrny. Výroba iPhonů pro předvánoční trh je v ohrožení

Zaměstnanci Foxconnu přeskakují plot továrny. Výroba iPhonů pro předvánoční trh je v ohrožení

** Foxconn uzavřel továrnu na iPhony v Čeng-čou ** A to kvůli výskytu koronaviru, přesná čísla nakažených se ale tají ** Zaměstnanci nemohou odejít, část z nich ale utíká přes plot

Martin Chroust
KoronavirusFoxconn
Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

** Chytré hodinky běžně bereme jako informativní měřidla ** Jak si však stojí ve srovnání s profesionálními měřiči ** Při měření stavby těla se na hodinky můžete spolehnout

Martin Chroust
Galaxy Watch4Měření