Symbian S60: displej telefonu na monitoru počítače

Ovládejte telefon z monitoru počítače, tvořte video prezentace a pořizujte sreenshoty dvěma novými nástroji.

Vývojáři z Warelex LLC představili v krátké době po sobě dva nové tituly, jimiž rozšiřují stávající trio produktové řady Mobiola. Mohlo by se zdát, že si aplikace nabídkou funkcí tak trochu konkurují. Skutečnost je taková, že Mobiola Remote Phone Control jde za hranice toho, co nabízí Mobiola Screen Capture, tomu ale odpovídá i téměř dvojnásobná cena. Obě aplikace si v článku podrobněji představíme a vyzkoušíme.

Tip: přečtěte si o aplikaci PhoneScreen, ta je nabídkou svých funkcí podobná produktu Mobiola Screen Capture.

Mobiola Screen Capture: displej telefonu na monitoru PC

Mobiola Screen Capture dovede v reálném čase zobrazit displej telefonu na monitoru počítače, pořizovat screenshoty, v podporovaných programech umožní snímání videa nebo sdílení displeje. Software je určen telefonům běžících na platformě S60 třetí edice a tvoří jej dvě části - klient v telefonu a počítačový program. Datový tok mezi telefonem a počítačem může být uskutečněn bezdrátovou technologií Bluetooth nebo USB kabelem, přičemž sestavení spojení není nijak náročné a je uživatelsky přívětivé.

Klíčové vlastnosti:

 • přenos obrazu displeje z telefonu na monitor PC v reálném čase
 • snímání displeje
 • snímání videa v Microsoft MovieMaker a dalších aplikacích, pracujících s ovladači webové kamery
 • sdílení displeje přes Skype, IM a některé další aplikace, umožňující video konferenci
 • připojení technologií Bluetooth nebo USB kabelem

Klepněte pro větší obrázek
Sdílení displeje přes Skype

Hlavním prvkem okna počítačového programu je přenášený obraz, chcete-li virtuální displej telefonu. V pravé části vedle něj jsou dostupná nastavení komunikačního portu, komprese obrazu, adresáře pro ukládání screenshotů a nechybí ani volba pro spuštění po startu počítače. Naspodu umístěný stavový řádek informuje o počtu přenášených snímků, šířce datového toku, chybách a stavu aplikace. Úroveň komprese se volí horizontálním posuvníkem, nižší hodnoty znamenají, že je přenášený obraz kvalitnější.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostředí programu, aktivní spojení

U klientské aplikace v telefonu je ze seznamu voleb důležitá položka Connect. V ní jsou k dispozici oba způsoby připojení, tedy Bluetooth a USB. V obou případech spojení klienta s programem v PC je postup shodný. Typ spojení a port se vybere nejprve v počítači, až potom v klientovi. Pro případ problémů s realizací spojení disponuje Mobiola Screen Capture podrobnou nápovědou, která vás provede každým krokem nastavení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostředí klienta, volby spojení a nastavení

Pro čtenáře, kteří nemohou program vyzkoušet, ještě přidám dva poznatky z testování. Při bezdrátovém, stejně jako USB spojení se přenáší přibližně 3.5 – 4.5 snímků za sekundu - zvuk se nepřenáší (při BT přenosu byl telefon cca půl metru od přijímače). Testovací verze je omezena sedmidenní lhůtou a pětiminutovou délkou jednoho spojení.

Autor: WARELEX LLCStránka programu: Mobiola Screen Capture
Platforma:
S60 3rd edition
Download (sedmidenní zkušební verze)
Cena: $14.95

Mobiola Remote Phone Control: více než ovládání telefonu z PC

Mobiola Remote Phone Control je poslední novinkou z dílny Warelex LLC. Nabídkou svých funkcí kombinuje prvky předchozího produktu s možností tvorby video prezentací a ovládání telefonu z monitoru počítače. A právě tyto atributy jsou devízou aplikace. Základní rysy jsou shodné s Mobiola Screen Capture, takže jen v krátkosti. Software je určen třetí edici prostředí S60, tvoři jej klient v telefonu a program v počítači. Přenos dat mezi nimi probíhá bezdrátovou technologií Bluetooth nebo USB kabelem.

Klíčové vlastnosti:

 • přenos obrazu displeje z telefonu na monitor PC v reálném čase
 • snímání displeje
 • snímání videa do formátu avi
 • sdílení displeje přes Skype, Windows Live Messenger, Yahoo Messenger, AIM
 • nahrávání YouTube video prezentací přímo ze stránek YouTube
 • zoom
 • režim fullscreen spolu s režimem fit to screen
 • podpora zadávání textu klávesnicí a klávesové zkratky
 • připojení technologií Bluetooth nebo USB kabelem

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sdílení displeje přes Skype a Windows Live Messenger

Okno softwaru instalovaného v počítači je koncipováno do podoby mobilního telefonu. Je obdélníkového tvaru, dominuje mu displej, resp. přenášený obraz displeje telefonu a virtuální klávesnice. Po stranách virtuálního displeje jsou umístěny dva panely, jejichž aktivaci nebo naopak vypnutí je možné provést z nabídky View. Naspodu umístěný stavový řádek ukazuje měřítko zobrazení, počet aktuálně přenášených snímků a šířku datového toku.

