Systém Samsung Bada: mezi iPhonem a Androidem (video)

Nový operační systém Samsungu má svou konkrétní podobu. Vývojáři skloubili to nejlepší z Androidu a iPhonu, chybět bude jen multitouch.

Na tiskové konferenci v předvečer zahájení Světového mobilního kongresu v Barceloně byl poprvé názorně představení zbrusu nový operační systém od Samsungu. Jmenuje se Bada a jeho prvním nositelem je smartphone S8500 Wave (čtěte Samsung S8500 Wave: Super AMOLED na vlně Bada). Měli jsme možnost si systém na tomto přístroji osahat. Je uživatelsky přívětivý, graficky velmi dobře zvládnutý a nechybí mu multitasking. Co se týče ovládání, silně připomíná Android střižený prvky iPhone OS.

Samsung s příchodem vlastního operačního systému vyčkával a zdá se, že tato taktika se mu vyplatila. Zjistil, jakým platformám se na trhu dotykových přístrojů daří, z každé si vzal ty nejlepší vlastnosti a zamíchal je do vlastního grafického rozhraní, které má prapůvod u hloupých telefonů s TouchWiz. Samsung Bada je plně otevřený operační systém na bázi Linuxu a zatím se s ním počítá pouze pro dotykové přístroje.

Na první pohled přístroj, ve kterém tepe duše Bada, nepoznáte. I model S8500 Wave si vystačí se třemi tlačítky – klávesami pro zahájení a ukončení hovoru a středovou klávesou, která plní různé funkce. Například podržením vyvoláte obrazovku s aktivními aplikacemi běžícími na pozadí v multitaskingu, poklepáním na křížek u záložky každé z nich ji můžete okamžitě zavřít. V jiných částech systému funguje středové tlačítko jako návrat do nabídky nebo na první záložku plochy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Základní obrazovka TouchWiz 3.0 s vlastní tapetou. Widgety se přestěhovaly do spodní lišty

Úvodní obrazovka systému se nechala silně inspirovat Androidem. Na výběr jsou hned tři plochy, mezi kterými se dá listovat horizontálními gesty prstu vpravo a vlevo. Ze systému TouchWiz pocházejí widgety, které se však tentokrát neumísťují na plochu ze svislé lišty, ale z horizontální nabídky, jež se aktivuje stiskem virtuálního tlačítka Edit. Řešení je to určitě lepší, protože svislá lišta s widgety u modelů s TouchWiz zabírala příliš mnoho místa na displeji a docházelo zde k nepříjemnému městnání a překrývání ikon.

Klepněte pro větší obrázek
Bada má vlastní odemykání displeje - obdélníkovou clonu odsouváte po diagonále do pravého horního rohu

Po vstupu do nabídky se dostáváme k avizované inspiraci iPhonem. Menu je ve formě matic s ikonami 4 × 3, mezi nimiž se dá opět listovat pravolevými pohyby prstu po displeji. Ploch je k dispozici tolik, kolik je potřeba pro nativní a instalované aplikace, maximálně však deset. Také základní řada ikon z pohotovostního displeje, nás provází podobně jako u iPhonu na všech kartách menu. Typickou vlastnost iPhonu, multidotykové ovládání, však s sebou Bada alespoň prozatím nepřináší. Samsung Wave je však teprve první vlaštovkou s novým systémem a u dalších modelů už tomu může být opět jinak.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Inspiraci iPhonem se Samsung nesnaží ani skrývat

Po stisku ikony z hlavní nabídky už se dostáváme k samotným aplikacím mobilního systému Bada. A právě v tento moment na nás dýchne Android. Kontextové menu vyjiždí z dolní části displeje jako roletka, dokonce i provedení virtuálních tlačítek je velmi podobné (drobné písmo na světlém pozadí).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Číselník pro vytočení čísla mimo adresář, aktivní multitasking, widget na základní ploše a hlavní nabídka

