Symbian Special: Sudoku na mnoho způsobů

Logická hra Sudoku začíná ze světa díky dennímu tisku pomalu pronikat i do podvědomí občanů České republiky. Tuto možná uměle propagovanou, ale rozhodně nikoli hloupou hru si můžete v mnoha variantách zahrát i na svém mobilním telefonu. A nejen na smartphonech se Symbianem.
Symbian Special: Sudoku na mnoho způsobů
Sudoku je hra, která začala nabývat na popularitě někdy v osmdesátých letech minulého stolení. Tehdy si ji, ještě pod názvem Numer Place, oblíbila japonská společnost. Záhy dostala hra nový oficiální název vzniklý zkratkovým spojením ze slov „Súdži wa dokušin ni kagiru“ – Sudoku.

Hrací pole hry Sudoku se skládá z menších čtvercových políček. Celkové rozměry hrací plochy jsou 9 × 9 políček, plocha je však rozdělena ještě na menší části o rozměrech 3 × 3. V některých polích už jsou připraveny číslice. Úkolem řešitele je umístit do volných polí postupně číslice od jedné do devíti tak, aby se v jednom sloupci, v jednom řádku a jednom menším čtverci o rozměrech 3 × 3 nenacházely dvě stejné číslice. I když se to může zdát jako složitý matematický problém, ve skutečnosti je nejdůležitější logické myšlení.

Sudoku se stalo natolik oblíbenou hrou, že se jeho nejrůznější varianty pravidelně objevují v nejčtenějších novinách a časopisech světa jako odpočinková aktivita čtenáře. Sudoku už najdete i v Česku, do svého vydání jej pravidelně přidávají Lidové noviny. Podrobnější informace o Sudoku můžete najít na českých neoficiálních webových stránkách, případně na oficiálním webu www.sudoku.com.

Pokud to se Sudoku myslíte vážně, stáhněte si z oficiálního webu výborný program pro osobní počítače s Windows. Po dobu 28 dnů jej lze používat zdarma.

Pro dlouhé chvíle

Pokud jste Sudoku trochu přišli na chuť, pak víte, že často nejde o hru na deset minut. Některé především obtížnější varianty mohou zabrat třeba i hodinu. Existuje několik metod řešení a jednotlivé programy, které dnes představíme, se liší hlavně tím, co všechno hráči nabídnou. Pokud chcete opravdu kvalitní variaci Sudoku, pak si nevystačíte pouze s hrací plochou posetou čísly. Důležitá je například možnost přidat „poznámku nad pole“. Ne vždy je úplně zřejmé, jaká cifra přijde na ono místo. Do poznámky si na jedno místo napíšete více možných variant a podle průběhu hry pak vyškrtáváte ty nesprávné.

Ale dost už z pravidel. Pojďme se nyní podívat na nejznámější variace Sudoku pro mobilní telefony.

Sudoku Professional 1.00

První z představovaných variant hry Sudoku je určena pro mobilní telefony s operačním systémem Symbian OS. K dispozici je jak verze pro Symbian Series 60, tak pro Symbian UIQ. A právě tato varianta Sudoku patří k těm nejlepším, které lze v současné době na trhu najít. Ne každému vyhovuje řešení čísel. Pokud máte spíše paměť na barvy, pak jistě rádi využijete variantu jejich skládání místo čísel. Podobně je tomu i s písmeny abecedy. Nadepisování čísel však ještě vyřešeno není a tak můžeme doufat, že se objeví v některé z dalších verzí. Testovací verze bohužel není k Sudoku Professional volně dostupná.

   
Hlavní menu • lokální menu • číselná varianta • varianta s písmeny

Autor: ZingMagic Limited
Cena: 8,99 USD

Sudoku 1.1

Tato varianta patří k jednodušším. Není nijak přeplácána zbytečnou grafikou nebo dalšími prvky, které v samotné hře příliš nevyužijete. Pro někoho je střídmé uživatelské rozhraní ale jen výhodou. Bohužel ani v této verzi není přítomná funkce nadepisování pro nerozhodná pole. Na druhou stranu jsou čísla zbarvována podle správnosti rozmístění, takže okamžitě po umístění čísla na hrací plochu vidíte, zda jeho současná pozice vyhovuje pravidlům hry nebo ne.

   
Hlavní menu • výběr hry • hrací plocha • barevné rozlišení čísel

Autor: K&G Mobile Games
Download (testovací verze – Series 60)
Download (testovací verze – UIQ)
Cena: 4,99 USD

Sudoku Fun Premium 1.1

Sudoku Fun Premium je jednou z nejlepších variant Sudoku. I zde můžeme říct, že se vývojářům hry jejich práce opravdu povedla. Na rozdíl od předchozích dvou variant nabízí Sudoku Fun Premium prakticky všechny možnosti, které si během hry může hráč přát včetně již zmiňovaného nadepisování, bez něhož byste některé hry asi vůbec nevyřešili.

Jako pomůcku pro řešení ale najdete i další nástroje včetně zvýrazňování nebo samostatného řešení čtverců. Ve srovnání se Sudoku Professional ztrácí tato varianta v grafickém zpracování, funkčně však svého konkurenta jednoznačně válcuje. Sudoku Fun Premium je v současnosti k dostání pouze pro platformu Series 60.

   
Lokální menu • nastavení • hrací plocha základní... • ...a zjednodušená

Autor: Twisted Coding
Download (testovací verze – Series 60)
Cena: 12 USD

Sudoku Vol1

Sudoku Vol1 je hra, kterou možná nevyužijí jen uživatelé chytrých telefonů. Je napsána v Javě a i když je zatím optimalizována spíše pro symbianové smartphony, můžete ji vyzkoušet i na běžném mobilu. V nejhorším případě nebude fungovat. I tato verze Sudoku umí pracovat s poznámkami. 

   
Splash screen • hlavní menu • výběr obtížnosti • hrací plocha

Autor: Teazel Limited
Download (testovací verze)
Cena: 8,50 USD

Mobile Sudoku Solver

Mobile Sudoku Solver je trochu odlišnou variantou hry. Je napsaný v Javě a seznam kompatibilních telefonů je velice dlouhý. Mobile Sudoku Solver je ale určen jen úzkému okruhu uživatelů. Jsou to ti, kteří nemají trpělivost na to, aby třeba i několik hodin seděli nad jedním herním polem a snažili se přijít na správné řešení. Do hracího pole Mobile Sudoku Solver jednoduše dopíšete čísla, která jsou zadána, a program během několika sekund vrátí řešení celé varianty. Testovací verze bohužel není volně ke stažení.

Klepněte pro větší obrázek

Autor: Butterfly Donut
Cena: 4,95 USD

Abychom neznevýhodňovali jen uživatele operačního systému Symbian, na serveru Smartmania najdete verzi Sudoku určenou pro uživatele operačního systému Windows Mobile.

Znáte další mobilní varianty hry Sudoku? Budeme rádi když se s nimi ostatním čtenářům pochlubíte v diskusi pod článkem.

Diskuze (7) Další článek: Komunikátor Siemens P50: Benq se začíná projevovat

Témata článku: Smartphony, Symbian, Software pro mobily, Správné řešení, Lidové noviny, Samostatné řešení, Herní pole, Sudoku, Special, Způsob, MNO


Určitě si přečtěte