Symbian S60: staňte se pánem času

Poznejte dokonalého správce vyzváněcích profilů. Představíme i další novinky, se kterými nezaspíte žádnou důležitou událost.
Kapitoly článku

Handy Profiles: dokonalá správa vyzváněcích profilů

Když jsem psal v květnu letošního roku článek Symbian S60: vyzváněcí profily podle časového plánu, bylo to právě v době, kdy se na trhu objevily vůbec první aplikace pro třetí edici prostředí S60, jenž umožňovaly automatickou změnu vyzváněcího profilu. Prvními dvěma vlaštovkami, o kterých jste se v článku dočetli, byly aplikace SmartProfile od společnosti Ultimate Portable a Best Profiles od SmartphoneWare. Krátce na to se nabídka takto zaměřených aplikací rozrostla o další jednu – AutoProfiles (Symbian Guru), se kterou jsem vás seznámil v závěru tohoto článku.

Podobně jako u ostatních nástrojů, kdy svůj produkt představují společnosti postupně jedna po druhé, i tentokrát se dalo čekat, že trio aplikací nezůstane dlouho samo. V těchto dnech přichází rozčeřit stojaté vody další tým, tentokrát vývojáři z Epocware se svojí aplikací nazvanou Handy Profiles.

Epocware měl dostatek času odkoukat vlastnosti a schopnosti svých předchůdců. Chce-li mezi ostatními úspěšně konkurovat a zaujmout, je třeba, aby kombinoval to nejlepší z již dostupných aplikací nebo přišel s novými prvky. A právě touto cestou vývoj opravdu ubíral.

Handy Profiles dovede mimo automatického přepínání profilů v závislosti na čase či prostředí také plně zastoupit vestavěnou aplikaci pro jejich správu. Nabídka práce s profilem tak zahrnuje vedle funkcí pro automatickou aktivaci také možnost tvorby nového profilu spolu s jeho editací a ruční aktivací. Takovou koncepci nenabízí žádná z předchozích aplikací.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka práce s profilem zahrnuje i přizpůsobení profilu • vlastnosti profilu lze editovat stejně jako vestavěným správcem profilů • z prostředí Handy Profiles je možná i manuální aktivace profilu

Klíčové vlastnosti:

  • aktivace profilu na omezenou dobu – tzv. dočasné profily
  • aktivace profilů podle časových plánů
  • aktivace profilů podle klíčových slov v kalendáři
  • definovatelná klíčová slova spolu s výběrem hledání jejich umístění (předmět, popisek, kdekoliv)
  • aktivace profilů podle lokality
  • kompletní správa profilů, vč. editace jejich vlastností
  • česká i slovenská lokalizace software

Pracovní plocha Handy Profiles sestává z přehledu vyzváněcích profilů. Aktuálně použitý je označen zátržítkem, ikony jenž mohou být zobrazeny po pravé straně, prozrazují přítomnost a druh plánu automatické aktivace. Podívejme se blíže na způsoby přepínání profilů, které Handy Profiles podporuje. V menu je najdete pod těmito názvy: Časový interval, Záznam v kalendáři a Lokace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pracovní plocha Handy Profiles, ikony v pravé straně indikují druh přítomného plánu • obvykle užité spojení „časový plán“, nahrazuje Handy Profiles termínem „pravidlo“ • volba druhu nového pravidla • mimo automatická pravidla je možná tzv. Časová aktivace, což není nic jiného, než dočasný profil

Časový interval

Jde o klasický způsob aktivace a deaktivace profilu v konkrétní čas. Plán se vytvoří zadáním času začátku a konce intervalu spolu s výběrem dne (dnů) kalendářního týdne. Takto vytvořený plán je indikován ikonou přesýpacích hodin u jména profilu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
(1, 2, 3) Průběh vytvoření pravidla aktivace profilu podle časového intervalu • (4) indikace přítomnosti pravidla ikonou přesýpacích hodin

Záznam v kalendáři

Tato funkcionalita se začala v aplikacích objevovat až později. Aktivace profilu proběhne v závislosti na výskytu klíčového slova v kalendáři. Handy Profiles není omezen přednastavenými klíčovými slovy, ta lze jednoduše zadat při tvorbě plánu spolu s možností výběru, ve které části zápisu bude slovo hledáno. Takto vytvořený plán je indikován ikonou kalendáře u jména profilu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
(1, 2, 3) Průběh vytvoření pravidla aktivace profilu podle záznamu v kalendáři • (4) indikace přítomnosti pravidla ikonou kalendáře

