Symbian S60: produktivní aplikace už nejsou snem

Aplikace pro Symbian jsou nápaditější a využitelnější. Předvedeme vám čtyři programy, které by se vám mohly hodit.

SMS Chat: esemeskování se smajlíky

Od společnosti Symbian Wave pochází první vydání SMS messengeru, nazvaného SMS Chat. Se slovem chat se může leckomu asociovat instant messaging. Nenechte se ale mýlit tímto přídavkem, jde o plnohodnotného SMS klienta a nic, co by se blížilo instant messagingu, SMS Chat nenabízí. V zahraničních recenzích a sami autoři na aplikaci vyzdvihují, že s ní bude esemeskování zábavnější a pohodlnější. I když jde o subjektivní názor, pohodlného SMS messengera si představuji jinak a tak se připojím pouze k prvnímu bodu a to ještě zčásti.

Po instalaci naleznete na pracovní ploše aplikace dvě hlavní nabídky, doprovozené systémovými ikonami. Jsou jimi vytvoření nové zprávy a přístup ke kontaktům telefonu. Hlavní plocha se později rozroste o schránku doručených zpráv a koncepty, především se ale začne zaplňovat kontakty, s nimiž vedete konverzaci.

Klíčové vlastnosti:

  • současné zobrazení příchozích i odchozích zpráv
  • odložené SMS (plánování zpráv)
  • až 5 volitelných skinů (desktopových témat)
  • podpora emotikonů a textových šablon
  • vyhledávání textu ve zprávách

Telefonní číslo příjemce je možné zadat klávesnicí nebo vybrat z telefonního seznamu. Pohyb a výběr kontaktu se téměř neliší od vestavěného adresáře. Nabízena jsou pouze telefonní čísla, ostatní detaily jsou skryty a ačkoliv to aplikace dovede, v telefonním seznamu nezobrazuje fotografie osob.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní plocha • vytváření textové zprávy „muším“ písmem • nabídka smajlíků

Okno textového editoru je téměř celé věnováno vytvářené zprávě, pouze v horní části displeje je jméno příjemce a fotografie, je-li dostupná. To nejdůležitější, tedy psaní zprávy, nepovažuji za nejlépe vyřešené. Editor používá doslova „muší“ písmo, na displej telefonu se kterým aplikaci testuji (Nokia N73) se vejde až 11 řádků! Ocenil bych třeba pouze polovinu, hlavně kdyby byl font čitelný. Také s kopírováním a vkládáním textu jsem měl velké problémy. Většinou vůbec nefungovalo nebo celá aplikace spadla. Možná to způsobovala některá z dalších testovaných aplikací, možná jde o „dětské nemoci“, na které byste měli být připraveni.

V úvodu zmíněnou zábavnější stránkou SMS Chatu má být nejen „bublinové prostředí“, které zmíním později, ale také sada přednastavených smajlíků. Těch najdete 24 a určitě mezi nimi bude i ten váš. Mimo emotikonů lze do zprávy vložit ještě textovou šablonu, dalšími možnostmi práce se zprávou jsou uložení do konceptů a odložené odeslání. Poslední zmíněnou funkcionalitu opravdu vítám a z diskuzí čtenářů v našem fóru je zřejmé, že nebudu sám. SMS zprávu je možno načasovat na kterýkoliv den i dobu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Při výchozím skinu je text díky barvě ještě méně zřetelný • odložené odeslání zprávy • datum odeslání a stav zprávy naleznete také ve vestavěném SMS editoru

Historie komunikace každého kontaktu je uskutečněna graficky líbivým, bublinovým prostředím, jenž připomíná chat. Jednotlivé zprávy jsou umístěny v bublinách, k levé straně jsou zarovnány příchozí zprávy, na opačné potom naleznete odchozí zprávy. Každá z nich má na svém okraji menší ikonu informující o jejím stavu (odložená, koncept a pod.)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Komunikace je pro každý kontakt oddělená, grafické ztvárnění připomíná chat

SMS Chat neopomíná ani na vyhledávání textu ve zprávách, rychlé přesunutí na první nebo poslední zprávu chatu, kopírování do schránky a hromadný výmaz (všechny, příchozí, odchozí).

