Symbian Belle: to nejlepší z Androidu, WP7 a MeeGo

Nokia neveřejně představila další generaci Symbianu. Jmenuje se Belle a inspirace konkurenčními systémy je zřejmá.

Doposud se o nové generaci Symbianu hovoří jako o Symbianu Belle. Přestože Nokia nový Symbian ještě nijak oficiálně nepojmenovala, dnešní informace jasně ukazují, že po stránce designu systém prakticky ani neodlišíme od tolik chváleného MeeGo. A možná je to i záměr.

A jako Anna, B jako Belle

Zatím není jasné, jestli se nový Symbian bude označovat jako Symbian Belle. O tomto názvu se totiž v kuloárech hovoří nejčastěji. Název není ovšem zcela podstatný… Nokia publikovala mnohé snímky s „Bellou“ a prostřednictvím nich vysvětluje rozdíly oproti dnešnímu Symbianu. Systém je ve skutečnosti po stránce rozložení ovládacích prvků daleko podobnější nedávno představenému MeeGo Hartmann, ale ukousnul si něco i z Windows Phone. Větší podobnost je rovněž patrná i s Androidem, který je v současnosti hlavním rivalem.

Skutečné plochy, nové klávesy, kontextové nabídky

Nokia se chlubí, že nový Symbian bude mít desítky novinek, pro které budeme prý tento systém milovat. My jsme vyextrahovali jen to nejdůležitější. Protože kromě ovládání se změní hlavně design. Upoutá nový pohotovostní režim, nový spodní řádek bez textových popisků, omezí se i množství nesmyslných dotazů při klasických úkonech a přibudou nové funkce, které se představily už s Nokií N9.

Vylepšení č.1: více citovatelných ploch, jejich počet však nebyl stanoven. Již dnes ale víme, že jich můžeme mít na Nokii E6 i pět.

Vylepšení č.2: libovolně velké widgety mohou mít aktivní spojitost s některou funkcí telefonu. Např. zástupci k funkcím nebo jednotlivým kontaktům. Uživatel si bude moct nastavit i design velkých hodin, pokud bude chtít. Tento prvek byl velmi chválen například u Nokie N900.

Klepněte pro větší obrázek

Vylepšení č.3: naklánění displeje v úhlu 270°. Gyroskop umožňuje překlopit prostředí systému doleva i doprava.

Klepněte pro větší obrázek

Vylepšení č.4: tvary tlačítek budou zcela odpovídat grafice v MeeGo. Módní záležitostí jsou oblé tvary a zakulacené rohy tlačítek.

Klepněte pro větší obrázek

Vylepšení č.5: zúžení horního řádku, který nyní bude tenčí a bude sjednocovat všechny důležité indikátory funkcí, jako bluetooth, GPS přijímače, Wi-Fi, vypnutého zvonění, budíku, baterie, signálu a stahování.

Klepněte pro větší obrázek

Vylepšení č.6: zcela nový panel s událostmi. Ten bude k dispozici v podobném provedení jako u Nokie N9, otevře se tahem prstu shora dolů a bude obsahovat informace o nepřijetých hovorech, notifikace a třeba také rychlé zapnutí Wi-Fi či bluetooth.

Klepněte pro větší obrázek

Vylepšení č.7: propracovanější multitouch, který jasně stanovenými gesty zvětšuje, zmenšuje (po sem nic nového) a nově umožňuje rotovat ve směru nebo proti směru hodinových ručiček.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vylepšení č.8: sjednocení ovládacích tlačítek do spodního řádku, který bude nyní obsahovat krok zpět, zavřít, hledat a kontextové okno s dalšími pokročilejšími volbami. Oproti stávající podobě těchto tlačítek je více zřetelná inspirace u ovládacích tlačítek u Windows Phone 7. Umístění kroku zpět je nalevo, hledání a další volby uprostřed a napravo. Redesign ovládacích tlačítek má za úkol co možná nejvíce sjednotit podobu systémů Symbianu a Windows Phone.

Klepněte pro větší obrázek 

Vylepšení č.9: nová aktivační tlačítka sjednotí položku on/off (zap/vyp) na jedno kliknutí. V současné podobě symbianu dosti nelogicky převládá struktura mnoha nesmyslného potvrzování provedeného úkonu. To má zmizet. A protože se aktivační tlačítka osvědčila u iOS i u Androidu, není důvod je prostě nepoužít i v Symbianu.

Klepněte pro větší obrázek

Vylepšení č.10: vkládání data a času nyní bude snadnější díky listování v „kolotoči“ možností.

Klepněte pro větší obrázek

Vylepšení č.11: Lepší překlady a srozumitelnější otázky. Nově bychom měli vídat výstižnější upozornění:

  • Vymazat dokument? (Současná podoba: Opravdu si přejete vymazat tento dokument?)
  • SIM karta je plná (Současná podoba: Plná paměť SIM)
  • Záznam byl odstraněn (Současná podoba: Záznam v kalendáři byl odstraněn)
  • ← (Současná podoba: Zpět/Konec/Odejít)

Nová řada telefonů

Nejzávažnější otázkou zůstává, pro která zařízení bude nový Symbian Belle k dispozici. Nokii už unikly fotografie nových telefonů s novými vysoce výkonnými 1GHz procesory. Zatím není jasné, jestli Symbian Belle bude pouze pro novou řadu Nokií, nebo i pro ty stávající. Majitelé zejména Nokií N8, C7, E7, X7 a C6-01 by nový systém jistě uvítali. Z oficiálních fotografií Nokie 700 je zřejmé, že systém Belle je z velké části hotov.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V tuto chvíli je také těžké předpovědět, kdy se nový Symbian Belle objeví. Příjemným překvapením by jistě byl ještě letošní rok. K této variantě se přikláníme nejvíce. Příští rok má být pro Nokii zlomový a pozornost se tak bude ubírat spíše k Windows telefonům. Jak je ale patrné, konečně je zřejmé, že Symbian není tak mrtvý jak se v letošním únoru mohlo zdát. Když tým lidí vyslyšet přání uživatelů, třeba jednou bude ze Symbianu tak odladěný systém, že se s ním za 5 až 6 let budeme těžko chtít rozloučit. Ale to je ještě dlouhá doba.

A jeden tip na závěr. V Nokii nový Symbian připravují zřejmě déle, než se zdá. V Ovi Storu je totiž k vyzkoušení populární aplikace Shazam, která zcela odpovídá novým předpisům o podobě nového Symbianu.

Zdroj: developer.nokia.com

Diskuze (144) Další článek: EU chce přenos čísla za den, ČTÚ navrhuje 2 týdny

Témata článku: Nokia, Smartphony, Symbian, Nokia 700, Android, Podobné provedení, Spodní řádek, Vypnuté zvonění, Bello, Meego, Módní záležitost, #Android


Určitě si přečtěte

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

** Už dva modely chytrých hodinek od Samsungu podporují natočení EKG ** Samsung však v Evropě stále čeká na potřebné schvalovací procesy ** Pokud máte zájem, lze točení EKG na hodinkách aktivovat neoficiálně, ale na své vlastní riziko

Martin Chroust | 46

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 9