Supertooth Disco: mobilní diskotéka (test)

Reproduktor na cesty s dostatečným výkonem a rozumnými rozměry. Připojíte ho přes Bluetooth i obyčejným audio kabelem.

Hudba na cestách dnes není ničím neobvyklým, spousta lidí používá svůj mobilní telefon se sluchátky jako plnohodnotný přehrávač hudebních souborů. Může ale nastat situace, kdy si nenecháte svou oblíbenou muziku pouze pro sebe a chcete se o ni podělit s ostatními. V takových chvílích výborně poslouží přenosný reproduktor – o to lépe, když je vybaven technologií Bluetooth.

Diskotékový superzub

Menší filipínská společnost Supertooth se zabývá výrobou mobilního příslušenství s bezdrátovou technologií, v nabídce má například handsfree sady do auta nebo na motocykl. My jsme tentokrát sáhli po hudebním příslušenství Supertooth Disco. Jedná se o stereofonní Bluetooth reproduktor s celkovým reálným výkonem 28 wattů a integrovaným dobíjecím akumulátorem. Kromě stereo formátu A2DP pro přenos hudby je vybaven i 3,5mm stereo audio konektorem. Reproduktor je tak možné variabilně používat jak ve spojení se zásuvkou, mimo dosah elektrické sítě, s audio kabelem nebo bezdrátově.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Produktové fotografie Supertooth Disco, podle nich si můžete se svou polovičkou zatancovat třeba na poli

Protože výrobce počítá s tím, že Supertooth Disco bude sloužit zejména jako přenosné audio zařízení, vybavil jej speciálním ochranným pouzdrem z neoprenu. Přední část, na kterou dosedají nejcitlivější ovládací prvky a mřížka kryjící membrány, je pevně vypolstrovaná, aby nedošlo při případném pádu nebo pohybu v kufru se zavazadly k poškození důležitých součástí. V zadní části potom najdeme síťku kryjící výdech reproduktoru a okno na suchý zip pro zpřístupnění zdířek konektorů. Výrobce evidentně počítá s používáním i ve venkovních podmínkách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Díky praktickému řešení pouzdra není nutné z něj reproduktor pro poslech vytahovat

Reproduktor je formován do tvaru štíhlého podlouhlého kvádru se zaoblenými obvodovými hranami. Na těle převažuje černý matný plast, obvod bočních hran a ovládacího okruží tlačítek zdobí stříbrné linie, nejvýraznější tlačítko redukce hlasitosti s nápisem Bluetooth je taktéž stříbrné. Přední a horní stranu kryje jemná mřížka, v levém dolním rohu ozdobená logem výrobce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 
Design se povedl, reproduktor působí trochu retro dojmem

Aby byl monolit lépe „posazen“, je zadní hrana seříznuta a zvukový proud z membrán tak směřuje dopředu a nahoru. Rozměry bedýnky činí 315 × 89 × 70 mm, váha dosahuje 1,14 kg, což jsou u zařízení pro mobilní využití hodnoty přijatelné. Subjektivně na mě působí vzhled Supertooth Disco velmi esteticky – moderně a zároveň s retro nádechem, což je kombinace, která se dnes ve spotřebním designu často používá.

Klepněte pro větší obrázek
Na spodní straně najdeme trojici protiskluzových pryžových podložek

Párování na minutu

Kromě ochranného pouzdra, nabíječky a návodu k použití najdete v krabici i audio kabel jack-jack, který využijete spolu se zařízením, jež nepodporuje bezdrátový přenos zvuku. Škoda, že kabel měří pouze metr. Připojuje se do zadní strany reproduktoru a jeho konektor je vedle zdířky pro nabíječku jediný, jakým je Supertooth Disco osazen. Primárně je určen pro Bluetooth přenos hudby. Podporuje verzi 2.0 a spárovat lze až s osmi zařízeními podporujícími profil A2DP (telefony, PDA, notebooky,…). Bezdrátově připojit lze ale v jednom okamžiku pouze k jednomu zdroji. Samotné párování je velmi jednoduché a nejlépe jej vystihují následující obrázky:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Při vypnutém přístroji podržíte tlačítko On/Off tak dlouho, dokud nezačne dioda Bluetooth rychle problikávat červenomodrou barvou • v telefonu (PDA, notebooku) zahájíte párování, ze seznamu zařízení vyberete ST Disco • zadáte standardní PIN 0000 a potvrdíte - párování je dokončeno

Po spárování s přístrojem (nebo po připojení kabelu) můžete okamžitě začít poslouchat. Důležité je si uvědomit, že ovládání pomocí tlačítek na reproduktoru (vyjma regulace hlasitosti) funguje pouze u připojení přes Bluetooth, a to díky jeho profilu AVRC. Pokud používáte Supertooth Disco jako běžný drátový reproduktor, přehrávání ovládáte přímo ve zdrojovém zařízení.

Veškerá manipulace probíhá v okruží soustředěném kolem vystouplého regulátoru hlasitosti. Trojice horních tlačítek na kružnici má tradiční hudební funkce, levé spodní přidává basy a pravé spodní slouží k vypnutí/zapnutí přístroje nebo při podržení k přechodu do režimu párování. Mezerou mezi tlačítky prosvěcuje při reprodukci bílé světlo, samotné symboly podsvětlené nejsou, ale vzhledem k malému počtu tlačítek si jejich funkce snadno zapamatujete. Dioda Bluetooth vpravo od klávesové kružnice problikává modrou barvou, při párování se rychle střídá červená s modrou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vystouplý regulátor hlasitosti a okolní pětice kláves • dioda Bluetooth upozorní i na docházející baterii

Zajímavá je vlastnost reproduktoru, kdy je v blízkosti spárovaný přístroj a zároveň je připojeno přes kabel další zařízení. V tu chvíli je Supertooth Disco schopen reprodukovat hudbu z obou zdrojů zároveň, ačkoli mě nenapadá, při jaké příležitosti by se taková směsice zvuků mohla hodit. Rozdílná je také kvalita zvuku při zapojení přes kabel a Bluetooth. Zatímco u bezdrátové technologie si zvuk nese „dutou“ basovou stopu typickou pro A2DP, při spojení kabelem je reprodukce plošší a věrnější.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Konektory lze připojit i když reproduktor leží v pouzdře • síťka na výdech reproduktoru

Protože poslouchám převážně taneční hudbu, pociťuji zejména basovou složku a středy. V tomto zvukovém spektru nemám k Supertooth Disco žádné výhrady. Hlavně při spojení kabelem a zvýraznění basové složky se dá dosáhnout kvalitních tepavých zvuků. Při přehrávání akustické hudby odhaluje reproduktor své limity ve výškách, pokud ale nechcete poslouchat klasiku, bude vám rozsah bohatě stačit. Co se týká maximální hlasitosti, reproduktor dokáže dostatečně ozvučit větší místnost nebo menší venkovní prostor. Zhruba do tří čtvrtin hlasitostního spektra je reprodukce zvuku nezkreslená, při maximu už slyšíme nepříjemné chrastění.

Deset hodin diska

Zásadní je u takového zařízení výdrž. Při plném nabití dokáže reproduktor na poloviční hlasitost vyhrávat 10 hodin v kuse. Při maximálním výkonu se doba snižuje na 3 až 4 hodiny. Následné plné nabití akumulátor, jež kontrolujete podle diody na zadní straně, poté trvá necelé tři hodiny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Krabice a její obsah při zakoupení: ochranné pouzdro, nabíječka, audio kabel a samozřejmě reproduktor

Hlavní předností přenosného reproduktoru Supertooth Disco zůstává vyvážený kompromis mezi mobilitou a výkonem – při rozumných rozměrech výrobce udává reálný 28 wattů a v praxi se ukázalo, že vytvoření pořádného rámusu opravdu stačí. Skály s ním sice lámat nebudete, ale pro menší zahradní party poslouží výborně.

Supertooth Disco ve zkratce:

  • rozměry a hmotnost: 315 × 70 × 89 mm, 1 140 g
  • výkon: 28 wattů (2 × 8 wattů RMS levý a pravý reproduktor + 12 wattů RMS interní subwoofer)
  • frekvence a dosah: 2,4 GHz, 10 m při spojení Bluetooth, 1 m při použití přiloženého kabelu
  • konektivita: Bluetooth 2.0 s profilem A2DP, audio input 3,5 mm
  • baterie a výdrž: interní NiMH akumulátor, 10 hodin průměrná hlasitost, 3-4 hodiny maximální hlasitost, pohotovostní doba 1 500 hodin
  • zapůjčil: e-shop Amilo, www.Amilo.cz
  • cena (k 23. 5. 2008): 2 499 Kč (stránky produktu)
Diskuze (7) Další článek: Sony Ericsson Z770i: na data nenápadně (test)

Témata článku: Recenze, Příslušenství, Suchý zip, Disk, Rozumný rozměr, Bílé světlo, Poloviční hlasitost, Disko, Šup, Praktické řešení, Přenosný reproduktor, Průměrná hlasitost, Super, Bluetooth přenos, Diskotéka, Vyvážený kompromis, Mobil, Spojení bluetooth, Test, MOBI


Určitě si přečtěte

Google Fotky už nebudou zdarma. Co dál? Máte v podstatě dvě možnosti…

Google Fotky už nebudou zdarma. Co dál? Máte v podstatě dvě možnosti…

** Google od června 2021 zásadně omezí službu Google Fotky. ** Jednou z alternativ je záloha na vlastní NAS. ** Srovnali jsme obě metody po stránce ceny i funkcí.

Jiří Kuruc, Filip Kůžel, Jakub Michlovský | 109

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

** Má hezký design, skvělý poměr ceny a výbavy a 65W dobíjení ** Super AMOLED displej si zamilujete, stejně tak hlavní fotoaparát ** Přesto Reame 7 Pro mile překvapí svou cenou

Martin Miksa | 6

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

** Včera jej Samsung představil, dnes pro vás máme první dojmy ** Galaxy S21 Ultra je povedené univerzální zařízení od Samsungu ** Líbit se vám bude foťák i podpora stylusu

Martin Chroust | 72