Symbian Belle: to nejlepší z Androidu, WP7 a MeeGo

Nokia neveřejně představila další generaci Symbianu. Jmenuje se Belle a inspirace konkurenčními systémy je zřejmá.

Doposud se o nové generaci Symbianu hovoří jako o Symbianu Belle. Přestože Nokia nový Symbian ještě nijak oficiálně nepojmenovala, dnešní informace jasně ukazují, že po stránce designu systém prakticky ani neodlišíme od tolik chváleného MeeGo. A možná je to i záměr.

A jako Anna, B jako Belle

Zatím není jasné, jestli se nový Symbian bude označovat jako Symbian Belle. O tomto názvu se totiž v kuloárech hovoří nejčastěji. Název není ovšem zcela podstatný… Nokia publikovala mnohé snímky s „Bellou“ a prostřednictvím nich vysvětluje rozdíly oproti dnešnímu Symbianu. Systém je ve skutečnosti po stránce rozložení ovládacích prvků daleko podobnější nedávno představenému MeeGo Hartmann, ale ukousnul si něco i z Windows Phone. Větší podobnost je rovněž patrná i s Androidem, který je v současnosti hlavním rivalem.

Skutečné plochy, nové klávesy, kontextové nabídky

Nokia se chlubí, že nový Symbian bude mít desítky novinek, pro které budeme prý tento systém milovat. My jsme vyextrahovali jen to nejdůležitější. Protože kromě ovládání se změní hlavně design. Upoutá nový pohotovostní režim, nový spodní řádek bez textových popisků, omezí se i množství nesmyslných dotazů při klasických úkonech a přibudou nové funkce, které se představily už s Nokií N9.

Vylepšení č.1: více citovatelných ploch, jejich počet však nebyl stanoven. Již dnes ale víme, že jich můžeme mít na Nokii E6 i pět.

Vylepšení č.2: libovolně velké widgety mohou mít aktivní spojitost s některou funkcí telefonu. Např. zástupci k funkcím nebo jednotlivým kontaktům. Uživatel si bude moct nastavit i design velkých hodin, pokud bude chtít. Tento prvek byl velmi chválen například u Nokie N900.

Klepněte pro větší obrázek

Vylepšení č.3: naklánění displeje v úhlu 270°. Gyroskop umožňuje překlopit prostředí systému doleva i doprava.

Klepněte pro větší obrázek

Vylepšení č.4: tvary tlačítek budou zcela odpovídat grafice v MeeGo. Módní záležitostí jsou oblé tvary a zakulacené rohy tlačítek.

Klepněte pro větší obrázek

Vylepšení č.5: zúžení horního řádku, který nyní bude tenčí a bude sjednocovat všechny důležité indikátory funkcí, jako bluetooth, GPS přijímače, Wi-Fi, vypnutého zvonění, budíku, baterie, signálu a stahování.

Klepněte pro větší obrázek

Vylepšení č.6: zcela nový panel s událostmi. Ten bude k dispozici v podobném provedení jako u Nokie N9, otevře se tahem prstu shora dolů a bude obsahovat informace o nepřijetých hovorech, notifikace a třeba také rychlé zapnutí Wi-Fi či bluetooth.

Klepněte pro větší obrázek

Vylepšení č.7: propracovanější multitouch, který jasně stanovenými gesty zvětšuje, zmenšuje (po sem nic nového) a nově umožňuje rotovat ve směru nebo proti směru hodinových ručiček.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vylepšení č.8: sjednocení ovládacích tlačítek do spodního řádku, který bude nyní obsahovat krok zpět, zavřít, hledat a kontextové okno s dalšími pokročilejšími volbami. Oproti stávající podobě těchto tlačítek je více zřetelná inspirace u ovládacích tlačítek u Windows Phone 7. Umístění kroku zpět je nalevo, hledání a další volby uprostřed a napravo. Redesign ovládacích tlačítek má za úkol co možná nejvíce sjednotit podobu systémů Symbianu a Windows Phone.

