Světová zdravotnická organizace na téma „mobily a rakovina“

Škodí? Neškodí? Co dělat, když věříte alarmujícím výsledkům a nechcete riskovat?

Internetem letí staronový strašák, v další vlně se vrací nadpisy typu „Odborníci varují: mobily způsobují rakovinu“. Pod výzkumem je podepsána Světové zdravotnické organizace (WHO), můžete se dočíst o tom, kolik vědců (31) z kolika zemí (14) se výzkumu účastnilo. Když však neskončíte u nadpisu a zajdete do podrobností, narazíte na formulace typu…

  • …používání mobilu může zvýšit riziko rakoviny
  • …výzkum naznačuje možnou spojitost mezi vznikem rakoviny a mobilními telefony

Promiňte mi tu neskrývanou skepsi, chápu, že to není jednoduchý úkol, ale takto si výsledky vědeckého výzkumu nepředstavuji. Výzkumů na toto téma jsme v posledním desetiletí viděli několik a výsledky vypadaly podobně, případně (podobně nejasně) souvislost mezi mobily a rakovinou popíraly.

Každopádně prohlášení WHO zařadilo používání mobilních telefonů do skupiny „možných karcinogenů“ a tedy na úroveň olova, výfukových plynů a chloroformu. Bude mít toto prohlášení nějaké reální následky? Jaká nová pravidla pro výrobce mobilů vymyslí Evropská Unie v reakci na závěry WHO? Co ta omezení budou znamenat pro koncové uživatele?

Klepněte pro větší obrázek 
Další pohled na to, jak škodlivé je záření z mobilů Twitter @kamojedov

Než se dočkáme skutečných výsledků, pojďme se držet starého dobrého českého úsloví „Všeho moc škodí“ a s mobily to zkrátka nepřehánějme. A když už opravdu musíte telefonovat několik hodin denně, pořiďte si hands-free, tak dostanete záření do bezpečné vzdálenosti od mozku. Co kdyby na tom strašení přece jenom něco bylo… Ostatně přesně to samé doporučují i specialisté z WHO a otevřeně říkají, že jeden hovor s mobilem u hlavy rakovinu nezpůsobí, nebezpečné prý je konstantní a velmi časté telefonování.

Tiskovou zprávu WHO přikládám níže, v originále, aktivními odkazy a poznámkami pod čarou ji najdete zde.


IARC CLASSIFIES RADIOFREQUENCY ELECTROMAGNETIC FIELDS AS POSSIBLY CARCINOGENIC TO HUMANS 

Lyon, France, May 31, 2011 ‐‐ The WHO/International Agency for Research on Cancer (IARC) has classified radiofrequency electromagnetic fields as possibly carcinogenic to humans (Group 2B), based on an increased risk for glioma, a malignant type of brain cancer1, associated with wireless phone use.

Background

Over the last few years, there has been mounting concern about the possibility of adverse health effects resulting from exposure to radiofrequency electromagnetic fields, such as those emitted by wireless communication devices. The number of mobile phone subscriptions is estimated at 5 billion globally.

From May 24–31 2011, a Working Group of 31 scientists from 14 countries has been meeting at IARC in Lyon, France, to assess the potential carcinogenic hazards from exposure to radiofrequency electromagnetic fields. These assessments will be published as Volume 102 of the IARC Monographs, which will be the fifth volume in this series to focus on physical agents, after Volume 55 (Solar Radiation), Volume 75 and Volume 78 on ionizing radiation (X‐rays, gamma‐rays, neutrons, radio‐nuclides), and Volume 80 on non‐ionizing radiation (extremely low‐frequency electromagnetic fields).

The IARC Monograph Working Group discussed the possibility that these exposures might induce long‐term health effects, in particular an increased risk for cancer. This has relevance for public health, particularly for users of mobile phones, as the number of users is large and growing, particularly among young adults and children.

The IARC Monograph Working Group discussed and evaluated the available literature on the following exposure categories involving radiofrequency electromagnetic fields:

  • occupational exposures to radar and to microwaves;
  • environmental exposures associated with transmission of signals for radio, television and wireless telecommunication; and
  • personal exposures associated with the use of wireless telephones.

International experts shared the complex task of tackling the exposure data, the studies of cancer in humans, the studies of cancer in experimental animals, and the mechanistic and other relevant data.

Results

The evidence was reviewed critically, and overall evaluated as being limited2 among users of wireless telephones for glioma and acoustic neuroma, and inadequate3 to draw conclusions for other types of cancers. The evidence from the occupational and environmental exposures mentioned above was similarly judged inadequate. The Working Group did not quantitate the risk; however, one study of past cell phone use (up to the year 2004), showed a 40% increased risk for gliomas in the highest category of heavy users (reported average: 30 minutes per day over a 10‐year period).

Conclusions

Dr Jonathan Samet (University of Southern California, USA), overall Chairman of the Working Group, indicated that "the evidence, while still accumulating, is strong enough to support a conclusion and the 2B classification. The conclusion means that there could be some risk, and therefore we need to keep a close watch for a link between cell phones and cancer risk."

"Given the potential consequences for public health of this classification and findings," said IARC Director Christopher Wild, "it is important that additional research be conducted into the long‐term, heavy use of mobile phones. Pending the availability of such information, it is important to take pragmatic measures to reduce exposure such as hands‐free devices or texting. "

The Working Group considered hundreds of scientific articles; the complete list will be published in the Monograph. It is noteworthy to mention that several recent in‐press scientific articles4 resulting from the Interphone study were made available to the working group shortly before it was due to convene, reflecting their acceptance for publication at that time, and were included in the evaluation.

A concise report summarizing the main conclusions of the IARC Working Group and the evaluations of the carcinogenic hazard from radiofrequency electromagnetic fields (including the use of mobile telephones) will be published in The Lancet Oncology in its July 1 issue, and in a few days online.

Diskuze (24) Další článek: Nadace Vodafone: 300 000 Kč pro české vývojáře

Témata článku: Kauzy, T - Mobil, Heavy, Výfukový plyn, Svět, Among Us, Rakovina, Org, Organizace, Lyon, The Last, Téma, Animals, Mobil, MOBISex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Hry zadarmo, nebo se slevou: velký balík série Serious Sam a závody s drony zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: velký balík série Serious Sam a závody s drony zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Normálně za peníze, dnes zadarmo nebo se slevou: Pokročilý skener, unikátní klávesnice a epické RPG

Normálně za peníze, dnes zadarmo nebo se slevou: Pokročilý skener, unikátní klávesnice a epické RPG

** V marketech se pravidelně objevují slevy na aplikace a hry ** Vybírejte pro platformy Android i iOS ** Na titulu můžete ušetřit desítky korun

Adam Kos
SlevyAkceMobilní aplikace
Skvělý operační systém pro starý notebook. Jak nainstalovat a ovládat ChromeOS Flex

Skvělý operační systém pro starý notebook. Jak nainstalovat a ovládat ChromeOS Flex

Máte doma starý notebook, jehož hardware už nestačí na plynulý běh Windows? Nainstalujte na něj operační systém ChromeOS Flex a udělejte z něj Chromebook!

Karel Kilián
Chrome OSGoogle
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Poslední odpočinek pro vysloužilé stroje. Podívejte se na 10 nejzajímavějších hřbitovů techniky

Poslední odpočinek pro vysloužilé stroje. Podívejte se na 10 nejzajímavějších hřbitovů techniky

** Žádná technika nevydrží věčně, takže kam s ní? ** Obvyklou odpovědí je vrakoviště. Tady je 10 nejzajímavějších tech-hřbitovů. ** Auta, motorky, letadla, vojenská technika a lodě.

Karel Kilián
Technika
T Phone. Operátor T-Mobile má vlastní telefony vyladěné speciálně pro české 5G sítě

T Phone. Operátor T-Mobile má vlastní telefony vyladěné speciálně pro české 5G sítě

** T-Mobile se mimo operátora stává i výrobcem hardwaru ** Představuje dva 5G modely vyvíjené ve spolupráci s Googlem ** Chlubí se rychlou 5G konektivitou, ale hlavně nízkou cenou

Jan Láska
5GSmartphonyT-Mobile
Samsungu hrozí hromadná žaloba. Polským uživatelům se nepozdává odolnost skládacích displejů

Samsungu hrozí hromadná žaloba. Polským uživatelům se nepozdává odolnost skládacích displejů

** Samsungu hrozí v Polsku hromadná žaloba ** Uživatelům se nelíbí odlepující fólie u skládaček ** Ani jejich výměna za novou není dvakrát příjemná záležitost

Martin Chroust
FólieSkládací displej
Vyzkoušeli jsme Dynamic Island pro Android. Je univerzální a „pasuje“ na libovolný telefon
Martin Miksa
Dynamic islandPrůstřel v displejiVýřez v displeji
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně