Symbian jako open source končí, patří už jen Nokii

Symbian se vrací do pozice, ve které byl před dvěma lety, starat se o něj bude výhradně Nokia. Kvůli nezájmu ostatních výrobců zaniká Symbian Foundation.
Symbian jako open source končí, patří už jen Nokii

Odklon velkých výrobců mobilů od operačního systému Symbian vyústil v ukončení dosavadní činnosti Symbian Foundation, která poslední dva roky platformu zastřešovala. Jediným provozovatelem systému pro chytré telefony s největším podílem na trhu smartphonů zůstane Nokia, přebírá proto vývoj Symbianu pod svá křídla. Nadace bude nadále existovat pouze formálně pro zachování přístupu k licenci, zbylé činnosti zajistí Nokia. Organizace to uvedla na svých internetových stránkách.

Sony Ericsson, Samsung a někteří další výrobci oznámili už dříve, že před Symbianem dají do budoucna přednost progresivnějším platformám pro chytré telefony, zejména Androidu a čerstvým Windows Phone 7. Nokia ujistila své zákazníky a obchodní partnery, že Symbianu zůstane věrná i nadále. “Budoucnost Symbianu jako platformy nezávisí na existenci nadace. Změny oznámené nadací nesouvisí ani se současným nebo připravovaným portfoliem telefonů Nokia. Naše rodina smartphonů se Symbianem^3 se rozrůstá, vedle vlajkové lodi N8 budou do konce roku distribuovány také modely Nokia C7, C6-01 a E7. Nokia očekává více než 50 milionů prodaných telefonů se Symbianem^3,” uvedla Jo Harlow, senior viceprezidentka sekce smartphonů Nokia.

Symbian v jiných mobilech než Nokia?

V důsledku upadajícího zájmu o Symbian vedení Symbian Foundation shledalo, že činnost nadace fungující prakticky ve prospěch jediného výrobce nemá smysl a rozhodlo o rozpuštění organizace jako takové. Nadace bude existovat pouze jako zprostředkovatel licence, kterou je Nokia připravena poskytovat zájemcům pomocí alternativního modelu. Zčásti by mohlo jít o open source, za některé činnosti, například vývoj, si ale Nokia pravděpodobně nechá zaplatit.

V praxi rozpuštění Symbian Foundation znamená výrazné snížení počtu zaměstnanců a převedení činnosti do roviny dohledu nad licencí. Vedení nadace bude spolupracovat s Nokií na transformaci tak, aby co nejméně zasáhla do rozvoje dalších verzí systému. Konečného stavu přeměny chce nadace dosáhnout v dubnu příštího roku. Nadace Symbian Foundation původně vznikla v roce 2008, když Nokia coby stoprocentní vlastník Symbian OS poskytla licence jako open source ostatním mobilním subjektům. Vedle Nokie symbianovou platformu do některých svých modelů v minulosti využily značky Sony Ericsson, Samsung, LG, Fujitsu, Sharp a další.

Diskuze (102) Další článek: Samsung Continuum: Galaxy S a dva Super AMOLEDy

Témata článku: Nokia, Smartphony, Symbian, Nokia C7, Open source, Jak, Source


Určitě si přečtěte