T-Mobile G1: naše první setkání s Androidem

Drželi jsme Androida. Překvapil nás svou rychlostí, příjemným prostředím a kvalitní konstrukcí. Video

Kdyby se hlasovalo o nejvýznamnější události roku v oblasti mobilních telefonů, vážným kandidátem na vítězství by byl příchod operačního systému Google Android. Napoprvé se převtělil do přístroje jménem T-Mobile G1. Jméno operátora v názvu jasně říká, kde je možné novinku koupit, zatím však pouze v Americe a Británii. Máme však štěstí, že T-Mobile působí i u nás a Česká republika tak bude hned v další vlně. Přesné datum začátku prodeje G1 za koruny tiskové oddělení operátora zatím tají, ale mělo by to být koncem prvního čtvrtletí roku 2009.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

 

HTC Dream (T-Mobile G1)
Klepněte pro větší obrázek První telefon se systémem Android od Googlu, který funguje na bázi open source. Samotný přístroj, v prodeji jako T-Mobile G1, je komunikátor s velkým dotykovým displejem a výsuvnou klávesnicí QWERTY zaměřený na internetové služby. rozměry a hmotnost: 118 × 56 × 17 mm, 158 g
displej: 3,2'', aktivní TFT, 320 × 480, 65 tisíc barev
sítě: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), 3G, GPS
data: GPRS tř. 10, EDGE tř. 10, UMTS, HSDPA, HSUPA
konekt.: miniUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi
paměť: 256 MB, paměťové karty microSD
baterie: Li-Ion 1150 mAh, procesor: 528 MHz
operační systém: Android
hudba: přehrávač hudby
fotoaparát: 3MPx (2 048 × 1 536), video
83 %
(26. místo z 991)
katalog preview info výrobce
cena: 9 980 Kč (koupit)

Dosud jsme napsali o Androidu a T-Mobile G1:

  • všechno začalo spekulacemi o tom, že Google chystá svůj vlastní mobilní telefon, tehdy jsme mu říkali GooglePhone
  • pak už bylo čím dál jasnější, že to nebude hardware, ale „pouze“ operační systém. Spekulace definitivně ukončilo oficiální představení a Google Android byl mezi námi
  • několik měsícu jsme pak čekali na první ztělesnění Androidu, tehdy jsme jej znali pod jménem HTC Dream
  • dostali jsme jej pod jménem T-Mobile G1, světovou premiéru jsme sledovali pouze přes internet
  • v následujících dnech jsme hltali první videa a první dojmy zahraničních redakcí...
  • ...a na světlo světa vyplouvaly další zajímavé podrobnosti
  • nedočkavcům jsme dali možnost prohlédnout si systém na vlastní oči v emulátoru
  • první dojmy z telefonu ve srozumitelném jazyce pak pořídili naši slovenští kolegové
  • na nás měla řada přijít až za několik týdnů...

Klepněte pro větší obrázek 

Na magentovém polštářku

Začátkem prosince jsme dostali exkluzivní možnost alespoň na chvíli vyzkoušet prvního Androida osobně. Konkrétně se jednalo o tři kousky, na kterých se v pražské centrále T-Mobilu připravuje česká lokalizace. T-Mobile G1 se pro evropské trhy bude vyrábět ve dvou barvách: celobílé s lesklým perleťovým nádechem a celočerné tmavé. Ani my v redakci jsme se nemohli shodnout, která barva sluší „Androidu“ lépe. Vyznavači v současnosti módního jablečného kultu nejspíš sáhnou po bílé verzi, ostatní zvolí spíše černou, která je sice o něco nudnější, ale zato více imunní vůči umazání. Navíc je na zadní straně opatřena protiskluzovou vrstvou soft-touch.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
„Gé jednička“ bude u T-Mobilu ve dvou barvách. Bílá je hladká a lesklá, černá je matná a jakoby lehce pogumovaná

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Samotný přístroj s do boku výsuvnou (možná lépe výkyvnou) klávesnicí na první pohled připomene rodinu zařízení Sidekick, která si v uplynulých letech získala své zákazníky hlavně ve Spojených státech. Tyto telefony s QWERTY klávesnicí si ale nikdy nenašly cestu do Evropy a i na americké půdě zájem postupně upadá. Velikostí G1 nejvíce připomíná běžný komunikátor s Windows Mobile, jeho rozměry i hmotnost příjemně nepřekvapí, ale při používání ani nijak neruší. Zajímavostí konstrukce, pro kterou jsme nenašli žádné logické vysvětlení stran ergonomie, je mírné prohnutí statické spodní části telefonu (brada).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Zajímavostí konstrukce je mírné prohnutí ve statické spodní části telefonu (brada)

Podobnost s Windows Mobile komunikátory není náhodná, G1 totiž pro Google postavili v HTC. To je také zárukou výrobní kvality. Musím říct, že na mne po téhle stránce přístroj skutečně zapůsobil. První Android musel být výjimečný také po vizuální stránce, nešlo jen tak vzít vysouvací HTC Touch Pro a dovnitř nacpat nový systém. Displej G1 se tedy nevysouvá, ale do své horní pozice se vyhoupne. U G1 funguje jakési malé rameno, které displej obloukem vymrští vpravo na bok a odhalí tak plnou QWERTY klávesnici s pěti řadami tlačítek. U žádného přístroje jsme se doposud s podobným systémem otevíraní nesetkali. Pro konkrétnější představu se podívejte na video. Takovýto způsob je rozhodně lepší než obyčejné kolejničky. Stačí zatlačit třeba i na straně displeje a pružina jej ochotně vystřelí do krajní polohy, systém s kolejničkami to neumí tak suverénním způsobem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jistý chod displejové části zajišťuje oblá dráha na zádech a dvě táhla
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Negativem je, že se celá tahle masivní konstrukce musí schovat dovnitř, kde zabírá hodně místa. Téměř půlka displejové části telefonu je dutá...

