Systém Samsung Bada: mezi iPhonem a Androidem (video)

Nový operační systém Samsungu má svou konkrétní podobu. Vývojáři skloubili to nejlepší z Androidu a iPhonu, chybět bude jen multitouch.

Na tiskové konferenci v předvečer zahájení Světového mobilního kongresu v Barceloně byl poprvé názorně představení zbrusu nový operační systém od Samsungu. Jmenuje se Bada a jeho prvním nositelem je smartphone S8500 Wave (čtěte Samsung S8500 Wave: Super AMOLED na vlně Bada). Měli jsme možnost si systém na tomto přístroji osahat. Je uživatelsky přívětivý, graficky velmi dobře zvládnutý a nechybí mu multitasking. Co se týče ovládání, silně připomíná Android střižený prvky iPhone OS.

Samsung s příchodem vlastního operačního systému vyčkával a zdá se, že tato taktika se mu vyplatila. Zjistil, jakým platformám se na trhu dotykových přístrojů daří, z každé si vzal ty nejlepší vlastnosti a zamíchal je do vlastního grafického rozhraní, které má prapůvod u hloupých telefonů s TouchWiz. Samsung Bada je plně otevřený operační systém na bázi Linuxu a zatím se s ním počítá pouze pro dotykové přístroje.

Na první pohled přístroj, ve kterém tepe duše Bada, nepoznáte. I model S8500 Wave si vystačí se třemi tlačítky – klávesami pro zahájení a ukončení hovoru a středovou klávesou, která plní různé funkce. Například podržením vyvoláte obrazovku s aktivními aplikacemi běžícími na pozadí v multitaskingu, poklepáním na křížek u záložky každé z nich ji můžete okamžitě zavřít. V jiných částech systému funguje středové tlačítko jako návrat do nabídky nebo na první záložku plochy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Základní obrazovka TouchWiz 3.0 s vlastní tapetou. Widgety se přestěhovaly do spodní lišty

Úvodní obrazovka systému se nechala silně inspirovat Androidem. Na výběr jsou hned tři plochy, mezi kterými se dá listovat horizontálními gesty prstu vpravo a vlevo. Ze systému TouchWiz pocházejí widgety, které se však tentokrát neumísťují na plochu ze svislé lišty, ale z horizontální nabídky, jež se aktivuje stiskem virtuálního tlačítka Edit. Řešení je to určitě lepší, protože svislá lišta s widgety u modelů s TouchWiz zabírala příliš mnoho místa na displeji a docházelo zde k nepříjemnému městnání a překrývání ikon.

Klepněte pro větší obrázek
Bada má vlastní odemykání displeje - obdélníkovou clonu odsouváte po diagonále do pravého horního rohu

Po vstupu do nabídky se dostáváme k avizované inspiraci iPhonem. Menu je ve formě matic s ikonami 4 × 3, mezi nimiž se dá opět listovat pravolevými pohyby prstu po displeji. Ploch je k dispozici tolik, kolik je potřeba pro nativní a instalované aplikace, maximálně však deset. Také základní řada ikon z pohotovostního displeje, nás provází podobně jako u iPhonu na všech kartách menu. Typickou vlastnost iPhonu, multidotykové ovládání, však s sebou Bada alespoň prozatím nepřináší. Samsung Wave je však teprve první vlaštovkou s novým systémem a u dalších modelů už tomu může být opět jinak.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Inspiraci iPhonem se Samsung nesnaží ani skrývat

Po stisku ikony z hlavní nabídky už se dostáváme k samotným aplikacím mobilního systému Bada. A právě v tento moment na nás dýchne Android. Kontextové menu vyjiždí z dolní části displeje jako roletka, dokonce i provedení virtuálních tlačítek je velmi podobné (drobné písmo na světlém pozadí).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Číselník pro vytočení čísla mimo adresář, aktivní multitasking, widget na základní ploše a hlavní nabídka

Po vzoru Androidu a také iPhonu se i Bada dočká svého obchodu s aplikacemi. Samsung využije svůj Application Store, který už teď funguje v několika evropských zemích, do konce roku se zpřístupní i českým uživatelům. Zatím však bude fungovat v tzv. "Lite" verzi, kdy si uživatelé budou moci stahovat pouze aplikace zdarma. Platební systém začne Samsung u nás řešit, až bude pro platformu Bada existovat větší množství softwaru. Už na MWC se vývojáři pochlubili několika hotovými aplikacemi, ve většině případů šlo však pouze o hry známé i z jiných platforem (např. Asphalt 5 nebo Homerun Battle 3D).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Aplikace a kontextová nabídka inspirovaná Androidem

Na konkurenci je nový systém připraven i v oblasti navigace. Je jasné, že i Samsung poté, co navigaci zdarma uvolnila Nokia a ve Spojených státech Google pro Android, musel konečně nějak zareagovat a podle našich informací už nyní jedná o podobném řešení s některou ze zavedených společností. Nabízí se spolupráce s Route66, jejíž software najdeme na některých telefonech Samsungu, výsledný partner ale může být ještě jiný. Je vysoce pravděpodobné, že i Samsung poskytne hlasovou navigaci do telefonů s Bada zdarma.

Samsung Bada na nás při svém prvním setkání udělal opravdu dobrý dojem. Grafiku Samsung vždycky uměl, kvalitní hardwarove jeho přístrojů dělá pro systém výkonnou základnu, uživatelské rozhraní TouchWiz 3.0 je velmi přívětivé. Z pohledu uživatele by mělo vše fungovat na jedničku, opravdové schopnosti Bady však prověří až čas, její možnosti zase vývojáři. Bez dostatečného výběru aplikací totiž nečeká žádnou mobilní platformu závratná budoucnost.

Diskuze (100) Další článek: Mobilní internet na vzestupu, nejvíce surfují Evropané

Témata článku: Samsung, Apple iPhone 4GB, Samsung Wave, Aktivní aplikace, Nejlepší vlastnost, Světlé pozadí, Mez, Základní řada, Sam, Drobné písmo, Android, Systém, System, #Android


Určitě si přečtěte