Klepněte pro větší obrázek 

Vylepšení č.9: nová aktivační tlačítka sjednotí položku on/off (zap/vyp) na jedno kliknutí. V současné podobě symbianu dosti nelogicky převládá struktura mnoha nesmyslného potvrzování provedeného úkonu. To má zmizet. A protože se aktivační tlačítka osvědčila u iOS i u Androidu, není důvod je prostě nepoužít i v Symbianu.

Klepněte pro větší obrázek

Vylepšení č.10: vkládání data a času nyní bude snadnější díky listování v „kolotoči“ možností.

Klepněte pro větší obrázek

Vylepšení č.11: Lepší překlady a srozumitelnější otázky. Nově bychom měli vídat výstižnější upozornění:

  • Vymazat dokument? (Současná podoba: Opravdu si přejete vymazat tento dokument?)
  • SIM karta je plná (Současná podoba: Plná paměť SIM)
  • Záznam byl odstraněn (Současná podoba: Záznam v kalendáři byl odstraněn)
  • ← (Současná podoba: Zpět/Konec/Odejít)

Nová řada telefonů

Nejzávažnější otázkou zůstává, pro která zařízení bude nový Symbian Belle k dispozici. Nokii už unikly fotografie nových telefonů s novými vysoce výkonnými 1GHz procesory. Zatím není jasné, jestli Symbian Belle bude pouze pro novou řadu Nokií, nebo i pro ty stávající. Majitelé zejména Nokií N8, C7, E7, X7 a C6-01 by nový systém jistě uvítali. Z oficiálních fotografií Nokie 700 je zřejmé, že systém Belle je z velké části hotov.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V tuto chvíli je také těžké předpovědět, kdy se nový Symbian Belle objeví. Příjemným překvapením by jistě byl ještě letošní rok. K této variantě se přikláníme nejvíce. Příští rok má být pro Nokii zlomový a pozornost se tak bude ubírat spíše k Windows telefonům. Jak je ale patrné, konečně je zřejmé, že Symbian není tak mrtvý jak se v letošním únoru mohlo zdát. Když tým lidí vyslyšet přání uživatelů, třeba jednou bude ze Symbianu tak odladěný systém, že se s ním za 5 až 6 let budeme těžko chtít rozloučit. Ale to je ještě dlouhá doba.

A jeden tip na závěr. V Nokii nový Symbian připravují zřejmě déle, než se zdá. V Ovi Storu je totiž k vyzkoušení populární aplikace Shazam, která zcela odpovídá novým předpisům o podobě nového Symbianu.

Zdroj: developer.nokia.com

Diskuze (144) Další článek: EU chce přenos čísla za den, ČTÚ navrhuje 2 týdny

Témata článku: Nokia, Smartphony, Symbian, Nokia 700, Podobné provedení, Android, #Android, Meego, Módní záležitost, Spodní řádek, Bello, Vypnuté zvonění, Řada telefonů, Telefony s Androidem na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Qualcomm QRD jsou telefony, které jste nikdy neviděli. Stojí tisíce dolarů, přesto si je nemůžete koupit

Qualcomm QRD jsou telefony, které jste nikdy neviděli. Stojí tisíce dolarů, přesto si je nemůžete koupit

** Nabízí ty nejmodernější technologie a cenou předčí nejdražší telefony ** Přesto si je nekoupíte a zřejmě byste ani nechtělo ** Toto jsou referenční telefony Qualcomm QRD

Martin Miksa
SnapdragonQualcommSmartphony
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

** Malá baterie Flipu a velký displej Foldu jsou velké nevýhody ** Naproti jim však jde energeticky efektivnější čipset od Qualcommu ** Obě nové skládačky tak v testu výdrže příjemně překvapily

Martin Chroust
VýdržSrovnání