Klepněte pro větší obrázek
Možnosti nastavení

Panel po levé straně virtuálního displeje nabízí celkem sedm nástrojů, každý je zastoupen vlastním tlačítkem s názornou ikonou. Pod prvními třemi jsou umístěny nástroje pro kopírování otisku displeje do schránky Windows, pořízení screenshotu do souboru JPG – to doprovází grafická animace se zvukovým efektem a nahrávání videa. Další tlačítka ovládají zoom displeje, zbylá dvě zastupují režim zobrazení přes celou obrazovku (fullscreen) a volby nastavení. V režimu fullscreen přibude v nabídce ikon ještě jedna další, která dovede roztáhnout obraz přes celou plochu obrazovky monitoru (fit to screen). Sledovat plochu obvykle dvou až tří palcového displeje mobilního telefonu na několika palcovém monitoru počítače je docela působivé, celkový dojem však trochu kazí nedostatečná šířka datového toku pro přenos vyššího počtu obrázků, která by zaručovala plynulost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostředí programu, aktivní spojení

V panelu po pravé straně virtuálního displeje telefonu se nalézá vertikální posuvník, jímž lze nastavit kvalitu přenášeného obrazu. Domníval jsem se, že snížením hodnot pozitivně ovlivním právě plynulost. Ačkoliv datový tok při minimálním nastavení je až pětkrát nižší oproti maximu, zvýšení počtu snímku jsem nezaznamenal – plynulost se tedy nekoná. Má původní úvaha o nedostatečné šířce datového toku tak bere za své a místo ní nastupuje pocit, že Mobiola Remote Phone Control nechce nebo nedovede pracovat s vyšším počtem snímků.

Na virtuální klávesnici jsou rozmístěny alfanumerické klávesy spolu se směrovými, které doplňuje klasické trio v podobě kláves pro vstup do menu, tužtičky a „céčka“. Mimo ně zde najdete ještě další dvě funkční klávesy. S Mobiola Remote Phone Control nezůstane pasivní ani vaše počítačová klávesnice. Zjednodušit ovládání si můžete několika přednastavenými klávesovými zkratkami, navíc je možné klávesnicí přímo zadávat text všude tam, kde to lze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostředí klienta, volby spojení a nastavení

U klientské aplikace instalované do telefonu se zastavím pouze okrajově. Její prostředí a nabídka voleb jsou totiž prakticky totožné s klientem použitým u Mobiola Screen Capture. Krátký odstaveček, který je mu věnován, naleznete výše v textu. Nápověda je stejně podrobná, jako u předchozího produktu a také zde je testovací verze omezena sedmidenní lhůtou a pětiminutovou délkou jednoho spojení.

Autor: WARELEX LLCStránka programu: Mobiola Remote Phone Control
Platforma:
S60 3rd edition
Download (sedmidenní zkušební verze)
Cena: $24.95

Diskuze (10) Další článek: Navigon 3110: pusťte vlka do stáda oveček (test)

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Počítače, Displej telefonu, Screen Capture, Monitor, Počítač, Displej telefonů, Telefon, Displej, Počítačová klávesnice, Komunikační port, Dvojnásobná cena, Stolní počítače na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Systém souborů EROFS. Každý nový telefon s Androidem 13 bude mít na sobě stopu od Huawei

Systém souborů EROFS. Každý nový telefon s Androidem 13 bude mít na sobě stopu od Huawei

** Telefony, které na trh přijdou s Androidem 13 čeká velká změna ** Povinně musí nabídnout souborový systém EROFS ** Oproti EXT4 čekejte větší rychlost načítání i více místa pro data

Martin Chroust
PaměťAndroid
Zaplať a udělej si sám! Co je IKEA efekt a proč ovlivňuje i vás

Zaplať a udělej si sám! Co je IKEA efekt a proč ovlivňuje i vás

** S IKEA efektem jste se potkáváme v mnoha situacích ** Proč ochotně platíme za to, že si produkt sestavíme sami? ** Vědecké studie odhalují roušku marketingových tajemství

Karel Kilián
IKEAPsychologieVěda
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Připojíme k Raspberry Pi 64MP snímač za tisícovku a postavíme si kompaktní fotoaparát

Připojíme k Raspberry Pi 64MP snímač za tisícovku a postavíme si kompaktní fotoaparát

** Do redakce dorazila kamerka Arducam Pi Hawk-eye s 64 MP ** Nechybí ani autofokus nebo třeba digitální zoom ** My si vyrobíme kompaktní fotoaparát v Pythonu

Jakub Čížek
FotoaparátPojďme programovat elektronikuRaspberry Pi