Stop omrzlinám: Nokia PureMotion pod drobnohledem

Nová technologie displeje od Nokie slibuje ovládání v rukavicích, rychlou odezvu a skvělou čitelnost na slunečním světle.

Nokia Lumia 920 přinese na mobilní trh hned několik inovací. Fotoaparátu PureView s vysokou světelností jsme se už na Mobilmanii věnovali, dnes pojďme rozebrat novou technologii dotykového displeje PureMotion. Jak je možné, že půjde ovládat i v rukavicích? Opravdu bude tolik inovativní a jedinečný?

PureMotion HD+

PureMotion HD+ je soubor hardwarových a softwarových technologií, které zajišťují výbornou kvalitu obrazu na displeji Lumie 920. PureMotion HD+ vylepšuje především rychlost, jasnost a čitelnost, počet pixelů (odtud HD+) a citlivost displeje.

Rychlost: konkurence bez šance

Displej Lumie 920 má velmi rychlou odezvu a také dokáže obnovit obraz 60krát za sekundu bez ztráty kvality. Ostatní špičkové mobily by tuto frekvenci po hardwarové a softwarové stránce zřejmě zvládly, ale kvůli „nevyspělému“ displeji by nedokázaly obraz korektně zobrazit. Lumie to díky technolohii overdrive, která dočasně zvýší napětí na obrazových bodech, dokáže.

Klepněte pro větší obrázek
Technologie overdrive zajišťuje rychlejší odezvu displeje

Klasické IPS displeje mají odezvu 23 ms. Často se tak stává, že než stačí jedna scéna odejít, přijde druhá, která obraz naruší. A podle Nokie na tom nejsou lépe ani OLED displeje. Odezva Lumie je při přechodu grey-to-grey pouze 9 ms a tento problém jí tak nehrozí.

Klepněte pro větší obrázek
Displej Lumie 920 má 2,5 krát rychlejší odezvu než konkurence

Jasnost a čitelnost: slunce není problém

Lumia 920 disponuje IPS LCD displejem s HD rozlišením a technologií ClearBlack. Tímto vylepšením Nokia vyřešila problém, který pálí současné displeje snad nejvíce – špatnou čitelnost na slunci a nekvalitní zobrazení černé barvy. Displej má být výborně čitelný za jakýchkoliv světelných podmínek. Tomu přispívá i algoritmus, který přizpůsobuje barvy, kontrast a jas v závislosti na okolním prostředí. Za zmínku také stojí 8 bitová regulace svítivosti, která dosahuje 256 úrovní.

Klepněte pro větší obrázek
Technologie ClearBlack výrazně zlepšuje čitelnost na slunci

Více pixelů: Lumia mezi elitou

Lumia 920 dostala do vínku displej s výtečnou jemností. Na jeden palec se vtěsnalo 332 pixelů, a tím se v této oblasti Lumia dostala mezi elitu. Ani iPhone 5 (326 PPI) či SGS III (306 PPI) Lumii nepokořily. Poměr stran je atypických 15:9. Nokia se domnívá, že tento poměr stran displeje (tj. telefonu), je ideální pro držení v ruce. Zajímavé je, že se Nokia vydala přesně opačnou cestou než Apple s iPhonem 5, který má poměr stran 16:9.

Klepněte pro větší obrázek
Rozlišení displeje u Lumie 920 je vyšší než 720p

Vyšší citlivost: na Lumii v rukavičkách

Mobily s kapacitním displejem, které jsou v současné době zastoupeny mezi uživateli nejvíce, je možné ovládat nejen prstem, ale i lžičkou, kouskem kovu, listem květiny, slupkou od pomeranče či vlastnoručně vyrobeným stylusem. Displej ale nelze ovládat textilem. V zimě tak nezbývá než vyndat ruku z tepla rukavice a klepat do displeje holým prstem. S Lumií 920 je tomu konec.

Společnost Synaptics pro Lumii vyvinula technologii Super Sensitive Touch, postavenou na Clearpad Series 3, která výrazně zvyšuje citlivost displeje. Ten tak dokáže reagovat nejen na prsty v rukavici, ale i na prsty s dlouhými nehty. Displej automaticky rozpozná, jestli se ho dotýkáte holým prstem, rukavicí nebo nehtem a automaticky přizpůsobí citlivost. Telefon by tedy měl být tak „inteligentní“, že pokud nám někdo zavolá, a my budeme mít telefon v kapse, hovor přijmeme až když se displeje dotkneme prstem a ne např. stehnem přes kapsu.

Klepněte pro větší obrázek
Porovnání citlivosti klasického displeje a displeje v Lumii 920

Zajímavé je, že technologie Clearpad Series 3 je podle webu gsmarena.com použita i v telefonech HTC One X a Sony Xperia P. Proč tedy tyto mobily nemají supersenzitivní displej jako Lumie? Je to tím, že Lumia 920 používá o něco vyspělejší technologii ClearPad 3250. Dá se předpokládat, že se brzy vylepšený ClearPad dostane i do dalších mobilů. A jen mimochodem, stejná technologie je dostupná i výrobcům tabletů s Windows 8, kde se jmenuje ClearPad Series 7.

Podívejte se na záznam představení Lumií se všemi jejich přednostmi. V čase 51:45 je ukázáno, jak se Lumia 920 ovládá v rukavicích.

  • 51:45 – Lumia a rukavice

Displej Lumia 920 je podle specifikací Nokie opravdu úchvatný. Těžko ale říct, jestli se tyto dojmy potvrdí i v praxi. Nokia se totiž „proslavila“, když fotografie ze zrcadlovky a video z videokamery prezentovala jako záznam z Lumie 920.

Displej Nokie Lumia 920 ve zkratce:

  • Úhlopříčka: 4,5 palce
  • Hustota pixelů: 332 PPI
  • Technologie: IPS LCD s LED podsvícením
  • Svítivost: 600 nitů (o 20 – 30% víc než průměrný mobil)
  • Rozlišení: HD (WXGA – 1280 x 768 pixelů – 15:9)
  • Odezva: 9 ms
  • Framerate: 60 fps
  • Multitouch: až 10 dotyků
  • Ochrana: tvrzené odolné sklo Corning Gorilla Glass

Zdroje: nokia.com, gsmarena.com, synaptics.com, foto: nokiaphonephoto.blogspot.com

Diskuze (109) Další článek: Samsung chystá volání přes ChatOn

Témata článku: Nokia, Technologie, Windows, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 5, Apple iPhone 5 32GB, Apple iPhone 5 64GB, HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), HTC One X, HTC One X+, Nokia Lumia 920, Sony Xperia P, Stejná technologie, Pomer, Stop, Drobnohled, Sto, WXGA, Pomera, Počet pixelů