Autor: Symbian WaveStránka programu: SMS Chat
Platforma:
Series 60 2nd, 3rd edition
Download (testovací verze),
Download testovací verze podle rozlišení displeje telefonu (spodní část stránky)
Cena: 13.89€ , $14.95

BiBUnit: vlastní „reality show“

Původem anglická společnost BiBCOM Ltd. působí na trhu mobilního software teprve dva roky. Během této doby si nechala patentovat technologii big brother (z počátečních písmen pravděpodobně pochází zkratka BiB™) a stačila už posbírat některá domácí a mezinárodní prestižní ocenění. Vizí, kterou si na počátku stanovila a kterou vývoj aplikací ubírá, je využití videohovorů v 3G sítích. Na této myšlence je postavena také aplikace BiBUnit, kterou lze výstižně označit jakodálkový pozorovací systém.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Screeny zachycují nastavení kontaktů, které budou mít povoleno spuštění videohovoru

Stačí pouze nainstalovat software BiBUnit, spustit a telefon zanechat v místě pokrytém 3G signálem. Odkudkoliv poté můžete uskutečnit na tento telefon videohovor, přičemž BiBUnit zajistí jeho automatické spojení. Vy tak uvidíte a uslyšíte vše z místa, na kterém jste telefon zanechali.

Autor: BiBCOM Ltd.Stránka programu: BiBunit
Platforma:
Series 60 2nd (FP2, FP3)
Download (testovací verze)
Cena: $196.00

Projekt: takový přehled ve svých úlohách jen tak nezažijete

Aplikace Projekt je výborným nástrojem nejen pro zaznamenání vlastních poznámek, ale především pro organizaci rozsáhlejších projektů. Tu dokáže velmi dobře díky hierarchickému členění záznamů, které není bezúčelné. Novou myšlenku, plán či úlohu, zapisujete do projektového listu. Každý tento záznam může mít neomezený počet dalších, hierarchicky řazených podzáznamů.

Jestliže výše zmiňuji, že členění záznamů není bezúčelné, pak jsem tím sledoval možnost s nimi dále pracovat. Tedy nejen je kopírovat nebo přesouvat, ale také připojit k nim formátovanou poznámku nebo link. Ten může směřovat na záznam v kalendáři, kontakt v telefonním seznamu a dokonce i soubor. Samozřejmostí u poznámek je zvuková signalizace, kterou znázorňuje ikona zvonečku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohled na členění úkolů • text v připojené poznámce lze formátovat

Rovněž počtem projektových listů vás aplikace nijak neomezuje. Nezapomnělo se ani na export dat, změnu fontu a jeho velikost, barvu nebo fullscreen zobrazení, při kterém se skryjí informace o stavu signálu a baterie. Nejen tyto vlastnosti dopomohou uživatelům s aplikací Projekt snadno zpracovat velké úlohy.

Autor: KylomStránka programu: Projekt
Platforma:
Series 60 3rd edition
Download (testovací verze),
Cena: 24.95€, $24.95

Home Inventory: inventarizace majetku

Společnost Infodev Technologies, Inc. přichází na trh hned s několika podobně zaměřenými nástroji. Každý z nich se specializuje na jinou oblast a tak zatímco jeden poslouží při správě majetku či pohledávek, další se vám může stát evidencí nákupu potravin. Protože nabídka aplikací zahrnuje i takové „divokosti“ jako je pilotní deník, raději jsem se držel při zemi a zaměřil se blíže na tu z nich, která může nalézt uplatnění u širší části čtenářů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mimo Home Inventory v nabídce naleznete Grocery List • Pilot Log • Insurance Tracker • Bill Log

Home Inventory se zaměřuje na inventarizaci a správu majetku. Každý předmět, jenž zanesete do evidence, sebou nese tyto informace: své jméno, datum zakoupení, cenu, charakteristiku, umístění v domě, prodejnu zakoupení, sériové číslo, datum konce záruční doby a další. Záměrně uvádím delší výčet než by bylo třeba, protože se tím dostávám k hlavní funkcionalitě aplikace. Ta totiž dovede s jednotlivými údaji o majetku pracovat a filtrovat z nich různé soupisy majetku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
O majetku zadáváte několik informací, které aplikace dále využije k vytváření soupisu majetku

Tím může být například výčet majetku nacházejícího se v kuchyni, majetku s vyšší než zadanou pořizovací hodnotou, zakoupeného v určitém roce či měsíci, zkrátka možností filtrů je spousta.

Pakliže vás zaujalo pojetí aplikace, ale ne tak už její zaměření, možná se najdete v dalších nástrojích společnosti Infodev Technologies, Inc.

Autor: Infodev Technologies, Inc.Platforma: Series 60 2nd, 3rd edition
Download
Cena:
$9.99

Diskuze (10) Další článek: Výrazné snížení ceny balíčku T-Mobile mimo špičku

Témata článku: Smartphony, Aplikace, Software pro mobily, Symbian, Nokia N73, Nokia N73 Music Edition, Sériové číslo, Grafické ztvárnění, Anglická společnost, První bod


Určitě si přečtěte