Supertooth II: nevšední bezdrátová handsfree podruhé (recenze)

Supertooth je originálně řešená přenosná handsfree sada. Přinese komfort telefonování s hlasitým odposlechem, umožní bezdrátové připojení k telefonu a jednoduchou instalaci. Supertooth vstupuje na trh ve své druhé, vylepšené verzi.
Supertooth II: nevšední bezdrátová handsfree podruhé (recenze)
Oblast handsfree pro mobilní telefony stále více ovládají bluetoothová sluchátka. Vejdou se do každé kapsy, nikde nepřekáží přívodní kabel a nabízejí poměrně vysoký komfort při telefonování. Mají ale také své nevýhody. Zejména při použití v automobilu je poslech mnohdy docela nepříjemný, protože na zvuk plynoucí pouze do jednoho ucha se člověk musí více soustředit a okolní hluk poslech často velmi znesnadňuje.

Nejvhodnějším řešením pro telefonování za jízdy v automobilu se tak zdá instalace pevné sady. Ta je ovšem poměrně nákladná a vyžaduje zásah do interiéru a elektroinstalace vozidla. Jedním z elegantních kompromisů je zařízení Supertooth.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Supertooth II

Supertooth je lehká handsfree sada s velkým hlasitým reproduktorem, mikrofonem a vlastním akumulátorem. S mobilním telefonem komunikuje prostřednictvím technologie Bluetooth. Díky jednoduchému způsobu přichycení sponou a poměrně malé hmotnosti je možné Supertooth umístit na sluneční clonu nebo na jakékoli vhodné místo v interiéru vozidla. Sadu přitom můžete jednoduše přenášet a používat v jiném autě nebo třeba i při běžném telefonování v kanceláři. O první verzi handsfree Supertooth jste si na MobilManii již mohli přečíst. Tentokrát jsme na test dostali vylepšenou druhou verzi Supertooth II.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Supertooth první generace

Kouzelná krabička

Supertooth lze jen těžko k něčemu přirovnat. Díky velké kruhové mřížce reproduktoru asi nejvíce zřejmě připomíná kapesní rádio. Tělo přístroje má rozměry 138 × 60 × 25 mm a je proto jen o málo větší než běžné mobilní telefony, kterým se přibližuje i hmotností 133 g.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Supertooth není příliš velké zařízení • srovnání s mobilními telefony

Po stránce designu prošla novinka od svého předchůdce kus cesty. Přístroj působí velmi kompaktně a moderně, za což vděčí také vhodně zvolené, černostříbrné barevné kombinaci. Na přední straně nejvíce zaujme kruhová mřížka reproduktoru, která je vyvedena ve stříbrné barvě, stejně jako okolní plast. Hned vedle reproduktoru vyčnívá otočný regulátor hlasitosti, který nahmatáte i poslepu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Reproduktor je doplněn všeříkajícím nápisem • regulátor hlasitosti

V polovině přední strany přechází stříbrná barva na černou. Efektně tak působí stříbrná nožka mikrofonu, která přiléhá k přední straně. Uchycena je ale na boku přístroje a lze ji vyklopit do úhlů 55° nebo 210°, ve kterých je aretována stejně jako v základní poloze. Na nožce je vedle mřížkou chráněného mikrofonu také velké oválné tlačítko s podsvíceným symbolem sluchátka. Je určeno pro příjem a ukončení hovoru. Po odklopení mikrofonu se zpřístupní zapuštěné kruhové tlačítko, které slouží pro odmítnutí hovoru. V černé části přední strany pak najdeme ještě dvě stavové diody – pro signalizaci aktivního Bluetooth a stavu baterie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výklopná nožka s mikrofonem a tlačítkem pro příjem hovoru

Boční partie přístroje nejsou příliš zajímavé. Na jedné straně najdeme konektor pro připojení přídavného sluchátka a na zaobleném konci u reproduktoru se nachází zdířka pro připojení nabíječky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítko pro odmítnutí hovoru • indikační diody • tlačítko pro příjem hovoru najdete i v noci

Na zadní straně jsou dvě kruhové kovové plošky s magnety, které umožňují uchytit přístroj ke kovovým předmětům a především ke sponě, která je součástí balení. Ta je kovová, poměrně masivní a na jedné ze svých vnitřních stran je opatřena měkkým materiálem, který zabraňuje proklouznutí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konektor pro připojení přídavného sluchátka • konektor pro nabíječku • magnetické uchycení klipu

Uvnitř přístroje je zabudovaný a uživateli nepřístupný lithium-iontový akumulátor, který zaručí výdrž až 600 hodin v pohotovosti nebo 15 hodin při hovoru. Během týdenního testování jsem přístroj nabíjel pouze jednou a zatím nejeví žádné známky nedostatku energie. Akumulátor se nabíjí přibližně tři hodiny. V krabici najdete nabíječky do auta a také do elektrické sítě.

Klepněte pro větší obrázek Připojení nabíječky do auta

Spárovat, připevnit a už jen mluvit

Stejně jako každé jiné zařízení pracující s Bluetooth se i Supertooth musí nejprve spárovat s mobilním telefonem. Jsou podporovány standardy Handsfree i Headset a tak můžete Supertooth použít v podstatě s jakýmkoli modrozubým mobilním telefonem.

