Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

  • Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají
  • Studie se zaměřila na měření spálených kalorií
  • Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Nositelnosti, jako jsou chytré náramky nebo hodinky, jsou dnes vybaveny spoustou senzorů, které zvládnou běžně měřit srdeční tep, kroky kalorie a spánek. Ty pokročilejší dokonce i EKG či krevní tlak. S tím, jak se tyto funkce staly dostupnější, si na ně uživatelé zvykli a berou je jako samozřejmost. Nikdo už se tedy příliš nezastavuje nad jejich přesností.

Klepněte pro větší obrázek
Výsledky studie ukazují, že chytré hodinky jsou v měření kalorií velmi nepřesné. Navíc se odchylka výrazně mění dle konkrétních aktivit. (Obr.: Stronger by Science)

To se však rozhodli prověřit výzkumníci ze serveru Stronger by Science. Vzali trojici běžně používaných nositelností a pokusili se jejich přesnost otestovat. Konkrétně se jednalo o hodinky Apple Watch Series 6, Fitbit Sense a Polar Vantage V. Zaměřili se přitom na tu nejvíce elementární funkci - měření kalorií. Jako referenční zařízení pak vzali profesionální pás MetaMax 3B s kterým pak výsledky hodinek srovnávali.

Apple Watch Series 7 45mm Apple Watch Series 7 45mm
nabízí 9 obchodů za ceny od 9 989 Kč
Srovnat ceny na Živě

Všechny hodinky pohořely

Výzkumníci srovnali všechna zařízení v různých situacích, aby ukázali, jak si v nich vedou s přesností měření. Konkrétně se jednalo o sezení, chůzi, běh, cyklistiku a cvičení. Výsledek byl přitom poměrně jednoznačný, všechna sledovaná zařízení na tom byla s přesností velmi bídně. Ještě horší zprávou bylo, že se přesnost dramaticky měnila u různých typů aktivit. 

Celkově tedy byly naměřené hodnoty spíše zklamáním. Navíc test ukázal, že odchylky byly ještě vyšší u jedinců s menším energetickým výdejem. Zde jen dodáme, že výzkumníci pro test vybrali 60 jedinců, z čehož bylo 30 žen a 30 mužů, a všichni byli ve věkové kategorii od 22 do 28 let a s normální postavou (BMI kolem 23,1). 

Dá se tedy říci, že běžně dostupné chytré hodinky nelze z pohledu měření kalorií brát příliš vážně. Přesto ale dobře dokáží zachytit alespoň určitý trend. Přestože jsou výsledky spíše zklamáním, výzkumníci vyzdvihli i určitá pozitiva. Například se ukázalo, že hodinky Apple Watch jsou proti referenčnímu zařízení velmi přesné v měření srdečního tepu. Obecně se ale potvrzuje to, s čím by měli všichni počítat. Chytré hodinky mohou být skvělým pomocníkem a přinést spoustu orientačních a zajímavých dat, ale profesionálním lékařským zařízením se rovnat, ani po letech neustálého vývoje, stále nemohou.

Apple Watch Series 7:

Zdroj: Stronger by Science

Diskuze (27) Další článek: Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Apple, Chytré hodinky, Smartphony, Apple Watch, Hodinky, Wearables, Nositelnosti, Měření, Studie, Fitbit Sense, Srdeční tep, Přesnost, Přesnost měření, Watch Series, Kalorie, Apple Watch Series, BMI, Zařízení, Výzkumník, Apple Watch na Heureka.cz