Symbian: programy, které musíte mít

Máte nový telefon a nevíte, jaké aplikace jsou v současné době v módě? Jste majitelem smartphonu, ale nechcete vypadnout z tempa doby? Vybrali jsme pro vás ty nejlepší programy, které by neměly chybět na žádném chytrém telefonu se Symbianem Series 60.
Symbian: programy, které musíte mít
Kapitoly článku
Každý týden se na internetu objeví zprávy o nových programech pro mobilní smartphony Symbian Series 60. Na tyto novinky pravidelně upozorňujeme. Nikdy však neuškodí vrátit se trochu do minulosti a připomenout si aplikace, které by na chytrém telefonu se Symbianem neměly chybět. Pokud si nevyberete z následujícího článku, inspirací by vám mohla být i nedávno založená diskuse probíhající na novém fóru MobilManie.

Abychom článek trochu ozvláštnili, dali vám možnost volby a neuváděli jen jednotlivé produkty, vybrali jsme z každé příslušné kategorie dva (podle našeho názoru) nejlepší a ty postavili proti sobě. Upozorňuji, že hodnocení lepšího z dvojice vyplývá ze zkušeností a názorů autora článku a nemusí se tím pádem shodovat s názory ostatních. V diskusi pod článkem se ale můžete vyjádřit, jak se k jednotlivým aplikacím stavíte vy osobně.

Správa souborů

FExplorer

FExplorer se za poměrně krátkou dobu stal legendou svého oboru. A to nejen díky ceně, která se už několikátým rokem pohybuje na hranici nuly, ale také množstvím funkcí. V současné době probíhají beta testování nových verzí vylepšených o další a další novinky. V budoucnu se dokonce počítá s integrovaným FTP klientem. Nechybí ale ani možnost ukládání otisků displeje, zobrazení informací o systému, seznam běžících procesů nebo přímý přístup do schránky příchozí pošty.


Hlavní obrazovka •  seznam procesů •  lokální menu •  nová ikona

Autor: Dominique Hugo
Download
Cena: zdarma

SeleQ

SeleQ je už také stálicí mezi oblíbenými souborovými manažery. S konkurencí statečně bojuje nejen svojí jednoduchostí a přehledností, ale také množstvím nadstandardních funkcí, které nabízí. Můžete tak jednoduše z menu nastavit logo operátora, vybrat si pozadí pro pohotovostní displej nebo ukládat zachycené displeje jako obrázkové soubory. Program se znám také díky kvalitnímu vyhledávání v souborech. Největší nevýhodou je cena pohybující se kolem čtyř set korun.

 
Systém složek • možnosti programu • pro spuštění souboru programem je nutno
kliknou vícekrát • obrázek nahraný na pozadí

Autor: Ximplify (stránka programu)
Download (testovací verze)
Cena: 18 $

Vítěz: FExplorer

V tomto minisouboji ani nešlo zvolit jinak. FExplorer si nás získal nejen cenou, ale především skvělou funkční výbavou.

Další produkty z této kategorie si můžete prohlédnout v našem Přehledu souborových manažerů pro S60.


Internet

Doris Browser

Tento výborný prohlížeč stojí trochu ve stínu více propagovaných konkurentů Opery a NetFrontu. I tak ale může uživateli nabídnout bohaté možnosti práce s webem. Samozřejmostí je přizpůsobení velikosti stránky rozměrům mobilního displeje, záložky nebo obrázky. Poradí si ale i s cookies nebo zabezpečeným připojením pomocí protokolu SSL. Problémy mohou činit JavaScripty.

   
Nastavení • kódování • prohlížení webu • přihlašovací formulář

Autor: Anygraaf (stránka programu)
Download (testovací verze)
Cena: 15 €

NetFront

I NetFront už se pomalu zapsal do paměti většiny uživatelů. Jeho hlavní výhodou je množství funkcí. Poradí si totiž nejen s velikostí stránky, ale i s jednoduššími skripty, formuláři nebo stahováním souborů. Už se tedy nemusíte omezovat jen na textové verze stránek, ale i ve svém mobilu si užít barev a prvků klasického zobrazení. Největší nevýhodou je dosti vysoká cena.

   
Úvodní stránka • lokální menu • možnosti otevření • možnosti zobrazení

Autor: ACCESS Systems (stránka programu)
Download (testovací verze)
Cena: 27,49 €

Vítěz: NetFront

NetFront vynesla na první místo hlavně funkčnost. Kdybych měl ale přihlížet i k cenové stránce, byl bych asi skeptičtější.


E-mail

EmailViewer

Protože je program napsán v jazyce Java, není pro jeho provoz potřeba symbianový smartphone. I tak ale patří k tomu nejlepšímu, a proto jsem se ho rozhodl sem zařadit. Díky Javě nemusíte hledět na verzi Symbianu v telefonu. I přes její omezené možnosti je ale EmailViewer výborný klient s podporou mnoha nadstandardních funkcí. Z těch nejpodstatnějších jmenujme například podporu zabezpečeného připojení SSL, práci se schránkami přes protokol IMAP4 nebo otevírání nejrůznějších typů příloh.

   
Hlavní menu • nastavení účtu • nastavení klienta • e-mailová zpráva s přílohou a diakritikou
(kromě němčiny samozřejmě existuje i anglická verze programu)

Autor: Reqwireless (stránka programu)
Download (testovací verze)
Cena: 19,99 $

ProfiMail

Ten, kdo se alespoň trochu ve světě mobilního softwaru orientuje, ani nemohl čekat jinou volbu. ProfiMail je dnes absolutní jedničkou mezi e-mailovými klienty a jeho funkčnosti a grafickému rozhraní se mnoho aplikací nemůže rovnat. Nemá sebemenší problémy s e-maily ve formátu HTML, přílohami, zabezpečeným spojením SSL, několika schránkami ani protokolem IMAP4. Velkou výhodou je navíc integrovaný správce  souborů ProfiExplorer s vlastním prohlížečem obrázků. K dostání je navíc i kompletně přeložená česká verze.

   
Takhle opravdu nevypadají běžné programy pro Series 60 • dvě různé velikosti písma • nastavení

 Autor: Lonely Cat Games
Download (testovací verze)
Cena: 21,99 $

Vítěz: ProfiMail

Ani v tomto případě nebylo rozhodování nějak zvláště náročné. ProfiMail svými funkcemi a komfortním uživatelským rozhraním předčí všechny konkurenty.


V další kapitole se podíváme na programy typu ICQ, kalendáře a antiviry

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Nokia 6600, Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide, Testovací období, Nejrůznější typ, Kompletní sada, Mít, Program, Kter, Program běžící, Nová ikona


Určitě si přečtěte

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

** Má hezký design, skvělý poměr ceny a výbavy a 65W dobíjení ** Super AMOLED displej si zamilujete, stejně tak hlavní fotoaparát ** Přesto Reame 7 Pro mile překvapí svou cenou

Martin Miksa | 6

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa | 40