Sygic naučí váš iPhone navigovat: zn. perfektně! (test)

Dokáže iPhone nahradit automobilovou navigaci? S navigační aplikací Sygic určitě, přesvěčte se v naší recenzi.
Sygic naučí váš iPhone navigovat: zn. perfektně! (test)
Kapitoly článku

Klíčové vlastnosti:

 • kompletně v češtině
 • mapy celé Evropy
 • svižné prostředí, navigace nezdržuje
 • možnost vyloučení cesty z hledání
 • navigace na kontakty z telefonu (musí být vyplněna adresa)
 • bezproblémové plánování tras od stolu a jejich uložení
 • hledání parkoviště v cíli trasy
 • plynulá a srozumitelná hlasová navigace
 • doprovodné funkce: světový čas, kalkulátor, převod jednotek, informace o zemi

Hlavní nedostatky:

 • zbytečný výběr státu při volbě adresy
 • ocenil bych chytrou klávesnici
 • nepříliš korektní hledání trasy v režimu „rychlý“
 • nedokonalé hledání bodů zájmu podél trasy
 • nelze importovat vlastní body zájmu
 • chybí RDS-TMC
 • chybí 3D budovy
 

Aktualizováno

Navigaci zdarma má dnes Google, Apple a Nokia dokonce i bez připojení k internetu. Za pozornost stojí také aplikace Mapy.cz od Seznamu. Za pozornost stojí také Waze - navigace, skrze kterou vás přímo uživatelé na silnicích upozorní, že je před vámi nehoda, nebo policejní hlídka.

 

Hlavní nedostatky spojení Sygic + iPhone

 • navigace se po přijmu hovoru musí znovu spustit
 • lesklé překrytí displeje zhoršuje čitelnost
 • méně kvalitní zvuk z integrovaného reproduktoru
 • nezapomeňte na investici do kvalitního držáku a automobilového napájení

Vlastníte iPhone a chcete jej využívat jako automobilovou navigaci? Pak máte k dnešnímu dni na výběr tři možnosti: Navigon MobileNavigator, jehož recenzi jsme již přinesli, iGo a konečně Sygic. Právě ten jsme si vzali na mušku v dnešním testu. Srovnejme si ceny navigací:

Sygic Mobile Maps Europe: 74,99 dolarů (1 335 Kč) - pozor, akční cena
iGO My way 2009 Europe Edition: 119,99 dolarů (2 136 Kč)
MobileNavigator Europe: 139,99 dolarů (2 492 Kč)

Bohužel nevíme, do kdy bude výprodejová cena platit, ta běžná činí s největší pravděpodobností 99,99 dolarů. I tak půjde o nejlevnější navigační aplikaci pro iPhone, TomTom nasadí cenu výše. Jistě by ale byla škoda celou recenzi přeskočit a spokojit se s našim doporučením, abyste následně stihli výprodejovou cenu.

Hned v úvodu si dovolím zodpovědět asi nejpalčivější otázku všech majitelů iPhone: opravdu může tento přístroj s navigací Sygic zastoupit automobilovou navigaci? Po našich zkušenostech můžeme zodpovědně odpovědět, že ano. V některých ohledech se sice specializovaným navigacím nemůže rovnat, v drtivé většině se jim vyrovná a v některých je dokonce překonává.

A opět vás určitě napadá otázka, v jakých ohledech má iPhone tu drzost specializované navigace překonat. Tak třeba rychlost celé navigační aplikace, která je jednoduše výborná. Při žádné činnosti zbytečně nečekáte a pohyb v mapě je opravdu bez jakýchkoli záseků a čekání. A to jsem testoval na iPhonu 3G, novější 3GS s ještě rychlejším procesorem na tom bude ještě lépe. Ostatně stejné zkušenosti měl i kolega Jan Kavalír při srovnání iPhonu s Navigonem se specializovanou a ne zrovna lacinou navigací.