Po vzoru Androidu a také iPhonu se i Bada dočká svého obchodu s aplikacemi. Samsung využije svůj Application Store, který už teď funguje v několika evropských zemích, do konce roku se zpřístupní i českým uživatelům. Zatím však bude fungovat v tzv. "Lite" verzi, kdy si uživatelé budou moci stahovat pouze aplikace zdarma. Platební systém začne Samsung u nás řešit, až bude pro platformu Bada existovat větší množství softwaru. Už na MWC se vývojáři pochlubili několika hotovými aplikacemi, ve většině případů šlo však pouze o hry známé i z jiných platforem (např. Asphalt 5 nebo Homerun Battle 3D).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Aplikace a kontextová nabídka inspirovaná Androidem

Na konkurenci je nový systém připraven i v oblasti navigace. Je jasné, že i Samsung poté, co navigaci zdarma uvolnila Nokia a ve Spojených státech Google pro Android, musel konečně nějak zareagovat a podle našich informací už nyní jedná o podobném řešení s některou ze zavedených společností. Nabízí se spolupráce s Route66, jejíž software najdeme na některých telefonech Samsungu, výsledný partner ale může být ještě jiný. Je vysoce pravděpodobné, že i Samsung poskytne hlasovou navigaci do telefonů s Bada zdarma.

Samsung Bada na nás při svém prvním setkání udělal opravdu dobrý dojem. Grafiku Samsung vždycky uměl, kvalitní hardwarove jeho přístrojů dělá pro systém výkonnou základnu, uživatelské rozhraní TouchWiz 3.0 je velmi přívětivé. Z pohledu uživatele by mělo vše fungovat na jedničku, opravdové schopnosti Bady však prověří až čas, její možnosti zase vývojáři. Bez dostatečného výběru aplikací totiž nečeká žádnou mobilní platformu závratná budoucnost.

Diskuze (100) Další článek: Mobilní internet na vzestupu, nejvíce surfují Evropané

Témata článku: Samsung, Apple iPhone 4GB, Samsung Wave, System, Mez, Samsun, Nejlepší vlastnost, Základní řada, Android, Aktivní aplikace, Sam, Systém, Bada, Drobné písmo, Světlé pozadí, #Android, Telefony s Androidem na Heureka.czKonec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Crew-5: Sledujte připojení kosmické lodi Crew Dragon k Mezinárodní vesmírné stanici
Jiří Černý
Crew DragonMezinárodní vesmírná stanice
Hry zadarmo, nebo se slevou: balík legendárních RPG a dvojice akčních plošinovek zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: balík legendárních RPG a dvojice akčních plošinovek zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Jak na Snapseed. Je to neuvěřitelné, ale nejlepší aplikace na úpravu fotek v mobilu je stále zdarma

Jak na Snapseed. Je to neuvěřitelné, ale nejlepší aplikace na úpravu fotek v mobilu je stále zdarma

Mobilní telefony mají tu výhodu, že jsou neustále při ruce a snadno s nimi vyfotografujete jakýkoli moment. Nevýhodou je, že pak máte telefon plný fotek.

Adam Kos
FotkyMobilní aplikace
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Pixel 7. Telefony od Googlu mají vyhlazenější design, vylepšený foťák a vestavěnou VPN

Pixel 7. Telefony od Googlu mají vyhlazenější design, vylepšený foťák a vestavěnou VPN

** Nová generace vylepšuje loni nastolený design ** Vylepšily se foťáky, hlavně u modelu Pro ** Google nabídne 5 let funkčních i bezpečnostních aktualizací

Jan Láska
Vlajková loďPixel
Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

** Malá baterie Flipu a velký displej Foldu jsou velké nevýhody ** Naproti jim však jde energeticky efektivnější čipset od Qualcommu ** Obě nové skládačky tak v testu výdrže příjemně překvapily

Martin Chroust
VýdržSrovnání
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony