Sunnysoft NaviPack Office: James Bond by záviděl (recenze)

Snad každý obdivovatel kapesních počítačů se při pohledu na iPaq hw6915 zachvěje. Dostane-li se vám však tento stroj do rukou v plné výbavě, včetně navigačního softwaru, handsfree sady a dalšího příslušenství, bude se vám chtít zavřít kancelář, nastartovat silné auto a pustit se do velkého adrenalinového dobrodružství.
Kapitoly článku

Sunnysoft nabízí maximalistické řešení mobilní kanceláře, určené pro použití ve vozidle. Kapesní počítač HP iPaq hw6915 s nejlepším vybavením doplňuje handsfree sada Brodit, navigační software iGo pro východní Evropu a paměťová karta Kingston miniSD s kapacitou 1 GB.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Navigační program iGo jsme podrobnému testování podrobili již v minulosti. Proto jsme se tentokrát zaměřili hlavně na jeho spolupráci s kapesním počítačem, resp. komunikátorem, protože iPaq je vybavený také mobilním telefonem.


Čtvercový displej HP iPaqu 6915

Klíčové vlastnosti

 • kompletní kancelář včetně internetu, navigace a telefonu v jednom zařízení
 • citlivý přijímač GPS Sirf Star III
 • plnohodnotná klávesnice
 • výborně vybavený kapesní počítač
 • jednoduché ovládání telefonu
 • SIM Manager
 • všechny potřebné komponenty součástí balení

Hlavní nedostatky

 • větší rozměry a hmotnost v porovnání s klasickým telefonem
 • při poškození nebo ztrátě hrozí vysoká škoda
 • vyšší pořizovací náklady
 • vysoká spotřeba energie a s tím související krátká provozní doba
 • snížená svítivost displeje a jeho odlesky při zakrytí plexi krytem (to je nepříjemné zejména při navigaci)
 • čtvercový displej je pro některé aplikace malý
 • iGo pouze ve verzi pro východní Evropu

Haló, kdo volá?

V okamžiku, kdy iPaq hw6915 vyjmete z originálního balení, nebudete vědět, na co se zaměřit dřív. Zaujme neobvyklý čtvercový displej s rozlišením 240 × 240 pixelů krytý odnímatelným plexisklem. Pod ním je umístěná klávesnice, pozornosti neuniknou hlavně hardwarové klávesy sloužící v telefonním módu k příjmu nebo ukončení hovoru. Vzhledem k tomu, že je na běžném kapesním počítači nenajdete, začne zřejmě seznamování se zařízením právě tady.


Příchozí hovor ze skrytého čísla • historie hovorů • organizace zpráv a e-mailů • profily telefonu

Dřív, než si splníte přání zatelefonovat si, budete muset sejmout zadní kryt, vyndat baterii a do příslušného slotu zasunout telefonní SIM kartu. Po zapnutí stroje proběhne měkký reset a pak již můžete sledovat, jak silný signál má mobilní operátor na daném místě. Telefon spolupracuje jak s kontakty synchronizovanými přes Active Sync ze stolního počítače, tak se speciálním programem, určeným pro správu kontaktů na SIM kartě. Jeho funkce jsou podobné jako u běžných telefonních přístrojů, rozdíl je jen v zadávání pokynů prostřednictvím klávesnice nebo dotykové obrazovky. Telefonní modul podporuje technologie GSM, EDGE a GPRS. Rychlost přenosu dat může dosáhnout až 384 kb/s.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zasílání SMS nebo MMS zpráv je samozřejmostí, všechny zprávy se společně s e-maily ukládají do paměti kapesního počítače a je možné je třídit nebo upravovat.

Telefon nabízí několik přednastavených profilů hlasitosti, hovořit můžete klasicky přes sluchátko nebo s hlasitým příposlechem reproduktoru. Citlivost přístroje se nijak neliší od klasických mobilních telefonů a jeho ovládání si osvojíte během několika okamžiků i bez studia uživatelského manuálu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kudy tudy do Bavorova?

Další součástí funkcemi nabité sady NaviPack Office je navigace a v PDA vestavěný GPS modul. Sunnysoft ke kapesnímu počítači dodává navigační program iGo 2006 s mapami východní Evropy. iGo jsme testovali již dříve a k jeho funkci nebyly připomínky ani u zařízení iPaq hw6915. Software reagoval včas, procesor si bez problémů poradil i s větším balíkem mapových dat.


K navigaci jsem používal program iGo • základní nabídka iGo • mapa při navigaci • hláška o příchozím hovoru

První obavy, že čtvercový displej nebude dostatečně velký, se nepotvrdily. Navigace byla přehledná, a i když by se s iGo dalo jezdit jen podle hlasových pokynů, pohled na obrazovku její kvalitě neubral. Uživatel, kterému by se program iGo z nějakých důvodů nelíbil, má možnost z internetu bezplatně stáhnout jednu z menších map navigačního programu TomTom Navigator 5 a vyzkoušet funkce tohoto softwaru. TomTom Navigator 5 je dodáván předinstalovaný přímo na kapesním počítači.


Sada obsahuje podrobné mapy východní Evropy. Průjezdní mapa ostatních evropských zemí je spíše orientační

Rychle z dohledu družic

Trochu mně překvapilo ovládání vestavěné GPS. Aktivace i vypnutí modulu jsou závislé čistě na navigačním programu. Pokud zapnete navigaci, současně se aktivuje GPS, při ukončení nebo minimalizaci programu se GPS automaticky deaktivuje. Důvodem je dle výrobce maximální snaha o šetření drahocenné energie PDA.


