Stručně a jasně. Operátoři ruší roaming, co to pro vás znamená

  • Letos se poprvé nemusíte bát použít mobil na dovolené
  • Tedy pokud vycestujete do EU
  • Mimo EU jsou ceny stále vysoké a ukážeme vám roamingový paradox
Stručně a jasně. Operátoři ruší roaming, co to pro vás znamená

T-Mobile a Vodafone „zrušili roaming“ v neděli 11. června 2017, O2 se přidá ve čtvrtek 15. června. Operátoři se přizpůsobují regulaci, která si klade za cíl odstranit příplatky za čerpání služeb (volání, SMS a mobilní internet) v zahraničí, tzv. roaming. Čeští operátoři k 28 zemím EU přidávají Norsko, Lichtenštejnsko a Island. Na pozoru se mějte před Švýcarskem, které je součástí schengenského prostoru, ale není v EU, takže si při přejezdu hranic nemusíte vůbec všimnout, že jste opustili EU

Pokud plánujete dovolenou v Chorvatsku, nemusíte se bát telefonovat, psát SMS, ani se připojit na internet. Za volání a SMS zaplatíte dle svého domácího tarifu, jako byste volali v ČR do cizí sítě. Nepřiplácí se ani za data, ta můžete čerpat, popřípadě dokupovat za stejné ceny, jako platíte doma. 

 

Roamingový paradox: Volání do zahraničí není roaming. Bez příplatku je volání z EU domů, nebo z EU jinam do EU. Z ČR do EU se však stále volá za draho.

 

Z chorvatské pláže můžete zavolat nejen domů do ČR, nebo na chorvatské číslo, ale třeba i na české či slovenské číslo, které se nachází pro změnu ve Španělsku. Například s neomezeným tarifem voláte takto zdarma, jelikož volání do cizích sítí máte v ČR zahrnuto v ceně paušálního poplatku.

 

Spíše než o „rušení roamingu“ mluvme o používání mobilu „jako doma“. Roaming stále platí, ale běžný uživatel, by jej neměl pocítit.

 

Pozor si dávejte, pokud máte nižší tarif či předplacenou kartu. Zde bývají benefitem volné minuty do vlastní sítě. Ty v zahraničí čerpat nemůžete a zaplatíte právě jako byste volali v ČR do cizí české sítě.

Mimo EU číhá penězožrout

Úplně jiná je situace mimo zónu EU, takže pokud se chystáte třeba do Egypta, Tunisu, nebo ještě dál, vězte, že za exotiku se krutě připlácí. Vždy je třeba zkoumat, do jaké zóny řadí váš operátor tu či onu zemi a kolik si tam účtuje. Ideálně ještě před odjezdem. Platí zhruba následující: neunijní evropské země jsou zóna druhá, zbytek světa třetí. Čím dále jste od domova, tím vyšší ceny.

Například: s T-Mobilem si z Egypta zavoláte domů za 35 Kč/min., příchozí minuta stojí 18 korun, SMS desetikorunu. 1 MB dat vyjde na 75 Kč. Tunisko, to už je jiná káva: odchozí volání za 69 Kč minuta, příchozí za 49 Kč, SMS za patnáct a za 1 MB si operátor účtuje 360 Kč.

 

Nechte si zavolat a hovor přijměte, je to výrazně levnější, než kdybyste volali přímo. Protistranu v ČR stačí prozvonit, to nic nestojí ani ze zahraničí.

 

Zákazníci Vodafonu si mohou aktivovat balíček Roaming na den. Platí i mimo EU a umožní čerpat volání, SMS a 100 MB dat z domácího tarifu. Balíček stojí dvě stovky a lze ho využívat 24 hodin od aktivace.

  • Pro ilustraci...
  • 1 fotka z mobilu má cca od 1 do 6 MB
  • 5minutové video z YouTube má kolem 50 MB

Co se týče mobilního internetu mimo EU, platí zlaté pravidlo: aktivujte si balíček. Díky němu srazíte cenu za 1 MB klidně na 3,33 Kč (to konkrétně s balíčkem O2 Top Svět, který nabídne 150 MB za 499 Kč v 18 světových destinacích). Na týdenní dovolenou by to spořivým mohlo stačit. Pokud ne, můžete si balíček aktivovat opakovaně.

Nechcete riskovat?

Jestli se v zahraničí (mimo EU) obejdete bez dat, radši je rovnou v telefonu vypněte. Umí to iPhone i Android. V nastavení (nebo notifikačním centru) hledejte položku Mobilní data.

Máte-li O2, dobře si prověřte, jaký máte aktivovaný roamingový tarif. Operátor má dva, ale Volání bez hranic se vyplatí hlavně mimo EU. Ten má sice nízké minutové sazby, ale vysoké spojovací poplatky. Pokud trávíte dovolenou v EU, zvolte tarif Svět basic, jinak byste se připravili o výhody plynoucí z evropské regulace. K oběma tarifům O2 nabízí chytré cestovní pojištění, které se aktivuje samo, jakmile překročíte hranice (zaplatíte ho pak ve vyúčtování).

 

Jsou na vás ceny roamingu mimo EU vysoké, nebo datové limity malé? Kupte si místní SIM kartu, úspora bude zásadní.

 

Ceny roamingových služeb mimo EU jsou stále velmi vysoké, šok z vyúčtování vás ale po návratu z dovolené nečeká. Operátoři totiž automaticky aplikují limity, které vás ochrání. O2 má strop nastavený na 1 600 Kč, T-Mobile 1 450 a Vodafone 1 300 Kč. Pokud si limit sami nezrušíte, nebo neupravíte, víc utratit nemůžete.

EU ruší roaming a operátoři kličkují v pravidlech:

Diskuze (34) Další článek: Známe další specifikace „ještě odolnějšího“ Samsungu Galaxy S8 Active

Témata článku: Operátoři, Konec roamingu, Evropská komise, Evropská unie, Roaming, Telekomunikace, Regulace, Volný trh, Slovenské číslo, Vaš, Jas, Zóna, Zbytek světa, Přejezd, Pravidlo, Zlaté pravidlo, Roamingový paradox, Schengen, Běžný uživatel, Roamingový tarif, Egypt, Risk, Fotka z mobilu, Cestovní pojištění, Aktivovaný roaming


Určitě si přečtěte

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 13 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 27

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej
Tim Cook: Apple pracuje na něčem ještě větším, než je iPhone [komentář]
Filip Kůžel
KomentářTim CookHospodaření a finance
T-Mobile ztratil 140 tisíc zákazníků, mizí mu předplacenkáři. Na tržbách si ale polepšil
Jan Láska
StatistikaHospodaření a financeT-Mobile
Nejlepší univerzální tarif za tři stovky. Vodafone se spojil s Kauflandem
Lukáš Václavík
Tarify a mobilní službyVodafone