Symbian S60: displej telefonu na monitoru počítače

Ovládejte telefon z monitoru počítače, tvořte video prezentace a pořizujte sreenshoty dvěma novými nástroji.

Vývojáři z Warelex LLC představili v krátké době po sobě dva nové tituly, jimiž rozšiřují stávající trio produktové řady Mobiola. Mohlo by se zdát, že si aplikace nabídkou funkcí tak trochu konkurují. Skutečnost je taková, že Mobiola Remote Phone Control jde za hranice toho, co nabízí Mobiola Screen Capture, tomu ale odpovídá i téměř dvojnásobná cena. Obě aplikace si v článku podrobněji představíme a vyzkoušíme.

Tip: přečtěte si o aplikaci PhoneScreen, ta je nabídkou svých funkcí podobná produktu Mobiola Screen Capture.

Mobiola Screen Capture: displej telefonu na monitoru PC

Mobiola Screen Capture dovede v reálném čase zobrazit displej telefonu na monitoru počítače, pořizovat screenshoty, v podporovaných programech umožní snímání videa nebo sdílení displeje. Software je určen telefonům běžících na platformě S60 třetí edice a tvoří jej dvě části - klient v telefonu a počítačový program. Datový tok mezi telefonem a počítačem může být uskutečněn bezdrátovou technologií Bluetooth nebo USB kabelem, přičemž sestavení spojení není nijak náročné a je uživatelsky přívětivé.

Klíčové vlastnosti:

 • přenos obrazu displeje z telefonu na monitor PC v reálném čase
 • snímání displeje
 • snímání videa v Microsoft MovieMaker a dalších aplikacích, pracujících s ovladači webové kamery
 • sdílení displeje přes Skype, IM a některé další aplikace, umožňující video konferenci
 • připojení technologií Bluetooth nebo USB kabelem

Klepněte pro větší obrázek
Sdílení displeje přes Skype

Hlavním prvkem okna počítačového programu je přenášený obraz, chcete-li virtuální displej telefonu. V pravé části vedle něj jsou dostupná nastavení komunikačního portu, komprese obrazu, adresáře pro ukládání screenshotů a nechybí ani volba pro spuštění po startu počítače. Naspodu umístěný stavový řádek informuje o počtu přenášených snímků, šířce datového toku, chybách a stavu aplikace. Úroveň komprese se volí horizontálním posuvníkem, nižší hodnoty znamenají, že je přenášený obraz kvalitnější.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostředí programu, aktivní spojení

U klientské aplikace v telefonu je ze seznamu voleb důležitá položka Connect. V ní jsou k dispozici oba způsoby připojení, tedy Bluetooth a USB. V obou případech spojení klienta s programem v PC je postup shodný. Typ spojení a port se vybere nejprve v počítači, až potom v klientovi. Pro případ problémů s realizací spojení disponuje Mobiola Screen Capture podrobnou nápovědou, která vás provede každým krokem nastavení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostředí klienta, volby spojení a nastavení

Pro čtenáře, kteří nemohou program vyzkoušet, ještě přidám dva poznatky z testování. Při bezdrátovém, stejně jako USB spojení se přenáší přibližně 3.5 – 4.5 snímků za sekundu - zvuk se nepřenáší (při BT přenosu byl telefon cca půl metru od přijímače). Testovací verze je omezena sedmidenní lhůtou a pětiminutovou délkou jednoho spojení.

Autor: WARELEX LLCStránka programu: Mobiola Screen Capture
Platforma:
S60 3rd edition
Download (sedmidenní zkušební verze)
Cena: $14.95

Mobiola Remote Phone Control: více než ovládání telefonu z PC

Mobiola Remote Phone Control je poslední novinkou z dílny Warelex LLC. Nabídkou svých funkcí kombinuje prvky předchozího produktu s možností tvorby video prezentací a ovládání telefonu z monitoru počítače. A právě tyto atributy jsou devízou aplikace. Základní rysy jsou shodné s Mobiola Screen Capture, takže jen v krátkosti. Software je určen třetí edici prostředí S60, tvoři jej klient v telefonu a program v počítači. Přenos dat mezi nimi probíhá bezdrátovou technologií Bluetooth nebo USB kabelem.