 

Stahujte na App Store

Navigační aplikaci Sygic si zakoupíte a nainstalujete prostřednictvím iTunes a App Store. Připravte se na stažení asi 1,9 GB dat, pozor ale, Sygic vyžaduje při instalaci dvojnásobek volné paměti v iPhonu. Trošku odbočím, Sygic si můžete koupit i pro Android, Windows Mobile i Symbian. U Androidu je však trošku problém, obchod Market zatím neumožňuje nákup aplikací v naší zemi (omezení ale lze trošku složitě obejít). Sygic využívá mapové podklady od společnosti TeleAtlas. Při koupi bohužel nezískáte možnost bezplatného update map, pouze update navigační aplikace v rámci dané verze. Tvůrce však zaručuje nejaktuálnější mapy v okamžiku koupě aplikace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Upozornění musíte odsouhlasit při každém spuštění

Při každém spuštění musíte tradičně odsouhlasit upozornění na nepoužívání navigace při jízdě. V navigaci funguje akcelerometr, prostým otočením přístroje se změní orientace displeje našíř. Záleží na vás, jaký režim zobrazení preferujete. Při navigaci také můžete mít na pozadí puštěnou hudbu.

Oceňuji velmi jednoduché a přehledné hlavní menu. Obsahuje v podstatě jen dvě stránky s osmi ikonami. Nejsložitější tak zůstává položka nastavení, nicméně sem zavítáte jen výjimečně. Všechny volby a pohyby v menu jsou zcela intuitivní. Z počátku jsem sice některé položky hledal pod jinými ikonami, nicméně zvyknout si je otázkou jednoho odpoledne.

 

Plánujeme trasu u stolu

Nejprve se podívejme na možnosti plánování tras od stolu. Pokud nechcete trasu plánovat z aktuálního místa, anebo nemáte určenou pozici, nevadí. Nejprve vyhledáte cíl trasy a teprve poté vyberete místo startu buď z mapy anebo zvolíte poslední platnou GPS pozici. I v případě volby „Z mapy“ můžete následně vyhledat klasicky adresu, vybrat místo z historie, oblíbenou položku, bod zájmu, GPS souřadnici nebo kontakt. Sygic je propojen s adresářem telefonu a umožňuje navigaci přímo na vaše kontakty. Musíte však k nim mít poctivě doplněné adresy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Možnosti volby cíle a zobrazení mapy

Jakmile máte zadán start a cíl, můžete trasu libovolně upravovat. Nechat navigaci najít alternativní trasu (a v případě nespokojenosti se vrátit k původní), anebo zadat průjezdní body. Ty pak lze jednoduše přeskládat. Jakkoli složitou trasu tak lze vytvořit velmi jednoduše a pokud si takovou práci dáte, Sygic vám umožní ji uložit a v budoucnu opět načíst. Může to znít jako samozřejmost, nicméně ne všechny navigační aplikace toto umožňují.

 

Navigace v akci

Následuje několik postřehů přímo z automobilu a hned trošku odbočím mimo samotnou navigaci: opravdu doporučuji investici do kvalitního a speciálního držáku pro iPhone, žádné univerzály. Při instalaci si iPhone uchyťte výše a skloňte jej směrem dolů. V opačném směru, při naklonění směrem vzhůru, vám za slunečních dnů bude lesklý displej házet prasátka přímo do očí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Líbí se mi výběr parkoviště v cíli • všimněte si ikony navigace v pruzích • zobrazení dálniční tabule

Tradičně se nabízí výběr cíle podle adresy, přičemž pokaždé musíte v první řadě vybrat stát. Přestože se například opakovaně vybíraná Česká republika nabízí na prvním místě, mohlo být toto vyřešeno trošku lépe. Při výběru města se rovnou nabízí naposled vybrané položky, což často práci urychlí. Právě zde se setkáme poprvé s klávesnicí a rovnou zamrzí, že není inteligentní. Neskrývá tedy tlačítka, která nemohou podle databáze následovat. Jde o drobnost, která ale u jiných navigačních aplikací určitě potěší.

