Svižnější procesor a výkonnější grafika pro nové Pixely. Google potvrdil existenci čipsetu Tensor G2

  • Nové Pixely od Googlu poběží na vylepšeném čipsetu Tensor
  • Jádra zůstanou stejná, budou jen přetaktovaná
  • 4nm čipset bude i tentokrát vyrábět Samsung

Už před oznámením řady Pixel 6 jsme si hodně slibovali od čipsetu Google Tensor, jehož si americký gigant navrhl sám. Google zdánlivě použil stejný princip jako Apple, který si vyvíjí software přesně na míru použitému hardwaru.  Jenže už dříve bylo jasné, že čipset pro Google vyrobil Samsung, a také to, že Tensor v sobě skrývá DNA čipsetů od Samsungu. Mohli bychom jej zařadit někam mezi modely Exynos 2100 a Exynos 2200. Pro sedmičkovou řadu Pixelů však Google chystá novou generaci čipsetu.

Na americkém e-shopu Googlu se objevilo potvrzení o chystaném čipsetu Tensor G2, které bude pohánět Pixel 7 a Pixel 7 Pro. Slovy výrobce má přinést „více nápomocné personalizované funkce pro fotky, videa, bezpečnost a rozpoznávání hlasu“. Díky delšímu bádání už také víme, že se čipset, alespoň na první pohled, nijak zásadně nezmění. I nadále se bude jednat o tříclusterový procesor se dvěma jádry Cortex-X1, dvojicí jader Cortex-A76 a se čtyřmi jádry Cortex-A55. Dvě poslední zmiňovaná jádra však mají vyšší takt, takže by měl být procesor mezigeneračně výkonnější o 10 až 15 procent. 

Klepněte pro větší obrázek
Google potvrdil, že Pixel 7 a Pixel 7 Pro poběží na nové verzi čipsetu Tensor

Grafickým adaptérem bude Mali-G710, který používá např. špičkový Mediatek Dimensity 9000. A pokud se jeho přítomnost potvrdí, můžeme se těšit až na 1,5× nárust grafického výkonu. Od čipsetu si slibujeme i lepší energetickou účinnost, protože nebude vyroben 5nm ale 4nm procesem. Jedná se však o stejný proces od Samsungu, kterým byl vyráběn Snapdragon 8 Gen 1, takže jsme zvědavi, jak na tom bude čipset se zahříváním. TSMC je v případě „plusové“ generace čipsetu přeci jen o něco vepředu. 

Součástí čipsetu je i modem Samsung S5300, který přináší podporu pro nelicencované pásmo a satelitní příjem 5G, a maximálně až 16GB operační paměť. A to je z hlavních novinek všechno. Google se ani letos nebude hnát za co největším skóre benchmarku Antutu, ale za drobným mezigeneračním nárustem výkonu, který adekvátně doplní software. Díky tomu se Googlu podaří ze všech součástí vytáhnout maximum, např. fotoaparáty jsou toho již řadu let živoucím důkazem. Premiéra Pixelů 7 a hodinek Pixel Watch proběhne 6. října.

První pohled na Pixel 7 Pro:

Zdroj: Geekbench, Google Store, Notebookcheck

Váš názor Další článek: Vivo X80 Lite je stylovka pro mladé, která mění barvy a vyžívá se v natáčení na TikTok

Témata článku: Google, Smartphony, AnTuTu, Mobilní procesory, Snapdragon, Pixel Watch, Benchmark, Pixel, 4nm, Mobilní čipsety, Grafika, Software, TSMC, Tensor, Procesor, Google Store, Google Tensor, Geekbench, Jádro, Čipset