Lokace

Aktivace profilu podle určené lokace je nejmladší metodou a její integrace posouvá Handy Profiles daleko za konkurenci, která tento způsob postrádá (Best Profiles a AutoProfiles). Pro identifikaci lokace je použita aktuální GSM buňka. Zvolíte-li tento způsob přepnutí profilu, budete vyzvání k projití svého nejbližšího okolí (například všech místností vašeho bytu), aby se zaznamenalo co nejvíce GSM buněk pokrývajících místo, ve kterém se právě nacházíte. Takto vytvořený plán je indikován symbolem vysílače u jména profilu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
(1, 2, 3) Průběh vytvoření pravidla aktivace profilu podle lokace • (4) indikace přítomnosti pravidla symbolem vysílače

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Podle potřeb lze kombinovat všechna pravidla • Epocware si vyhrál i s takovým detailem, jako je práce se sekundami

Handy Profiles kombinuje všechny v tuto chvíli dostupné metody automatické aktivace profilu, zároveň přidává dovednost je spravovat. Epocware měl dost času na to, aby dovedl software k dokonalosti a to se mu povedlo. O tom, že se věnoval i detailům, svědčí například práce se sekundami. Tuto aplikaci se neobávám označit za jedničku mezi čtveřicí nabízených, zda zaujme i vás, zjistíte sami v průběhu testování čtrnáctidenní plně funkční zkušební verze programu.

Autor: EPOCWARE 
Stránka programu:
Handy Profiles
Platforma:
S60 3rd edition
Download (14-ti denní zkušební verze)
Cena: $14.95

MultiAlarm: opakovaný budík, se kterým nezaspíte

Až do příchodu prvního „vylepšovacího“ balíčku Feature Pack 1 pro třetí edici prostředí S60 (Symbian OS 9.2), býval opakovaný resp. neopakovaný budík bolístkou každého předchozího smartphonu. Tento nedostatek si uživatelé zvykli řešit dodatečně instalovanou aplikací, jejichž nabídka je dnes už velmi pestrá. O další takovou se rozhodla rozšířit svoji řadu produktů i německá firma Rock Your Mobile! I když většina těchto aplikací nabízí v podstatě totéž, uživatelé mají různý vkus a tak si může každý vybrat takový nástroj, který mu vyhovuje nejlépe.

MultiAlarm umožňuje vícenásobnou zvukovou signalizaci až se sedmi typy opakování alarmu (jednorázový, pracovní dny, nepracovní dny, denní, týdenní, měsíční a roční). Mimo to k němu lze připojit textovou poznámku (přes 500 znaků), zvolit zvuk oznámení z galerie telefonu a zejména nastavit minimální délku, po kterou bude zvuková signalizace upozorňovat. Nadejde-li čas spuštění budíčku, pod pravou kontextovou klávesou najdete funkce Snooze, která jej umožní odložit o dalších 3, 5, 10, 15, 30 nebo 60 minut.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
(1, 2) Průběh nastavení alarmu • (3) výběr způsobu opakování budíčku • (4) výběr zvukové signalizace z galerie telefonu

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Možnost odložení budíčku (snooze) • přehled nastavených budíčků, deaktivovaný je odlišen ikonou

Úplný přehled nastavených budíčků (signalizací) je zobrazen na hlavní obrazovce spolu s časem, datem a některými dalšími detaily, které usnadňují orientaci mezi nimi. Hlavní potvrzovací klávesa slouží v tu chvíli k jednorázové deaktivaci alarmu.

Autor: Rock Your Mobile! 
Stránka programu:
MultiAlarm
Platforma:
S60 3rd edition
Download (15-ti denní zkušební verze)
Cena: $11.95

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Nokia N71, Pracovní plocha, Manuální aktivace, Pán, SRL, STAN, Čas, Německá firma, Sekunda, Pan, Měření času


Určitě si přečtěte

Huawei Mate X2 je nejlepší skládačka současnosti. Ale co je jí to platné...
Filip Kůžel
Kauza HuaweiOhebný displej
Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 13 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 26

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
O tom, jak DxO zadupal špičkový Samsung. Kritika se cení, ale nesmíte při ní dělat chyby
Filip KůželJan LáskaMartin Miksa
DxOMarkTýden mobilně
Zkoumáme první selfie kameru schovanou v displeji. Převládají rozpaky
Filip KůželMartin Miksa
Selfie v displeji
Hodinky Huawei se naučily instalovat aplikace a reagovat na notifikace. Ale…
Filip Kůžel
Polochytré hodinkyTýden mobilně
Hejt na Google. Android 11 vzal skvělé bubliny a totálně je zkazil
Filip KůželVladislav Kluska
HejtAndroid 11
Možná ho máte i vy. Nejprodávanějším mobilem roku 2020 je...
Jan Láska
ŽebříčkyStatistika