Symbian Belle: snazší navigace a vrozené NFC

Teprve Symbian Belle bude tou hlavní inovací, po které volají všichni příznivci legendárního systému. Nezapře se inspirace Androidem, potěší NFC.

Nokia dnes spolu s trojicí nových smartphonů oficiálně představila další vývojovou verzi operačního systému Symbian. Jak už víme, bude se jmenovat Belle a přinese o poznání více novinek než v současnosti distribuovaná Anna. Se Symbianem Belle se setkáme u nově prodávaných smartphonů, koncem roku poskytne Nokia bezplatnou aktualizaci i telefonům, jež odstartovaly se Symbianem^3 (N8, C7, E7, C6-01) nebo Symbianem Anna (X7, E6, Oro, Nokia 500).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Asi tou nejzásadnější změnou, viditelnou na první pohled, budou nové widgety. Nokia doposud předepisovala pro pohotovostní plochu pevně dané obdélníky, do jejichž prostoru si uživatel mohl zvolit zobrazování vybrané aplikace nebo zástupců ikon. Je ale jasné, že unifikovaná velikost nebyla ideální pro všechny aplikace. Belle povolí widgety prakticky libovolného tvaru a velikosti s možností průběžné aktualizace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Změní se widgety pro hodiny, e-mail, hudební přehrávač, oblíbené kontakty a kalendář. Uživatel bude moci volit z pěti různých velikostí a widgety si libovolně uspořádat na jednu ze šesti ploch pohotovostního menu. Proti Anně je to nárůst o tři plochy. V nabídce se objeví nový widget pro rychlé přepínání profilů nebo bezdrátových modulů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Změnou projde stavová notifikační lišta, která obdrží po vzoru některých nástaveb na Androidu opět rychlé přepínače bezdrátových modulů a v roletě přehledně zobrazí veškeré zmeškané i právě probíhající události. O krok dále postoupí navigace v celém systému, tradiční dvojici kontextových nabídek Volby a Konec (pozůstatek z nedotykových dob Symbianu S60) nahradí trojice nebo čtveřice piktogramů. Většinou půjde o kombinaci Menu, Volání, Vlastnosti nebo Zpět, Hledání, Vlastnosti. Tímto způsobem opět Belle dává vzpomenout na Android, který má k těmto pohybům v menu vyhrazena typická systémová tlačítka, ačkoli Nokia poukazuje, že systém navigace přejala z MeeGo Nokie N9.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Úzká spolupráce s Microsoftem se svým způsobem projeví i u mobilů se Symbianem. Belle bude obsahovat nové verze podnikových aplikací Exchange Active Sync a Sharepoint, dále OneNote, Power Point Broadcaster nebo messenger Lync (obdoba Microsoft Communicatoru). Zamykací obrazovka nově nebude muset být pouze černá, navolit můžete vlastní pozadí. Zobrazovat bude více užitečných informací o zmeškaných událostech. Tuto změnu započal už Symbian Anna.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Technologie NFC bude samozřejmou součástí nových Nokií se Symbianem Belle. Bude plnit funkci nejen pro externí platby a komunikaci se zařízením třetích stran, ale hlavně pro sdílení obsahu a multimédií nebo párování mezi zařízeními Nokia navzájem. Do jisté míry tak převezme úlohu Bluetooth. Poslední z výraznějších novinek Symbianu Belle je vylepšená oblast multitaskingu. Náhledy aplikací budou větší a přehlednější a opět poskytnou pohled na aktuální stav spuštěné aplikace (známe už se starších verzí Symbianu).

Novinky Symbianu Belle v kostce:

  • přizpůsobitelná velikost widgetů, svobodnější rozmístění na ploše
  • nárůst ploch pohotovostní obrazovky ze tří na šest
  • modernizovaná stavová notifikační lišta
  • sjednocená navigace v systému, náhrada textových popisků piktogramy
  • nativní podpora NFC ze strany systému
  • zamykací obrazovka s lepší notifikací událostí, možnost nastavení tapety
  • nové aplikace Microsoftu
  • vylepšená oblast multitaskingu
Diskuze (51) Další článek: Nokia představila tři modely se Symbianem Belle

Témata článku: Nokia, Smartphony, Symbian, Nokia 500, Nový widget, Úzká spolupráce, Systém navigace, One Power


Určitě si přečtěte