Stručně a jasně. Operátoři ruší roaming, co to pro vás znamená

  • Letos se poprvé nemusíte bát použít mobil na dovolené
  • Tedy pokud vycestujete do EU
  • Mimo EU jsou ceny stále vysoké a ukážeme vám roamingový paradox

T-Mobile a Vodafone „zrušili roaming“ v neděli 11. června 2017, O2 se přidá ve čtvrtek 15. června. Operátoři se přizpůsobují regulaci, která si klade za cíl odstranit příplatky za čerpání služeb (volání, SMS a mobilní internet) v zahraničí, tzv. roaming. Čeští operátoři k 28 zemím EU přidávají Norsko, Lichtenštejnsko a Island. Na pozoru se mějte před Švýcarskem, které je součástí schengenského prostoru, ale není v EU, takže si při přejezdu hranic nemusíte vůbec všimnout, že jste opustili EU

Pokud plánujete dovolenou v Chorvatsku, nemusíte se bát telefonovat, psát SMS, ani se připojit na internet. Za volání a SMS zaplatíte dle svého domácího tarifu, jako byste volali v ČR do cizí sítě. Nepřiplácí se ani za data, ta můžete čerpat, popřípadě dokupovat za stejné ceny, jako platíte doma. 

 

Roamingový paradox: Volání do zahraničí není roaming. Bez příplatku je volání z EU domů, nebo z EU jinam do EU. Z ČR do EU se však stále volá za draho.

 

Z chorvatské pláže můžete zavolat nejen domů do ČR, nebo na chorvatské číslo, ale třeba i na české či slovenské číslo, které se nachází pro změnu ve Španělsku. Například s neomezeným tarifem voláte takto zdarma, jelikož volání do cizích sítí máte v ČR zahrnuto v ceně paušálního poplatku.

 

Spíše než o „rušení roamingu“ mluvme o používání mobilu „jako doma“. Roaming stále platí, ale běžný uživatel, by jej neměl pocítit.

 

Pozor si dávejte, pokud máte nižší tarif či předplacenou kartu. Zde bývají benefitem volné minuty do vlastní sítě. Ty v zahraničí čerpat nemůžete a zaplatíte právě jako byste volali v ČR do cizí české sítě.

Mimo EU číhá penězožrout

Úplně jiná je situace mimo zónu EU, takže pokud se chystáte třeba do Egypta, Tunisu, nebo ještě dál, vězte, že za exotiku se krutě připlácí. Vždy je třeba zkoumat, do jaké zóny řadí váš operátor tu či onu zemi a kolik si tam účtuje. Ideálně ještě před odjezdem. Platí zhruba následující: neunijní evropské země jsou zóna druhá, zbytek světa třetí. Čím dále jste od domova, tím vyšší ceny.

Například: s T-Mobilem si z Egypta zavoláte domů za 35 Kč/min., příchozí minuta stojí 18 korun, SMS desetikorunu. 1 MB dat vyjde na 75 Kč. Tunisko, to už je jiná káva: odchozí volání za 69 Kč minuta, příchozí za 49 Kč, SMS za patnáct a za 1 MB si operátor účtuje 360 Kč.

 

Nechte si zavolat a hovor přijměte, je to výrazně levnější, než kdybyste volali přímo. Protistranu v ČR stačí prozvonit, to nic nestojí ani ze zahraničí.

 

Zákazníci Vodafonu si mohou aktivovat balíček Roaming na den. Platí i mimo EU a umožní čerpat volání, SMS a 100 MB dat z domácího tarifu. Balíček stojí dvě stovky a lze ho využívat 24 hodin od aktivace.

  • Pro ilustraci...
  • 1 fotka z mobilu má cca od 1 do 6 MB
  • 5minutové video z YouTube má kolem 50 MB

Co se týče mobilního internetu mimo EU, platí zlaté pravidlo: aktivujte si balíček. Díky němu srazíte cenu za 1 MB klidně na 3,33 Kč (to konkrétně s balíčkem O2 Top Svět, který nabídne 150 MB za 499 Kč v 18 světových destinacích). Na týdenní dovolenou by to spořivým mohlo stačit. Pokud ne, můžete si balíček aktivovat opakovaně.

Nechcete riskovat?

Jestli se v zahraničí (mimo EU) obejdete bez dat, radši je rovnou v telefonu vypněte. Umí to iPhone i Android. V nastavení (nebo notifikačním centru) hledejte položku Mobilní data.

Máte-li O2, dobře si prověřte, jaký máte aktivovaný roamingový tarif. Operátor má dva, ale Volání bez hranic se vyplatí hlavně mimo EU. Ten má sice nízké minutové sazby, ale vysoké spojovací poplatky. Pokud trávíte dovolenou v EU, zvolte tarif Svět basic, jinak byste se připravili o výhody plynoucí z evropské regulace. K oběma tarifům O2 nabízí chytré cestovní pojištění, které se aktivuje samo, jakmile překročíte hranice (zaplatíte ho pak ve vyúčtování).

 

Jsou na vás ceny roamingu mimo EU vysoké, nebo datové limity malé? Kupte si místní SIM kartu, úspora bude zásadní.

 

Ceny roamingových služeb mimo EU jsou stále velmi vysoké, šok z vyúčtování vás ale po návratu z dovolené nečeká. Operátoři totiž automaticky aplikují limity, které vás ochrání. O2 má strop nastavený na 1 600 Kč, T-Mobile 1 450 a Vodafone 1 300 Kč. Pokud si limit sami nezrušíte, nebo neupravíte, víc utratit nemůžete.

EU ruší roaming a operátoři kličkují v pravidlech:

Diskuze (34) Další článek: Známe další specifikace „ještě odolnějšího“ Samsungu Galaxy S8 Active

Témata článku: , , , , , , , , Vaš, Basic, Místní sim, Roamingový tarif, Běžný uživatel, Odchozí volání, , Úspora, Slovenské číslo, Lichtenštejnsko a Island, Norsko, Pro +, Fotka z mobilu, Lichtenštejnsko, Egypt, Notifikační centr, Aktivovaný roaming