Možnost manuálního nastavení GPS v programu iGo

Funkce automatického ovládání je v převážné většině případů příjemným ulehčením práce. Nemusíte nikde nic přepojovat, propojovat nebo aktivovat, zařízení udělá vše za vás. Automatika ale vadí ve chvíli, kdy plánujete trasu z jiného místa, než kde se momentálně nacházíte. Kvůli citlivosti použitého čipsetu jste často pod dohledem satelitů i pod střechou. Pokud navigační program nalezne polohu, nedá se přesvědčit, že chcete cestu zahájit na opačném konci Evropy. Můžete dělat co chcete, přehazovat, mazat nebo upravovat body trasy, počátek je prostě stále tam, kde vás vidí družice.

Pokud nechcete rezignovat, budete muset manuálně zadat jiný port připojení GPS. V tom okamžiku si PDA sice nebude vědět rady s připojením modulu, navigace ale v „off line“ režimu spočítá, jak daleko je z Benátek do Palerma, i když budete ležet na lehátku před chatou v Českém ráji. Nakonec ale nesmíte zapomenout vrátit správné nastavení.


Článek pokračuje v další kapitole: telefonování, fotoaparát, hodnocení, parametry
Kapitoly článku

Témata článku: Testy navigací, Rozborka, Pro řidiče, HP iPaq hw6915, James Bond, Vysoká spotřeba, Automatické ovládání, Přednastavený profil, Office, Sun, Zmenšený displej, Telefonní sim, James, Sunnysoft, Nejlepší místoTrvalo to necelý týden. Už i na Androidu můžete mít Dynamic Island jako na nových iPhonech

Trvalo to necelý týden. Už i na Androidu můžete mít Dynamic Island jako na nových iPhonech

** iPhone 14 Pro se pyšní novým vizuálním prvkem Dynamic Island ** Touto cestou Apple omlouvá nutný průstřel ** Na Android se podobná funkce dostala za necelý týden

Martin Chroust
schémataOLED
15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

** Základy práce s Messengerem jsou jednoduché a zná je každý ** Některé funkce ale mohou být skryté nebo nejsou úplně intuitivní ** Tento přehled pomůže odhalit taje nejpoužívanějšího komunikátoru

Adam Kos
Tipy a trikyMessenger
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

** Malá baterie Flipu a velký displej Foldu jsou velké nevýhody ** Naproti jim však jde energeticky efektivnější čipset od Qualcommu ** Obě nové skládačky tak v testu výdrže příjemně překvapily

Martin Chroust
VýdržSrovnání
Apple ještě umí překvapit. Watch Ultra jsou titanový tank a baterie konečně něco vydrží

Apple ještě umí překvapit. Watch Ultra jsou titanový tank a baterie konečně něco vydrží

** Apple představil hned tři modely chytrých hodinek Apple Watch ** Series 8 je nový mainstream, pro mladé jsou určeny Watch SE 2 ** Profíci a sportovci mohou vzhlížet k novému modelu Watch Ultra

Martin Chroust
MIL-STD 810Apple Watch
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Kaktus boduje. Vylepšený tarif Neřešto nabídne neomezený objem dat za 300 Kč měsíčně

Kaktus boduje. Vylepšený tarif Neřešto nabídne neomezený objem dat za 300 Kč měsíčně

** Kaktus má nejlevnější neomezená data na českém trhu ** Nové tarify Neřešto přidávají neomezený FUP s rychlostí 2 Mbit/s ** Tarify jde používat bez příplatku i v zemích EU

Jan Láska
Neomezená dataTarify a mobilní službyKaktus
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Apple iPhone 14 Pro dělá z průstřelu displeje výhodu. Má špičkový foťák a komunikuje přes satelity

Apple iPhone 14 Pro dělá z průstřelu displeje výhodu. Má špičkový foťák a komunikuje přes satelity

** Apple ukázal iPhone 14 Pro, je nejvybavenější, ale u nás i nejdražší ** Výřez vyměnil za průstřel a prezentuje to jako výhodu ** Výbava je špičková, zlepšil se fotoaparát a přibyla satelitní konektivita

Martin Miksa
Vlajková loďiPhone
Proč ze smartphonů mizí QHD displeje? Strategie výrobců se změnila, už se neženou za co největší jemností

Proč ze smartphonů mizí QHD displeje? Strategie výrobců se změnila, už se neženou za co největší jemností

** QHD displeje se před sedmi lety dostaly do top smartphonů ** Po letech však v mobilech stále dominuje Full HD ** Je to krokem zpět, a kde se vlastně stala „chyba“?

Martin Chroust
DisplejeHistorieSmartphony
7 věcí, které jsme čekali od nového iPhonu, ale nakonec nepřijdou

7 věcí, které jsme čekali od nového iPhonu, ale nakonec nepřijdou

** O iPhonu 14 se loni začalo spekulovat rekordně brzy, dokonce před příchodem iPhonu 13 ** Některé spekulace se nakonec pravděpodobně vyplní ** Mnoho jich však bylo úplně mimo a ty nejzajímavější si připomeneme

Martin Miksa
Jon ProsserSpekulaceiPhone
Další nezničitelná „cihla“ od AGM nabídne velkou baterii, noční vidění a nejhlasitější mobilní reproduktor

Další nezničitelná „cihla“ od AGM nabídne velkou baterii, noční vidění a nejhlasitější mobilní reproduktor

** AGM oznámilo další superodolný telefon s vyztuženými rohy ** Pyšní se opravdu hlasitým reprákem a nočním viděním ** Světelný kruh na zádech se rozbliká v rytmu hudby

Martin Chroust
MIL-STD 810IP68Smartphony