Světovou fotosoutěž Huawei vyhrál Čech. Vítězné snímky nafotil na 5 let starý telefon

Huawei uspořádal v druhé polovině uplynulého roku pátý ročník globální fotografické soutěže Next Image Awards 2021. Do ní se mohli zapojit amatérští fotografové z padesáti zemí světa se svými snímky a videi pořízenými na libovolný smartphone značky Huawei. Celkovým vítězem ročníku pořádaného s podtitulem „Spolu jsme lepší“ se stal Čech Zdeněk Dvořák, který v setu soutěžních snímků zdokumentoval porod své dcery.

Jeho snímek „Jsem otec!!!“ získal v soutěži hlavní cenu a byl vyhodnocen odbornou porotou jako fotografie roku. Výherci hlavní ceny byli celkem tři, Zdeněk Dvořák stejně jako další dva vítězové získali kromě certifikátu také konto s vkladem 10 tisíc amerických dolarů (cca 213 tisíc korun) na podporu budoucí umělecké tvorby a rozvoj fotografického potenciálu.

Ačkoli šlo o amatérskou soutěž, Huawei povolal do poroty tradičně špičky svého oboru. Snímky a videa posuzoval například kanadský fotograf extrémních sportů Reuben Krabbe, zakladatel šanghajského centra fotografie a držitel Pulitzerovy ceny Liu Heung Shinga nebo uznávaná umělecká kritička z Velké Británie Karen Smith.

Vítěz má rád dokumentární fotografii

Právě odborná porota byl jeden z důvodů proč se Zdeněk Dvořák do soutěže přihlásil: „Jsem fotograf samouk, který prošel několika kurzy, ale hlavně jsem se učil metodou pokus omyl. Nyní se živím převážně focením dětí ve školkách a fotografováním svateb. Globální soutěž Huawei Next Image Awards sleduji několik let. Lákalo mě, že je porota složená z odborníků a nejde pouze o hlasy uživatelů,” popsal vítěz svoje úvahy, které následně vedly k přihlášce do soutěže.

Klepněte pro větší obrázek
Vítěz soutěže Huawei Next Image Awards 2021 Zdeněk Dvořák

Zajímavé je i to, jakým mobilem vítězné snímky soutěžící vyfotografoval. Šlo o v době soutěže už 5 let starý model Huawei P9 z roku 2016 (zde si můžete přečíst naši dobovou recenzi). Ten tehdy znamenal pro Huawei obrovský skok hlavně po stránce fotografování, čínská značka také tehdy představila spolupráci s německou značkou fotoaparátů Leica. Jeden ze dvou objektivů obsahoval monochromatický senzor a právě i Zdeněk Dvořák vsadil na černobílé snímky.

Klepněte pro větší obrázek
Snímky autor pořídil tímto pět let starým telefonem

„Jedním z důvodů, proč jsem se do soutěže přihlásil bylo i to, že zde dostávají prostor jiné fotografie než dokonalé krajiny, portréty a jiné styly fotek, kterých je Instagram přesycený. Kategorii Storyteller mám nejraději. Rád vykládám příběhy skrze sety fotografií. Přihlásil jsem celý set, který zachycuje více jak 30 hodin, než se dcera narodila. To se jednou fotografií zachytit nedá. Měl jsem tu výhodu, že už jsem jednou u porodu byl, věděl jsem tak, co asi přijde,“ doplnil vítěz.

Vítězné snímky Zdeňka Dvořáka si prohlédněte v galerii tohoto článku.

Diskuze (13) Další článek: Samoobsluha Moje O2 bude přes víkend mimo provoz. Operátor zaktualizuje systémy

Témata článku: Huawei, Focení mobilem, Leica, Instagram, Fotografie, Soutěže, Fotosoutěž, Reuben Krabbe, Velká Británie, Snímek, Soutěž, Fotograf, Starý telefon, Vítězný snímek, PorodElden Ring hlásí hotovo. V nové prezentaci ukazuje další záběry z hraní

Elden Ring hlásí hotovo. V nové prezentaci ukazuje další záběry z hraní

Už jen měsíc nás dělí od vydání očekávané novinky od studia FromSoftware. Spekulace o dalších odkladech se naštěstí nenaplnily.

Martin Nahodil
Datum vydáníElden Ring
Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v prosinci 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v prosinci 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Šifrování je pro pedofily, teroristy a mafiány. Britská vláda brojí proti end-to-end šifrování v komunikačních aplikacích

Šifrování je pro pedofily, teroristy a mafiány. Britská vláda brojí proti end-to-end šifrování v komunikačních aplikacích

** Britská vláda brojí proti end-to-end šifrování ** Argumentuje, že šifrování je pro pedofily, teroristy a mafiány ** Spustila proto reklamní kampaň za 14,6 milionů korun

Karel Kilián
Velká BritánieŠifrováníFacebook
Nordic Telecom láká na připojení s trvalou 25% slevou. Objednávat je však třeba dnes
Lukáš Václavík
Nordic TelecomPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Americký tryskový dron Coyote vyřídíl hejno dronů protivníka

Americký tryskový dron Coyote vyřídíl hejno dronů protivníka

** Americká armáda poprvé úspěšně otestovala likvidaci hejna dronů vzdušným prostředkem, který nezahrnoval kinetický útok ** Proti hejnu 10 dronů byly použity malé tryskové drony Coyote Block 3 společnosti Raytheon ** Ty byly vybaveny systémem pro elektronický boj nebo nějakou energetickou zbraní

Stanislav Mihulka
ArmádaUSADrony