Symbian S60: vyzváněcí profily podle časového plánu

Od představení Symbianu třetí edice, se na trh dostalo velké množství aplikací. Nabídka má ale stále mezery a jedna z nich se konečně zaplnila.

V uplynulém týdnu došlo k představení první aplikace pro systém Symbian OS v9.x, která převezme správu nad přepínáním profilů telefonu, podle časového plánu. Aby toho nebylo málo, téměř současně s ní přichází na trh druhá, stejně zaměřená aplikace. Protože je co porovnávat, podívejme se blíže na oba produkty, na to co nabízí a zda si mohou konkurovat.

Nejprve představím aplikaci SmartProfile od Ultimate Portable Ltd. Tento vývojový tým se nedávno zviditelnil aplikací Ultimate Voice Recorder, jenž jako jedna z mála dovede zaznamenat hovor bez zvukové signalizace. Druhý pohled bude patřit aplikaci Best Profiles společnosti SmartphoneWare, která má jméno nejen na poli softwaru pro S60.

SmartProfile

Aplikace SmartProfile je jednou ze dvou, v tuto chvíli dostupných variant, kterou můžete pro časové plánování profilů telefonu použít. Jako bývalý uživatel obdobné aplikace pro Symbian druhé edice jsem měl představu, s čím program přichází a co nabídne. Po několika minutách jsem byl ale překvapen svým omylem. SmartProfile jde za hranice očekávaného standardu.

Klíčové vlastnosti:

 • aktivace profilů podle časového plánu
 • aktivace profilů podle denního programu v kalendáři
 • aktivace profilů podle lokality
 • jednorázové i opakované plány
 • automatické načtení denního programu kalendáře
 • rozšíření klíčových slov pro aktivaci profilů podle poznámek v kalendáři
 • automatický start programu na pozadí po spuštění telefonu

Pracovní plochu aplikace tvoří seznam vyzváněcích profilů. Každému jsou věnovány dva řádky, první se jménem profilu, druhý s časem posledního plánu. Kdo by čekal možnost vytvářet další profily, editovat je nebo přizpůsobit některá nadstandardní nastavení, bude skutečností zklamán. Časový plán se vytváří ve třech krocích: výběr profilu, času začátku a délky trvání a konečně výběr jednoho ze sedmi kalendářních dnů, ke kterému se plán uloží. Místo zadání délky trvání, bych raději viděl osvědčený způsob zadání času začátku a konce plánu. Použité pojetí je podle mě méně praktické, ale použitelné. Plán může být jednorázový i opakovaný a lze jednoduše kopírovat do dalších dnů. Takto lze rychle vytvořit časový harmonogram na celý týden.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pracovní plocha • vytváření časového plánu • kopírování na další dny

SmartProfile nezůstává s nabídkou svých funkcí pouze u přepínání profilů, podle předem nastaveného časového plánu. Protože spolupracuje s diářem telefonu, dovede vytvořit plán také podle jeho obsahu. Přitom zohlední časové rozmístění a trvání vašich schůzek.

Téměř za dokonalou považuji myšlenku, kterou se vývojáři programu nezdráhali realizovat. Když zůstanete v dopravní zácpě, musíte se zúčastnit neplánované obchodní schůzky nebo se protáhne pracovní jednání, je celé časové plánování k ničemu. SmartProfile je natolik chytrý, že je připraven aktivovat profil podle lokality, v níž se právě nacházíte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přiřazení lokality k profilu • plán automaticky vytvořený podle kalendáře• ona důležitá“ událost nacházející se v kalendáři, kterou SmartProfile převzal

Tuto funkcionalitu se mi nepodařilo vyzkoušet, ani jsem nenašel podrobnější informace o principu fungování. Domnívám se ale, že ho zajišťuje technologie Cell Broadcast, kterou provozuje v České Republice pouze Telefónica O2. Rozhodně jde o zajímavou funkci, která v tuto chvíli nemá konkurenci.

Autor: Ultimate Portable
Platforma: Series 60 3rd edition
Download (testovací verze)
Cena: 9.19€, $9.95

Best Profiles

Kdybych měl stručně přiblížit aplikace Best Profiles, odkáži se na starší produkt pro Symbian OS druhé edice od Psilocu – Extended Profiles. Podobné je nejen ovládání, ale také nabízené funkce i pojetí programu.

Klíčové vlastnosti:

 • aktivace profilů podle časového plánu
 • aktivace profilů podle klíčových slov v kalendáři
 • rozšířené úpravy profilu (tapeta, bluetooth, podsvícení...)
 • rozšíření klíčových slov pro aktivaci profilů podle poznámek v kalendáři
 • aktivace přednastaveného profilu při připojení nabíječky

Na hlavní obrazovce aplikace nečekejte žádná překvapení. Nachází se na ní seznam profilů, které je možné ihned aktivovat, aktivovat ve stanovený čas nebo po uplynutí nastavené doby. Narozdíl od aplikace SmartProfile, zde můžete ocenit možnosti nastavení akcí, které se provedou při změně profilu. Mezi nimi naleznete přehrání zvuku, změnu tapety, volby pro podsvícení displeje nebo spuštění libovolné aplikace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Možnosti aktivace profilů • rozšířené volby profilu

Také v tomto případě můžete zapojit do plánování plný potenciál aplikace a kombinovat manuální vytváření časových plánů spolu s automatickým, které čerpá z rozvrhu vašeho kalendáře. Tato varianta je ošetřena pomocí klíčových slov, jenž program vyhledává mezi všemi poznámkami v kalendáři. Užijete-li některé v textu pracovní schůzky, Best Profiles se po dobu jejího trvání bude chovat přesně tak, jak nastavíte.

Ani na manuálním nastavení časového plánu nic nepřekvapí. Pod sebou jsou seřazena pole pro zadání dne a času spuštění, požadovaného profilu a pravidel, která se mají uplatnit po vypršení plánu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Zadávání klíčových slov • nastavení časového plánu

Závěrem zmíním náročnost na operační paměť telefonu. Ta se podle programu TaskMan pohybuje kolem 400 kB, což je podstatně lepší výsledek, než cca 900 kB v podání konkurenčního SmartProfile.

Autor: SmartphonewareStránka programu: Best Profiles
Platforma:
Series 60 3rd edition
Download (testovací verze)
Cena: 13.79€, $14.95

Diskuzní fórum MobilMania:

Diskuze (7) Další článek: Chystá se luxusní Nokia 8600

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Profi, Voice record, Profil, Čas, Vyzváněcí profil, Pracovní plocha, Plán, PLAPozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Recenze reprosoustav AQ Labrador 39. Výborné české regálové dvoupásmové bedny

Recenze reprosoustav AQ Labrador 39. Výborné české regálové dvoupásmové bedny

Kompaktní regálové reprosoustavy AQ Labrador 39 jsou moderní, čistě a kompetentně vystřižené reprosoustavy, které nabízí primárně autenticitu s dokořeněním pomocí nadstandardní energie, pevnosti a důraznosti.

Daniel Březina
Testy
Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Ostření v digitální fotografii – fázové, kontrastní a hybridní, které je lepší?

Ostření v digitální fotografii – fázové, kontrastní a hybridní, které je lepší?

Povedená fotografie by měla mít nejen svoji specifickou atmosféru a povedenou kompozici, ale zejména by měla být ostrá.

Petr Březina
Fotoškola
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Novela DPH je hotová. Od října se i v Česku bude platit daň za zásilky do 22 eur. Možná…

Novela DPH je hotová. Od října se i v Česku bude platit daň za zásilky do 22 eur. Možná…

** V EU se od léta daní všechny mimoevropské zásilky ** Skončilo osvobození pro ty nejlevnější do 22 eur ** Česko nestihlo schválit vlastní novelu a fungovalo zde jakési bezčasí

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída