Strava bere funkce z bezplatných účtů. Změny se týkají i kultovních segmentů

Fitness aplikaci Strava můžete používat zdarma, ale žije z placeného členství. A tak láká na chytré funkce, bonusy. Teď však tvůrci zvolili agresivní taktiku – některé z dosud bezplatných funkcí přesouvají do placeného režimu Summit.

Pod placené funkce spadají tréninkové plány, sledování cílů, pokročilá analytika, online sledování polohy, heatmapy pohybu atd. Nově však pod prémiové funkce spadá i plánování tras a plné zobrazení žebříčků v rámci segmentů, tedy funkce, které pomohly Stravě k dobití pozice nejsilnější cyklistické aplikace.

Strava sahá na svůj největší trumf

Bezplatný účet nadále zůstává v nabídce, ale poslouží primárně k osobním záznamům tras. I nadále je tedy možné prostřednictvím mobilu sledovat rychlost, vzdálenost, nadmořskou výšku, srdeční tep a vést si o aktivitách záznamy, zůstává rovněž možnost sdílet je s ostatními. Nadále zůstanou viditelné i segmenty, které je možné vyhledávat, prohlížet a zakládat nové, ale srovnávaní časů na nich už bude omezené.

Segmenty jsou virtuálně stanovené úseky se zajímavými výjezdy či sjezdy, na kterých mohou cyklisté (ale i běžci) mezi sebou závodit. Kdo projede daným segmentem a zaznamenává si trasu, změří se mu čas a objeví se v tabulce s pořadím nejrychlejších jezdců. Nově z bezplatného účtu uvidíte jen deset nejrychlejších mužů a deset nejrychlejších žen. Plné zobrazení žebříčku, filtrování a porovnávání s ostatními už bude jen pro platící.

Segmenty sloužily jako silný motivační prvek pro „hecování“ mezi kamarády, což teď bude komplikovanější. Omezení sahají i do aplikací třetích stran, které nyní o data přijdou. Výjimkou jsou pouze smluví výrobci cyklopočítačů jako je například Garmin, kteří funkci segmentů integrují přímo do svých přístrojů. Tam vše sice stále uvidíte, ovšem jen se zaplaceným účtem na Stravě. 

Právě Garminu by mohla aktuální situace pomoci, funkci segmentů totiž nabízí v rámci své aplikace Garmin Connect také, a to zcela bezplatně. Podmínkou je však vlastnictví cyklistické GPS nebo hodinek od Garminu, protože aplikaci do mobilu výrobce těchto přístrojů pochopitelně nenabízí. Přesněji řečeno - aplikace do mobilů existuje, ale slouží pro prohlížení záznamů pořízených přístroji od Garminu, nikoli k záznamu trasy přímo mobilem.

Za předplatné se schová i funkce plánování tras. Zatím je však ještě na webu viditelné vše jako doposud.

Diskuze (11) Další článek: Chytré brýle Apple Glass přijdou na podzim. Překvapí cenou, funkce jsou s otazníkem

Témata článku: , , , , , Kult, Segment, Porovnávání, Garmin Connect, F +, Heatmap, Aplikace, Funkce, Trasa, Mobil, Bezplatný účet, Účet, Plánování tras, Záznam,