Supervýkonné LG GW990 používá procesor z netbooků

Zapomeňte na mobilní procesory a známé operační systémy. Nové LG s obřím displejem má totiž blíž k netbookům než k mobilům.

LG má za cíl se do několika let stát světovou dvojkou v mobilech (čtěte LG chce letos prodat 140 milionů mobilů) a aby svůj sebevědomý plán splnilo, musí se náležitě činit. Na veletrhu spotřební elektroniky CES zazářil při první světové prezentaci v rukou šéfa Intelu Paula Otelliniho nový připravovaný model LG GW990. LG poprvé použije ve svém mobilu procesor platformy Intel Moorestown založenou na jádře Atom, jež bylo doposud doménou kompaktních netbooků. Ani systém nebude konvenční, Intel totiž dodá linuxovou platformu Moblin.

Přesněji půjde o platformu vycházející z operačního systému Moblin 2.1, což je systém vyvíjený právě pro potřeby netbooků a smartphonů. Nechybí tedy podpora telefonních funkcí, mobilních datových přenosů, Bluetooth a další. Na pohled připomíná uživatelské rozhraní grafiku prostředí 3D S-Class, používané v hloupých telefonech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Moblin optimalizovaný pro Moorestown od Intelu by měl skloubit zbrusu nové uživatelské rozhraní s interaktivním ovládáním a velkým výkonem. LG a Intel oznámili hlubší spolupráci už na loňském Světovém mobilním kongresu v Barceloně, ta zůstala však ve stínu ohlášené kooperace s Microsoftem na nových přístrojích s Windows Mobile. Přitom již na veletrhu ohlášený model LG GM730 nakonec paradoxně vůbec nebyl uveden na trh.

LG GW990 směřuje do kategorie tzv. "mobilních počítačů", kombinuje snadnou přenosnost mobilních zařízení, včetně hlasových služeb, s vysokým výkonem a pohodlným přístupem na internet jako u stolních počítačů a notebooků. Stane se konkurencí takových es jako Nokia N900, Google Nexus One nebo přicházejících smartphonů na platformě Bada od Samsungu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Základem úspěchu nového multimediálního smartphonu je bezesporu displej s obří úhlopříčkou 4,8" (tedy o celého půl palce víc než současný lídr ve velikosti HTC HD2). Na této ploše nabídne při poměru stran 2,13 : 1 rozlišení 480 × 1 024 pixelů. Umožní tedy komfortní prohlížení webových stránek bez nutnosti častého scrollování a samozřejmě i lepší zážitky při sledování videa. To půjde natáčet ve vysokém rozlišení (HD), postará se o to 5Mpx fotoaparát. Samozřejmostí je plná konektivita (Wi-Fi, HSDPA, Bluetooth, GPS).

LG GW990 má být doslova zařízením budoucnosti. Nejdříve se bude vyrábět v provedení pro sítě 3G (včetně datových přenosů HSPA), po komerčním rozmachu sítí čtvrté generace budou jeho funkce rozšiřitelné i na použití v LTE. Zařízení by se mělo na trhu objevit v druhé polovině roku 2010, verze pro LTE se dočkáme ještě o něco později.

Diskuze (23) Další článek: T-Mobile: budoucnost, vize a plány

Témata článku: LG, , Google Nexus One, HTC HD2, LG GM730, Nokia N900, Sup, Proces, Interaktivní ovládání, Současný lídr, Net, Super +, Šup, Pro +, Procesor, Super, Plná konektivita