Surfovali jsme na 5G síti: blesková odezva a gigabit jako běžná provozní rychlost

V letošním roce se dostávají do komerčního provozu první 5G sítě. Zatím se to týká pouze několika málo zemí, které bychom spočítali na prstech obou rukou – a ani zde samozřejmě není pokrytí plošné a 5G nabízí obvykle jen jeden z operátorů.

Za lídry v technologiích páté generace jsou považováni operátoři v Jižní Koreji a Spojených státech. V Evropě už běží komerční 5G alespoň na části území v Irsku, Itálii, Finsku, Rumunsku, několika městech Velké Británie a také v malém městském státě Monako na Azurovém pobřeží.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Monako leží v úzkém zhruba kilometrovém pruhu a táhne se kolem pobřeží v délce okolo 2 km. Je zde velká hustota zalidnění a mnoho obyvatel je dočasných – přijíždí na jachtách

Právě zde spustil letos v červenci svoji 5G síť tamní poskytovatel Monaco Telecom. Je pravda, že s pokrytím to měl jednodušší než operátoři v jiných státech – Monacké knížectví má rozlohu jen něco málo přes 2 km čtvereční a vysokou hustotu zalidnění, takže ke kompletnímu pokrytí stačí pár desítek vysílačů s vysokou kapacitou. To jsou přímo ideální výchozí parametry pro řešení konektivity pomocí 5G.

Zástupci operátora uvádějí, že spotřeba dat u jejich zákazníků (stejně jako jinde na světě) strmě roste. 3G síť už je v tomto směru kapacitně zcela zaplněná a u 4G by k plnému vytížení došlo během několika málo let. V rámci strategie „Extended Monaco“ se proto operátor rozhodl neváhat a už nyní spustit 5G.

Komplexní řešení od Huawei

Praktický přínos je patrný už dnes – například na všech zastávkách MHD je už nyní k dispozici bezplatná Wi-Fi získávaná právě z vysílačů 5G. Do budoucna chystá knížectví celý koncept chytrého města včetně nejrůznějších senzorů pro sledování kvality ovzduší, dopravního vytížení a také zajištění připojení pro tisíce jachet, které kotví v přístavech. V dlouhodobějším horizontu se počítá i s autonomními vozidly.

Klepněte pro větší obrázek
Monaco Telecom je jediným poskytovatelem 5G na území městského státu

Monaco Telecom aktuálně provozuje 45 antén 5G (kterým se také někdy říká NR – anglická zkratka pro „New Radio“) na 22 vysílačích. Obvyklá vzájemná vzdálenost „sajtů“ se pohybuje od 250 do 500 metrů. 5G pro operátora vystavěla společnost Huawei, která se stará nejen o radiovou část, ale také o jádro sítě, na němž běží i starší technologie 3G a 4G.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
5G síť Monaco Telecomu jsme testovali na smartphonu Huawei Mate 20 X (5G)

Pro provoz sítě používá operátor frekvenční pásmo 3,7 GHz se šířkou pásma 100 MHz a duplex s časovým dělením (TDD). V každém časovém slotu je poměr DL a UL 8 : 2, tzn. 8 jednotek pro stahování a 2 pro nahrávání dat. Teoretická rychlost downloadu by tak měla 4× vyšší než upload. Ve skutečnosti ale může být upload ještě nižší, protože pro nahrávání dat se v případě potřeby používá sestup (tzv. fallback) z 5G do LTE.

S gigabitem na jachtě

Výhodou 5G sítě Monaco Telecomu je její otevřenost pro všechny zákazníky s 5G zařízením – stačí mít telefon s podporou 5G a obstarat si SIM operátora. Díky tomu jsme mohli přímo v reálném provozu provést měření. K dispozici jsme měli smartphone Huawei Mate 20 X 5G a SIM Monaco Telecomu bez omezení FUP. Mimochodem komerční nabídku pro zákazníky tvoří dva hlavní tarify – 50 GB dat za cca 1 000 Kč nebo 100 GB za 2 300 Kč. Pro využití 5G mohou zvolit buď výše zmíněný smartphone Huawei nebo Xiaomi Mi Mix 3 5G.

Klepněte pro větší obrázek
Maximální hodnoty stahování jsme naměřili na otevřeném prostranství v maríně

Měření jsme prováděli na několika místech města v otevřeném prostoru i v budovách. Maximální hodnoty stahování se v oblasti přístavu plném jachet blížily kýženému gigabitu za sekundu a odezva se vešla pod 10 milisekund. Mezi vysokými věžáky rychlost kolísala okolo 600 Mbit/s, uvnitř budov docházelo ke stínění, ale i tak zde činila rychlost velmi slušných 300 až 400 Mbit/s.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Měřili jsme pomocí aplikací Speedtest od Ookla a také OpenSignal

5G v Monaku je praktickou ukázkou fungující živé a komerčně dostupné sítě. Širší využití si 5G bude teprve hledat, ale už nyní se jednoznačně projevují její největší přednosti – nízká odezva, vysoká rychlost, z pohledu operátora řádově vyšší kapacita a zejména mobilita, díky které dokáže hravě zastoupit širokopásmový internet tam, kde není možné přivést jej pomocí kabelů.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (13) Další článek: Samsung začal prodávat Note10 a spustil předobjednávky na Watch Active 2

Témata článku: Huawei, Technologie, Gigabit, Sítě 5G, USA, Wi-Fi, Mobilní sítě, Měření, Pokrytí, Reportáž, Finsko, Odezva, Velká Británie, Evropa, Operátor, Rumunsko, BLE, Telecom, Itálie, Jachta, TDD, Jižní Korea, Vysílač, Stahování, Jak


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz
Vodafone mění firemní slogan a snižuje cenu pevného internetu na polovinu
Jan Láska
InternetAkční nabídkaVodafone
Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety
Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej
Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
AAWireless: malá krabička, která zpřístupní Android Auto i bez kabelu
Jan Láska
Chytré autoAndroid AutoPro řidiče
Samsung Galaxy Watch 4 se blíží. Hodinky zřejmě dokáží změřit glykémii
Martin Chroust
Krevní cukrSpekulace