Trackball a plná QWERTY

Protože se jedná o novou mobilní platformu, nejvíce jsme byli zvědavi na samotné prostředí Androida. Ten se dá ovládat jak dotyky prstu na displeji, tak také vstupy z hardwarové QWERTY klávesnice a funkčních tlačítek na přední straně telefonu, přístupných i v uzavřeném stavu. Pod displejem najdeme dvě tlačítka pro hovor, klávesu pro návrat zpět, klávesu pro vyvolání domovské obrazovky a tlačítko Menu, které vyvolá vždy v aktivní aplikaci příslušnou kontextovou nabídku. K pohybu po ploše a v dalších částech systému je neocenitelným pomocníkem výborný trackball, který má při stisknutí i potvrzovací funkci.

Klepněte pro větší obrázek 
Funkční tlačítka pod displejem mají docela jasný význam, začal jsem je používat úplně přirozeně, žádné velké zvykání. Naopak si vůbec nevzpomínám, že bych použil maličký trackball, ovládání přes dotykový displej mi přišlo pohodlnější 

QWERTY klávesnici byl věnován dostatek prostoru, celkem 48 tlačítek je velkoryse rozděleno do pěti řad po celé výšce klávesnice (resp. šířce přístroje), a i mezi sebou mají dostatečné rozestupy. Jsou vyrobena z plastu, mají nízký zdvih a nepříliš zřetelnout odezvu. Přesto se s klávesnicí pracuje dobře, po chvíli zácviku by psaní mělo být rychlé a přesné. Někteří uživatelé s drobnějšími prsty mohou mít problémy s překážející bradou telefonu po pravé straně, která ztěžuje přístup palci.

Dotykový displej netradičního rozlišení 320 × 480 pixelů je kapacitní, takže reaguje pouze na dotek prstu. Ovládání bylo bezproblémové, prostředí je velikostí grafických prvků dostatečně přizpůsobené prstům, v hustěji vykreslených aplikacích (například v internetovém prohlížeči bez zazoomování) je výhodné dopomoci si trackballem. Příjemně překvapila také rychlost systému. Ta je srovnatelná s nejnovějšími WM komunikátory vybavenými silným procesorem a alespoň 256 MB paměti RAM. Subjektivně byl Android ještě o fous hbitější.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Podklad klávesnice se liší od zbytku přístroje. U bílé verze je stříbrný, u matné černé je naopak lesklý

Samotné prostředí systému Google Android je tvořeno základní plochou, ne nepodobnou pracovní ploše osobních PC. Na ní jsou vyskládáni zástupci jednotlivých aplikací, ke kterým chce mít uživatel rychlý přístup, přičemž místa je dostatek, plochu je rozdělena do tří částí. Všechny aplikace instalované v přístroji potom zpřístupní vysunutí vyčnívající roletky hlavní nabídky. Z ní lze potom jednoduchým způsobem kopírovat zástupce na plochu, nebo je vracet zpět do nabídky (více ve videu).

Pohodlný nákup v Android Marketu

Ačkoliv jemnost displeje nedosahuje při úhlopříčce 3,2" nejlepších hodnot, grafika je propracována tak dobře, že na okrajích ikon není patrný rastr a celkově nabídka působí příjemným decentním dojmem. Při vysunutí QWERTY klávesnice se menu překlopí do režimu na široko, systém reaguje bez jakýchkoliv prodlev.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Aplikace do telefonu lze nahrávat prostřednictvím internetového e-shopu Android Market, jehož zástupce je dostupný přímo v nabídce. Po spuštění se v prohlížeči zobrazí přehledný portál e-shopu a okamžitě je možné nakupovat. K dispozici jsou placené i freewarové aplikace rozdělené do několika kategorií. Vyzkoušeli jsme „nákup“ bezplatné Opery Mini 4.2. Stažení proběhlo okamžitě (s přihlédnutím k dostupným datovým přenosům), stačilo proklikat pouze několik dialogových oken, telefon si sám určil, kam do struktury systému software instaluje. Po instalaci se automaticky vytvořila ikona Opery Mini v hlavní nabídce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vzhledem k atypičnosti konstrukce je mírně nezvyklé i umístění paměťové karty

S prvním androidím telefonem G1 bychom se mohli u českého T-Mobilu setkat někdy v průběhu prvního čtvrtletí 2009. Přesné datum a cenu přístroje operátor zatím tají. Není vyloučeno, že se opět dočkáme speciální tarifní nabídky a dotovaných cen, jako je tomu u iPhonu. Operátor nechtěl ani prozradit, se kterou barevnou variantou se u něj setkáme, jisté je, že telefony T-Mobile G1 nebudou nijak blokovány pro SIM karty ostatních operátorů. Na začátku používání bude pouze nutné provést aktivaci přístroje provázáním s osobním účtem v Google. Ten si uživatel může založit buď nový, nebo telefon „přihlásit“ k již existujícímu profilu.

TIP: Podívejte se, jaké snímky pořizuje fotoaparát integrovaný v T-Mobile G1

Diskuze (72) Další článek: Fotografie týdne: hladina jako z hororu

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, NAS, HTC Touch, HTC Touch 3G, HTC Touch Pro, T-Mobile G1, Přehledný portál, Lesklá černá, Set, Netradiční rozlišení, Ztělesnění, Android, Neocenitelný pomocník, Setkání, První setkání, Masivní konstrukce, Duta, Horní pozice, MOBI, T - Mobil, Silný procesor, #Android, Vážný kandidát, Mobil, Telefony s Androidem na Heureka.cz