Následuje ulice a číslo popisné, při tomto se pak objeví seznam všech křižovatek této a navazujících ulic. Po vyhledání navíc navigace nabídne zobrazení mapy, kdy můžete cíl ještě trošku upravit. Ještě víc se mi líbí nabídka výběru parkoviště nejblíže cílovému místu. Zkrátka v tomto ohledu splňuje Sygic požadavky měrou vrchovatou a jsem maximálně spokojen.


Článek pokračuje v další kapitole: Navigace při jízdě a závěrečné hodnocení

Témata článku: Testy navigací, Sygic, Pro řidiče, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 7, Hlídka, Váš iphone, Vaš, Kruhový objezd, Automobilová navigace, Test, První položka, Testovací trasa, Výrazný nedostatek, DrzostJak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

** Výdrž baterie smartphonů je věčné téma, poradíme jak ji prodloužit ** Některé triky přidají i hodiny výdrže navíc ** Jiné zas pomohou udržet její dlouhou životnost

Martin Miksa
VýdržBaterieTipy a triky
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
První problémy Nothing Phonu. Uživatelé hlásí zelený nádech displeje, mrtvé pixely a nevzhledné pruhy

První problémy Nothing Phonu. Uživatelé hlásí zelený nádech displeje, mrtvé pixely a nevzhledné pruhy

** Nothing Phone je v prodeji pouhých pár dní ** První uživatelé už se přesto potýkají s nečekanými problémy ** Všechny se točí okolo displeje, který firma ze startu dost chválila

Martin Miksa
DisplejeProblém
10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

** Google se snaží přesvědčit uživatele iOS o přechodu na Android ** Vytyčil deset největších důvodů pro změnu platformy ** Nám to však příliš nestačí, spokojíte se s hlavními důvody alespoň vy?

Martin Chroust
GoogleiOSAndroid
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Cestujete? Mobil je nejlepší pomocník. Uložte do něj doklady, pohlídejte zavazadla a další tipy

Cestujete? Mobil je nejlepší pomocník. Uložte do něj doklady, pohlídejte zavazadla a další tipy

** Jedete na výlet nebo na dovolenou? ** Smartphone vám na cestách může být nenahraditelným pomocníkem ** Dáme vám několik tipů, jak konkrétně telefon pomůže

Martin Miksa
Tipy a trikyMobilní aplikacePro turisty a cyklisty
Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

** Xiaomi poprvé představilo „Pro” verzi svého populárního náramku ** Mi Band 7 Pro dostal GPS a funkcemi má blízko k hodinkám ** Cena i výdrž baterie přitom stále potěší

Martin Miksa
Chytré náramkyNositelnosti
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
Nokia má nové tlačítkové mobily. Jeden je známá reinkarnace, druhý slouží i jako pouzdro na sluchátka

Nokia má nové tlačítkové mobily. Jeden je známá reinkarnace, druhý slouží i jako pouzdro na sluchátka

** Nokia ukázala tři nové tlačítkové telefony, které mají čím zaujmout ** Model 5710 XpressAudio slouží zároveň i jako krabička pro sluchátka ** Další hrají na nostalgii a lákají nenáročné uživatele

Martin Miksa
RetroTelefonyHudba v mobilu
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Pokud v létě u T-Mobilu vyčerpáte data, v mobilní aplikaci si aktivujete ještě jednou tolik a zadarmo

Pokud v létě u T-Mobilu vyčerpáte data, v mobilní aplikaci si aktivujete ještě jednou tolik a zadarmo

** T-Mobile představil svou letní kampaň ** Pokud vám dojdou data, v apce Můj T-Mobile dostanete zdarma stejnou porci ** Akce platí i pro firemní zákazníky a předplacenky

Martin Chroust
Můj T-MobileMobilní dataT-Mobile
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Digitální peněženka přichází i k nám. Google Wallet nahradí fyzické karty i aplikaci Google Pay

Digitální peněženka přichází i k nám. Google Wallet nahradí fyzické karty i aplikaci Google Pay

** Google Wallet je náhradou Google Pay ** Kromě bezkontaktního placení toho ale umí mnohem víc ** Chce být agregátorem všech vašich karet, klíčků či dokladů

Martin Miksa
Digitální dokladyAndroid 13Mobilní aplikace