Klíčové vlastnosti:

 • přenos obrazu displeje z telefonu na monitor PC v reálném čase
 • snímání displeje
 • snímání videa do formátu avi
 • sdílení displeje přes Skype, Windows Live Messenger, Yahoo Messenger, AIM
 • nahrávání YouTube video prezentací přímo ze stránek YouTube
 • zoom
 • režim fullscreen spolu s režimem fit to screen
 • podpora zadávání textu klávesnicí a klávesové zkratky
 • připojení technologií Bluetooth nebo USB kabelem

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sdílení displeje přes Skype a Windows Live Messenger

Okno softwaru instalovaného v počítači je koncipováno do podoby mobilního telefonu. Je obdélníkového tvaru, dominuje mu displej, resp. přenášený obraz displeje telefonu a virtuální klávesnice. Po stranách virtuálního displeje jsou umístěny dva panely, jejichž aktivaci nebo naopak vypnutí je možné provést z nabídky View. Naspodu umístěný stavový řádek ukazuje měřítko zobrazení, počet aktuálně přenášených snímků a šířku datového toku.

Klepněte pro větší obrázek
Možnosti nastavení

Panel po levé straně virtuálního displeje nabízí celkem sedm nástrojů, každý je zastoupen vlastním tlačítkem s názornou ikonou. Pod prvními třemi jsou umístěny nástroje pro kopírování otisku displeje do schránky Windows, pořízení screenshotu do souboru JPG – to doprovází grafická animace se zvukovým efektem a nahrávání videa. Další tlačítka ovládají zoom displeje, zbylá dvě zastupují režim zobrazení přes celou obrazovku (fullscreen) a volby nastavení. V režimu fullscreen přibude v nabídce ikon ještě jedna další, která dovede roztáhnout obraz přes celou plochu obrazovky monitoru (fit to screen). Sledovat plochu obvykle dvou až tří palcového displeje mobilního telefonu na několika palcovém monitoru počítače je docela působivé, celkový dojem však trochu kazí nedostatečná šířka datového toku pro přenos vyššího počtu obrázků, která by zaručovala plynulost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostředí programu, aktivní spojení

V panelu po pravé straně virtuálního displeje telefonu se nalézá vertikální posuvník, jímž lze nastavit kvalitu přenášeného obrazu. Domníval jsem se, že snížením hodnot pozitivně ovlivním právě plynulost. Ačkoliv datový tok při minimálním nastavení je až pětkrát nižší oproti maximu, zvýšení počtu snímku jsem nezaznamenal – plynulost se tedy nekoná. Má původní úvaha o nedostatečné šířce datového toku tak bere za své a místo ní nastupuje pocit, že Mobiola Remote Phone Control nechce nebo nedovede pracovat s vyšším počtem snímků.

Na virtuální klávesnici jsou rozmístěny alfanumerické klávesy spolu se směrovými, které doplňuje klasické trio v podobě kláves pro vstup do menu, tužtičky a „céčka“. Mimo ně zde najdete ještě další dvě funkční klávesy. S Mobiola Remote Phone Control nezůstane pasivní ani vaše počítačová klávesnice. Zjednodušit ovládání si můžete několika přednastavenými klávesovými zkratkami, navíc je možné klávesnicí přímo zadávat text všude tam, kde to lze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostředí klienta, volby spojení a nastavení

U klientské aplikace instalované do telefonu se zastavím pouze okrajově. Její prostředí a nabídka voleb jsou totiž prakticky totožné s klientem použitým u Mobiola Screen Capture. Krátký odstaveček, který je mu věnován, naleznete výše v textu. Nápověda je stejně podrobná, jako u předchozího produktu a také zde je testovací verze omezena sedmidenní lhůtou a pětiminutovou délkou jednoho spojení.

Autor: WARELEX LLCStránka programu: Mobiola Remote Phone Control
Platforma:
S60 3rd edition
Download (sedmidenní zkušební verze)
Cena: $24.95

Diskuze (10) Další článek: Navigon 3110: pusťte vlka do stáda oveček (test)

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Počítače, Komunikační port, Počítač, Počítačová klávesnice, Displej telefonů, Monitor, Telefon, Screen Capture, Displej, Dvojnásobná cena, Displej telefonu


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

** Xiaomi dostává 5G konektivitu do telefonu pod 8 000 Kč ** Líbit se bude i skvělý poměr cena/výbava a dlouhá výdrž ** Benefitem je 120Hz displej s funkcí Adaptive Sync

Martin Miksa | 15

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

** Včera jej Samsung představil, dnes pro vás máme první dojmy ** Galaxy S21 Ultra je povedené univerzální zařízení od Samsungu ** Líbit se vám bude foťák i podpora stylusu

Martin Chroust | 72