Přístroj se zapíná odkloněním mikrofonu se základní pozice, žádné speciální zapínací tlačítko nenajdete. Při zaklopení se handsfree vypne. Toto řešení považuji za trochu nešťastné, přístroj jsem kvůli tomu několikrát nechtěně vypnul.

Nejvhodnějším místem pro umístění handsfree je sluneční clona. Díky poměrně nízké hmotnosti zařízení se nemusíte bát, že by se samovolně sklápěla. Koncepce dovoluje zavěsit handsfree na clonu v zavřeném stavu, přičemž při sklopení clony se může zcela odklopit mikrofon a tím se dostane opět do optimální polohy pro příjem hlasu. Reproduktor a ovladač hlasitosti je v tom případě nasměrován proti čelnímu sklu a proto jsem při používání volil raději možnost zavěšení shora na sklopenou clonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Supertooth se snadno uchytí na sluneční cloně

Handsfree lze umístit i kamkoli jinam, kde se najde vhodný úchyt, ale poloha mikrofonu při umístění na sluneční cloně je ideální. Na druhou stranu není možné přístroj připojit k nabíječce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přístroj lze uchytit i na opačnou stranu clony.. • ..nebo kamkoli jinam

Jakmile je zařízení spárováno s telefonem, stačí po nasednutí do automobilu odklopit mikrofon a všechny hovory již budou směřovány do hlasitého reproduktoru Supertooth. Pokud nepoužíváte telefon značky Nokia, je nutné po odklopení mikrofonu krátce stisknout tlačítko pro příjem hovoru, aby došlo k propojení handsfree a telefonu.

Konečně nemusím křičet

Handsfree dokáže vykonávat všechny běžné funkce, na které jsme zvyklí například u bluetoothových sluchátek. Hovor můžete začít vytočením přímo z telefonu nebo stačí vyslovit jmenovku hlasového vytáčení po stisku tlačítka pro příjem/ukončení hovoru na handsfree. Při delším podržení tohoto tlačítka vytočíte posledně volané číslo. Hovor lze zamítnout stisknutím speciálního tlačítka pod odklopeným mikrofonem.

Zvukový výstup z 50 mm širokého reproduktoru může být velmi hlasitý. K regulaci slouží otočný ovladač, kterým můžete reproduktor i zcela utišit. Hlasitost byla dostatečná i při jízdě po nekvalitní dálnici při rychlosti nad 100 km/h. Zvuk je ale při nejvyšší hlasitosti docela skřehotavý a chraplavý, ale rozuměl jsem zatím každému slovu. Při mírném ztlumení je zvuk čistší.

Mile jsem byl překvapen citlivostí mikrofonu. Při hovoru samozřejmě nesmíte šeptat, ale narozdíl od ostatních lehkých handsfree systémů do automobilů, které jsem zatím testoval, nemusíte nijak razantně zvyšovat hlas. Až při vyšších rychlostech a zvýšeném hluku v interiéru vozidla je nutné na hlasivky trochu přitlačit. Druhá strana označila kvalitu zvuku za plně srovnatelnou při běžném telefonování s mobilním telefonem. Za dobré vlastnosti vděčí mikrofon jistě také svému vhodnému umístění a nasměrování.

U moderní handsfree sady by byly problémy s duplexem pořádnou ostudou. Supertooth se vypořádá se současným mluvením obou stran bez jakýchkoli větších problémů. Při testování si druhá strana stěžovala pouze na lehce proznívající ozvěny při současném hovoru.

Pokud si přejete hovor vyřídit v soukromí, ale přesto chcete mít volné ruce, můžete využít přídavné sluchátko. To se zapojí do speciálního konektoru handsfree a funguje jako běžná bondovka. Kabel vedoucí od sluneční clony do ucha však velmi překáží. Hlasitost můžete regulovat otočným ovladačem, kvalita zvukového výstupu je bohužel poměrně slabá.

Klepněte pro větší obrázek Připojení přídavného sluchátka

Všestranné řešení

Koncepce přístroje Supertooth II je praktická. V testu se přístroj projevil jako šikovný pomocník, který se hodí nejen v autě, ale také jako hlasité handsfree na pracovní stůl. Díky malým rozměrům a triviální instalaci ho můžete vždy schovat před očima zlodějů v přihrádce automobilu. Možnost snadného přenášení ocení především řidiči, kteří často střídají vozidla. Supertooth II se nabízí za cenu 3 199 Kč, předchozí model můžete pořídit za 2 499 Kč.

Obsah balení

  • Bluetooth handsfree kit
  • nabíječka do auta
  • síťová nabíječka
  • klip pro připevnění handsfree na sluneční clonu
  • přídavná náhlavní sada
  • návod

Klepněte pro větší obrázek 

zapůjčil: Mshop.cz
web: www.mshop.cz
telefon: 844 844 800
cena: 3 199 Kč

Diskuze (19) Další článek: Na ostří nože: Treo 650 a MDA Compact (srovnání)

Témata článku: Příslušenství, Super, Vhodné umístění, Kruhová mřížka, Vhodné místo, Bezdrátová, Nožka, Šup, Handsfree, Snadné přenášení


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

** Má hezký design, skvělý poměr ceny a výbavy a 65W dobíjení ** Super AMOLED displej si zamilujete, stejně tak hlavní fotoaparát ** Přesto Reame 7 Pro mile překvapí svou cenou

Martin Miksa | 6