Stojíme na pokraji vymření kapesních počítačů

Nová typická PDA představená v tomto roce bychom spočítali na prstech jedné ruky. Skutečně ale každý uživatel touží po komunikátoru? Třeba již nemají kapesní počítače co nabídnout.
Stojíme na pokraji vymření kapesních počítačů

Jako dlouholetý fanda kapesních počítačů a komunikátorů nemohu ponechat bez povšimnutí postupující trend "komunikatizace". Jde o slůvko navýsost ošklivé, nicméně přesně vystihující současnou situaci. Nová typická PDA představená v tomto roce bychom spočítali na prstech jedné ruky. Výrobci přesouvají svůj zájem na komunikátory a někteří dokonce tuto bohužel neperspektivní oblast úplně opouští.

Příkladem za všechny může být společnost Dell, která již ohlásila ukončení vývoje kapesních počítačů. Krátkou rekapitulací lze poměrně snadno najít příčinu: uvedení veleúspěšného modelu X5, který ve své době výrazně snížil spodní cenovou hranici kapesních počítačů. Další modelové řady přinesly kvalitní dílenské zpracování a velmi slušnou technologickou výbavu, na úspěch prvotiny ale mimo jiné z důvodu ceny nenavázaly. Dell navíc nebyl schopen, nebo vůbec ochoten se pouštět do vývoje modelu, který byl uměl víc než obyčejný kapesní počítač. Který by uměl komunikovat: podporovat mobilní datové přenosy a umožnit hlasovou komunikaci.

Proč se vlastně komunikátory dočkaly takového úspěchu? Důvodů existuje několik. Komunikátory spojovaly výhody kapesních počítačů se schopnostmi mobilního telefonu. Komunikátor, vezmeme-li v potaz typické zástupce jako MDA či Treo, je v základu kapesní počítač zvládající všechny funkce PDA, navíc vybavený komunikačním GSM/GPRS/3G modulem a potřebnými aplikacemi. Z pohledu typického PDA tedy uživatel komunikátoru o žádné funkce nepřichází. Úspěch komunikátorů rostl také ruku v ruce spolu s rostoucí podporou mobilních datových přenosů a jejich klesající - zejména paušálovou - cenou.

Rozměry jsou důležité

Cokoli jste byli zvyklí používat na kapesním počítači, můžete využívat i na komunikátoru. Mnoho uživatelů těchto zařízení si ale dříve nebo později stejně koupí obyčejný, malý mobil. Přestože některé současné komunikátory (MDA Compact, HTC P3300 apod.) nabízí výtečné rozměry, pro někoho jsou stále velké a neskladné. Málokdo se chce tahat s velkým, křehkým a poměrně drahým zařízením třeba v létě na kolo, na procházku, k vodě nebo na společenskou akci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jeden z těch větších komunikátorů: Qtek 9000 neboli HTC Universal

Uživatelé "odděleného řešení" dále staví na vysokou příčku otázku energie. Je hezké, že komunikátor automaticky zkontroluje poštovní schránku, zvládá podobně jako kapesní počítač navigaci, poslouží jako přehrávač hudby či videa a podobně. Otázka výdrže je ale u komunikátorů mnohem ošemetnější, nežli v případě mobilního telefonu. A jsou uživatelé, kteří si nemohou dovolit nebýt na příjmu. Při citlivém využívání funkcí komunikátoru se jeho výdrž stěží přehoupne přes dva dny. Tito uživatelé pak raději nevyužívají potenciál komunikátorů, aby se nepřipravili o možnost hlasové komunikace. A jsme opět u koupě druhého, malého telefonu s velkou výdrží. Uživatelé kombinace kapesní počítač-mobil často říkají: mohu s kapesním počítačem dělat kejkle, když se vybije, nevadí. Když se mi vybije komunikátor, jsem v koncích.

Nezměrné schopnosti kapesních počítačů

Mnozí odborníci nepohřbívají pouze kapesní počítače, ale i komunikátory. Vlády se mají ujmout chytré telefony. Ano, prodeje hovoří o jejich rostoucím úspěchu, stále lze ale najít množství funkcí, možností a aplikací, které s chytrým telefonem nejsou realizovatelné vůbec nebo jen s obtížemi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Maximální integrace: GSM/GPRS, Wi-Fi, Bluetooth, FM rádio, GPS, Bluetooth

První místo ve výčtu zajímavých funkcí si určitě zaslouží navigace. Ano, existují aplikace pro chytré telefony, pokud si ale srovnáte komfort jejich použití s obdobnou aplikací pro kapesní počítač, nezapochybujete ani na chvíli. Přestože existují uživatelsky velmi přívětivé automobilové navigátory, mnozí uživatelé se neradi připravují o volbu navigační aplikace nebo mnohem širší využití. Autonavigátor vám nepomůže v létě na pěších či cyklotůrách a jen s těží s ním najdete nějaký ten geopoklad. Navigace patří mezi další aplikace, které nahrávají spíše kapesním počítačům, nežli komunikátorům. Příchozí hovor vás nutí navigující přístroj vyndat z držáku, nemluvě o prodlevách při přijmu, následných problémech s navigační aplikací a podobně. Právě zde si uživatelé nejčastěji uvědomují, že míchání všech funkcí do jednoho přístroje nedělá dobrotu. Chtějí spolehlivost a jednoduchost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Poměrně nováček na trhu: E-Ten M600+

Další silnou skupinu tvoří databázové aplikace všeho druhu. Ty vyžadují výkon, který ani chytré telefony nemohou často poskytnout, nemluvě o složitějším ovládání bez dotekového displeje. Kapesní počítač, ale ano, i komunikátor, umožní ukládání a prohlížení dokumentů a presentací ve všech možných formátech. Samozřejmostí je podpora PDF dokumentů.

Pak je zde ohromná skupina zábavně/vzdělávacích funkcí. Kapesní počítač může posloužit jako čtečka elektronických knih. Nebudete-li rozumět cizím slovům, nic vám nebrání doinstalovat překladový slovník. Existují programy pro lepší učení cizích slovíček. Matematici mohou ocenit chytré kalkulátory s možností vykreslení grafů a počítání složitých vzorců.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Acer n310: skvělé funkce v čele s VGA displejem za výtečných sedm tisíc

Každý uživatel pak ocení správce úkolů, kalendář, podrobné kontakty, různé správce myšlenek, nákupní lístky a podobné finesy. Ano, tyto funkce už zvládají i běžné telefony za pár tisícovek. Nabízí se třeba i knihy jízd, správci osobních financí, programy pro sledování pokroku při tréningu.

Pro ty, co se oprostili od všech pracovních povinností, nabízí kapesní počítač množství zábavných funkcí. Kapesní počítač může suplovat hudební přehrávač, a to jakéhokoli formátu, stačí doinstalovat potřebnou aplikaci. Skvělé ceny paměťových karet tomuto využití nahrávají. Omrzí-li vás hudba, můžete si přehrávat videa i s titulky, stačí jednoduchá konverze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Typický zástupce kapesního počítače - navigátoru: Asus MyPal A632

Předchozí řádky můžete brát jako suchý výčet funkcí. Jde také o velmi stručný seznam. Záměrně jsem zde totiž zmínil pouze ty aplikace a schopnosti, které využívám já, nebo které využívají mí přátelé. Jde o funkce, které mají praktické využití a uplatnění.

Cena až na prvním místě

Dovolím si tvrdit, že komunikátor postrádá smysl u uživatele, který není ochoten platit za mobilní datové přenosy. Okamžitý a bezproblémový přístup k internetu je jednou z mála výhod oproti kombinaci kapesní počítač - mobil. A vzhledem k současným cenám za datové paušály nebude těchto uživatelů rozhodně málo. Mnozí si ale raději připlatí právě za komunikátor pro případ "co kdyby". Slušný kapesní počítač lze přitom koupit opravdu za cenu průměrného mobilu. Pominu-li funkčně omezený Palm Z22, nabízí se Tungsten E2 s cenou pod šest tisíc, HP rx1950 s cenou půl sedmého tisíce nebo Acer n310 za skvělých sedm tisíc. Jde sice o starší modely, díky softwarové kompatibilitě ale nejde o přístroje s nižším využitím.

Komunikátory mají své nepopiratelné kouzlo a ve srovnání s kombinací kapesní počítač-mobil několik výhod. Mezi ty hlavní patří pohodlí a přímočarost při využívání mobilních datových přenosů. Pokud ale uživatel není ochoten za data platit, výhody komunikátoru se vytrácí. Pro praktický příklad nemusím chodit daleko, zhruba jen do mé kapsy a batohu. Používám totiž oddělené řešení, mobilního telefonu a - komunikátoru. Nicméně jen proto, že mám v komunikátoru datovou kartu. Pokud bych o datové přenosy nestál, spokojil bych se s kapesním počítačem.

Komunikátor určitě přeroste každý mobilní telefon. Při některých situacích může být díky své velikosti, hmotnosti i třeba hodnotě na obtíž. Někdy může svého pána nechat na holičkách s vybitou baterií. Klasické kapesní počítače mají své uplatnění a stále nachází své spokojené majitele. I z řad bývalých uživatelů komunikátorů, kteří se přesvědčili, že míchání spousty funkcí do jednoho stroje přináší jen potíže.

Budoucnost kapesních počítačů se jmenuje DVB-H

Jakkoli kapesním počítačům fandím a chápu znechucení uživatelů z překombinovaných zařízení, obávám se, že jich budeme na pultech obchodů vídat stále méně. Pokud se tedy v brzké době neobjeví technologie, která by tyto mašinky opět přivedla na výsluní. Osobně vkládám velké naděje do DVB-H, tedy příjem digitální televize ve formátu pro přenosná zařízení. DVB-H se po zprovoznění určitě dočká rozšíření do mobilních telefonů i komunikátorů, stále zde ale bude přízrak vybitých akumulátorů v nejnevhodnějších chvílích. Snad kapesní počítače ještě neřekly své poslední slovo.

Diskuze (110) Další článek: Z ICQ lze posílat textovky do O2 zdarma

Témata článku: Smartphony, Windows, Ostatní, Software pro mobily, Symbian, E-Ten M600+, HTC P3300, T-Mobile MDA Compact, Počítač, Sto, Kapesní počítač, Následný problém


Určitě si přečtěte

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

** Má hezký design, skvělý poměr ceny a výbavy a 65W dobíjení ** Super AMOLED displej si zamilujete, stejně tak hlavní fotoaparát ** Přesto Reame 7 Pro mile překvapí svou cenou

Martin Miksa | 6

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 9

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40